подпухнал глезен и болки в него.

Фитнес ентусиаст
icebobo
  • Тук е от 1 юни 2007
  • 169 мнения
  • От Горна Оряховица

Значи не съм стъпвал на криво ,не съм го удрял и навяхвал.Просто от скоро включих в кардиото бягане на пътека.Първо имах болка в костите отпред на подбедрицата-там няма мускули за мускулна треска,после  се появи болка и в глезените,а след последното бягане се поду пред кокалчето от вътрешната страна на левия крак.Правя компреси и докато спя през ноща спада оттока ,но през деня се надува докато съм на работа и така се връщам в изходно положение.Ходех на кръшакчия да ми го намества,той каза че съм стъпал накриво но естествено,че ще каже така,иначе няма за какво да ми вземе 20лв.Иначе не съм стъпвал накриво,няма как да не забележа че си навяхвям крака.Посъветвайте ме ,какво да правя?Като гледам и клековете ще трябва да спра,не само кардиото и това ме влудява.

17 март 2009 17:19
Фитнес ентусиаст
Ts. Stefanov
  • Тук е от 28 дек 2008
  • 52 мнения
  • От София, България

Здрасти, icebobo,

Аз ги знам като чекракчии тези, за които говориш. На тези от тях, получили по-специализирано образование от това дето им е предал дядо им, хората им казват мануални терапевти. Както и да. Тези хора най-често помагат ама все си мисля, че не може никога да не учил анатомия, да не знаеш степените свобода на движение на една става, участващитя кости, стабилизиращите я връзки и залавящите се около нея мускули и да наместваш. Ето защо аз бих се доверил повече на мануален терапевт.

За твоя проблем. Преди няколко години имах подобно оплакване с болката в костта. При мен се касаеше са възпаление на надкостницата, причинено от тичане на  твърда настилка - тартан (това червеното дето е в залите и на стадионите). С времето отшумя и всичко беше наред. Само, че имаше един момент, в който не можеш да ходя от болка.
Съвсена на скоро, миналата есен, имах и същия проблем с глезената. Най-вероятно пак беше от тичане и по-точно заради неподходящи обувки. След първите 2-3 излизания да тичам започна да се появява неприятно чувство в глезена, не чак болка, но кофти усещене и когато един ден нещо си пипнах глезена се оказа, че е двоен. Аз също не бях стъпвал на криво или каквото и да е било. Маратонките, с които тичах обаче бяха доста стари и съответно пообезформени, затова отдадох проблема на тях. В последствие времето се развали и не съм ходил да тичам (не ми допада тичането на пътека във фитнеса), отока изчезна и неприятното усещане отшумя.
Съвсем възможно е да имаш спадане на някой от сводовете на стъпалото, в следствие на което глезенът да се натоварва неравномерно. Моят съвет е първо да обърнеш внимание на маратонките си и да не равиш компромис с тях особено при положение, че тичаш и няма да е лошо да си направих едно изследване на сводовете, нарича се плантограма. Не знам дали можеш да го направиш в Горна Оряховица, но разпитай. В София заедно с изработването на ортопедични стелки струва около 20-25 лв.

Успех!

17 март 2009 19:09
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Стефан Симеонов
  • Тук е от 5 юли 2004
  • 4576 мнения

Приятел,
Аз не мога да я разбера тази работа.
Стар си тука, сам казваш че нямаш травма а при първия проблем ходиш при чекръкчия?

Бягай при лекар приятелю.
Не ти е вярна хипотезата, че непременно имаш костна/жилна травма.

Бягай на лекар.
Може да е всичко.
Особено щом не си се удрял.
Може да е от разширени вени, през задържане на течности и лимфа(много вероятно, обичайно заради травма на меките тъкани), та през акромегалия до някакво образувание.
Не знам що за гении са тея чекръкчии, но се смнявам да те диагностира правилно във всеки от случаите.

17 март 2009 20:03
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
icebobo
  • Тук е от 1 юни 2007
  • 169 мнения
  • От Горна Оряховица
казано от D3BEP на 17 март 2009 20:03:

Приятел,
Аз не мога да я разбера тази работа.
Стар си тука, сам казваш че нямаш травма а при първия проблем ходиш при чекръкчия?

Бягай при лекар приятелю.
Не ти е вярна хипотезата, че непременно имаш костна/жилна травма.

Бягай на лекар.
Може да е всичко.
Особено щом не си се удрял.
Може да е от разширени вени, през задържане на течности и лимфа(много вероятно, обичайно заради травма на меките тъкани), та през акромегалия до някакво образувание.
Не знам що за гении са тея чекръкчии, но се смнявам да те диагностира правилно във всеки от случаите.

А бе “D3BEP”,приятелю.....те наште доктори на са като вашите....
Днес вземах че те послушах и вземах и отидох,пратиха ме да дам кръв,питам го да какво ще ми вземат кръв,отговора беше да видят нивата на пиколиевата киселина,да не би да нямам подагра...... ;-P
Е дадох кръв взеха ми 12лв за кръв и 20лв за преглед.Всичко си е наред с кръвта ,но аз съм назад  с 32лв.и пак нищо .Тез ликарства дето този лудия доктор ми ги изписа мисля да не си ги купувам.....ти кво ще кажеш ,а “D3BEP”? ;-)

18 март 2009 15:20
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
Ts. Stefanov
  • Тук е от 28 дек 2008
  • 52 мнения
  • От София, България

Хора, според мен тъпсите “под вола теле”. Какви подагри веднага, какви неща.
Вярно, че това подуване може да е причинено от какво ли не, но все пак защо човек първо да не изключи по-невинните причинители и чак тогава да мисли за тежки усложнения, метаболитни нарушения и т.н.
Спри бягането за 1-2 седмици, виш какво ще стане. Смени обувките, можеш да направиш неимуверно много неща преди да решиш, че си много болен. Да, не е добре човек да си казва “Нищо ми няма” във всяка ситуация, но и тази хипохондрия е излишна. Освен това бърка в джоба.

Смени тичането с колело за известн време и виш какво ще стане. При мен отшумя за 2-3 седмици отока.

Поздрави!

18 март 2009 15:47
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
icebobo
  • Тук е от 1 юни 2007
  • 169 мнения
  • От Горна Оряховица
казано от Ts. Stefanov на 18 март 2009 15:47:

Хора, според мен тъпсите “под вола теле”. Какви подагри веднага, какви неща.
Вярно, че това подуване може да е причинено от какво ли не, но все пак защо човек първо да не изключи по-невинните причинители и чак тогава да мисли за тежки усложнения, метаболитни нарушения и т.н.
Спри бягането за 1-2 седмици, виш какво ще стане. Смени обувките, можеш да направиш неимуверно много неща преди да решиш, че си много болен. Да, не е добре човек да си казва “Нищо ми няма” във всяка ситуация, но и тази хипохондрия е излишна. Освен това бърка в джоба.

Смени тичането с колело за известн време и виш какво ще стане. При мен отшумя за 2-3 седмици отока.

Поздрави!

Не бе човек ,нищо не търся-отидох на доктор по съвет на дзвер.Исках да му кажа колко свестни доктори има и какъв е смисъла да си губя времето със псевдодоктори дето гледат да ми вземат 20-те левчета ,не да ми помогнат.И кво трябваше да кажа на “специалиста”-Ти луд ли си ква подагра?Просто лекарите ,книги да пишеш за тях.....чудеса.....

18 март 2009 16:10
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
Ts. Stefanov
  • Тук е от 28 дек 2008
  • 52 мнения
  • От София, България

Това за телето го казах общо за много от хората с контузии, не конкретно за теб. Съгласен съм, че трябва да си обърнеш внимание и да ти пука за здравето ти, но да не прекалява.
Моят съвет е наистина да опиташ с почивка и тогава да мислиш за по-лошото. Кофти е, че човек не може да разчита на докторите винаги. Има сличаи, когато дори оперират хора без да има нужда, само за да им вземат парите, пък какво осатва за един преглед и кръвно изследване - абе ужас.

Надявам се проблемът ти наистина да не е сериозен и да отшуми.

18 март 2009 16:13
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
icebobo
  • Тук е от 1 юни 2007
  • 169 мнения
  • От Горна Оряховица

Значи не го имам за сериозен проблема,щом мога да ходя на работа значи се търпи...Просто го споделих с вас ако на някой му се е случвало преди да ме посъветва как по бързо да изляза от ситуацията........само не мога да разбера тез футболисти чупят крак и след месец ,два играят,аз ще трябва да почивам месец  заради претоварване на глезена.................

18 март 2009 19:06
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Стефан Симеонов
  • Тук е от 5 юли 2004
  • 4576 мнения

Приятел, не мисля че аз нещо съм ти грешен или че ти дължа пари задето си ходил на лекар.
Ако не ти е сериозен проблема, недей да пускаш теми.
Просто е.

Подул си се, ходил си на чекръкчия, правил си компреси, временно ти спада и пак се подува, продължаваш да се жалваш във форума че те боли и не минава,а сега се сърдиш на мен че съм ти казал да идеш на лекар, ти си отишъл и той не ти е открил проблема.

Първо, не съм ти виновен че не си плащаш здравните осигуровки.
Второ, вероятно не си потърсил верният лекар, а той е хирург или ортопед, вероятно си минал някакво елементарно джипи, без посещение при специалист. Което говори зле за медицинската култура и на посетения и на посетителя, т.е. на ТЕБ. Лекарят също е добре да се подбере приятелю. Съжалявам, че не се е справил той, а вероятно и ти с избора.
Трето, след като не смяташ да вземаш лекарства(даже не си ги споменал какви са а ми задаваш умни въпроси) и да се лекуваш и не смяташ да правиш нищо, аз лично:
- не виждам как да ти помогнем; ти явно искаш просто някой да ти каже, че нищо ти няма, ок тогава - “Нищо ти няма”(но не заставам зад това, само го казвам);
- не виждам смисъл от тази тема.

Пожелавам ти нищо да ти няма а на темата т исе случва това, което сам си пожела. Ако решиш да я отворим пак и да си по отворен към съветите, моля, заповядай. Личните ми са открити и свободни
Поздрави!

ПП. Заключвам темата, щом сам казваш, че нищо ти няма, смятам, че съвети като “смени обувките” или “смени чорапите” са излишни и просто няма смисъл от тях.

18 март 2009 19:44
Няма гласове