молба за съвет при претрениране

Александър Хайдуков
Фитнес ентусиаст
  • Тук е от 3 май 2011
  • 18 мнения

Ще започна с това, че съм на 44 години, от 20 години плувам 1 - 2 пъти седмично, а сега от 6 месеца /по-добре късно отколкото никога/тренирам с дъмбели и лицеви опори. тъй като имам някои здравословни проблеми, тренирам само ръцете и гърди - единия ден лицеви опори - около 50 серии с широко разтворени ръце и флайсове с дъмбелите, другия ден лицеви опори, бицепси и трицепси с дъмбелите - по 20 - 25 серии. Слагам по 15 кг. щото толкова мога засега. пия суроватъчен протеин изолат и амино къмплит на NOW. За това време от 84 кг станах 89 без нито да загубя, нито да увелича сланините, които имам в коремната област, височина 180. Проблемът за който ви моля за съвет е следния - постепенно започнах да се увличам в тези тренировки и да тренирам всеки ден след работа, но от десетина дни имам болки в мускулите на ръцете, които не минават и една обща умора, честно казано едва се влача. То е ясно че не правя нещата както трябва, но моля за съвет как да се справя с това състояние.

3 май 2011 15:15
G33K
Фитнес ентусиаст
  • Тук е от 16 юли 2006
  • 2026 мнения

Еми спри да тренираш всеки ден, почини си една седмица и започни пак, ама по-кротко - простото и доказало се решение.
По принцип за да тренираш всеки ден трябва да тренираш цялото тяло, ако тренираш само ръце и гърди (ако и да е в домашни условия, пак си е някакво натоварване) всеки ден е нормално да ги попретовариш.

3 май 2011 15:21
Юли
Фитнес ентусиаст
  • Тук е от 25 апр 2010
  • 1006 мнения

Здравей. Ами, както си написал сам, явно е претрениране, щом тренираш всеки ден след работа. Предполагам, че ако си дадеш няколко дни почивка(не тренираш ръцетеи гърдите), ще си оправиш. Ако си го опитал това, и не ти минава, трябва да си вземеш някакъв мехлем, да се мажеш... може пък болката да идва от  сухожилията, а не от мускулите

3 май 2011 15:23
Петър Стефанов
Фитнес ентусиаст
  • Тук е от 15 апр 2011
  • 43 мнения

А и да не забравяме, че и не си на 16-20 ; )

3 май 2011 20:06
Dean Petrov
Фитнес ентусиаст
  • Тук е от 27 фев 2011
  • 345 мнения

Всеки ден?ТИ на следващата Олимпия ли ще се явяваш?:)
Поне 2 дни седмично почивка.
Суплементи:витамини и рибено масло приемаш ли ?АКо ли не е време!За тия нашите години също е добре да се приема гинко и Q10 .
Екстенда примерно върши чудеса с умората,приемай го интра по една дозичка,и вечер по една,mоже и Purple wrath само че той вечер не е особено желателен
АКо си намериш Атомик 7 най добре...а и има поне 10 други добри подобни продукта

3 май 2011 20:43
Александър Хайдуков
Фитнес ентусиаст
  • Тук е от 3 май 2011
  • 18 мнения

Благодаря на всички, които се отзоваха. Поръчах си Purple wrath, рибено масло пия по 2 гр. не зная дали не е малко, пия гинко прим мах и също така не зная дали струва, колкото до витамини и минерали не бях се сетил. любителска работа, но въвеждам поне два почивни дни седмично.

3 май 2011 22:05
Тихомир Велев
Верен BB-Team-ър

Явно ти е дошло в повечко. Както препоръчаха съфорумците - дай си 7 дена пълна почика от всякакво физическо натоварване. Нека тялото си отдъхне и да се възстанови. След това пък недей да продължаваш да правиш упражнения всеки ден. И то за едни и същи мускулни групи. Нека е до 3-4 пъти седмично. Аз обаче си мисля друго...ти не спомена какъв точно е здравословния проблем, но защо не обмислиш варианта да ходиш във фитнес зала?

За да правиш по 20-50 серии, значи натоварването е нищожно и това, което правиш е по-скоро да изтощаваш мускулите. Явно ти трябва още натоварване.

А каква е целта на тренировките ти - тренираш просто за здраве? За сваляне на мазнини? За покачване на мускулната маса? Или нещо друго?

4 май 2011 07:51
Стоянчо
Фитнес ентусиаст

Почивката нека трае докато не се усетиш възстановен, наспан, без болки в мускулите и с желание за тренировка. Годините не са проблем, а прекомерното натоварване и недостигът на почивка. Относно добавките, всичко необходимо го видях вече написано.

4 май 2011 10:10
Riko
Бодибилдър

Вземи си един лост да се набираш, да правиш нещо за гърба поне. С дъмбели можеш да играеш ръце и рамо, гърдите с лицеви упори и флайс що годе става, а и плуваш, което е ок. Какъв е здравословният проблем? Може би заради него не тренираш крака?

4 май 2011 15:42
Александър Хайдуков
Фитнес ентусиаст
  • Тук е от 3 май 2011
  • 18 мнения

Благодаря още веднъж на всички. Тъй като чета от време на време темите, виждам че много сериозни хора взимат отношение по моя въпрос, което много ме насърчава. Здравословнте ми проблеми са разширени вени/оперирани/ на левия крак и артроза на коленните стави. Дископатията в кръста си е ясна. При това положение лекарите казват да не тренирам силово краката и корема, не че ми пука толкова, но не става просто. Плуването много помага, аз съм тренирал доста години и никога не съм спирал наистина, но то е друг вид натоварване. Та сега искам да попитам да отида ли да тренирам в зала с инструктор щото иначе не зная какво да правя и ще се чуствам адски глупаво. Притеснява ме ако инструктора ми чуе здравните проблеми да не ми назначи некое ЛФК. Съжалявам ако пиша глупости, затова искам съвет.

4 май 2011 17:28
x_3_mar
Фитнес ентусиаст
  • Тук е от 30 сеп 2004
  • 1464 мнения
  • От НяКъДе В МаТриЦаТА

От София ли си ?

4 май 2011 19:15
Тихомир Велев
Верен BB-Team-ър

Няма защо да се чувстваш глупаво. Никой не се е родил научен. Но в твоя случай най-добрия вариант е да се довериш на инструктор. Първо е добре да минеш през подходящ лекар, който да ти каже какви движения са препоръчителни да не ги правиш, и какви са ти позволени. За да можеш да дадеш и някаква насока на интруктора, когато ти съставя програма. И дано попаднеш на компетентен инструктор, защото интруктори под път и над път. Тук във форума многократно сме ставали свидели на жалки опити за съставяне на програми и хранителни режими от “компетентни” фитнес инструктори из нашата мила, родна страна.

Малко ми е странно, че плуваш, пък ти е забранено да тренираш краката и корема. Не съм голям плувец, но маховете с краката при плуване си натоварват както краката, така и корема. Но да, може би има особеност, която аз пропускам. Говори с лекари отново и с някой инструктор и после ще му мислиш кой път да хванеш.

5 май 2011 11:56
Александър Хайдуков
Фитнес ентусиаст
  • Тук е от 3 май 2011
  • 18 мнения

от София. PROXxX, ти си абсолютно прав, има натоварване на краката при плуване, но то е от динамични махове със съпротивление/на водата/. Проблема с хрущялите на коленете не ми позволява да бутам с краката или примерно ми е трудно да се изправям от клек, но във всички случаи най-много помага увеличаването на кръвообръщението в ставите. От друга страна разширените вени се получават от проблем с вътрешните им клапи, които помагат да се преодолява гравитацията и да няма задържане на кръв в тях. Всяко, особено продължително напрягяне на корема има точно такъв ефект и затова е лошо за мен / източник – съдовия хирург, които ми прави операция/.  Най – общо казано – всяко нещо, което ускорява кръвообръщението като бягане, ходене, плуване е ок, а всичко, което причинява задържане на кръв в долната част на тялото като стоене прав на едно място, клекове, напрягане на корема е забранено. То и лицевите опори правят същото, но не в такава степен, а и аз съм се научил с течение на времето да изолирам добре мускула, който тренирам. Дето се вика всяко зло за добро. Та така, ще си търся инструктор и после надявам се, ще помогнете да преценим ок ли е програмата, която ми е направил.

6 май 2011 18:24
Straight
Фитнес ентусиаст
  • Тук е от 16 авг 2006
  • 45 мнения

ти си пропуснал да споменеш може би най-важната предпоставка за системна умора: колко и каква храна поемаш всеки ден и колко часа непрекъснат сън ти се събира на вечер. най-вероятно ти си мислиш че ядеш достатъчно но в действителност храната ти е доста по малко.

6 май 2011 19:06
Александър Хайдуков
Фитнес ентусиаст
  • Тук е от 3 май 2011
  • 18 мнения

Ами може проблема да е че, почти не ям месо и риба, ям яйца и сирена, мляко и много зеленчуци и плодове. за спането - случвало ми се и да спя 8 часа, но много рядко. Живота е труден. Но така или иначе започвам тренировки с инструктор. Ако има с какво ще се похваля. Успех на всички.

7 май 2011 10:55
x_3_mar
Фитнес ентусиаст
  • Тук е от 30 сеп 2004
  • 1464 мнения
  • От НяКъДе В МаТриЦаТА
казано от Александър Хайдуков на 6 май 2011 18:24:

от София

Аз бих ти препоръчал да направиш една консултация с проф. Павел Добрев от НСА 

7 май 2011 11:47