Как се смъква кръвно за кратко време?

Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

Здравейте,

Майка ми от вчера е вдигнала кръвно и го поддържа сравнително високо. Била е на лекар за профилактични изследвания и лекарката и е измерила 180/110. Тук трябва да се знае, че майка ми се притеснява много от лекари и това почти със сигурност е повлияло.

Проблемът е, че и в момента го вдигна 170/95. Баща ми и дава да пие валериан и валидол, а аз и давам витаминен и минерален комплекс + рибено масло и я хидратирам от снощи.

В момента не изпитва никакви симптоми, освен лека замаяност.

Ще съм ви благодарен за всякаква информация.

Благодаря!

"Your body really loves you and wants to keep you alive. It's just that what it thinks is the right thing to do to keep you alive is generally contrary to your goals of less weight/fat and more muscle"

~Lyle McDonald ~

20 юли 2011 12:20
Фитнес ентусиаст
NeDD

А не е ли по-добре да се установят причините за високото кръвно, а не как да го свалиш бързо.

20 юли 2011 12:26
1 глас ?
Фитнес ентусиаст
Anatoli Ivanov

А лекарката просто я е прегледала , без да и каже нищо? Има си хапчета за тая работа които помагат. Миналата година през големите жеги и аз бях вдигнал кръвно. Да и изпишат нещо , а ти и спри солта аз така се оправих.

20 юли 2011 12:28
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

Причината ми е ясна - нездравословен начин на живот.

Лекарката и е дала хапче, а изследванията и са добри, както и кардиограмата. Съвсем леко завишен холестерол и кръвна захар, но захарта е по-висока, защото преди изследването е пила кафе със захар.

Освен дългосрочното лечение - здравословен начин на живот, е важно да смъкне сегашното. Не върви да си седи с високо кръвно. В момента си потапя краката във вряла вода. Рецепти, с които не съм запознат. Затова търся още мнения.

"Your body really loves you and wants to keep you alive. It's just that what it thinks is the right thing to do to keep you alive is generally contrary to your goals of less weight/fat and more muscle"

~Lyle McDonald ~

20 юли 2011 12:34
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Dimzata

Сладкото сваля кръвното.
Също така чай от Маточина(Билката укрепва нервната система и действа седативно и спазмолитично. Оказва положителен ефект при сърдечна невроза, мигрена, безсъние, нервна и полова свръхвъзбуда, неврастения. Благоприятно е действието на маточината и при сърдечни заболявания, тъй като помага за преодоляване на умората, съдейства за прекратяване на тахикардия и болки в областта на сърцето. При приемане на препарати с маточина се забавя дишането, изчезват ритъмните смущения и се понижава кръвното налягане.)

Маточината я има във всяка аптека. Нека на всеки 1-2 часа да пие от чая. Маточината се препоръчва и за смущения в съня. Също така и валериана би трябвало да помага.

"Strength without balance, agility, coordination and explosiveness is strength that's athletically unusable." - Christopher Sommer

Best way to predict the future is to invent it!

20 юли 2011 12:34
3 гласа ?
Бодибилдър
entwickler

ако искаш дай малко история - начин на живот, килограми и т.н.
Като цяло за момента трябва с медикаменти да го смъкне.
Аз бях със 140 (като ми го мери лекар 150 ).
Смъкнах го като смъкнах килограми - сигурно и мазнини. Кръвното ми беше високо въпреки, че всеки ден спортувах. Просто трябваше да смъкна и яко кардио - тичане.

Всъщност - сетих се нещо важно - повечето жени от поколението на нашите майки търсят бабин лек тип Шлемник байкалски, киснене във вода и т.н. - а причината, както каза е ясно - ядем боклуци, не спортуваме, не се движим! Ама за съжаление и лекарите правят същото - пушат,пият и са с наднормено тегло, и съответно дават хапчета само. Скоро четох, как автора на програмата 5х5 отишъл на лекар, измерили му кръвното и пулса - лекаря казал “40 пулс, това е страхотно! И другите ви показатели са отлични! Какво спортувате!” - “Вдигане на тежести.” и лекаря “Вдигането на тежести е вредно!”, а самия лекар е бил пушач и с наднормено тегло! Точка.

20 юли 2011 12:35
1 глас ?
Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

Близо 50 годишна е, 17х см. и 54-55кг. Пие, пуши, не спортува. Има излишни мазнини, но няма проблем със затлъстяването.

Благодаря за съветите. Отивам да купя Маточина.

~Lyle McDonald ~

20 юли 2011 12:37
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
Anatoli Ivanov

http://www.blitz.bg/article/5653 Ако не си тръгнал виж и тази статия.

20 юли 2011 12:44
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Dimzata

http://www.bb-team.org/articles/3288_kravno-nalyagane#axzz1SYKqzwK0

Помня, че когато на дядо ми му откриха “старческия диабет” имаше високо кръвно. Това, което той направи е да намали пиенето и всичко се върна в границите. Той не пуши, но предполагам, че и цигарите оказват влияние, щом казваш, че майка ти пуши.

"Strength without balance, agility, coordination and explosiveness is strength that's athletically unusable." - Christopher Sommer

20 юли 2011 12:44
Няма гласове
Лекоатлет
Цветан Василев

масаж на врата(принципно се прави масажна яка) и на тила - бавен, ритмичен и релаксиращ. предполагам и топъл компрес ще свърши работа, проблема е че сега е доста топло и без това.

виж как диша - плитко-дълбоко и бързо-бавно. бавно, диафрагмално/коремно и дълбоко би трябвало да помогне. всичко което правиш без предписание от лекар си е на твоя глава.

20 юли 2011 12:57
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

Цигарите оказват влияние, дам. Ще правя втори опит да я вкарам в правия път. Дано сега за разлика от първия вземе да ме послуша. Купих маточината, но статията на Анатоли видях чак сега. Имам и какао в нас. Нескуик. Ще и давам и от него.

ПС: мерси, Цецо. Няма да и давам лекарства. Такива чайчета обаче не пречат, а ако и утре не го е смъкнала ще я пращам по лекари.
ПС2: Какао май няма да и давам. Захарта покачва инсулина, а той води до задържане на натрий, съответно водна задръжка и високо кръвно. Ще мине без нескуик-а.

ПС3: Четох, четох и излиза, че няма кой знае какво да се направи.
- изключване на боклуците от менюто. Особено захарта. Проблем с инсулиновата чувствителност води и до проблем с кръвното.
- увеличаване на полезните мазнини
- прием на витамини и минерали
- спиране на цигарите
- спиране на алкохола
- намаляне на кофеина
- намаляне на солта
- намаляне на стреса

Общо взето, това е, което можем да направим в домашни условия.

Благодаря за съдействието. Ако още някой има мнение може да го сподели.

~Lyle McDonald ~

20 юли 2011 12:59
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
Jikata

Ако може:
1.Да спре/намали цигарите.
2.Да спре/намали солта.
3.Да спре/намали кафето.
4.Да включи някакво натоварване,ходене,бягане или каквото и допада повече.

Знам,че всичко това е ясно,но просто споделям от личен опит,и ако успее да изпълни тези неща,ще си смъкне кръвното не за момента а в дългосрочен план.
От половин година не пуша,кафе пия през ден два,сол не слагам допълнително на храната,която консумирам,започнах по-сериозно с фитнеса,отхвърлих 10-12 кг и съответно трайно намалих кръвното,което държах около 140/90.Сега съм 118 кг със 120/80 кръвно и 60 пулс,и продължавам да се чувствам все по-добре!

20 юли 2011 13:37
1 глас ?
Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

Напълно си прав, Jikata!

~Lyle McDonald ~

20 юли 2011 13:39
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
Jikata

Да,чак сега виждам ПС-3,но общо взето е това,което си разбрал и ти.
Успех със свалянето на кръвното!

20 юли 2011 13:41
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
donsir
  • Тук е от 18 окт 2010
  • 1054 мнения

Витамините и минералите трябва да са някакви стандартни.
Силен Б компелкс или много калций например не е за препоръчване.

20 юли 2011 13:49
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

Напълно стандартни са витамините и минералите. До 100% RDA са дозите. Майтапа настрана, но машинката за отчитане на кръвното в момента и на мен ми показва 150/85, но пък аз съм на двойна доза кафе.

ПС: Аз не съм го мерил правилно. Нарушил съм много принципи на правилното мерене. Сега си показва 120/75 средно от 3 измервания и 83 пулс.

~Lyle McDonald ~

20 юли 2011 13:52
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
Jikata

Кардио правиш ли?Пулса нещо е завишен,поне така ми се струва де!;)

20 юли 2011 15:29
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

Отскоро правя и кардио. Откакто тренирам пулса ми е паднал значително. Преди да започна да тренирам поддържах пулс от 90-95. Та, в тази насока се движа добре. Но да не обръщаме внимание на мен. Аз съм поел по правилния път. Темата е за друго.

~Lyle McDonald ~

20 юли 2011 15:35
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
K G
  • Тук е от 30 яну 2011
  • 107 мнения

Привет. До това време вече кръвното налягане на майка ти трябва да се оправило вече?
Единственият начин да се свали БЪРЗО кръвното налягане е с медикаменти.
Какво е предписала лекарката на майка ти? И
ма медикаменти които повлияват артериалното налягане едва след като са приемани 10-15 дни, а има други които действат след няколко чака а пък трети след 20-30 минути.
Колкото до причините за повишеното артериално налягане - в около 90 процента от случаите не се открива причината, което не означава ,че не трябва да се търси нито пък означава,че пациентът не трябва да се лекува.

20 юли 2011 18:52
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

В момента кръвното е що-годе добре. 135/75 средно. Единствения медикамент, който прие майка ми е “Нефидипин”. Баща ми изкара преди години инфаркт и го ползва за смъкване на кръвното. Иначе вече 3-ти път пие чая от маточина.

Майка ми не е отишла на лекар специално заради кръвното. Отишла е да си вземе резултатите от кръвните изследвания и за профилактичен преглед. Лекарката нищо не й е предписала, понеже майка ми й е обяснила, че много се панира, когато е в близост до лекари. Все пак лекарката и е дала някакво хапче и е казала да си почива идните дни и да си следи кръвното. Така и правим в момента.

Майка ми като цяло не страда от високо кръвно. Всъщност кръвното й винаги, когато сме го мерили е било по-ниско от на всички нас, но не прекалено ниско. Та, сегашното е просто моментен проблем и затова търся решение, което просто да я успокои.

Всъщност, когато са и взимали кръв отново са й мерили кръвното и е било 120/80. Та, не мисля, че е някакъв хроничен проблем, а че живее нездравословно е така. Предполагам, че може да се е дехидратирала по тия жеги, а и липсата на хранене (почти не яде) си е оказало ефект.

~Lyle McDonald ~

20 юли 2011 19:04
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
K G
  • Тук е от 30 яну 2011
  • 107 мнения

Обичайният резултат при дехидратиране е спадане на кръвното налягане....... но важното е,че сега е добре
Все пак не е лоша идея да си го проследи за няколко дни с по 4-5 измервания дневно
Ако при това кръвното налягане е трайно над 140/90 или пък ако е трайно повишено с повече от 30% от обичайното - това си е артериална хипертония
Нифедипин е подходящ за бързо понижаване на артериалното налягане, като ако таблетата се сдъвче и се остави под езика резултата настъпва за минути
Дано всичко по-нататък да е ок

20 юли 2011 19:16
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

Да, нормализират се нещата и със сигурност ще държим под внимание налягането идните дни. За дехидратацията, медикамента и хроничното високо кръвно си прав. Тя не е дъвкала хапчето, каза, че е забравила, но...Благодаря за съдействието!

~Lyle McDonald ~

20 юли 2011 19:26
Няма гласове
Crossfit-ър
Ivaylo Stefanov
  • Тук е от 24 май 2010
  • 790 мнения

Начин за БЪРЗО смъкване е-да си облива краката със СТУДЕНА вода,а НЕ в топла,както е правила.

20 юли 2011 19:35
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
Маргарита Манева

Чесън - няколко скилидки на всяко ядене. Смъква кръвното почти моментално.
Освен това, ако е възможно - да стои на по-хладно място.

Divinity grows within.

20 юли 2011 21:10
1 глас ?
Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

Идеално. Благодаря, Margaritka!

~Lyle McDonald ~

20 юли 2011 21:34
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
Миро
  • Тук е от 16 юни 2006
  • 2204 мнения

Значи,аз от много лекари-специалисти съм слушал,че високото кръвно налягане не трябва да се смъква много бързо и за съвсем кратко време. Рискът от инфаркт е сериозно завишен. Свалянето трябва да стане плавно и постепенно.Мнението им беше,че резкият скок надолу може да бъде много по-опасен от задържането му за някое време.
Четох,пишеш “и я хидратирам от снощи”. Ако това значи,че и даваш големи количества вода според мен е грешка.Но нека се изкажат и специалистите тук. Повишеното количество течности повишава още повече кръвния обем и кръвното налягане. Някои от лекарствата срещу високо кръвно,диуретици и салуретици изхвърлят именно част от водата в организма и кръвното спада. А този,който е взел хапчето е добре да се върти около тоалета,защото ще му се наложи често да го посещава за уриниране. И да не стане беля иначе   Много хора с лека форма на хипертония я регулират дори само с една продължителна разходка.Разбира се не в сегашните жеги,а по принцип.

Съвети давам всякакви!

20 юли 2011 23:40
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

Не я тъпча с вода, но я карам да пие като за нормален човек в здравословните дози - 1-1.5л.

За съжаление подобрението е било само временно и от снощи и тази сутрин включително продължава да поддържа високо кръвно. Тази сутрин е било 150/90, което показва, че нещата не са както трябва. Та...днес ще ходи на лекар специално за това и ще видим какво ще го бъде.

~Lyle McDonald ~

21 юли 2011 10:51
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
Лили Иванова
  • Тук е от 18 юли 2011
  • 4 мнения

Здравей, дано не ми се смееш, но във весника на баба “Трета възраст” има интересни неща, ще ти напиша няколко лесни бабини рецепти, ако искате пробвайте, нищо не губите, пък и са от натурални продукти

*200 гр. счукано пъпешово семе се вари в 2л. вода, докато течноста остане наполовина. Пие се 3 пъти на ден по 1 ракиена чашка.
*2 сушени смокини се слагат в чаша. Заливат се е чист ябълков оцет - да се покрият. Киснат 24 часа. След това се изяждат, а оцетът се изпива.
*В кофичка кисело мляко се нарязват на дребно чесън, листа от целина,магданос и краставица. Добавя се малко сол и се яде като предястие и по всяко време.
*1 ч. лъж. чубрица се вари в 1 л. вода 10-15 мин. Кисне 2 часа. Течноста се изпив за един ден на глътки.

Успех!

21 юли 2011 15:37
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

Благодаря за съвета, Лили! Ще го имам в предвид, но първо трябва да разбера какво е казала лекарката.

~Lyle McDonald ~

21 юли 2011 16:10
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

Да хвърля малко светлина като завършек на историята.

Вчера майка ми беше при лекарката. Лекарката й мери кръвното 190/110! Прибира се майка ми и си го мери с уреда за китка (знам, че не е много надежден), който показва 130/85. Меря си го аз 120/80. Мери го баща ми - 130/85. От вчера на обяд до сега майка ми не е вдигала кръвното над 120/80.

Извод 1 - уреда на лекарката е повреден.
Извод 2 - лекарката не мери правилно кръвното.
Извод 3 - майка изпитва истински ужас от лекари.

Лекарката измерва грешно кръвното на майка ми и тя се панира. На психическа основа започва да поддържа кръвното високо. След като достигаме до вероятните грешки, които са допускани, и че ако тя има при лекарката толкова високо кръвно, а в къщи няма, то и аз, брат ми и баща ми също трябва да сме хипертоници. След като се успокоява, кръвното отново се връща в нормалните си граници.

Ех, живот ли бе да го опишеш.

~Lyle McDonald ~

23 юли 2011 15:06
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
Маргарита Манева
казано от Тихомир Велев на 23 юли 2011 15:06:

Извод 3 - майка изпитва истински ужас от лекари.

И аз така

казано от Тихомир Велев на 23 юли 2011 15:06:

Лекарката измерва грешно кръвното на майка ми и тя се панира. На психическа основа започва да поддържа кръвното високо. След като достигаме до вероятните грешки, които са допускани, и че ако тя има при лекарката толкова високо кръвно, а в къщи няма, то и аз, брат ми и баща ми също трябва да сме хипертоници. След като се успокоява, кръвното отново се връща в нормалните си граници.

Нямаш представа на психическа основа какво е способен да си причини човек.

Divinity grows within.

23 юли 2011 18:02
1 глас ?
Верен BB-Team-ър
Dimzata

90% от всички болести са на нервна основа, ако не и повече.
Може да има някакви притеснения, които не споделя с теб и затова ти да се чудиш от какво може да е. Все пак нека пие от чая и другите неща. Както е известно билките не действат на момента, трябва време и са много добри за превенция и профилактика.

23 юли 2011 19:18
Няма гласове
Фитнес ентусиаст
A D
  • Тук е от 15 юли 2011
  • 140 мнения

С бъбреците всичко наред ли е? Често те са причина за високо кръвно налягане.

24 юли 2011 03:38
Няма гласове
Верен BB-Team-ър
Тихомир Велев  

Вече написах, че кръвното е нормализирано и по всичко личи, че е било на психическа основа. Няма проблеми с бъбреците, за които да знаем.

~Lyle McDonald ~

24 юли 2011 10:21
Няма гласове