Диви тренировки
Как да се движим естествено и да използваме природата за тренировка

Чете се за 4 мин.
Тренирайки във фитнеса, ние можем да натрупаме мускулна маса, да покачим силата си, да променим визията си, но е малко вероятно да подобрим качеството си на движение и пълнотота на присъщите ни умения. С добавянето на периодични сесии с диви тренировки или умения от дивите тренировки в тренировъчната си програма може да подобрите и предотвратите голяма част от проблемите, да се забавлявате и да се почуствате диви и живи.
Какво ще научиш?
Ако кажа, че съм започнал да се занимавам с диви тренировки в началото на тази година, бих излъгал, защото този начин на тренировка е толкова близко до игрите в детството, че всеки от нас ги е практикувал на доста добро ниво. С порастването повечето от нас забравят тези умения.
Спирайки практикуването им, ние спираме да ползваме някои основни функции на опорно-двигателния апарат, вследствие на което цялостният ни начин на движение се променя.
Разликата между съвременната физическа активност и начина, по който тялото ни е устроено да се движи става все по-голяма, което води до все повече проблеми.
Диви умения:
- Пълзене
- Ходене
- Бягане
- Скачане
- Катерене
- Плуване
- Вдигане
- Носене
- Хвърляне
- Бутане
- Дърпане
- Удряне/Замахване чрез ротация
MovNat
Както споменах, от началото на тази година започнах методологично да практикувам диви тренировки на открито и в залата. Идеята дойде от популярната система MovNat на Erwan La Corre и неговите вдъхновяващи видеозаписи. Erwan създава система, базирана на Methode Naturelle, като скалира упражненията, създава методика за учене от самото начало и начин на преподаване на системата, включващ сертификация.
Methode Naturelle
Може би мнозина от вас не знаят какво е Methode Naturelle. За да разберем, трябва да се върнем в началото на 20-ти век, когато разработките на няколко различни учени в областа на физическата подготовка довеждат до създаването на труда на Georges Hébert, наречен Guide pratique d'éducation physique, което в превод значи "Практически наръчник за физическо възпитание".
Учебникът на Herbert включва всичко, от това как да построите тренировъчна площадка, през анатомия на човека и детайлна теоретична и практическа информация за цялостната подготовка. Пълнотата на този учебник ме удивлява – сравнен с всякакви съвременни методики за тренировка, той изглежда много по-цялостен и близък до естествения начин на движение.
Самия Herbert се вдъхновявал при пътуванията си по света от начина на движение и цялостната физическа подготвеност на всеки един член на примитивните общества, с които се сблъсквал. Те можели едновременно да вдигат и носят тежки предмети, да се катерят и скачат с умения, достатъно добри за гимнастици, да тичат и плуват безупречно като атлети.
Herbert заимствал уменията на тези диви хора, уменията на моряците, които показват невероятна сръчност при движението си по палуби, мачти и въжета, и трудовете на своите предшествениции, за да създаде своя справочник.
Диви тренировки
Тези тренировки и местата, където тренирах толкова ме заплениха, че след кратка практика и подобряване на уменията си организирах група и започнахме заедно да се забавляваме в парковете и горите край София.
Постепенно започнах да изграждам и методика на преподаване и организиране на различните умения, като заимствах много от Methode Naturelle и от практиката си като треньор в Live To Lift. Хората, които идваха в гората бързо научаваха основните умения и се забавляваха много, което ме мотивира да напиша този материал и да популяризирам този начин на трениране.
Структура
За да добиете представа за структурата и пълнотата на дивите тренировки, ще ви представя следното групиране на уменията, изградено на базата на Methode Naturelle:
Умения за придвижване:
- Пълзене
- Ходене
- Бягане
- Скачане
- Катерене
- Плуване
Умения за манипулация на обектите около нас:
- Вдигане
- Носене
- Хвърляне
- Бутане
- Дърпане
- Удряне/Замахване чрез ротация
Умения за самозащита
- Удряне
- Борба
Умения за възстановяване:
- Диагностика
- Масаж
- Движения за мобилизация, активация, стабилизация
- Техники за релакс и медитация
Всяка една от от тези групи, например катеренето, се разделят на множество подгрупи: катерене по скали,катерене по сипеи, катерене по въжета и лиани, катерене по дървета.
Всяка от тези групи има свои подрупи: хоризонтални техники и вертикални техники при катеренето по дървета. Към всяка от тези подгрупи спадат множесво различни умения, примерно тези техники при вертикалното изкачване по дървета:
- Изкачване на тънки дървета/стълбове като маймуна;
- Изкачване на тънки до средно дебели дървета като тигър;
- Изкачване на средни до средно дебели дървета като мечка;
- Изкачване от средни до много дебели дървета с въже.
Какво ще ни дадат тези тренировки?
- заучаване на нови естествени умения;
- по-добро и ефективно движение;
- превенция на контузии;
- сваляне на мазнини;
- общуване с природата;
- релакс и понижаване на адреналния стрес;
- забавление.
Къде да практикуваме?
Най-доброто място, разбира се, е сред природата, която ни осигурява огромно разнообразие от предизвикателства. Опитът ни досега показва, че и в парковете се получават доста забавни тренировки.
Тренировка на принципите на естественото движение може да направим и във фитнеса. Винаги обаче е по-весело, когато сме заедно и в група, за което организираме периодично различни събития, на които можем да се съберем и да тренираме заедно.
Използвани източници
- MovNat.com
- Guide pratique d'éducation physique- Georges Hébert
- LiveToLift.com