Средноверижни триглицериди (Medium-chain Triglycerides - MCTs)
MCT Oil - мазнините с много полезни действия - за отслабване, за лечение, за мускулна маса и енергия
MCT Oil - мазнините с много полезни действия - за отслабване, за лечение, за мускулна маса и енергия
От 26.06.2017, чете се за 6 мин.
Средноверижните триглицериди (MCT) се използват като добавка под името MCT oil. Широко разпространени са сред спортистите, които искат да редуцират излишните мазнини, но същевременно да имат енергия и да запазят мускулната си маса.
Всъщност популярността на тези мазнини тръгва след използването им за лечение на различни по-сериозни заболявания. MCT се усвояват по различен начин в тялото в сравнение с останалите видове мазнини, и това допринася за многото им положителни ефекти.
Абревиатурата е за Medium-chain Triglycerides, или средноверижни триглицериди. Името идва от начина, по който въглеродните атоми са подредени в химическа структура.
Маслото, съдържащо MCT, представлява светложълта полупрозрачна течност (на стайна температура), която няма мирис.
Средноверижните триглицериди могат да се намерят под формата на хранителна добавка - MCT oil. Тя се създава или по химичен път в лаборатория от естествените източници на този вид мазнини - кокосови и палмови масла.
MCT са молекули, състоящи се от 3 вериги наситени мастни киселини, всяка от които съдържа 6-12 въглеродни атома.
В момента MCTs се използват от много атлети за подпомагане на спортните постижения, но първоначално суплементирането с тях започва с лечебна цел. Средноверижните триглицериди са източник на мазнини, с който се цели подпомагането лечението на различни заболявания. MCTs осигуряват бърза енергия за тялото и е по-малко вероятно да бъдат складирани в мастните депа.
Използват се като добавка от спортистите за редуциране на телесните мазнини и запазване на мускулната маса. Ако към храненето се прибави MCT oil, се създава термогенен ефект.
В медицината - за лечение на различни заболявания, които ще изброим по-долу в статията. В спортните среди - в борбата с излишните телесни мазнини и като бърз източник на енергия. Ето защо напоследък много диетолози, атлети, бодибилдъри и т.н. включват в набора си от добавки средноверижни триглицериди.
Видяхме, че средноверижните триглицериди имат различна структура от останалите видове мазнини и това е причината да се метаболизират в тялото по различен начин. Тяхното усвояване и начин на действие наподобяват повече въглехидратите (първото предпочитано от тялото гориво), отколкото мазнините.
След попадане в организма, MCTs се транспортират директно в черния дроб, където се разграждат и освобождават енергия, създавайки много кетони. Те се изгарят за енергия веднага след приема и по този начин пестят мускулния гликоген.
Средноверижните триглицериди са предпочитана добавка, когато се цели запазване на мускулната маса - кетонните тела, които се отделят при разграждането им в черния дроб, се използват за енергия преди аминокиселините в мускулите.
Средноверижните триглицериди имат няколко доказани ползи при хора:
Тъй като имало съмнения, че MCTs могат да окажат негативно въздействие на сърдечно-съдовата система, се наложило провеждането на различни проучвания.
В едно изследване (2) участие взели 31 човека - мъже и жени, на възраст между 19-50 г и телесен индекс 27-33. Те завършили 16-седмична контролирана програма за отслабване и били разделени на две групи: консумиращи MCT мазнини и приемащи зехтин. Резултатите били в полза на групата, приемащи MCT.
Няколко изследвания потвърждават резултатите, че MCT действителност спомага за горенето на мазнини. Ефектът е значително по-силен при хора с наднормено тегло и минимален при лица с нисък процент подкожни мазнини.
Подробен тест е направен върху 19 възрастни души със средна физическа активност (10 часа седмично) и нормална диета без целенасочено ограничаване на калориите. Дневният калориен прием се понижава с 594 калории.
Въздействието се проявява бързо и краткосрочно. Не е ясно какъв ще е цялостният ефект върху тялото при дългосрочен прием.
На този етап е установено, че 18 грама MCT дневно в продължение на 90 дни повишават значително общоя холестерол с 12% и лошия холестерол с 17% при диабетици.
В изследване, провело се през 2011 година (5) било установено, че употребата на MCT при плъхове може успешно да редуцира телесните мазнини. След дълъг период на употреба обаче може да не се наблюдават никакви промени поради способността на животните да се адаптират към новите метаболитни състояния.
Върху плъхове е установен и изненадващо силен противовъзпалителен ефект (12) на MCT, на засега няма никакви доказателства за подобно действие при хора.
В периода на разучаване влиянието на MCT е имало съмнения, че не въздействат върху лечението на метаболитен синдром. Ето защо се правят редица изследвания (2), чрез които това съмнение се опровергава. Заключението е, че борбата с метаболитния синдром може да бъде успешна, когато в менюто се включат средноверижни триглицериди.
В едно от изследванията в Китай (7) се установява, че дългосрочният прием на 18 грама MCT дневно подобряват с 17% инсулиновата резистентност според индекса HOMA-IR. Не се оказва обаче влияние върху нивата на кръвната захар на гладно, затова и не е потвърдено категорично влияние на тези мастни киселини върху диабетици.
Средноверижните триглицериди се препоръчват като предтренировъчно средство за увеличава на издръжливостта и регулиране на умората. В действителност няма доказателства, че MCT превъзхождат дълговерижните мазнини или въглехидратите. Положителният ефект може да произлиза от допълнителните калории. Нужни са повече изследвания за установяване на предимствата на MCT (9) (10) (11).
Средноверижните триглицериди са безопасни. Употребата на MCT oil при някои хора може да причини диария, повръщане, раздразнителност, стомашен дискомфорт или газове. Всичко това зависи от индивидуалния организъм и от количеството прием.
Тези нежелани ефекти могат да бъдат намалени или премахнати, ако MCT се добави към храната. Според някои източници (4) е нужна повече информация за това дали и в какви количества да се приемат от бременни жени и кърмачки. Смята се, че не са подходящи за хора, страдащи от диабет и цироза на черния дроб.
Приемът на MCT като добавка (MCT oil) е редно да бъде съобразен с индивидуалните нужди, физическа активност и цялостен хранителен режим. Препоръчително е да се започне с по-ниска доза и постепенно да се увеличи до 3 пъти на ден по 15 мл.
Разбира се, всичко е индивидуално. Може да се приемат преди и след тренировка, както и с храненията.
Няма категорични указания дали и доколко може да се използват MCT за термична обработка. На този етап е потвърдено, че кокосовото масло се видоизменя значително при продължителна и повтаряща се термична обработка (13), като мастните киселини в него започват да проявяват канцерогенни свойства. Разбира се, разглежда се случай извън нормалното използване при готвене.
Още изследвания са нужни (3), за да се установи дали има граница при приема на средноверижни триглицериди и възможни ли са странични ефекти във времето, но ползите са утвърдени и проверени:
Средноверижните триглицериди се комбинират успешно с други мастни киселини като CLA. Предварителните резултати сочат, че двете мастни киселини действат синергично при потискане на апетита и могат да имат дългосрочен ефект върху затлъстяването.
За положително въздействие върху холестерола, MCT може да се комбинира успешно с омега-3 мастни киселини, като най-препоръчително е рибено или крилово масло.
Средноверижните триглицериди могат да се открият като самостоятелен продукт или като част от кокосовото масло.
Кокосовото масло е най-добрият източник на MCT, като средноверижините триглицериди надхвърлят 60% от състава.
MCT може да се открие като самотоятелен продукт, като в момента NOW Foods предлагат MCT Oil – 946 ml, като предимствата на този продукт са стъклената опаковка и тъмния цвят на стъклото, които запазват стабилността на мастните киселини.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече