Не мога да кача килограми. Какво да правя?
Практически съвети за справяне с проблема
Практически съвети за справяне с проблема
От 20.08.2014, чете се за 6 мин.
<!--[if gte mso 9]><xml>
Тази статия е предназначена за хората, които трудно качват килограми. Да, има и такива.
За улеснение и краткост по-долу ще ползваме термините "слаби хора" и "хардгейнъри", колкото и да са неподходящи.
Целият проблем може да се обобщи с две думи: ядете малко. И не си следите храната. Невъзможно е да си следите храната (в книжен или електронен дневник) и да се чудите защо стрелката на кантара не мърда.
Статията е предназначена за хора, които или не могат да се справят с предвидените калории, или просто не ги следят и се опитват по някакъв начин да си увеличат енергоприхода.
Всичко, което ще прочетете по-долу иска да ви накара да консумирате повече храна или да имате по-малък енергоразход с цел постигане на калориен излишък.
Ако ядете колкото или по-малко от калорийния си разход, то е абсолютно невъзможно да качвате тегло (изключваме временни флуктуации във водния баланс). Няма значение дали храната ви се състои от месо и броколи или от вафли и крем карамел (виж тук и тук).
Тялото има механизми за саморегулация на теглото. То се старае, дали чрез психология или физиология, да ви държи в сравнително тясна граница на килограмите. Ако на обяд изядете много калории, то организмът ви ще се погрижи да си загубите апетита за дълго време.
Всеки има приятел, който все не може и не може да качи килограми. Обяснява ви колко много е изял за обяд. Да, включително десерт. А ако го питате същата вечер с какво е завършил: "Ами… не бях много гладен и след салатата станах от масата." Ето го разковничето. Това, че едното ядене е било обилно, не значи, че за деня консумираната храна е много.
Същото нещо може да се наблюдава в дългосрочен план. Идват празниците и дори слабите хора почват да се тъпчат и да преяждат. Първи, втори, трети ден. За кратко всичко върви добре, но след това следва силен хроничен спад в апетита и калорийният прием намалява за следващата цяла седмица. В крайна сметка сте пак там, откъдето сте тръгнали.
Ако искате да качите килограми, време е да започнете да следите храненето си внимателно.
Друг проблем е, че определението "много" има различно значение в зависимост от това кой го казва. Слабите хора се заблуждават, че ядат голямо количество храна, но всъщност съвсем не е така. Просто така им се струва. Между другото, същото важи и за дебелите хора, които "почти нищо не ядат", пък странно как дебелеят.
Понякога може и причините да са хормонални. Свръхчувствителност към лептин и инсулин може да предизвика хронична липса на апетит.
Друг феномен, който много добре обяснява проблема на т.н. "хардгейнъри" е кореспондиращото с краткотрайно увеличената хранителна консумация увеличение в неумишлената физическа активност (т.н. NEAT или Non-exercise activity thermogenesis).
Това лесно може да се наблюдава при хора, които много трудно качват килограми или при културисти в седмиците преди състезание. Когато слаб човек преяде многократно, може да забележите как физическата му активност (подсъзнателно) се увеличава. Става много енергичен, започва да нервничи и да обикаля напред-назад, движенията му са по-бързи и по-резки, има желание за физическа дейност.
При гореспоменатите културисти е обратното. Умишлено предизвиканият глад предизвиква рязък спад в NEAT с цел стопиране или забавяне загубата на тегло. Стават лениви, мързи ги за каквото и да е, движат се бавно и без желание. Ако нещо не се намира в непосредствена близост, решават, че не им и трябва.
Следващ проблем е нашата еволюционна адаптация. Представете си, че качвате много мускулна маса и то много лесно. Тя е "скъпа" от енергийна гледна точка. Увеличава нужната за поддръжка енергия и освен това предизвиква по-голям калориен разход. Това просто не е изгодно за вид, чиято основна цел е оцеляване (и размножаване). Хомо сапиенс съществува от 150 000 години (цифрата силно варира според източниците).
Едва в последните 0,05% от това време имаме изобилие от храна. Вкусна, евтина и с голяма енергийна плътност (част от проблема с хроничното затлъстяване на населението). Нашият вид не е имал достатъчно време да се напасне към това и да си "позволи" енергопилеещите излишни мускулни тъкани. Отделно, че по-тежкото тяло изисква повече поддръжка и енергия за придвижване в пространството.
Съществуват и други причини, но нека избегнем подробностите и се прехвърлим директно към практическите съвети, които се надявам да ви помогнат да се справите с представения проблем.
С риск да повторя част от увода – започнете да си следите храната. Ако знаете кое хранене колко калории ви носи и колко сте изконсумирали за целия ден, няма да се чудите защо не качвате тегло. Просто увеличете калориите за деня (с около 10%).
А сега да минем директно към практическите насоки, най-вече за хората, които не си теглят и следят храната:
Причината за това, че не качвате килограми е, че ядете малко. Звучи просто, но това е отговорът, колкото и елементарно да звучи.
Ползвайте триковете, изброени горе, за да увеличите консумацията си на храна, като гледайте храните, бедни на фибри и микронутриенти като салатни дресинги, "джънк фууд" и шоколадови барове да не надвишават 20% от общия ви калориен прием. Това ще помогне за увеличаване на калориите, без да има негативен ефект върху работоспособността или здравето ви.
В дългосрочен план направете усилие да си следите храната, за да сте сигурни, че за всеки ден сте си постигнали калорийната цел и не сте под нея. Следете кантара, огледалото и мерките, за да сте сигурни, че не сте започнали да прекалявате. Няма как да се качва само чиста мускулна маса, защото тя винаги е съпроводена и с мазнини, но когато вторите започнат да доминират, значи е време за отпускане на газта.
Успех!
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече