Повече сила с частични повторения
Приложението им при "Големите 3"
Приложението им при "Големите 3"
От 16.08.2014, чете се за 6 мин.
Частичните повторения са фитнес принцип, при които имаме изолиране на определена част от пълната фаза на движение. Използват се както при най-слабата точка, така и при най-силната. Целта е повишаване на общата сила. Прилагат се при многоставни движения. Не се препоръчват за начинаещи.
Някои от нещата, които не обичам да виждам сред трениращите във фитнес залите са рисковата техника (която предразполага към контузии) и непълната амплитуда на движение (направена без цел и смисъл).
И докато за първия вариант няма оправдание, то за втория би могло да се намери. Нарича се "частични повторения", но за да извлечем ползи от тях и за да имат смисъл, не е достатъчно просто да легнем на лежанката и да съкратим движението до няколко сантиметра.
Частичните повторения имат конкретно предназначение, но е редно да се съобразят няколко фактора, за да говорим за ползотворно прилагане на принципа.
В този случай непълната амплитуда не само че ми харесва, но и с радост я включвам в определени тренировки.
Частични повторения се наблюдават, когато се изпълни само определена част от пълната амплитуда на движението.
Пълната амплитуда включва: позитивна част, негативна част, покой/почивка (ако атлетът прецени), начална и крайна пикова точка.
Тази техника помага за повишаването на максималната сила и изтощаването на мускулните фибри с по-голяма тежест. Има по-висок енергиен разход и по-висока степен на съкращение в даден мускул.
Знаем, че по време на едно повторение има както най-слаба точка (критична, мъртва или нулева), така и най-силна точка (когато сме преодоляли мъртвата). Частичните повторения могат да се приложат и в двата варианта. Това зависи от преценката на спортиста.
Целта е обща - повишаване на силата, но има една основна разлика - вида на използваните тежести.
Основни препоръки при изпълнението на частични повторения
Първият ми досег с тежестите беше именно с Големите 3. За повечето от вас не е тайна, че това са: клек, лег и тяга (Класически клек с щанга зад врат, Повдигане на щанга от тилен лег и Мъртва тяга ).
Големите 3 са големи, защото:
Частични повторения биха могли да се приложат в много упражнения.
Ще се спра на голямата тройка, защото:
Ще разгледам варианти, при които имаме частични повторения в силната точка в позитивната фаза на движение.
Един от често срещаните въпроси е: "С колко клякаш?"
Всъщност, по-важното е с колко килограма можеш да се изправиш, след като клекнеш. Трудната фаза е преодоляването на мъртвата точка (в долно положение).
Правилната техника (тази, която премахва риска от контузия) е важна по принцип, но в този случай, когато имаме свръхвисока за тялото тежест, правилната техника трябва да е на първо място в съзнанието ви.
Концентрирайте се и се изправете до горно положение, след което върнете щангата на ограничителите. Не използвайте ограничителите, за да си помогнете при следващото повторение (чрез "отскачане" на щангата в тях) - пускайте бавно и контролирано в хода надолу.
Видео: клек:
<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="348" src="//www.youtube.com/embed/j_zAoI_Gyuw" width="618"></iframe>
Имам чувството, че "Колко ти е лежанката?" е по-често срещаният въпрос дори от "С колко клякаш?".
Ако искате да давате все по-респектиращ отговор, е хубаво да преминете към силово ориентирана програма и/или принципи. Един от начините за това са частичните повторения.
Приложението им при вдигането от лег е по-широко застъпено (легаджии, трибойци, културисти). Може да бъде както в силова рамка (чрез ограничители), така и чрез дървено трупче, разположено на гръдния кош.
Видео: лег:
<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="348" src="//www.youtube.com/embed/sxZDIDngPgA" width="618"></iframe>
Много хора изпитват страх от мъртвата тяга. И с право. Ако добрата техника се пренебрегне, рискът от контузии при големи тежести е също голям. Мъртвата тяга е чудесно комплексно упражнение и ако го изпълнявате правилно, може да извлечете ред позитиви. Особено що се отнася до маса и плътност в гърба. Има възможност за изпълнението в силова рамка (rack pulls) и с помощта на блокчета. Застанете в добра изходна позиция. Следете за извивката на гръбначния стълб и местоположението на таза. Краката да са плътно до щангата. В зависимост от височината на щангата при изходна позиция, променяте натоварването върху мускулните групи.
Видео: Rack Pulls:
<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="348" src="//www.youtube.com/embed/u7NE34Vw81w" width="618"></iframe>
Видео: мъртва тяга от блокчета:
<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="464" src="//www.youtube.com/embed/QbO-7w2L6UY" width="618"></iframe>
Като бивш състезател по силов трибой и вечен трибоец по дух, обичам да експериментирам с различни методи за увеличение на силата.
С частичните повторения при мъртва тяга (мъртва тяга от блокчета) се запознах благодарение на нашия голям щангист Здравко Стоичков. С трупчетата при вдигане от лег се "сблъсках" за първи път по същото време покрай Евгений Попов (бащата на силовия трибой в България), но приложението им в личните тренировки стана много по-късно, когато се вдъхнових от тренировките на Никола Ночевски (интервю).
Признавам, че частични повторения при клек съм правила недостатъчно дълго, но причината за това е една - долната ми част изпреварва горната по всякакви показатели и не исках да засилвам дисбаланси.
Частичните повторения, когато са направени осъзнато и внимателно, могат да допринесат за повишаването на общата сила.
Основното е да прогресираме с бавни темпове, да внимаваме с добрата техника и да осигуряваме качествено възстановяване.
Рони е много яка. Буквално. Занимава се с любителски бодибилдинг от няколко години. Освен това много я бива в готвенето и рисуването. Отговаря за ежедневния диалог с аудиторията ни, както във форума, така и в социалните ни канали (линкове в края на тази страница), както и стриктно следи, дали клиентите ни стават по-добри. Как става това тя научи и чрез образователната програма на Precision Nutrition.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече