Крилово масло
Потентна алтернатива на обикновеното рибено масло
Потентна алтернатива на обикновеното рибено масло
От 06.01.2016, чете се за 5 мин.
Рибеното масло е един от най-популярните здравословни продукти, заради високото съдържание на омега-3 мастни киселини и редицата ползи за общото здраве. В повечето продукти на пазара маслото се извлича от риби като аншоа, тон, треска и сьомга. Алтернатива на класическите рибени масла е вече всеизвестното масло от крил, за което има обещаващи данни, че е по-биоактивен и ефективен източник на омега-3 мастни киселини.
Криловото масло се извлича от крил. Крилът (Euphausiacea) е ракообразен, подобен на скарида, зоопланктон, който обитава Антлантическия и Тихия океан. Самото име на зоопланктона произлиза от норвежки език и означава „храна за китове“. Най-популярният вид крил, който се използва в хранителната индустрия е антарктическият крил.
Крилът е богат източник на омега-3 мастните киселини EPA и DHA. Тук е момента да припомним, че именно тези две мастни киселини са биоактивни в човешкото тяло, за разлика от растителните им еквиваленти. На база тегло крилът разполага с подобнo количество DHA в сравнение с рибеното масло, но концентрациите на EPA са по-високи. Омега-3 мастните киселини в криловото масло съставляват до 30% от цялото мастно съдържание.
Самият крил е изключително богат източник на белтъчини, които съставляват до 15% от теглото му. За сравнение мазнините представляват до 3.6% от теглото на зоопланктона. Самият крил е похдодяща високопротеинова храна, но това не се отнася за криловото масло като добавка, защото процесът на извличане на маслото елиминира аминокиселините.
Криловото масло съдържа и други биоактивни компоненти. Сред тях са холестерол, който е близо с 1/3 по-малко от рибеното масло, витамин Е, феноли и астаксантин.
Мастните киселини в криловото масло не са триглицериди, а диглицериди, като към молекулата е свързана и фосфатидна киселина, която превръща цялата структура във фосфолипид. Фосфолипидни не са само омега-3 мастните киселини, а между 28 и 58% от мастното съдържание, като другите най-концентрирани фосфолипиди са фосфатидилхолин и фосфатидилетаноламин.
Фосфолипидите са по-добре усвоими от триглицеридните форми на омега-3, като ги превъзхождат с близо 33% по-висока биоактивност. В сравнение с етил естерните форми на омега-3, фосфолипидите демонстрират 68% по-добра усвоимост.
Приемът на малки дози крилово масло (90 мг EPA+DHA) успешно увеличава плазмените нива на EPA и DHA, както и на междинните мастни киселини и арахидонова киселина. Механизмът на действие е същият като на рибеното масло.
Веднъж попаднали в човешкото тяло, мастните киселини EPA и DHA се метаболизират до по-малки единици, които изпълняват определени функции. Тези единици са:
Всекидневната препоръчителна доза варира между 1000 и 3000 мг масло. Това са дозите, използвани в редица научни изследвания и проявяващи положителен ефект.
Ако целта е криловото масло да бъде алтернатива на класическото рибено масло, то тогава трябва да се стремите към количеството омега-3 мастни киселини EPA+DHA. Заради по-високата потентност на мастните киселини в криловото масло, се твърди, че EPA+DHA в криловото масло са 30% по-биоактивни от тези в рибеното. Това означава да се стремите към 2/3 от дозата омега-3 в рибеното масло. Ако приемате общо 1500 мг EPA+DHA от рибено масло, 1000 мг EPA+DHA от крилово масло трябва да са напълно еквивалентни.
Криловото масло не се характеризира със сериозни странични ефекти. Въпреки това са налични не малко оплаквания от потребители. Най-често те са свързани с гадене, дъх на риба, болки в корема и стомаха.
Казус представлява рискът от съдържание на токсични вещества и метали. Основен проблем представлява флуорида, който изгражда екзоскелета на крила, но точната опасност не е изяснена, въпреки че при качествени суплементи, рискът е почти изключен.
Друг проблемен елемент е живакът, но рискът е прекалено нисък, заради мястото на крила в хранителната верига. Отново превантивна мярка е изборът на доказан производител.
Криловото масло демонстрира същите взаимодействия, с които разполага и рибеното масло. На практика маслото от крил може да се комбинира с редица други хранителни добавки, в зависимост от желаната цел.
Ако се цели засилване на противодействието на липидната пероксидация, тогава е удачна комбинация с витамин Е и магарашки бодил (силимарин).
За подобряване на въглехидратния метаболизъм и регулирането на инсулиновия пик се препоръчва съчетание със сминдух (fenugreek).
Маслото от крил се съчетава успешно със зелен чай, защото подобрява биоактивността на катехините.
Криловото масло, подобно на рибеното проявява силен синергизъм с Аспирин.
Криловото масло, като източник на качествени мазнини, може да се съчетае и подобри усвояването на мастноразтворими витамини като витамин А, витамин D и витамин Е.
Криловото масло се продава като хранителна добавка и всички известни производители разполагат с подобен продукт в каталога си.
Криловото масло винаги е под формата на течни, желатинови дражета. Концентрацията в едно драже варира между 500 и 1000 мг, като много рядко формулата се допълва с други вещества, най-често най-добрия витамин Д.
По-рядко, но не и невиждано, е криловото масло в течна форма. Минус на този вариант е неприятният аромат и вкус.
Не е практика маслото от крил да се използва в комплексни формули.
Нашето предложение за качествено крилово масло е NOW Foods Krill Oil – 500 мг 60 дражета.
Десо се грижи за това да има винаги готов, аргументиран и ясен отговор на въпроса "от кои хранителни добавки има смисъл?". Той е нашата енциклопедия по темата с добавките, а тя, вероятно знаеш, е много голяма и много противоречива. Редовно може да го потърсиш за съдействие и в магазина ни.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече