Карамфил (Eugenia caryophyllus)
Ароматната подправка от Островите на подправките
Ароматната подправка от Островите на подправките
От 07.03.2016, чете се за 3 мин.
Карамфилът е подправка, която може да се намери през цялата година и типичен за нея е силният, сладникъв и ароматен вкус, който си подхожда както със сладки, така и със солени ястия (сладкиши, хляб, компоти, супи, вино, чили).
Подправката всъщност представлява сушените цветни пъпки на вечнозелено дърво от семейство Myrtaceae, което расте на височина до 8-12 м и се характеризира с овални листа и ярки, пурпурни цветове.
Карамфилът (такъв, какъвто го познаваме като подправка) се бере, когато пъпките на дървото са между 1.5 и 2 см дълги.
Карамфилът се използва не само в кулинарията, но и в ароматерапията, традиционната медицина (Аюрведа, китайската и др), а също и като антисептично средство или при производството на цигари (в Индонезия).
Карамфилът е типична подправка за Молукските острови, известни през Средновековието като Островите на подправките на Индонезия. Използва се в азиатската кухня в продължение на повече от 2000 години.
Интересен факт е, че заради сладникавия си и ароматен вкус, подправката е била използвана като средство за освежаване на дъха от китайските придворни от периода на 200 г. пр.н.е., когато искали да говорят с императора.
Карамфилът е внесен в Европа през 4-ти век от арабските търговци, а през Средновековието се разпространява употребата му за маскиране вкуса на храни, които не са били правилно съхранявани.
В днешни дни най-големите производители на карамфил са в района на Занзибар (Източна Африка).
Освен Занзибар и Индонезия, карамфилът се отглежда с търговска цел и в Западна Индия, Шри Ланка, Индия, Мадагаскар, Бразилия.
Хранително съдържание на 100 г млян карамфил |
|
Калории |
274 |
Протеин |
5.97 г |
Мазнини |
13 г |
Въглехидрати |
65.53 г |
Вода |
9.87 г |
Холестерол |
0 мг |
Захари |
2.38 г |
Карамфилът е отличен източник на манган, а също така е добър източник на витамин К, желязо, магнезий, калций, диетични фибри.
Гликемичният индекс е много нисък.
В 2 ч.л. (4.20 г) млян карамфил има 11.51 калории, 0.25 г протеин, 0.55 г мазнини, 2.75 г въглехидрати и 1.42 г диетични фибри. Количеството на манган е 2.53 мг, на витамин К – 5.96 мкг, желязо – 0.50 мг, магнезий – 10.88 мг и калции – 26.54 мг.
Карамфилът е богат на витамини, минерали и фибри, но основната съставка, която е отговорна за здравословните ползи е активната субстанция евгенол, която е токсична спрямо нежелани гъбички и има облекчаващо действие.
Евгенолът е обект на проучване заради антибактериалните и антисептичните си свойства.
Карамфилът съдържа още и различни флавоноиди, като кампферол и рамнетин, които допринасят за противовъзпалителните и антиоксидантни свойства.
Маслото от карамфил има благотворно действие при облекчаване на храносмилателната система, като намалява излишните газове в стомаха и се справя с подуването му. Ефективно е срещу гадене, хълцане, повръщане, морска болест.
Карамфилът не се смята за често срещан алерген и не съдържа измеримо количество оксалати или пурини.
Купувайте цял карамфил вместо смлян на прах, за да се възползвате оптимално от богатите му вкус и аромат. Ако имате възможност, предпочитайте органична подправка.
Вкъщи можете да смелите карамфила с помощта на кафемелачка непосредствено преди използването му.
Висококачественият карамфил би трябвало да пусне от своето олио, когато бъде натиснат с нокът.
Качеството може да бъде тествано и с помощта на чаша вода – пуснете сушената пъпка карамфил в чашата. Ако е добро качество, ще плува във вертикално положение, а ако е по-стар и не толкова качествен, ще потъне на дъното или ще заеме хоризонтално положение.
Можете да намерите карамфил на щандовете за подправки в супермаркетите, но ако имате наблизо магазин, който е специализиран в продажбата на подправки, разучете какви варианти предлага.
Както повечето подправки, така и карамфилът трябва да се съхранява в плътно затворен стъклен съд (бурканче) на тъмно, хладно и сухо място.
Смленият карамфил може да се съхранява половин година, а целият – до една.
Можете да удължите срока на годност, ако го съхранявате в хладилник.
Карамфилът се използва в различни кухни (осоновно азиатска и африканска) за овкусяване на месо, къри, различни видове марината, плодове, сладкиши.
В мексиканската кухня се съчетава с канела и кимион.
Карамфилът (особено смленият) има много силен аромат и затова трябва да бъдете внимателни, когато решите да използвате подправката за пръв път.
Бъдете внимателни и добавяйте от нея постепенно, така че да не скриете вкуса и ароматите на другите подправки в ястието.
Маслото от карамфил може да се срещне във варианти за външно приложение (мазане върху кожата или разтваряне във вана) или за впръскване в устата (при зъбобол, възпаление на венците). Има тонизиращо, антисептично, болкоуспокояващо и затоплящо действие.
Рони е много яка. Буквално. Занимава се с любителски бодибилдинг от няколко години. Освен това много я бива в готвенето и рисуването. Отговаря за ежедневния диалог с аудиторията ни, както във форума, така и в социалните ни канали (линкове в края на тази страница), както и стриктно следи, дали клиентите ни стават по-добри. Как става това тя научи и чрез образователната програма на Precision Nutrition.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече