12 страхотни идеи за здравословно детско меню
Не е трудно да създадем основа за здравословно хранене на децата
Не е трудно да създадем основа за здравословно хранене на децата
От 12.03.2016, чете се за 7 мин.
Съветите в този материал се отнасят за деца във възрастта между 1-3 години.
Яйца, какао, мед, ягоди, фъстъци и други алергени се избягват обикновено преди двегодишна възраст. Но ако детето не показва непоносимост, добре е предлагането на разнообразна храна да започне около тази възраст, която съвпада и с желанието на детето да се храни самостоятелно.
Статията засяга създаването на хранителни навици и задава общи насоки, което не означава, че те са валидни за всеки частен случай.
Неоспорим факт: каквото и да правите, рано или късно чипсът, пиците на парче, всевъзможните "десерти" в лъскави опаковки и прочие вредности ще стигнат до очите и, съответно, до стомаха на вашите деца.
Но онова, което действително можете и е добре да направите, е да предлагате системно и упорито поне тези 12 храни.
С тяхна помощ ще сте положили основите на един разумен хранителен режим, към който с малко повече късмет и разум от страна на самото дете, то само ще се придържа... е, поне през повечето време.
По-важното е, че ще сте направили всичко възможно да му дадете алтернатива - а когато тя се предлага редовно, се изграждат навици.
Яйцето е добър вариант както за закуска, така и за обяд, а когато е сварено, е лесно и удобно за носене в кутия за хранене. Съдържа протеин, както и натурален витамин D (в жълтъка), с което малко храни могат да се похвалят.
Ако детето ви отказва да яде жълтъците (доста деца правят това), има различни хитрини, с които да му ги предложите: може да ги добавите натрошени в супа или да ги намажете върху сандвич.
Още един плюс за яйцата е фактът, че протеините засищат за по-дълго време и така детето ви няма да огладнее твърде скоро след закуска.
Друг начин е да предложите от забавните пъдпъдъчи яйца, но с тях бъдете предпазливи, тъй като симпатичният им миниатюрен размер е подвеждащ – те са истинска калорийна бомба и не бива да се прекалява с консумацията им.
Овесените ядки са богати на фибри, подпомагат храносмилането, забавят огладняването и дават много енергия. Да ги похваля ли още? Добре, ето: такъв тип храни увеличават способността за концентрация и фокусиране на вниманието в училище.
Всички плодове са полезни за децата, и е добре известно, че са отличен източник на различни витамини и минерали.
Плодовете също съдържат фибри, което означава, че детето рядко ще има проблеми със затегнат стомах. Разбира се, добре е да се търси разнообразие при консумацията на плодове - и затова в топ 3 аз бих сложила ябълки, киви и малини (или ягоди и боровинки).
Богати на антиоксиданти, полезни при предотвратяването на диабет и сърдечни болести, пресните плодове подобряват и мозъчната дейност.
Има десетки начини да включите пресни плодове в менюто на едно дете и то винаги ще ги приеме с радост: с кисело мляко и овесени ядки за закуска, или замразени като сладолед - цели или блендирани, на клечка (след навършване на 1 година може да добавяте и мед, но повечето плодове съдържат достатъчно захар и без това).
Ядките са незаменим източник на полезни мазнини, а децата имат силна нужда от тях, докато растат. Дават достатъчно енергия, достъпни са за намиране, лесни са за пренасяне и похапване по всяко време и навсякъде, и не на последно място - подпомагат сърдечната дейност.
Въпреки че млякото и млечните продукти са прочути с високото си съдържание на протеин и калций, напълно е възможно вашето дете, също като моето, да не обича прясно мляко и да не желае да вкуси дори капка от него.
Но няма нищо страшно, защото за щастие киселото мляко е насреща, а то може да бъде много по-полезно, тъй като освен калций за здрави кости и зъби, то съдържа и полезни бактерии за чревната флора.
Във вид на айрян, таратор, в купичка с нарязани плодове или подсладено и замразено като домашен сладолед със сироп от агаве или мед, киселото мляко е продукт, който винаги трябва да имате вкъщи, а при по-голям ентусиазъм може и сами да си го правите.
Доматите съдържат витамин С и ликопен - вещество с отлични антиракови свойства. Когато доматите са сготвени, топлината при печене помага за по-усиленото освобождаване на това вещество.
Начините да включите домати в менюто на едно дете са: сурови (децата особено много харесват чери домати), варени, в различни сосове за паста или пица, или печени, като добавка към всяка негова любима рецепта.
Свойството на зелето да бъде хрупкаво и леко сладко е основната привлекателна черта в очите на малките деца и те често го предпочитат пред марули или салата.
Кой не е хрупал кочани от зеле като малък? Зелето, както и неговите близки роднини - карфиол, броколи и т.н. съдържат фитонутриенти, които понижават рисковете от рак и подобряват храносмилането.
Също така спомагат за изхвърлянето на вредни токсини от тялото, като спомагат за освобождаване на необходимите ензими.
Не е необходимо непременно да готвите зелето, тъй като децата се наслаждават много повече на суровите листа, а ако превърнете хапването им в игра, може да сте сигурни, че ще посягат по-често към него.
Включването на риба в менюто на детето е ключов момент, в който сьомгата може да заеме своето специално място - най-вече защото съдържа омега-3 есенциални мазнини, които са добре познати като фактор за усилване развитието на мозъчната дейност, но и поради ред други нейни качества.
Омега-3 мазнините помагат срещу депресия и имат изключителни антивъзпалителни качества.
Естествено, не всеки може да си позволи да купува филе от дива сьомга, което съдържа много по-малко олово и е по-богато на омега-3 мазнини... Но това не бива да ви спира: сьомгата е чудесна добавка към сандвич или салата, и ще обогати дневното меню на детето ви, както и вкуса му.
Да, какао. Но не подсладено и "подобрено" с изкуствени добавки, разбира се.
Чистото какао съдържа много висока концентрация на флавоноиди, които помагат за контрола над кръвното налягане и сърдечната дейност, и е важен източник на енергия.
Вярно е, че повечето деца биха се намръщили от горчивия вкус на шоколад със 70% какао, но с малко повече хитрост може да го използвате като добавка към техните любими храни - настърган или разтопен, както и в домашно брауни или кексчета.
Босилекът е често и погрешно подценяван участник в детското меню, но това уж добре познато растение ще ви изненада с полезните си свойства.
Босилекът е пълен с антиоксиданти, витамини А, С и К, желязо, калий и калций, и подобрява храносмилането.
Мнозина смятат, че помага и при главоболие, а народната медицина често го препоръчва при упорита кашлица - във вид на отвара.
Все пак популярният начин да го включите в детско меню е във вид на песто, като добавка към паста или салати.
Канелата е изключителна подправка, високо уважавана в нашето семейство. Лично аз я добавям към киселото мляко на дъщеря ми от най-ранна възраст, но освен с приятен аромат, канелата може да се похвали и с други свойства: регулира кръвната захар и подобрява метаболитните процеси.
Може да се добавя към всички рецепти за палачинки, мъфини, сладкиши, към печени ябълки или тиква, както и към домашни шейкове, ако детето ви харесва такива.
Дъщеря ми наскоро навърши 4. В забавачката, която посещава, всички деца си носят кутии със закуска, но учителите забелязват и коментират, че в нашата кутия никога не липсва морков или краставица. Не ми е много забавно, че точно този факт се счита за куриозен, защото смятам, че не е нито скъпо, нито трудно повече родители да се сещат да сложат в кутиите парченце морков.
Децата лесно обикват храни, които са цветни, хрупкави, и на всичкото отгоре се асоциират със зайци.
Освен това съдържат витамин С, полезни са за зрението, имунитета и дейността на белите дробове.
Морковите (както и краставиците, впрочем) са значително по-полезни от солетите, и са незаменим помощник за успокояване при поникването на първите зъбчета... както и като разсейващ фактор в по-късната възраст на гневните пристъпи.
На пръв поглед модерното общество предлага огромно разнообразие от храни. На втори обаче повечето само изглеждат привлекателни, без да носят истинска хранителна стойност за тялото и ума.
Всеки от нас се счита за повече или по-малко "увреден" по отношение на хранителните си навици. Достъпът до тонове информация, споделяна и разпространявана свободно, е колкото полезен, толкова и объркващ с хилядите различни гледни точки и възможности, които предлага.
Да се опитваме да поправим самите себе си е една наистина нелека задача, но да не сбъркаш, докато отглеждаш дете, и да му помогнеш да си изгради полезни навици от самото начало е също голяма отговорност.
Детето ще яде само това, което му се предлага по подходящ начин още от ранна детска възраст.
О, и ще гледа внимателно с какво се храните вие. Не забравяйте, че няма начин да го накарате да харесва сурови моркови и краставици, докато вие хрупкате чипс...
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече