Хранене навън срещу хранене у дома
Правят ли ни ресторантите дебели?
Правят ли ни ресторантите дебели?
От 05.12.2016, чете се за 5 мин.
Модерните времена, в които живеем носят своите удобства, но имат и негативи от различно естество.
Една от отрицателните страни на забързания начин на живот е фактът, че все повече хора се хранят навън, отколкото го правят вкъщи, което пък може да е голяма причина за консумирането на повече калории от необходимото / спрямо това, което биха изяли, ако се хранят в домашна обстановка.
И тук естествено идва въпросът: може ли храненето навън да е причина човек неусетно да натрупа излишни килограми / да прави лоши хранителни избори / да не успява да контролира енергийния си прием?
Правят ли ни ресторантите дебели?
През 2007 година е публикувано за първи път пред широката аудитория мащабно изследване (EPIC – The European Prospective Investigaion into Cancer and Nutrition), чиято цел е да сравни средната консумация на храни навън спрямо тази у дома. Изследването засяга 10 европейски страни.
И въпреки че има своите ограничения поради мащабите си, именно фактът, че изследва голям брой хора го прави интересно за разглеждане.
За целите на конкретното проучване, хората, които са разпределени като „out-of-home eaters – OH“ (хранещи се навън) са тези, които приемат повече от 25% от общия си енергиен прием на места за обществено хранене.
Броят на участниците е 34 270 индивида, от които 12 537 мъже и 21 733 жени. Възрастта е не по-малко от 35 и не повече от 74 години.
EPIC е голямо кохортно проучване, в основата на което се цели да се разгледа връзката между храненето навън и енергийния прием в контекста на различни хронични заболявания – т.е. да се определи дали хората, които се хранят основно навън са склонни да водят заседнал начин на живот или да имат наднормено тегло.
Участниците в изследването трябвало да предоставят 24-часов отчет за консумираните храни и напитки, което се случвало чрез специален софтуер и след взимането на редица изходни данни.
В началото участниците били 36 894, но в последствие някои от тях отпаднали поради несъответствие с определената възрастова група, липсваща информация в отчетите и др.
Tя била проследявана чрез специално изграден за целта софтуер, контролиран от обучени специалисти. Софтуерът имал за цел да улесни запомнянето на участниците за това какво точно са консумирали. Информацията се събирала за 24-часов период и включвала консумираните храни и напитки от събуждането на конкретния ден до събуждането на следващия ден.
Уастниците били разделени на категории, отнасящи се до образование, активност в ежедневието, пушачи или не, както и били събрани антропометричните им данни. Като хранещи се навън били определени тези, при който минимум 25% от дневния калориен прием се получава при хранене в заведения. Недостатъкът е, че изследването наблюдава 24-часов период и не може да сравни поведението на конкретен човек с други дни, но имайки предвид мащабите на проучването, тази задача е трудна. Все пак се смята, че хората, които в рамките на 24 часа консумират 25% от калориите си чрез хранене на обществено място, са такива, които са склонни да го правят и по принцип.
Статистическите анализи били разделени по пол.
Категориите храни били картофи, зеленчуци, плодове / ядки, млечни, зърнени, месо / месни, риба / морски дарове, течности, сладки (захар, пасти, торти), безалкохолни напитки (кафе / чай / вода / други), алкохолни напитки и сосове.
Калорийният прием при хранене навън бил по-висок при страните от Северна Европа и по-нисък при разположените на юг, както и сред групата участници от Великобритания, които правели здравословни хранителни избори. Най-често консумираните навън групи храни били чай, кафе и сладки. Към OH групата (тези, които приемат поне 25% от калориите си чрез хранене на обществено място) спадат повече мъже, отколкото жени. Характерно за тази група са преобладаването на млади хора, на хора със заседнал начин на живот и повишен енергиен прием, което важи както за мъжете, така и за жените в изследваните европейски държави.
По-малко OH-хранещи се били тези с по-ниска платежоспособност. По-ниска честота на OH се наблюдавала и през зимния сезон, както и през почивните дни.
Изследването има своите ограничения, като например невъзможността да се направи асоциация между BMI и храненето навън; невъзможността да се проследи поведението на индивида и неговите хранителни избори за повече от 24-часов период от време, както и възможни неточности при въвеждането на тегло и височина.
Потенциалната връзка между засилената консумация на храна навън и повишеният BMI не може да бъде адекватно засечена в този тип проучване. Не е изключено да се допусне варианта, че хората с наднормено тегло избирателно не са вписвали всички похапвания извън дома си.
В EPIC е изследван моделът на хранене в 10 европейски страни и е намерено доказателство, че храненето навън (ресторанти, кафенета, заведения за обществено хранене и т.н.) се асоциира със заседнал начин на живот и повишен енергиен прием. Храненето навън е по-характерно сред младите хора и включва няколко хранителни групи, но основно кафе, чай, вода и сладкиши. Необходими са нови проучвания с по-дълга продължителност, които да свържат връзката между затлъстяване, физическа активност и начин на живот с храненето навън.
Ако приемате повече от 25% от дневните си калории чрез хранене навън, опитвате се да свалите тегло, а срещате трудности, то замислете се върху връзката между двете, защото не е изключено именно невъзможността да контролирате ресторантьорските порции или трудността да взимате по-добри решения навън, да са причина редовно да надвишавате калорийния си прием.
Разбира се, тези изводи не бива да ви подвеждат или да ви насочват към неправилни заключения.
Ако все пак не можете да се организирате с домашната храна или все още не сте готови на стъпката да готвите вкъщи и да пренасяте храната в кутии, то можете да си изготвите стратегия, която да ви помага при храненето навън.
И още:
Ncbi.nlm.nig.gov
Eating out of home and its correlates in 10 European countries. The European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC) study. 2007 Dec;10(12):1515-25. Epub 2007 Jun 21
Рони е много яка. Буквално. Занимава се с любителски бодибилдинг от няколко години. Освен това много я бива в готвенето и рисуването. Отговаря за ежедневния диалог с аудиторията ни, както във форума, така и в социалните ни канали (линкове в края на тази страница), както и стриктно следи, дали клиентите ни стават по-добри. Как става това тя научи и чрез образователната програма на Precision Nutrition.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече