Фурми
Полезен естествен подсладител
Полезен естествен подсладител
От 02.01.2017, чете се за 3 мин.
Ако сте от хората, които обожават да си хапват сладко, но същевременно се опитвате да спазвате здравословен хранителен режим, добре е да си припомните, че един от най-съвършените и достъпни заместители на захарта са фурмите.
Фурма (от персийски, през турското hurma) се нарича сладкият плод на финиковата палма - Phoenix dactylifera, от семейство Arecaceae.
Фурмите са с размери межзу 3-7 см. Те са типичен плод за Средиземноморието и Западна Азия. Толкова дълго и отдавна са култивирани, че произходът им е труден за установяване. Прието е да се смята, че произлизат от околностите на Ирак, но има и данни за наличието им в Древен Египет и Месопотамия.
Фурмите съдържат главно въглехидрати (50-70% захар), желязо, калий и фосфор, доста магнезий и витамини от В-групата (особено В6), както и аминокиселини.
Ориентировъчно съдържание на вещества – 100 г съдържат: |
|
Калории |
282 |
Протеин |
2.45 г |
Въглехидрати |
75.03 г |
Мазнини |
0.39 г |
Захар |
66.5 г |
Фурмите подобряват храносмилането, тъй като съдържат фибри, а фибрите са важни за добрата работа на стомашно-чревния тракт. Консумацията на фурми може да намали риска от заболявания като колит, хемороиди и рак на дебелото черво.
Фибрите във фурмите са полезни и за работата на сърцето, а поради наличието на магнезий тези плодове имат и противовъзпалителен ефект върху тялото и спомагат за регулиране на кръвното налягане.
Фурмите се препоръчват при желязо-дефицитна анемия, като полезна храна при бременност, а също така са известни и с благоприятен ефект върху мозъчната дейност поради наличието на витамин В6 в тях.
Изключително редки са случаите на алергия към фурми. По тази причина се счита, че са безопасни за консумация от малки деца и бременни жени.
Тъй като фурмите са с висок гликемичен индекс поради своето съдържание на захар (66,6 г за 100 г плод), добре е да внимавате при тяхната консумация, ако имате наднормено тегло и заседнал начин на живот или сте застрашени от развитие на диабет. Препоръчително е да се намали употребата на захар, дори когато източникът ѝ са плодове.
Фурмите се продават най-често сушени, насипно или в кутия. Ако изберете опакованите фурми, вижте датата на производство. Ако предпочитате насипни, гледайте да не са побелели и да са запазили естествената си лъскавина. Така ще сте сигурни, че плодовете са пресни и с добри вкусови качества. По какъвто и начин да изберете да ги консумирате, фурмите са плод, от който можете винаги да имате известно количество вкъщи. На стайна температура или в добре запечатан съд на хладно място, фурмите могат без проблем да издържат няколко месеца.
Сурови или сушени, фурмите могат да се използват за какво ли не – в печива, конфитюри, като десерт или като добавка към основно ястие.
От тях също така се прави и алкохол, оцет, употребяват се и в народната медицина.
Но най-добрата им употреба си остават суровите домашни бонбони, както и като добавка към смути.
Неголемите, кафяви и леко сбръчкани плодове съдържат твърда костилка, имат приятен сладък вкус и месеста консистенция. Костилките обичайно се изхвърлят, но всъщност след изпичане могат да се смелят на брашно или смесени с мед и използвани като антивирусно средство.
Дори и без да ги хвалим от здравословна гледна точка, фурмите са вкусна и лесна за съхранение и пренасяне храна, от която е добре да имате винаги на разположение.
В офиса или на път, в планината или на къмпинг край морето, шепа фурми е всичко, което ви трябва – и ето ви идея за лека питателна закуска, която не представлява трудност за приготвяне.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече