Румънска тяга
Romanian Deadlift
Romanian Deadlift
От 05.05.2019, чете се за 4 мин.
Около името на румънската тяга има много любопитна история и то често е повод за спорове сред фитнес обществото.
У нас се шири едно масово объркване, което идва от неточен превод. Смята се, че упражнението се нарича „римска тяга“, въпреки че „romanian” означава „румънски“ и немалко хора го правят с прави крака, което пък е съвсем различно упражнение (за това ще стане дума по-надолу).
През 1990 г. румънският щангист, олимпийски и световен шампион – Нику Влад (Nicu Vlad) и неговият треньор – Драгомир Киорослан (Dragomir Cioroslan) са в Сан Франциско, по повод Игрите на добрата воля (Goodwill Games, алтернатива на Олимпийските игри, учредени през 1985 г.).
Нику прави контролна тренировка в залата на треньора на щатския национален отбор по вдигане на тежести за 1980, 1988 и 1992 г. – Джим Шмиц (Jim Schmitz) и между обръщането и тласкането прави комбинация между тяга с прави крака и конвенционална тяга, но на практика нито едно от двете.
На въпроса „как се казва това упражнение“ Нику и треньорът му отговарят, че няма име, но се прави като спомагателно движение за по-силна задна верига, която има пренос при олимпийското обръщане. Тогава Джим предлага то да се казва румънска тяга (Romanian Deadlift, RDL).
Въпреки че по същността си е тяга, упражнението се различава от конвенционалната тяга и от тягата с прави крака най-вече по постановката на тялото и по целите, за които се използва.
За разлика от конвенционалната тяга, при румънската нивото на таза през цялото време е по-високо. Няма изразено приклякане и навеждане торса напред, а има много по-силно изразено избутване/изнасяне на таза назад (hip hinge). По този начин динамисти са задните бедра и седалището.
Краката при румънската тяга са леко сгъанти в коленете, докато при тягата с прави крака са заключени.
Втората основна разлика е, че при RDL кръстът е неутрален по време на цялото движение, докато при SLDL се наблюдава флексия при спускането. Това е и причината да не препоръчваме SLDL, тъй като рискът от контузии е прекалено висок.
При RDL не се акцентира върху навеждане надолу, както при SLDL, а върху избутването на таза назад.
При RDL щангата е плътно до краката през цялото време, а ако разгледате видео с изпълнението на тяга с прави крака, ще видите, че траекторията на лоста се измества напред, което също поставя кръста в неблагоприятна позиция.
Динамисти
Основното натоварване се поема от всички мускули, участващи в екстензията на таза, и главно:
Синергисти
Статисти и динамични стабилизатори
Противопоказания
Като цяло всички препоръки за конвенционалната тяга, важат и тук.
Най-разпространено е изпълнението с щанга, но упражнението може да се изпълнява също с пудовки, дъмбели и всякакви удобни за хващане тежести.
Може да се изпълнява с различен разкрач и различна позиция на стъпалата, за да натовари различно задните бедра, включително и повдигането на пръстите, посредством стъпване върху повърхност с подходяща височина.
Предварителна подготовка:
Преди да пристъпите към изпълнение на упражнението с тежест, се уверете, че отлично разбирате и изпълнявате специфичното движение на таза характерно за Румънската тяга.
Подготовка и основни положения:
Изпълнение:
Ако сте достигнали плато при конвенционалната тяга, може успешно да използвате RDL като спомагателно движение, за да работите силово с акцент върху задната верига и заздравявайки тези динамисти, да подобрите постеженията си при конвенционалната тяга.
Упражнението е подходящо и при цел хипертрофия на задни бедра, тъй като позволява едновременно тежко натоварване и голям обхват на движение.
Препоръчваме изпълнение с щанга в надхват и докосване до земята преди всяко повторение (т.е. да има мъртва точка), когато целта е силово развитие и работа с по-висока интензивност.
Има вариант, при който щангата да не се пуска до земята, а под нивото на коленете. При този случай използваната работна тежест следва да е по-лека, за да не се създава излишно напрежение в кръста. Позволява по-силно разтягане и наблягане на негативната фаза на движение.
Рони е много яка. Буквално. Занимава се с любителски бодибилдинг от няколко години. Освен това много я бива в готвенето и рисуването. Отговаря за ежедневния диалог с аудиторията ни, както във форума, така и в социалните ни канали (линкове в края на тази страница), както и стриктно следи, дали клиентите ни стават по-добри. Как става това тя научи и чрез образователната програма на Precision Nutrition.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече