Ако търсите комплексно упражнение, изпълнението на което да изисква и едновременно с това да работи за координация, сила, достатъчен обхват на движение, свободна и гъвкава мускулатура – това е уиндмил. Компромис с изброените по-горе качества би затруднил изпълнението, като в същото време ви напомни на кои слаби места във функционален аспект би трябвало да обърнете внимание.
Уиндмил е упражнение, което много добре би допълнило предвидените в програмата ви натоварвания на коремния пояс и ще ви даде насоки за отработване на евентуални дисбаланси между участващите мускулни групи.
Работещи мускули
Динамисти
Коремна мускулатура (Rectus Abdominis, Obliquus externus abdominis), включително и дълбоките мускули на пояса;
Синергисти
Мускули на вътрешната и задната част на бедрата (Adductor magnus, Quadrates femoris, Gemellus superior, Obturatorius internus, Biceps femoris, Semimembranosus, Semitenndinosus, Gracilis);
Мускулите от ротаторния маншон (Teres major, Teres minor, Infraspinatus);
Раменни мускули (Deltoid posterior);
Трицепс (Triceps brachii).
с пудовка в горната ръка;
с пудовка в долната ръка – този вариант е подходящ за начинаещи, които разучават техниката на изпълнение на движение;
с пудовки в двете ръце;
със свито коляно – сравнително по-лесен за изпълнение вариант за тези, които имат проблем с гъвкавостта в задната част на бедрата.
Предлагаме ви стъпка по стъпка инструкции за изпълнение на движението в класическия вариант с пудовка над главата.
Ако сте начинаещи, придържайте се към същите стъпки, но поемете тежестта с ръката, която се движи в посока надолу.
Застанете в изправен стоеж, с ходила разтворени на ширина приблизително два пъти по-голяма от тази на таза;
Обърнете пръстите на краката така, че да сочат около 45 градуса на дясно;
Хванете пудовката с лявата ръка и я изнесете над глава, фиксирайте рамото, насочете погледа си към тежестта и не го отмествайте от нея по време на изпълнението;
Дясната ръка насочете към земята, без да я отпускате напълно или да я оставяте без контрол;
Запазвайки изправени колене, започнете да се спускате надолу, като оставите дясната ръка да се движи пред коляното на десния крак, докато докосне земята;
Бавно и контролирано върнете в изходна позиция, фиксирайте позицията на носещото рамо и таза;
Повторете на другата страна.
Препоръки
Контролирайте дишането си през цялото време, като вдишате при движението надолу и издишате нагоре.
Старайте се да не местите пудовката извън центъра на тежестта си, това би ви дестабилизирало и би провокирало евентуални травми.
При спускането надолу избутайте леко с таза по посока на задностоящия крак, за да можете ефективно да ангажирате пояса.
Изпълнявайте в малки бройки – не повече от 5-8 на всяка страна. Ефектът на движението идва не от продължителното му повторение, а от специфичната работа на мускулните групи.
Работете върху дълбочина на движението – когато докосването на земята стане лесно за изпълнение, потърсете задния крак с долната (свободната).
Не насилвайте обхвата си на движение, изпълнявайте движението бавно и контролирано, така че да нямате усещане за рязка и остра болка.
Започнете и загрейте с няколко опита без тежест, за да прецените докъде се простира комфортният ви обхват на движение.
Не огъвайте гръбнака по време на изпълнението.
Двете ви ръце трябва да проектират права линия, която да сключва прав ъгъл с докосваната повърхност. Това е идеалната траектория на движението. Компрометирането й ще доведе до ангажирането на допълнителни усилия за овладяване и коригиране на тежестта, обратно до необходимата траектория.
Приложимост
Windmill, или "мелница" е упражнение, което вероятно не изпълнявате, а би трябвало. Това е функционално движение, което работи най-вече върху слабите страни.
Намаляване на болките в гърба – в някои случаи болките в поясната част на гърба се дължат на ограничения обхват на движение в задната част на бедрата, слаб коремен пояс или неактивни седалищни мускули. Ангажирайки именно тези звена в изпълнението си, с времето уиндмил спомага за елиминиране на болките, които са свързани с тях.
Заздравяване на "ядрото" – това е един от основните фокуси на движението и изпълнението му с бавно и контролирано темпо го прави много по-ефективно от редица други упражнения, работещи върху пояса.
Стабилизация на раменния пояс – поддържането на неподвижна тежест над глава, докато тялото е в движение дава правилна стабилизация в раменния пояс, и ако такава не е налице, контролът върху тежестта моментално се губи.
Активация на глутеусите и подобрен обхват на движение в задната част на бедрата – уиндмилът неминуемо ще увеличи гъвкавостта в задната част на бедрата ви, без нея движението би било непосилно. Поради факта, че двата крака биват разтягани поотделно, имате възможност да наблюдавате за симетрията в тяхната гъвкавост. Активирането на седалищната мускулатура (особено при изправянето) ще ви е от полза при движения като бягане, подскоци, клекове, както и при редица ежедневни дейности.