Тренировъчна програма за занимаващ се активно с футбол.

Прескочи до:

17.10.17
20:30

Здравейте, приятели! Искам малко помощ от ваша страна. Занимавам се активно с футбол от 6 години и дойде моментът, в който вече е време да предприема следващата стъпка и тя е да се кача при мъжете. Въпроса е, че от треньорския щаб ми казаха да започна да ходя 2-3 пъти дневно в седмицата на фитнес. Понеже отбора не е от професионалният елит (”В” група) и няма кой да се занимава да ми направи хранителен режим, фитнес програма,която да е паралелна с тренировките ми на стадиона и да не се вдървявам, реших аз да потърся помощ, тъй като имам огромно желание и реших да се допитам до Вас. 🙂 На 16 години съм, висок съм 179см. и тежа 61кг., което е доста малко за ръста ми и ако може някой съвет как да подредя упражненията си, кои по-точно да правя и кои дни, по колко серии и повторения и как да комбинирам кои мускулни групи да тренирам в определените 3 дни в седмицата. 🙂

Здравей!
Много е хубаво, че си амбициран да успееш в тази динамична област на спорта, каквато е футболът, но за да успееш в такава конкурентна среда, където непрекъснато нарастващата комерсиализация води до нови, много по-големи изисквания към футболисти, треньори, мениджъри, доктори, директори и т.н., трябва да работиш наистина професионално и внимателно да преценяваш действията си оттук нататък, относно кариерата ти.
Предвид гореизложеното, горещо ти препоръчвам, ако имаш възможност да започнеш работа с кондиционен треньор или поне фитнес инструктор, но не и сам!
По отношение на въпроса ти - във футбола основно натоварването пада върху краката и би следвало (по пътя на логиката) да тренираш мускулните групи там. Да, обаче имаш и единоборства при контакта с други футболисти, особено във въздуха при удар от вратаря или корнер и излиза, че трябва горната част на тялото ти също да е добре развита. Упражненията трябва да са съобразени със същността на самия спорт, т.е.техниката и да пресъздават условията при игра с топката на терена. С традиционните уреди във фитнеса ще постигнеш някакъв ефект, но не и такъв, който ще те изгради като голям футболист.
Помисли над това!

Поздрави!

Мнението беше редактирано от Цветан Красимиров на 18.10.17 20:51.

27.10.17
08:56

Здравей,

С 2 ръце подкрепям мнението на Цветан. Само бих те посъветвал задължително да вземеш кондиционен треньор, а не фитнес инструктор.

27.10.17
09:33

Абе те тия кондиционни треньори ще кажеш, че някакви магьосници са 😄

В основата на всичко стои силата. Предвид, че тренираш футбол, най-вероятно кондицията ти вече е на ниво и нямаш нужда от допълнителна кондиция. Виж, на тия килограми е доста вероятно да ти липсва сила.

На теб ти трябва сила в базовите движения, която след това ще се трансферира автоматично в скорост, мощност и експлозивност във футбола. Намери някой да те научи да клякаш, да дърпаш тяга, да буташ преса прав и от лежанка, да обръщаш.

Вече интензитета и обема на тренировките трябва да ги съобразиш с възстановяването от тренировките по футбол, за да не си пречат едни на други, но предвид, че си на 16, не мисля че е кой знае какъв дерт.

Наистина е добре да намериш треньор да ти покаже техниката и да ти структурира програмата, обаче тръгне ли да ти прави “програма” по мускулни групи и да те кара да обикаляш по уредите, бягай далече от този “треньор”.

Тренировките с тежести ще ти зависят от сезона - ако си в активен сезон с мачове ти трябва малък обем, сравнително висок интензитет и плътност, демек кратки и тежки тренировки, примерно някакви трисети от клек, преса, набиране едната тренировка, другата тренировка тяга, лежанка и обръщане.

В основен период, когато нямаш мачове, можеш да наблегнеш повечко на обема, да похапнеш малко повече, че да качиш някое кило - тогава можеш да правиш някаква вариация на 5х5 примерно.

Потърси как тренират американските футболисти 🙂

казано от Alexander Krastev на 27.10.17, 09:33:

Абе те тия кондиционни треньори ще кажеш, че някакви магьосници са

В основата на всичко стои силата. Предвид, че тренираш футбол, най-вероятно кондицията ти вече е на ниво и нямаш нужда от допълнителна кондиция. Виж, на тия килограми е доста вероятно да ти липсва сила.

На теб ти трябва сила в базовите движения, която след това ще се трансферира автоматично в скорост, мощност и експлозивност във футбола. Намери някой да те научи да клякаш, да дърпаш тяга, да буташ преса прав и от лежанка, да обръщаш.

Вече интензитета и обема на тренировките трябва да ги съобразиш с възстановяването от тренировките по футбол, за да не си пречат едни на други, но предвид, че си на 16, не мисля че е кой знае какъв дерт.

Наистина е добре да намериш треньор да ти покаже техниката и да ти структурира програмата, обаче тръгне ли да ти прави “програма” по мускулни групи и да те кара да обикаляш по уредите, бягай далече от този “треньор”.

Тренировките с тежести ще ти зависят от сезона - ако си в активен сезон с мачове ти трябва малък обем, сравнително висок интензитет и плътност, демек кратки и тежки тренировки, примерно някакви трисети от клек, преса, набиране едната тренировка, другата тренировка тяга, лежанка и обръщане.

В основен период, когато нямаш мачове, можеш да наблегнеш повечко на обема, да похапнеш малко повече, че да качиш някое кило - тогава можеш да правиш някаква вариация на 5х5 примерно.

Потърси как тренират американските футболисти

В съвременния спорт за високи постижения с особена актуалност се откроява проблемът, че за повишаване на резултатите в конкретен вид спорт, е необходимо да се моделират състезателните му условия в подготвителния период. От тази гледна точка, как според теб ще му помогне клекът, пресата, набиранията, обръщанията и т.н., когато му наближава състезателния период и по време на мач никъде няма да го карат да прави клек, тяга,набиране и каквото още там си писал. Затова му трябва кондиционен треньор, да определи енергитичния профил на спорта футбол и външната му структура!
Силата не се “трансферира” автоматично в скорост! Ако не работиш целенасочено и системно за скоростно-силови качества, как ще стане? Обясни ми научно, а не да ми разтягаш локум като 90% от драскачите в този форум.
СЕЗОНИ са пролет, лято, есен и зима. В професионалния спорт се работи с периоди и етапи.
Момчето иска да става голям футболист, а вие си се помпайте по залите и не му мътете главата с глупости. Меси и Роналдо не са станали такива каквито са, покрай някой, който ги е научил на клек и тяга.

28.10.17
10:49

казано от Цветан Цанков на 28.10.17, 10:34:

От тази гледна точка, как според теб ще му помогне клекът, пресата, набиранията, обръщанията и т.н., когато му наближава състезателния период и по време на мач никъде няма да го карат да прави клек, тяга,набиране и каквото още там си писал.

Като му повишат в някаква степен силата на цялото тяло. Общо взето това е основата, за да почне да прави някакво ОФП за самия футбол. Това е най-бързия и прост метод, не че няма други, но този е най-лесен и бърз. Доказано е практически.

Затова му трябва кондиционен треньор, да определи енергитичния профил на спорта футбол и външната му структура!

А стига бе. Треньора му по футбол дали няма достатъчно знания какво му е нужно според поста, на които играе, че да търси кондиционен такъв? Да не говорим, че тия кондиционни треньорi вече са на всяка крачка и се нароиха ей така от нищото...Който не е успял в някакъв спорт вече стана кондиционен треньор 😄 Да не говорим, че става въпрос и за 16 годишен, тоест момче, което тепърва ще се развива физически и малко повече обща сила ще му донесе много повече ползи, отколкото измислени схеми със странни упражнения, които в повечето сериозни спортове се използват като разнообразие или са специфично СФП, или пък са просто видяни от някъде без много яснота какво и защо, ама изглеждат “яко и функционално”.

Силата не се “трансферира” автоматично в скорост! Ако не работиш целенасочено и системно за скоростно-силови качества, как ще стане?

Така е. Но скоростта без сериозна сила преди това също няма да дойде автоматично от нищото.

казано от James Hinks на 28.10.17, 10:49:

От тази гледна точка, как според теб ще му помогне клекът, пресата, набиранията, обръщанията и т.н., когато му наближава състезателния период и по време на мач никъде няма да го карат да прави клек, тяга,набиране и каквото още там си писал.

Като му повишат в някаква степен силата на цялото тяло. Общо взето това е основата, за да почне да прави някакво ОФП за самия футбол. Това е най-бързия и прост метод, не че няма други, но този е най-лесен и бърз. Доказано е практически.

Затова му трябва кондиционен треньор, да определи енергитичния профил на спорта футбол и външната му структура!

А стига бе. Треньора му по футбол дали няма достатъчно знания какво му е нужно според поста, на които играе, че да търси кондиционен такъв? Да не говорим, че тия кондиционни треньорi вече са на всяка крачка и се нароиха ей така от нищото...Който не е успял в някакъв спорт вече стана кондиционен треньор  Да не говорим, че става въпрос и за 16 годишен, тоест момче, което тепърва ще се развива физически и малко повече обща сила ще му донесе много повече ползи, отколкото измислени схеми със странни упражнения, които в повечето сериозни спортове се използват като разнообразие или са специфично СФП, или пък са просто видяни от някъде без много яснота какво и защо, ама изглеждат “яко и функционално”.

Силата не се “трансферира” автоматично в скорост! Ако не работиш целенасочено и системно за скоростно-силови качества, как ще стане?

Така е. Но скоростта без сериозна сила преди това също няма да дойде автоматично от нищото.

А защо Моуриньо има 5 кондиционни треньори в щаба си?

28.10.17
11:16

А защо няма 6?

Защото му се плаща за нещо съвсем различно и е в клуб с оборот 7-8 цифрени суми. И защото натоварванията там са съвсем различни, нивото на атлетите е съвсем различно и е несравнимо с това на 16-годишно момче, което тренира в България.

28.10.17
11:20

казано от Цветан Цанков на 28.10.17, 11:13:

А защо Моуриньо има 5 кондиционни треньори в щаба си?

Ами питай него или Малкълм Глейзър. Те решават кои и колко да са им солташаците.

28.10.17
11:24

Момчето дори не е написало на какъв пост играе.

казано от Херцог Трън на 28.10.17, 11:16:

Защото му се плаща за нещо съвсем различно и е в клуб с оборот 7-8 цифрени суми.

Оборота им е близо 600 млн лири 🙂

Мнението беше редактирано от Brown Bomber на 28.10.17 11:36.

казано от James Hinks на 28.10.17, 10:49:

А стига бе. Треньора му по футбол дали няма достатъчно знания какво му е нужно според поста, на които играе, че да търси кондиционен такъв? Да не говорим, че тия кондиционни треньорi вече са на всяка крачка и се нароиха ей така от нищото...Който не е успял в някакъв спорт вече стана кондиционен треньор  Да не говорим, че става въпрос и за 16 годишен, тоест момче, което тепърва ще се развива физически и малко повече обща сила ще му донесе много повече ползи, отколкото измислени схеми със странни упражнения, които в повечето сериозни спортове се използват като разнообразие или са специфично СФП, или пък са просто видяни от някъде без много яснота какво и защо, ама изглеждат “яко и функционално”.

Джеймс, включиха се твоите солташаци тука, ама на мен ми е интересно с теб да си чатя, че нали си запознат с нещата.
Виж как пишеш хем ОФП, хем за самия футбол?! Няма такова нещо. Това, което си е за самия футбол си е СФП, останалото са си приказки в пространстовото.
“Странните” упражнения не са разнообразие, а моделиране на състезателните условия, чрез подобни упражнения, които водят до изграждане на специфични белтъчни матрици в гените на ДНК! Или, иначе казано покачваш специалната работоспособност. Ако ти си спринтьор на 100м, а аз ти давам непрекъснато кросчета какво ще стане?
Треньорът по футбол му е за да го запознае със спортно-техническата част ( може да си чел, чувал за такава), а кондиционният треньор му изгражда физическите способности и умува как да ги пренесе в играта му на терена, чрез специфични и специални упражнения (има разлика между тях, а ти слагаш “специфично” и “СФП” едно до друго)

28.10.17
11:48

Цвети, дръж се прилично, че тези “ташаци” може да ти запълнят отворите.

28.10.17
11:54

На теб може да ти е интерсено, но на мен ми е досадно 😄
Изясни си първо същостта и целта ОФП, СФП, технически елементи в конкретен спорт и методика за тяхното трениране, периодизация на подготовката в конкретен спорт според спецификата му и евентуалния състезателен календар, но си изясни наистина и я проумей аналитично и ела да опиташ отново да си чатиш с мен. Прочети и малко биохимия и физиология, за да не пишеш ала-бала за ДНК и белтъци. Хубаво е и да потренираш елитни състезатели в различни спортове - силови, силово-скоростни, скоростно-силови, технически и да събереш някакъв опит. Още по-хубаво е, ако успееш и да ги докараш до призови места някой път, така опита ти ще придобие и някаква практическа стойност. И смени тона - може би си чувал приказката, че човек е най-духовит точно преди да му паднат зъбите...Образно казано.

Мнението беше редактирано от James Hinks на 28.10.17 11:55.

казано от James Hinks на 28.10.17, 11:54:

На теб може да ти е интерсено, но на мен ми е досадно
Изясни си първо същостта и целта ОФП, СФП, технически елементи в конкретен спорт и методика за тяхното трениране, периодизация на подготовката в конкретен спорт според спецификата му и евентуалния състезателен календар, но си изясни наистина и я проумей аналитично и ела да опиташ отново да си чатиш с мен. Прочети и малко биохимия и физиология, за да не пишеш ала-бала за ДНК и белтъци. Хубаво е и да потренираш елитни състезатели в различни спортове - силови, силово-скоростни, скоростно-силови, технически и да събереш някакъв опит. Още по-хубаво е, ако успееш и да ги докараш до призови места някой път, така опита ти ще придобие и някаква практическа стойност. И смени тона - може би си чувал приказката, че човек е най-духовит точно преди да му паднат зъбите...Образно казано.

Хайде без да се заплашваме. Не обиждам никого, а споделям мнение. Форумът е за това.
Чел съм и физиология и биохимия. Също така и биофизика, че даже квантова механика и квантова биология 🙂. И именно защото съм чел и претендирам да знам някои неща, коментирам такива теми. В предния пост имах предвид това - https://jkfitness.bg/index.php?route=pavblog/blog&id=48 има и физиология и биохимия в това, което казвам.

Мнението беше редактирано от Цветан Красимиров на 28.10.17 12:10.

28.10.17
12:32

Айде, със здраве от мен, нервака да идва ако има нерви за квантуването на науките 😄
p.s.
Ти сега като кондиционен треньор, да не вземеш да се засегнеш, че тука не кълве 😄
Хубаво е, че имаш желание и някой ден може и да ти се получи, а може и да не ти се получи. Първо опит трябва, после нагълтването с термини.

Мнението беше редактирано от James Hinks на 28.10.17 12:55.

Не съм кондиционен треньор.Защитавам влиянието на спортната наука ( и необходимите изследвания) като фундаментален компонент на спорта във всичките му сфери. Не разбирам защо си помисли, че като знам много на теория, не го прилагам в практиката? Всеки в този форум се пробва първо с това да ме опровергава, без да ме познава.
Всеки в този форум, който е чел и знае, гледа как да се заяде с друг такъв,  вместо да помага, допълва и гради нещо позитивно тук.
Жив и здрав и ти!

Мнението беше редактирано от Цветан Красимиров на 28.10.17 13:06.

То пък щото в България е пълно с добри кондиционни треньори, особено във В групата, та затуй и футболът ни е на световно ниво 😄

Даваш за пример кондиционните треньори на некви звезди от световна величина и викаш и момче на 16 години с поднормено тегло тряя да има поне 5 кондиционни треньора, дето да го карат да прави тръстър на 1 крак върху босу-бол с 2 килограмов дъмбел и това автоматично ще му направи спринта във футбола феноменален.
Правиш същата грешка, която правят пишман-бодибилдърите, които копират програмите на елитните културисти и си мислят, че ще станат нацепени като тях.

28.10.17
20:29

казано от Цветан Красимиров на 28.10.17, 13:04:

Не разбирам защо си помисли, че като знам много на теория, не го прилагам в практиката? Всеки в този форум се пробва първо с това да ме опровергава, без да ме познава.

Супер, дай да видим сега резултатите - твои и на други хора, за да ни опровергаеш ти нас.

28.10.17
22:05

Пичове форума взе да се превръща в секта.
Един е аллах и мохамед е негов пророк. Жалко..

28.10.17
23:45

Това си е чиста религия, не секта 😄
Кое му е жалкото, Дони? Че трябва да бъдем откровено нетърпими към ала-бала приказките ли? Ами не, не е жалко.
Или, че всеки, който се е напънал малко повече от гърди/бицепс, има 20 кг пудовка, лост с 60-70 кг тежести, платнена стълбичка, 10 конуса и е прочел или написал 5-10 блога и статийки за тренировки е кондиционен треньор ли? Да, това е жалко.

Мнението беше редактирано от James Hinks на 28.10.17 23:45.

29.10.17
00:52

казано от Цветан Красимиров на 28.10.17, 13:04:

...Защитавам влиянието на спортната наука ( и необходимите изследвания) като фундаментален компонент на спорта във всичките му сфери...

Спортната наука има лошият навик да обяснява простички концепции по ненужно и комично сложен начин. Практическата, чисто физическа страна на тренировките, в комбинация с подходяща мотивация и дисциплина, продължава да има далеч по-голямо значение от локуми в pubmed. А цялата статия на Карабиберов мога да я преразкажа в един абзац и то по-разбираемо. При това има глупости вътре. Приложната страна на тази теория е доказано в посока краткосрочна адаптация и има приложение в програмирането на натоварвания само в определени фази на състезателния спорт.

казано от doni dimitrov на 28.10.17, 22:05:

Пичове форума взе да се превръща в секта.
Един е аллах и мохамед е негов пророк. Жалко..

Нормално, при положение, че от редовно пишещите, най-много информация може да се почерпи от него. Това, че Сашо е привърженик на силово-кондиционното трениране и “снася” информация наготово може само да се цени от тези, които имат очи и уши за познанието.

Правилата на форума не спират никого да пише каквото си иска ( освен за “витамините” ).

Аз отговорих каквото си мисля по темата. Друг участник ме захапа, че това, което съм го посъветвал не било правилно, но аз нещо от него конкретно не видях - само един локуми как трябвало специфично да се тренира и се променяли белтъците в ДНК; познание, което явно ми е убягнало 😄

Аз, като по-прост човек и недотам начетен по темата, залагам на простички методи.

30.10.17
14:37

Ами става въпрос за футбол ,не за американски .
И да трябва кондиционен треньор ,познаващ спецификата на дадения спорт. И никаква сила и маса не трябват даже напротив.
И толкова много други комплексни качества са необходими ,които са от първостепенно значение тяги, обръщания дрън дрън..Не виждам това момче Цветан какво толкова невярно написа че му скочихте.
Помислете малко де, футбол не джудо ,самбо ,борба или щанги.
Между другото футболистчетата имат страхотна координация, бързина, ловкост пространствена ориентация ,бързо възприемат и с пренастройка и желание са постигали добри резултати в някой бойни спортове.Това са ми наблюденията и опита ..Поздрави

Моя опит с футбола се изчерпва с ученическите ми години, когато тренирах и баскетбол. В момента, в който влязох в зала и почнах да клякам ( нищо друго не съм правил във фитнеса, освен да клякам, набирания и кофички със СТ), изведнъж станах много по-бърз в спринтовете - и в баскетбола, и във футбола, даже разни нахакани футболистчета, дето тренираха отдавна надбягвах в единоборства с топката. Вертикалния отскок в баскетбола също изведнъж се повиши драматично до степен да мога да си дъня спокойно забивки с 2 ръце с една крачка засилка.

В момента имам наблюдения пак върху себе си как се отразяват силовите тренировки в баскетбола - въпреки, че сега съм с около 30 кила по-тежък от ученическите си години, съм много по-бърз и експлозивен, в единоборства под коша мачкам редовно по-високи противници, единствено издръжливостта и вертикалния отскок са ми по-слаби, но това по-скоро го отдавам на многото излишни мазнини. Ако ми се пънеше да свалям кила сега със сигурност щях да съм и много по-издръжлив и отскоклив.

Със сигурност за професионален спортист изискванията и методиката ще е много по-целенасочена, но според мен, чисто физическите качества, които се придобиват от силовите тренировки имат много голям директен пренос в спорта.

Мнението беше редактирано от Alexander Krastev на 30.10.17 14:50.

30.10.17
15:06

казано от doni dimitrov на 30.10.17, 14:37:

И да трябва кондиционен треньор ,познаващ спецификата на дадения спорт. И никаква сила и маса не трябват даже напротив.

Трябва на някой от елитните играчи, на 16 годишен любител му трябва кондиционен треньор, колкото на крава седло. И защо реши, че не познавам спецификата на футбола и не съм готвил футболисти?

И толкова много други комплексни качества са необходими ,които са от първостепенно значение тяги, обръщания дрън дрън..

Тия качества не идват от въздуха. Искат база, на която да стъпят. Най-простата такава му я каза Адаша, а после:

Не виждам това момче Цветан какво толкова невярно написа че му скочихте.

това момче, Цветан, му скочи с ала-бала терминология, която освен много сложни думи нямаше никакъв смисъл.

Помислете малко де, футбол не джудо ,самбо ,борба или щанги.

Е мислим де, нали за това пишем. Някъде някой да му е препоръчал да се бори за да е по-добър футболист?

Мнението беше редактирано от James Hinks на 30.10.17 15:07.

30.10.17
15:30

За българските футболисти други неща са важни 😄

p.s. да не говорим за превенцията на травми, като страничен ефект от силовите тренировки. Покрай мускулите, заякват и сухожилия и връзки.

В залата на Ефо е пълно с баскетболистчета с болки в коленните връзките и спраскани менискуси и той ги лекува с ... клекове и тяги 😄

30.10.17
15:59

Аха на крава седло, толкова е нужна тяга на футболиста.
Аз съм съгласен с твоите методи, обаче не са за всеки.Налагаш матрица така мисля .

Ще си позволя мнение, съдържащо материя извън темата.

Това лято се случи да тренирам по едно и също време във фитнес с играч от националния отбор на Полша по волейбол. Говоря за Бартош Курек - един от най-добрите състезатели за последните години в световен мащаб. Тренираше индивидуално с техния кондиционен треньор и основната част от заниманието му (в разгара на Световната лига) беше... заден клек и набирания с широк надхват.

В случая говоря за елитен професионален спортист на световно ниво. Ясно е, че зад него има екип, мислещ за неговата кондиция. Ясно е, че е направена много добра сметка колко да кляка и с каква тежест, колко и как да се набира... И все пак - натоварва се с основни неща, базови. Разбира се, че неговата физическа подготовка не е само това, нека няма заблудени... но в тази тема говорим за момче, което тепърва има да се развива. Определено той първо трябва да изгради основата и след това да търси съответната специфика, поддържайки тази обща основа на нужното ниво.

Та... Alexander Krastev и James Hinks общо взето са изчерпали темата. Не виждам как питащият (припомням - момче на 16 години, футбол, В-група, България!) ще получи възможност за дългосрочна работа с квалифициран кондиционен треньор. Да се доверява на произволен фитнес инструктор за специфична подготовка - това е огромен риск от загубено време. Правилната стратегия е да изгради стабилна основна физическа подготовка - тя ще е факторът, който ще му даде шанс да върви напред в момента. Да е жив и здрав, един бъдещ ден да я надгражда със специфика и “изграждане на специфични белтъчни матрици в гените на ДНК”.

Мнението беше редактирано от Кольо Пияндето на 30.10.17 16:02.

30.10.17
16:15

...При това момче с под-нормено тегло. Дори само малко мускулна маса да лепне, колкото да не се чупи като солета, пак ще му е полезно.
Големият въпрос, типичен за сектора на услугите, е от какво има нужда клиента и доколко съвпада с това, което сам търси и иска. Въпросното момче може да си намери някои да го олепи с кинезио ленти и да му изпише емнайсе корективни упражнения, да прави всеки ден “ядро” и да му се обяснява че е машина, а може просто да избере да позаякне с 2-3 движения в залата и толкоз. Комерсиалното говорене с много сложнотии вече и плочкаджиите и водопроводчиците го правят.

30.10.17
16:39

Стабилната основа не се прави с каквито и да е щанги.
Точно обратното , щанга се хваща едва когато атлета има вече стабилна основа и то много дозирано .

казано от doni dimitrov на 30.10.17, 16:39:

ОК, с какво се прави стабилна основа?
За футбола конкретно питам, за да сме полезни на момчето.

30.10.17
16:53

Прави се с клек и тяга и обръщане и да качи двайсетина кила че е с поднормено тегло и не изглежда добре а и лежанка ,за футбол нали питаш.

Разбрах каквото исках, благодаря.
Хубаво е когато знаещи хора помагат на питащите...

30.10.17
17:02

казано от Ивайло Иванов на 17.10.17, 20:30:

Здравейте, приятели! Искам малко помощ от ваша страна. Занимавам се активно с футбол от 6 години и дойде моментът, в който вече е време да предприема следващата стъпка и тя е да се кача при мъжете. Въпроса е, че от треньорския щаб ми казаха да започна да ходя 2-3 пъти дневно в седмицата на фитнес. Понеже отбора не е от професионалният елит (”В” група) и няма кой да се занимава да ми направи хранителен режим, фитнес програма,която да е паралелна с тренировките ми на стадиона и да не се вдървявам, реших аз да потърся помощ, тъй като имам огромно желание и реших да се допитам до Вас.  На 16 години съм, висок съм 179см. и тежа 61кг., което е доста малко за ръста ми и ако може някой съвет как да подредя упражненията си, кои по-точно да правя и кои дни, по колко серии и повторения и как да комбинирам кои мускулни групи да тренирам в определените 3 дни в седмицата.

Колко тренировки седмично имаш в момента, какви и кога? Кога са ти мачовете?

Bart Simpson

30.10.17
18:13

Автора, отдавна не чете.

30.10.17
20:30

казано от doni dimitrov на 30.10.17, 15:59:

Аха на крава седло, толкова е нужна тяга на футболиста.

Не, доста повече му е нужна. 2012 дадох програма на едно момче от провинциален отбор в Испания, 2014 вече играше във втората им втора дивизия, не я знам как се казва, в мъжки отбор и беше на 19 години. 4 движения с щанги имаше в схемата - клек, лег, тяга и обръщане. Да, имаше и много други неща, но във всяка тренировка имаше и щанга.

казано от doni dimitrov на 30.10.17, 15:59:

Аз съм съгласен с твоите методи, обаче не са за всеки.Налагаш матрица така мисля .

Мои методи няма тук, даже не си и казах мнението по въпроса с подготовка, просто защитих тезата на Адаша. Иначе да, прав си, налагам матрица и много пъти съм казвал - като ме обори някой с факти, тогава той да налага, нямам против. Ама нещо никой не ме оборва...нито с факти, нито с резултати.

А с какво, с ластици, пудовки, конуси и лицеви опори ли? Знаем е тая основа, пясъчна идва 😄

Точно обратното , щанга се хваща едва когато атлета има вече стабилна основа и то много дозирано .

Хубаво, айде да видим от къде точно ще му дойде основата, че да хване щанга, макар и дозирано(а и е естествено, че ще е дозирано, футбол е, не е трибой). Не е невъзможно, но нито е в плюс за атлетиката, а футбола като му махнеш техническата част и единоборствата остава една попроменена бегова дисциплина, нито е по силите на поголовието кондционни треньори да бъде структурирана грамотно и правилно.

Bart Simpson

30.10.17
20:55

James,тренирал ли си някого, някога без тяга и обръщане?
И другите базови упражнения.

Мнението беше редактирано от Bart Simpson на 30.10.17 20:59.

30.10.17
21:06

Да, тренирал съм. Но това няма връзка с темата, защото се касае за частни и специфични случаи. Пък и пак казвам - идея за програма в случая не изказах, само подкрепих едната теза.

30.10.17
21:49

Основата е координация  и обикновенно се формира в ранна възраст.Иначе и с триста тяга да си ,ако паднеш няма да могат да те спрат.

Мнението беше редактирано от doni dimitrov на 30.10.17 21:52.

Прескочи до:
Препоръчани продукти
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1