Малко щанги на средна възраст

Прескочи до:

13.08.19
09:22

Ето ги...по 8 брънки 19,5кг.

13.08.19
10:10

Ами ще ги/я измеря другия път, когато мога. Написах 17 кг., защото както казах, това ми дадоха като инфо, а и някак при сравнението с 15-ката диск ми се виждаше тази конкретната по-тежка. Може и да е заблуда, ама и да е така, е приблизително около тези кила. А и не ми е зор, дали наистина са толкова, просто ми трябваше утежнение, хванах, сложих на врата/гърба и давай ;-) Иначе на пода като ги гледаш, едни такива лъскави, ще кажеш леки много, ама не са такива, каквито изглеждат.

13.08.19
12:01

казано от Деян на 12.08.19, 22:21:

Ами по-тежка е малко от 15 кг. диск. Хванах диска в едната и веригата в другата ръка.

Понеже на нервака веригите мигрираха в моята зала, ще ти кажа от опит, че ако хванеш едната от тях и двупудовката, ще заложиш, че веригата е по-тежка.

13.08.19
12:15

А всъщност не е, така ли?
Ще я премеря, ей така от любопитство.

13.08.19
12:22

Не е, веригата е 19,5 кг, двупудовката е 32.

13.08.19
14:17

казано от MotoRRhead на 13.08.19, 13:43:

казано от Деян на 13.08.19, 12:42:

Благодаря за вниманието, отделено специално за мен!
Е та и аз сега почнах с малко по-тежко /като за моите възможности/, в макс 5-ци и накрая по една две двойки или сингъл на основните базови, без почти изолиращи или само в 1-2 серии за пълнеж. Чувствам се добре, понася ми идеално, след зала все едно не съм тренирал и т.н., т.е. въртя се около /не баш, ама ще сменям през известно време/ протоколите, както общо взето сме говорили преди близо 2 г.

Тежко, силово вдигане и “след зала все едно не съм тренирал” не вървят заедно.

Ще отговоря тук, та да не мацам на Сашо:
Първо казвам “малко по-тежко”, което за мен си е тежко, макар не тежко както вие разбирате и тренирате. Просто сте по-силни. Второ-казвам: без толкова изолиращи. Също така имам предвид, че при еднакъв обем на определени движения, ако съм вдигал в повече бройки съм по-изморен, сравнено с по-тежко, но в по-ниски повторения. Между другото, “по-тежкото” трениране по масово предписаните схеми с 2-3 и т.н. минути, та даже и 5 мин. почивки между сериите /не говоря за схемите тук, дето хем супер тежко, хем с по 1 минута почивка/, които са разработени от световноизвестни треньори и т.н., при които имаш по 2-3 движения по макс 2-3 тежки работни серии, са много по-лесни за изпълнение /поне за мен говоря, защото съм пробвал и едното и другото-вие със сигурност също сте пробвали/, сравнено с чисто културистичните тренировки, при които имаш минута, минута и половина почивка и следва да направиш например в една тренировка по 3 упражнения за гръб и 3 за гърди, всяко едно по 4 серии по 8-10 повторения например, където наробно не заключваш, за да си под постоянно напрежение, където постоянно си близо до отказа, а последните серии са ти и с отказ. Аз лично, след такава тренировка, та и по-лека се чувствам доста по-изморен.
Хм, нали масово се проповядва, че ако след тренировка нямаш сили да обърнеш планина или там какво беше, а се чувстваш скапан, нищо не си тренирал. Или и другата сентенция: “Често, свежо и интензивно” също не е вярна ;-)
И под “все едно не съм тренирал”, не разбирай буквално. Просто я няма някаква скапваща умора, неразположение и т.н., имам си достатъчно енергия за оставащите ежедневни дейности.
И за да не ме подхване Сашо, не споря кой вид трениране има по-големи ползи за натуралния любител. Казвам, че по-обемните тренировки с тотален по-голям общ обем, макар с по-леки кила, са по-трудоемки и изискват повече възстановяване.....и от които аз се чувствам по-уморен. Пак съм си ок, просто съм по-изморен сравнено с по-силовите, така да се каже-или за да бъда по-прецизен, тези с които работната тежест е много по-близка до макса. Вие може и да не сте така. Но аз съм стар и болен човек и сигурно заради това е причината ;-)

Мнението беше редактирано от Деян на 13.08.19 14:54.

13.08.19
16:27

Дидо, бъркаш нещата изначално. По ред причини.

13.08.19
16:48

казано от James Hinks на 13.08.19, 16:27:

Сигурно е така, не споря. Просто чета разни програми, като например тези на Бил Стар в различните им разновидности /за които един път ти каза, че по-скоро са бодибилдинг ориентирани, а не толкова силови и като ги гледам мога да кажа, че аз тежкият им ден на тези особено с пирамидалната прогресия ще го изкарам като детска игра, дето предписват по 3-5 минути почивки и една тежка работна серия на 5 РМ, като стигнеш върха на пирамидата. Ами аз съм тренирал доста по-тежко, особено в 4х4 дето ми го предписа с еднаква тежест и три базови на тренировка, с доста по-къси почивки от 3-5 мин.
Добре, дайте пример /това е обръщение към всички, според които не тренирам силово.....може и така да е/ за чисто силова тренировка.............не за силова издръжливост. Искам ей така един ден да пробвам само с някои движения. Наистина ми е интересно, да видя какво пък толкоз и дали, и как ще се справя. Нямам предвид интервали, а такива протоколи чисто за сила с тежест от 90 % и нагоре ако трябва примерно от макса. Само без клек в 20 повторения, там няма да се справя :-))))))) Говоря за разните сингли, пък двойки, тройки, пък така, пък иначе. Всеки ми казва, ама това не е трениране за сила, ама тренирай по-сериозно. Ами сериозно тренирам, не се жаля и общо взето вдигам в близост до отказите всеки път, с аванс за едно, а даже и без аванс напоследък на някои движения. И в ниски съм пробвал, и във високи съм пробвал, нямам проблем. Ето, клека макса ми е около 95, щом 90 ги клякам два-три пъти, раменната около 65 и лега около 105. Тягата не знам, не правя класическа. Дайте един ден тренировка за сила в някои от тези движения - колко серии, колко повторения, с какви килограми, с какви почивки между серии и упражнения. Да видя тежко ли е чак толкоз и как ще се чуствам. Не искам програма, а просто проба-само едно единствено занятие. Всъщност въпросът е както казах към всички, дето тренират за сила, не само към Джеймс............не силова издръжливост, пак повтарям. Тренировка, която да повишава макса ти за едно повторение. Нали за това говорим. Дайте да видя да извъртя една..........бах тея тежки тренировки.

Мнението беше редактирано от Деян на 13.08.19 16:50.

казано от Деян на 13.08.19, 16:48:

казано от James Hinks на 13.08.19, 16:27:

Сигурно е така, не споря. Просто чета разни програми, като например тези на Бил Стар в различните им разновидности /за които един път ти каза, че по-скоро са бодибилдинг ориентирани, а не толкова силови и като ги гледам мога да кажа, че аз тежкият им ден на тези особено с пирамидалната прогресия ще го изкарам като детска игра, дето предписват по 3-5 минути почивки и една тежка работна серия на 5 РМ, като стигнеш върха на пирамидата. Ами аз съм тренирал доста по-тежко, особено в 4х4 дето ми го предписа с еднаква тежест и три базови на тренировка, с доста по-къси почивки от 3-5 мин.
Добре, дайте пример за чисто силова тренировка.............не за силова издръжливост. Искам ей така един ден да пробвам само с някои движения. Наистина ми е интересно, да видя какво пък толкоз и дали, и как ще се справя. Нямам предвид интервали, а такива протоколи чисто за сила с тежест от 90 % и нагоре ако трябва примерно от макса. Само без клек в 20 повторения, там няма да се справя :-))))))) Говоря за разните сингли, пък двойки, тройки, пък така, пък иначе. Всеки ми казва, ама това не е трениране за сила, ама тренирай по-сериозно. Ами сериозно тренирам, не се жаля и общо взето вдигам в близост до отказите всеки път, с аванс за едно, а даже и без аванс напоследък на някои движения. И в ниски съм пробвал, и във високи съм пробвал, нямам проблем. Ето, клека макса ми е около 95, щом 90 ги клякам два-три пъти, раменната около 65 и лега около 105. Тягата не знам, не правя класическа. Дайте един ден тренировка за сила в някои от тези движения - колко серии, колко повторения, с какви килограми, с какви почивки между серии и упражнения. Да видя тежко ли е чак толкоз и как ще се чуствам. Не искам програма, а просто проба-само едно единствено занятие. Всъщност въпросът е към всички, дето тренират за сила............не силова издръжливост, пак повтарям. Тренировка, която повишава макса ти за едно повторение. Нали за това говорим.

Аз мисля, че и друг път съм ти писал, но горното е част от проблема. Много на теория и разсъждения го удряш , а то трябва практика.
Иначе на мен критерия за тежка тренироква ми е , като излизам от фитнеса и ако собственикът не ми предложи да ми викне линейка значи нищо не съм направил. За последното се шегувам... и ако предложи да ми викне такси , вместо линейка (щото преплитам краката) отново го приемам, като знак за тежка тренировка 🙂

Мнението беше редактирано от Иван Марков на 13.08.19 16:54.

13.08.19
17:36

Иване, аз от дори малкото наблюдения които имам в моята зала с 2-3 доста яки момчета, единият от които трибоец, никой не съм виждал да е размазан след трена. Правят тежки серии с по 2, 3 повторения, почиват бая и така доста серии на движенията. Единият лега му е около 200, серии прави с по 180. Т.е. яки са. Тръгват си с енергията, с която са дошли, говорим си за това онова.
За да се размажа така, ми трябва нещо кросфитско в кръгове, дето пулса да ми скочи много.
Каква практика-прилагам си предписани и изпробвани с десетилетия схеми, ок съм си.

Мнението беше редактирано от Деян на 13.08.19 17:40.

казано от Деян на 13.08.19, 17:36:

Иване, аз от дори малкото наблюдения които имам в моята зала с 2-3 доста яки момчета, единият от които трибоец, никой не съм виждал да е размазан след трена. Правят тежки серии с по 2, 3 повторения, почиват бая и така доста серии на движенията. Единият лега му е около 200, серии прави с по 180. Т.е. яки са. Тръгват си с енергията, с която са дошли, говорим си за това онова.
За да се размажа така, ми трябва нещо кросфитско в кръгове, дето пулса да ми скочи много.
Каква практика-прилагам си предписани и изпробвани с десетилетия схеми, ок съм си.

Ти си знаеш най- добре как да си тренираш, все пак каквото постигнеш / не постигнеш си е за тебе си . Колкото за умората - изказах се изцяло в шеговит тон.

Мнението беше редактирано от Иван Марков на 13.08.19 17:58.

13.08.19
18:02

Аз тук да подкрепя Дидо. С приятел например си правим тренировки с тежки единици - вика много тежко. Другия път правим нещо с по-голям обем, макар и далече от 1РМ, и накрая вика:  Оф, ше Омра, скапах се, не мога да хода.

Мнението беше редактирано от Димо на 13.08.19 18:02.

13.08.19
18:06

Димо, кажи им 😀

Ванка, ясно е, че не съм си помислил буквално 😎

Мнението беше редактирано от Деян на 13.08.19 18:07.

казано от Димо на 13.08.19, 18:02:

Аз тук да подкрепя Дидо. С приятел например си правим тренировки с тежки единици - вика много тежко. Другия път правим нещо с по-голям обем, макар и далече от 1РМ, и накрая вика:  Оф, ше Омра, скапах се, не мога да хода.

Между другото колко е била тежка една тренировка или колко е било тежко някакво физическо натоварване , не винаги си проличава веднага след извършването му. Моментния признак на умора може се дължи и от привикване на тялото към определен тип движения и като го натовариш с нещо необичайно , като усещане е много по изморително и тежко отколкото натоварването, на което си привикнал.

13.08.19
18:16

Бате Дидо, по отношение на тежката 5ца на Бил Стар - не е въпроса да го пробваш.1-2 пъти, пробвай да го прилагаш 1 път седмично с +2.5кг всеки път няколко месеца в т.нар интензивен ден и ще видиш дали е лесно 😄
И ми е странно как сравнявате високи бройки, които ви взимат въздуха и тежки единици 90%+ като субективно натоварване...

13.08.19
18:31

казано от Боян на 13.08.19, 18:16:

Бате Дидо, по отношение на тежката 5ца на Бил Стар - не е въпроса да го пробваш.1-2 пъти, пробвай да го прилагаш 1 път седмично с +2.5кг всеки път няколко месеца в т.нар интензивен ден и ще видиш дали е лесно 😄
И ми е странно как сравнявате високи бройки, които ви взимат въздуха и тежки единици 90%+ като субективно натоварване...

Имаме напредък-Васко Стефанов, дето е по-голям от теб ми вика чичо.....ама чичаци сме, ко да праиш 😄
Не съм пробвал програмата, но за мен най-тежката петица си е най-тежка, независимо от килата. Просто ако можеш да вдигнеш другия път с 2.5 отгоре, значи си станал по-силен, но усилието за 5-цата е едно и също, ако и в двата случая си бил на идентично напрежение, за да я избуташ. А ако не можеш, значи силата ти не е увеличена. Да, сигурно стреса за организма, колкото е по-тежко с времето, е по-голям, но при повишена сила, усилието е едно и също, т.е. трудността, която изпитваш. Ако се адаптираш постепенно, еднакво трудно ще ти е последното повторение, както когато в началото си вдигал да кажем 100 от лег за 5 повторения, така и в накрая на програмата, когато вече са станали 115 кила. Така си мисля. Сигурно пак ще ме оборят, но това е мнението ми.

казано от Иван Марков на 13.08.19, 18:09:

Моментния признак на умора може се дължи и от привикване на тялото към определен тип движения и като го натовариш с нещо необичайно , като усещане е много по изморително и тежко отколкото натоварването, на което си привикнал.

Така е, даже преди време при първото ми 8х3 бях писал, че уж далеч от откази, уж по-малък обем, сравнено с друг път, пък нещо след това се чувствах по-изморен.

Мнението беше редактирано от Деян на 13.08.19 18:37.

14.08.19
10:29

казано от Деян на 13.08.19, 18:31:

[
Имаме напредък-Васко Стефанов, дето е по-голям от теб ми вика чичо.....ама чичаци сме, ко да праиш 😄

Чичаци сме отдавна, сега към друго вървим. 🙂

А основното, което изпускаш в разсъжденията си, е връзката между стрес и адаптация.
Нормално нещата вървят така:

Стрес -> Адаптация на по-високо ниво -> Застой -> Регрес -> Адаптация на по-ниско ниво

За да разчупиш кръга, трябва да добавяш стрес при първи признаци на застой. Въпросният стрес трябва да е добре дозиран, разбира се. Има много начини да го потърсиш - чрез обем, плътност, интензивност на тренировката и всякаква комбинация от тези трите. Но без него застоят неминуемо преминава в регрес.

14.08.19
10:48

Бе,явно не се раздавате .
Аз няма трениовка от която да не си тръгна с усещане за натоварване...а на следващия ден съм винаги с мускулна треска.
От вчера краката и трапаца с МТ.
И.....не сме чичаци!Аре.

Мнението беше редактирано от nervak на 14.08.19 10:52.

Аз от гледна точка на възпитание ви викам чичовци. Нещо като уважение към по-големите от мен. Иначе човек е на колкото години се чувства. Аз имам приятел, който няма 30, а по-средата на пет етажен блок изплезва език и спира да почива.

14.08.19
16:33

казано от Васил Стефанов на 14.08.19, 16:28:

Аз от гледна точка на възпитание ви викам чичовци. Нещо като уважение към по-големите от мен. Иначе човек е на колкото години се чувства. Аз имам приятел, който няма 30, а по-средата на пет етажен блок изплезва език и спира да почива.

Споко, не съм се обидил ;-) Общо взето, аз чичовци и лели виках на родителите на хората, които са горе долу около моето поколение. Или казано и по друг начин, връстниците или около годините на моите родители ги възприемам като чичовци и лели. Мои приятели, които се ожениха по-рано, еле пък голяма част от съученичките ми, които така и не продължиха да учат, някои от тях отдавна изпратиха вече абитуриенти. Даже имам и такива връстници, които са вече баба и дядо......по на 45-46 г. :-)

14.08.19
16:33

Има си критерий за обръщенията. Ако даден мъж има дете, което е по-голямо от обръщащия се, то тогава обръщението е “чичо” Ако са по-малки децата му, тогава все още е “бате”. Васко, ти на колко си?

27

14.08.19
18:05

Значи ти е батко.

Благодаря за поправката. Ще го имам в напредвид. 🙂

14.08.19
18:08

Ами аз,щерка ми като е на 27,какъв съм на Васко?  Чичобатка?? 😄

14.08.19
18:38

На ръба си ти.

14.08.19
20:43

14.08.2019 г.

Леко бягане на пътечка-5 мин.;
Лег-5х50, 60, 80, 90, 4х95;
Клек-5х40, 50, 60, 70, 80, 2х2х90;
Обръщане от земя-5х40, 42.5, 45, 50, 55, 2х2х60.

Тъй като отидох с жената, тя приключи по-бързо и не исках много да ме чака, та се простих с вертикалните бутане и дърпане. Иначе нещо много жега днес и особено на обръщането бая се припотих, макар там да не натискам до край, за да нямам характерните дискомфорти.
Мерих веригата-16 кг. е тази с 24 елемента и по 14 кг. другите две, които са с по 21 елемента. Това е някъде около 666.7 гр. на елемент. Меренето стана, като стъпвах на кантара и после ми слагаха веригите на врата.
Иначе ще мъча някакъв силов прогрес, макар на дефицит около 20 % и ниски въглени. Ще видим ще стане ли и до колко. Протеин повече от 130-150 гр. не мисля да тъпча, като при нормални мои хранения идва около 100-120 гр. на ден.

Що се касае до батко или чичо, мисля повече ще ми отива БаТТе Дидо или БатЬ Дидо 😀

Храна: не ни баца ресторанта в работата-на почивка са, а понеже работя в индустриална зона, изборът е малък и обяда бе сандвич с шунка, кашкавал, снежанка и айрян. Сега за вечеря ще са някакви салати и скари с месо.

Добавки: обичайните.

Мнението беше редактирано от Деян на 14.08.19 21:06.

16.08.19
20:43

16.08.2019 г.

Пътечка-5 мин.;
Кофи-СТ-3х5, с верига 16 кг.-3х5;
Набиране СТ-успореден-3х3, във V подхват-3х5, успореден-1х5;
Раменна с дъмбели прав-5х10, 12.5, 15, 17.5, 20, 22.5 на ръка;
Румънска от стойка без пускане-6х60, 70, 80, 90, 100;
Повдигане на крака от стенд-1х15.

Без откази, спокойно. Някой неща принципно не ги и пиша, а редовно ги правя. Например при загрявките имам 2-3 серии въртене на 15 кг. диск по 5 на страна, чуково с 10-12-15 кг., колкото да подгрея леко сухожилията преди набирането. То и 3-ките са нещо като загрявка. На последната серия с дъмбелите на раменната след това в СС направих и 10-ка румънска, да раздвижа кръста и задните бедра преди да мина към лоста и т.н. и т.н. Апропо днешната румънска бе почти и като с прави крака, особено в сериите до 80 кг.

Храна: вече си изядох 2100 и нещо кк. Но може да измърсувам малко по-късно, т.е. имам аванс до баланса около 500-600 кк. 😀 Лягам късно и до към 24.00 ч. си е вече бая глад. От седмица не съм близнал алкохол, но може да ударя една две ракии, ако ми се допие, че тежка раб. седмица имах. А може и не, както дойде.

Добавки: обичайните.

18.08.19
18:00

18.08.2019 г.

Клек /опити за лб/- 5х40, 60, 70, 80, 3х2х90;
Лег-5х50, 70, 80, 3х5х90 в СС с
Набиране успореден хват-2х3, 3х5;
Обръщане от вис-2х5х40, 2х3х50, 3х3х60;
Раменна с дъмбели с редуване на ръцете-8х17,5, 8х20, 6х22.5;
Изхвърляне от земя-2х3х40;
Пътечка-бързо ходене 5 мин.

Така или иначе се навеждам повече от необходимото при клека, та по-добре да започна да го бримча лоу бар...та ще го заучавам леко леко. Не ми е супер удобен, но усещам, че с него по-бързо ще прогресирам.
На лега сложих по-леко, защото бях в СС с набирането, почивките бяха по-кратки и виках да не взема да се окъкам нещо на лежанката. А и почти съм без въглени.
Изхвърлянето просто го пробвах, 40 кг. ми бяха доста леки, но така ще е, като за първи път с натоварен лост.
И след залата малко в кварталното кафе с жената.

Мнението беше редактирано от Деян на 18.08.19 18:22.

20.08.19
20:57

20.08.2019 г.

Раменна-5х30, 5х40, 2х50, 3х5х52.5;
Набиране с успореден хват СТ-2х3, 5х5;
Горен лег-5х50, 8х70, 3х5х80;
Гребане с дъмбел-5х6х35;
Румънска-5х60, 3х8х80.

Имаше малко спад в силата, макар уж да тръгнах с желание към залата. Но не съм бримчил и на предела. Имах и един много лек дискомфорт в раменете, като общо взето се получава в дните след обръщанията, но като позагрея не се усеща. Вече всяка тренировка, т.е. през ден правя някакво набиране, като не пускам баш до долу и за сега нещата с моите си проблеми се ядват. Даже се учудвам, че при толкова честа “стимулация”, като при единия ден с набиране имам и даже обръщане, съм по-добре с брахиорадиалиса.
Другото, което е-бре тука предната седмица започна да ме наболва около капачките на коленете, особено отгоре. Чудех се, защото от клекове и мамалига нямам проблеми......и зацепих-просто последните тренировки бягам на пътечката, а не бързо ходене, както правех преди. Да, по 5 мин., но ей го. Вече две занимания не тичам на пътеката и нещата поутихнаха веднага.

Храна: Какво да кажа-зле са нещата днес. На обяд разни меса с панировки, а след залата жената турила масата с пържолите, салатите и големите купи с пържените картофи. Ами нямаше как, калориите ще са над заложените.

Добавки: същите.

Прескочи до:
Препоръчани продукти
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1