Малко щанги през втория пубертет

Прескочи до:

23.10.19
10:30

казано от Деян на 23.10.19, 09:43:

Демек там по-лесно ще постигнеш резултат, както като хирептрофия, така и силов - много по-бързо например да имаш силов прогрес с увеличаването на тежестта за 8-ци и 10 ки, сравнено с увеличаването на тежестта за двойки, тройки, петици.

Не трябва да те вълнува типа на влакната. Тежести над 80% активират максимално ВСИЧКИ мускулни влакна. За максимален прогрес е важен общия брой качествени повторения (т.е., такива, които активират максимално всички мускулни влакна) да е в диапазона 15-25 на тренировка.
Ако правиш 10 повторения, то ползваш тежест под 80% от макса и затова само последните няколко (близки до отказа) повторения са ефективни. Ако тренираш с над 80% от макса, то още първото повторение активира всички мускулни влакна. Т.е., ако направиш 3х10 със 70% от макса, и 3х5 със 80-85% от макса, то при двата случая ще имаш почти еднакъв брой ефективни повторения, въпреки че в първия случай ще си направил два пъти повече.
Така че, тренирайки с ниски повторения, постигаш същия или по-добър ефект от към хипертрофия, но качваш и повече сила.

казано от Деян на 23.10.19, 10:13:

Хората са различни и по-различен начин реагират на определените видове натоварване.

По-скоро на различен ОБЕМ натоварване. Тук опираме до възстановителните възможности, които пък зависят от натренираност, начина на живот, гена и т.н.

Мнението беше редактирано от Петко К на 23.10.19 10:37.

23.10.19
10:53

Петко, винаги се съгласявам с казаното от теб, като компетентен човек, както теоретично, така и практически, но все пак има някои въпроси:
Дадох пример с двама души, които имат еднакъв макс, при които да кажем подобно на горния пример, единият прави 4-ка с 90 % от макса си, а другият едвам 3-ка. Обаче вторият пък вдига 80 % от макса си 12 пъти, а първият само 10. Ок, ако приемем, че вторият е тренирал и във високи бройки и затова е по-силен, но ако и двамата са бичели само в ниски повторения и ей така за първи път са се хванали да се пробват колко бройки ще вдигнат на 90 % и колко на 80 %. А такива примери бол. Знам, че може би има много други фактори, като реакция на нервната система и др., но за тази разлика не играят ли и видовете мускулни влакна.
Втори пример: вдигаш например тройка с определени кила и следващата седмица увеличаваш тежестта с 5 %. Обаче тц, не можеш да ги вдигнеш три пъти. В същото време правиш 10 ка с определени кила и следващата седмица увеличаваш тежестта с 5 %, обаче се справяш и имаш десетка и с новите кила с 5 % увеличени. Може ли това да се дължи и на преобладаващият ти тип мускулни влакна, освен и на други фактори.

Мнението беше редактирано от Деян на 23.10.19 11:08.

23.10.19
11:15

казано от Деян на 23.10.19, 10:53:

Втори пример: вдигаш например тройка с определени кила и следващата седмица увеличаваш тежестта с 5 %. Обаче тц, не можеш да ги вдигнеш три пъти. В същото време правиш 10 ка с определени кила и следващата седмица увеличаваш тежестта с 5 %, обаче се справяш и имаш десетка и с новите кила с 5 % увеличени. Може ли това да се дължи и на преобладаващият ти тип мускулни влакна, освен и на други фактори.

5% увеличение от 90%, са 95%. 5% увеличение от 70-75% са макс. 80%. Много по-вероятно е да направиш десетка с 80% (които вече няма да са ти 80%, а по-малко, поради качената сила), от колкото тройка на 95% или 94% или там колкото са 🙂
Освен това, линейната прогресия работи само първите месеци, след това покачването на силата от тренировка в тренировка е невъзможно, и колко повторения правиш в една тренировка, не ти гарантира нищо за следващата.

Мнението беше редактирано от Петко К на 23.10.19 11:17.

23.10.19
11:22

казано от Деян на 23.10.19, 10:53:

Дадох пример с двама души, които имат еднакъв макс, при които да кажем подобно на горния пример, единият прави 4-ка с 90 % от макса си, а другият едвам 3-ка. Обаче вторият пък вдига 80 % от макса си 12 пъти, а първият само 10. Ок, ако приемем, че вторият е тренирал и във високи бройки и затова е по-силен, но ако и двамата са бичели само в ниски повторения и ей така за първи път са се хванали да се пробват колко бройки ще вдигнат на 90 % и колко на 80 %

Ама този пример реален ли е или въображаем? Защото от това, което съм виждал на практика този, който прави повече бройки на 90% ще направи повече и на 80, и на 70%.

23.10.19
11:27

казано от Петко К на 23.10.19, 11:15:

5% увеличение от 90%, са 95%. 5% увеличение от 70-75% са макс. 80%. Много по-вероятно е да направиш десетка с 80% (които вече няма да са ти 80%, а по-малко, поради качената сила), от колкото тройка на 95% или 94% или там колкото са 🙂
Освен това, линейната прогресия работи само първите месеци, след това покачването на силата от тренировка в тренировка е невъзможно, и колко повторения правиш в една тренировка, не ти гарантира нищо за следващата.

Очевидно много неща имат детайли, които ме объркват. Моят пример бе с 80, не 70-75, но все тая-принципа явно е същия. Обаче имаш и общ обем горница. Ако си вдигал 100 кг. три пъти прави 300 кг. Вдигаш с 5 % и стават 105 кг., на които тройката вече е с общ обем 315 кг. Ако си вдигал 80 кг. 12 пъти, това прави 960 кг. 5 % върху 80 кг. е 4 кг., като вече 84 кг. х 12 е 1008 кг., т.е. общият ти обем от серията е с 48 кг. повече. Или казано по друг начин, в едната серия имаш да преодолееш с 15 кг. повече, а в другата с 48 кг. Отчитам факта, че при ниските повторения и 1 кг. може да дойде зор, камо ли 15 кг.
Оф, ще спра да чета нАучни литератури, интересно ми е, ама възникват въпроси, които ме омотават. А и защо да им търся отговор, като няма общо с тренирането и целите ми.

Любо-реални са и лично виждани няколко пъти, макар доста отдавна. Да не говорим, че и тук в по-стари теми съм чел подобни мнения.................много стари, но съм попадал. А и в нета е пълно с такива примери за хора с еднакъв макс, но с различни постижения в ниски и високи, с тази разлика, че единият действително е тренирал във високи бройки, а другият в ниски.
Има и такива, пак от тук- които реално трябва да могат да вдигнат 3 пъти 90 % от макса си, но едвам двойка правят. Иди го разбери, дейба :-) То и макса може да е неверен, но пък да е по-голям от реалния, по-малък няма как да е, щом го е вдигнал. И след като върху него смята, значи е вярно. Освен да лъжат или макса да им е бил със спотър, който само е докоснал лоста ;-)

Мнението беше редактирано от Деян на 23.10.19 11:45.

23.10.19
20:22

23.10.2019 г.

Клек, 5х40, 3х50, 3х70, 11х1х90 за 9.30 мин.
Раменна-5х30, 5х40, 10х1х60 за 10 мин.
Гребане с лост-3х10х70 през 30 сек.
Разтваряне на дъмбели встрани-10х10, 10х15 /тук с чийт/ на ръка.

Не знам за синглите в рамките на минутата каква тежест се подбира, но на раменната ми е почти точно 96% от макса. На клека да кажем, че е 90%.

ПС, сега чета, че за сингъл за през минута се подбира тежест, която да можеш да вдигнеш 3 пъти. Аз 60 кг. чисто на раменната не знам дали и два пъти ще ги вдигна. Демек тежко съм вдигал на това движение, но се справих без кой знае какъв зор. За клека, горе долу съм си там, но живот и здраве, ще кача едно 2.5 кг. за другия път.

Мнението беше редактирано от Деян на 23.10.19 23:15.

25.10.19
19:36

25.10.2019 г.

Лег-5х40, 3х70, 2х90, 12х100 /6х1, 1х2, 1х4/-7.50 мин.;
Тяга-3х70, 3х100, 10х120 /6х1, 2х2/ -8.30 мин.
Набиране СТ с успореден хват-2х3, 3х5.

На лега леко, като се има предвид, че на последния уж сингъл даже и 5-ца можех да направя, но викам да е 4-ка. Т.е. ако съм отпочинал и без предходни серии в рамките на 1 мин., сигурно може да го докарам до 6 повторения и нагоре. Което пък ще рече, че тежестта е лека за 10 сингъла в рамките на 10 мин.
На тягата след 5 ия сингъл започнах в смесен хват, като въртях ръцете всяка серия. Знам, знам-но пък иначе нямаше да изкарам бройките, защото усещах как хвата няма да издържи по-натам. А исках да си направя трена с тези кила. В началото даже тръгнах само на фаланги, тъй като на румънята до 100 кг. така си дърпам, даже без оставяне. Обаче на 120 нямаше как да стане. Сега се замислих, защо не пробвах с ключ. Иначе смесения сравнено с надхвата, ехеее 😀

27.10.19
13:16

27.10.2019 г.

Кростренажор.-3 мин.
Клек- 5х50, 5х70, 5х1х90, 3х2х80, 5х70, 10х50;
Повдигане на лост за трапец-3х10х100;
Тесен лег-12х50, 12х60, 10х70;
Разтваряне с дъмбели встрани -2х12х10 на ръка;
Повдигане на дъмбели напред и до над глава-12х10 на ръка;
Разтваряне на скрипец за трицепс в подхват с редуване на ръцете- по 1х15.

Днес отидох основно да поклякам, като добавих и малко пълнеж без зорене.
Теглото е заеби!

Мнението беше редактирано от Деян на 27.10.19 13:17.

28.10.19
18:57

Тургам едно клекче за плювки, т.е. забележки. Мога и по-изправен, обаче краката по-трудно накак бутат, а и последните болки в гърба дето отшумяха, тръгнаха именно от по-изправеното положение, които с доброто утро ги увеличих. Просто тази дълбочина някак ми идва пределна, а и тази стойка най-удобна. Гледам и други се понавеждат, та май не е драма. Все пак това е тежест около макса, а и реално повече не съм слагал от 100 кг., та е ясно, че може още по-добре. Въпросът е, при клякане по този начин, рискувам ли контузия някъде.

29.10.19
10:37

казано от Деян на 28.10.19, 18:57:

Въпросът е, при клякане по този начин, рискувам ли контузия някъде.

По принцип, за да има някакви насоки се снима отблизо и с високо качество, иначе много от важните детайли не се виждат. Просто да знаеш за другия път 😄
Ако ще се навеждаш така - лоста ниско, не там където си го сложил ти. Хубаво събираш лопатките и стягаш целия гръб в екстензия.
Изглежда, че когато си ниско долу правиш някаква флексия в лумбалния дял, ама дали я има в действителност или само така ми се струва...С такова качество и от това разстояние на снимане не мога да кажа.

29.10.19
10:53

Ясно, Джеймс.
И преден път го казах, не знам защо ми качва клиповете с такова качество. Качеството си е ок, но след като го кача в Тубата, е доста скапано. Явно има проблем, но не знам какъв е. Ще се постарая другия път да е отлично и да се виждат детайлите.........имам предвид по-близко снимане, а за каченото не мога да обещавам нищо.

Мнението беше редактирано от Деян на 29.10.19 11:35.

29.10.19
19:11

29.10.2019 г.

Лег-5х50, 5х70, 3х5х95;
Горен лег-5х50, 3х10х70;
Кофи СТ-2х12;
Сгъване за бицепс с прав лост-3х12;
Чуково 2х12.

Нагодих го темпото, та навсякаде на последните серии с откази, т.е. да не може да се направи или започне още едно повторение.
Просто днес ми се цъкаше по тоя начин. Т,ва е 😎

30.10.19
10:03

Дидо, когато мъж използва умалителни от типа на щангички, клекчета, тягички или протеинчета не звучи оригинално, а хомосексуално, не мислиш ли?

30.10.19
10:55

казано от Brown Bomber на 30.10.19, 10:03:

Дидо, когато мъж използва умалителни от типа на щангички, клекчета, тягички или протеинчета не звучи оригинално, а хомосексуално, не мислиш ли?

Добре де, зарад тебе го оправих. Ама то може да ме подхванат сега и за думата “малко”, защото пак не звучало ок за мъж ;-) А щангички беше, защото са леки-да не вземе някой да види заглавието и преди да е прочел в дневника по темите за какво иде реч, да вземе да си каже: бах тоя сигурно много вдига. И да взема да подвеждам народеца ;-)

30.10.19
10:58

Абе то и да се поправяш не е много мъжко 😄
п. Спирам, защото нивото ми на тролене е далеч зад това на Кафявия 😄 😄

30.10.19
11:05

казано от Любомир на 30.10.19, 10:58:

Пиши си спокойно, няма проблем.
А иначе аз имам толкова допирни точки с хомосексуализма, колкото допирни точки относно силата имат Еди Хол и Джъстийн Бийбър. Сравнението е брутално крайно, но пък напълно съотвестващо на усещанията ми.

30.10.19
11:42

казано от Деян на 30.10.19, 11:05:

казано от Любомир на 30.10.19, 10:58:

Пиши си спокойно, няма проблем.
А иначе аз имам толкова допирни точки с хомосексуализма, колкото допирни точки относно силата имат Еди Хол и Джъстийн Бийбър. Сравнението е брутално крайно, но пък напълно съотвестващо на усещанията ми.

Между другото и двамата са фенове на бокса, гледал съм Еди Хол да прави спаринг в малкия Фюри, а Дейвис Хей да държи лапи на Бийбър и не са зле, като за стронгмен и поп музикант.

01.11.19
20:04

01.11.2019 г.

Клек-3х5х40, 5х60, 5х80, 6х1х90, 1х100, 2х100, 5х70, 10х50.
Изтегляне за рамо-3х12х40;
Разтваряне на дъмбели встрани-1х12х12 на ръка;
Гребане с дъмбел-10х30, 10х35 на ръка.

Някакво момче правеше преса на стойката с 40 кг. и докато го чакам правех подгряване на клека с неговите кила, както и всички горепосочени движения с удобните ми и разпилени около мен щанги и дъмбели. Демек клека беше последен.
Днес реално въобще не знаех какво ще правя, т.е. нямах план. И си казах, че основно ще поклякам. Нямаше да пробвам двойка на 100 кг, но имаше един авер там и ме пазеше. То си има и предпазители де, но си е излагация да не мога да се изправя с тези кила, но това е положението. Навеждам си се малко, но така не чувствам никакъв дискомфорт, а като опитам по-изправен, все едно съм сложил още 20 кг. отгоре. И то на самите крака някак им е по-трудно. Толкова си мога от към форма и това е положението. Пробвах и с нисък лост, но на тези кила не ми е по-удобно, и плешките не прибирам достатъчно, а да хвана по-тясно с ръцете на лоу бар ми е страшен дискомфорт в раменете и въобще. Също така отигравах на загряващите серии позата на краката, като най-удобно ми е малко по-широк разкрач от раменния и стъпалата почти напред, а не леко встрани. Е, гледам същите да са на една линия с пищялите, докато клякам.
Общо взето разцъкващо занимание днес.
Качвам и клип, с по-добро качество от предния път и сниман по-отблизо. Тук стъпалата са по-встрани, но не ми е както казах май най-удобно.

Мнението беше редактирано от Деян на 01.11.19 20:19.

01.11.19
20:26

Кво ги лигавиш по един път тия 100 кила.
Почни да ги клякаш,не ти тежат.

01.11.19
20:34

казано от nervak на 01.11.19, 20:26:

Е тия на тоя клип са 90, на миналия бяха 100. Ама като кача само малко отгоре и пръц. Или просто ме е страх. Апропо, не мислех да го пиша, но момчето дето ме пазеше разцъкваше на 120 след мен, та ги извадих да ги усетя на гърба. Леко поприклекнах. Не ми тежат на гърба, ама ме е страх да ги опитам, усещам, че краката са слаби.

01.11.19
20:43

Аз често си се пускам с около 100% при основните, не само, за да си тествам единицата, а и за да свиквам с тежестта върху тялото. И няма нищо срамно да не успееш да се изправиш-затова са там тези предпазители.

01.11.19
20:46

Краката майната им...важното е  гърба да държи.

01.11.19
21:17

казано от Деян на 01.11.19, 20:34:

казано от nervak на 01.11.19, 20:26:

Е тия на тоя клип са 90, на миналия бяха 100.

Адаш,вътрешните дискове са по 15 нали,щото за момент рекох да не си се заблудил за общата тежест 🙂
Инак леко ги клякаш,но ми се струва,че са ти доста близо ходилата,което намалява силата.Поне при мен бе така,когато кляках.Поздрави за формата,все по-стегнат изглеждаш!

01.11.19
21:20

Две 15 ки и четири 10 ки.
Как близо ходилата, какво имаш предвид. По-широко са ми от раменете.

Мнението беше редактирано от Деян на 01.11.19 21:21.

01.11.19
23:08

Имах предвид,че петите ти са доста прибрани и разкрача малко тесен,според мен,но съм далеч от това точно аз да давам акъл 😄 Изводът ми е,че щом клякаш леко с такава постановка на краката,при мен мобилността яко куца,аз без тежест се навеждам яко 😄

01.11.19
23:11

Сашо е прав, че се кривиш в лумбалната област.
Мисля, че си сложил лоста високо и се навеждаш много.

п. с. Опитай как ще ти се получи, ако хванеш лоста с палец и клекнеш по-изправен.

Мнението беше редактирано от Brown Bomber на 01.11.19 23:24.

01.11.19
23:29

Адаш....щото моята мобилност е ок 😃

Бомбър, мога по-изправен, но не знам чел ли си ме по-назад, след подобни проби с 40 и 50 кг. дори, още по време на движението започна да ме опъва гърба в частта над бъбреците и успоредно от двете страни на гръбнака. После 1-2 дена ме болеше. Попремина изведнъж, пак пробвах така и отново болки след това. Може да е по-правилно и да трябва така да го свиквам, но не ми е ок. А като си клякам така, както на клипа, нито кръст, нито гръб ме е болял. Е, ако повече съм се привеждал дори от това, съм усещал лек дискомфорт в кръста, но малко като се поизправя и всичко е 6.
Какво ще рече с палец....да е при другите пръсти ли?

Мнението беше редактирано от Деян на 01.11.19 23:31.

01.11.19
23:53

В такъв случай опитай да сложиш лоста малко по-ниско и най-вероятно ще си в по-добра позиция.

02.11.19
00:01

казано от Brown Bomber на 01.11.19, 23:53:

В такъв случай опитай да сложиш лоста малко по-ниско и най-вероятно ще си в по-добра позиция.

Типичният лоу бар не ми е добре. Може би трябва да търся нещо междинно. Реално лоста и към момента го слагам в горната част на трапеца, като ми е и върху горната част на раменете. Не ми е на врата.
Ще пробвам още позиции. Но и преди попитах, проблем ли е да клякам така. Чета на много места, че навеждането не е проблем, стига да не се изгърбваш. А аз като се гледам, не виждам някъде “дъга”. Ясно е, че не е перфектен.

02.11.19
09:18

Лоу бар, хай бар, прочел си някъде, видял си другаде и си го интерпретирал посвоему.
Да, не е проблем, докато не си счупиш кръста, после е проблем.

Според мен с навеждането се указва повече стрес върху гръбначния стълб, да не говорим ако загубиш баланс какъв сакатлък може да стане. Някой ти беше писал , че може да пробваш зерчер клек. Според мен също е добра идея.

Мнението беше редактирано от Иван Марков на 02.11.19 12:37.

02.11.19
13:10

При зерчеро, основният динамист е гъзо.....не благодаря 😀 А и някак вече с по-тежко май няма да мога да държа тежестта.
Ще видя как седят нещата с предния, но предполагам ще са още по-зле, ако ще хващам лоста като щангистите, т.е. класическия вариант. Може би варианта с кръстосаните ръце ще ми дойде най-ок. Даже от вчера не усещам никаква умора и още днес пак да мръдна до залата, та да видя ще го продължавам ли това движение някак или ще го махам изцяло. То пък като не става и не става, само си губя времето явно.

02.11.19
13:59

казано от Деян на 02.11.19, 13:10:

При зерчеро, основният динамист е гъзо.....не благодаря 😀

Моля, ама той е основен динамист при всички видове клек и тяга. Това го отбележи като 1.
Като 2 може да си отбележиш, че освен, че е най-големия и силен мускул в човешкото тяло, той не може да се тренира ефективно на машини или твоите чики-рики, така че за него остават само клековете и тягите като опция.
Като 3 си отбележи, че единия от двата основни признака на остаряването, тоест на старческата саркопения е именно загубата на мускулна маса в глутеусите(другото място е в бедрената мускулатура).
Като 4 може да се поинтересуваш какво става когато глутеусите са слаби, а другата мускулатура силна.
Като 5 - толкова дървен философ като теб рядко се среща. Всичко знаеш, ама реално нищо не прилагаш и нищо не изкарваш докрай. То не бяха N дневника, не бяха K профила...Твоя си работа, но за мъж на тези години е несериозно да хване нещо и да не устиска да му види резултата.
Като 6, последно по ред, но не на последно място като важност - с таква механика на клек е въпрос на време да ревеш от проблеми в лумбалния дял на гърба. Ако ще клякаш лоу бар го прави както трябва, ако ще клякаш хай бар също го прави както трябва. Не ги смесвай двете, не ти се получава. За твое успокоене, ще ти кажа, че не се получава и на много други хора, с много повече опит от теб.

казано от Деян на 02.11.19, 13:10:

При зерчеро, основният динамист е гъзо.....не благодаря 😀 А и някак вече с по-тежко май няма да мога да държа тежестта.
Ще видя как седят нещата с предния, но предполагам ще са още по-зле, ако ще хващам лоста като щангистите, т.е. класическия вариант. Може би варианта с кръстосаните ръце ще ми дойде най-ок. Даже от вчера не усещам никаква умора и още днес пак да мръдна до залата, та да видя ще го продължавам ли това движение някак или ще го махам изцяло. То пък като не става и не става, само си губя времето явно.

Аз зерчера го усещам основно в бедрата и ядрото. С малко по-широк разкрач го правя . Първоначално много ми тежеше на ръцете и не можех да си представя да задържа повече от 60кг. , а сега вече свиквам с 90кг . Лично при мен, когато има някаква мека подложка ( дунапрен, навита кърпа и прочие) ми е по-удобно. Когато лостът се опира пряко на предмишници/ свивки на лактите повече ме затруднява , а и при 2-3 кръг , когато кожата ми е влажна от потта , пък ми се приплъзва лостът. Така, че може да  пробваш да увиваш кърпа или ако има няква дунапренена подложка.
Чел съм, че предният клек е по - скоро допълващо упражнение и целта му е малко по - друга , но пък на мен ми се отразява добре и си го харесвам .

Мнението беше редактирано от Иван Марков на 02.11.19 16:05.

02.11.19
16:08

02.11.2019 г.

Както казах, пак отидох до залата, с цел отиграване на вариантите за клякане, т.е. по-изправен на хай бара, опити за лоу бар, преден клек класически и с кръстосани ръце, както и зерчер.
С риск да се повторя, по-изправен на хай бара ми е доста по-трудно и килата тежат като цяло повече. Но ако това е начина, ще трябва да върна доста килата и да го прогресирам постепенно.
При опитите за лоу бар, ръцете трябва да са ми широко и с палци при другите пръсти, иначе ме болят много раменете, ако са ми по близо до торса. И там не знам как е формата, но след като не съм го правил, предполагам е зле. Отделно от това, за да ми е ок трябва доста по-широк разкрач, като също така щангетите май ми идват по-неудобни за лоу бар клякане. Може би ще трябва с обикновени кецки.
Преден класически-като клекна е абсурд да не се наклоня напред. Дори с лека тежест ще изпусна лоста.
Преден с кръстосани ръце-пак неудобен.
Зерчер-ок е май там, направих 3,4 бройки с 50 кг. без кърпи и дунапрени, т.е. директно върху кожата, но не бе драма. Дунапрени/подложки има иначе в залата.
Също така гребах с лост в подхват до 10х80, малко набирания с успореден хват и горен скрипец в раменен подхват до 3х12х80.

Джеймс, благодаря за включването 😎
Хайде обаче още малко дървена философия 😃, та:
По отношение на клека и тягата няма спор за техните ползи, но само при условието, че се изпълняват с перфектна или почти перфектна техника. Щото такива са писанията.......абе клека видите ли е страхотно упражнение и носи страхотен позитив, ама само и единствено ако се прави както трябва. Статистически погледнато, а и както ти каза за по-опитни от мен, които също клякат криво, шанса да клякаш не както трябва е много по-вероятен от колкото да си с идеална техника. От което пък следва, че и шанса да се контузиш и особенно като повишаваш тежестта, е доста по-голям, сравнено с ползите, които ще извлечеш. Т.е. при хора като мен, които имат вече втора година 4 дни минимум клекове на двуседмична база и все още клякат така, в дългосрочен план ще си навлекат проблеми и ще са по-зле здравословно, сравнено с ако въобще не бяха клякали. Не казвам да не се кляка, ама като не е перфектно и веротността от контузия нараства, ще го махна щом като не мога да го зауча.
По отношение на профила ми, това ми е втори. Първия го закрих около промяната на платформата на форума, защото въобще не ми хареса и все едно бях на друго място, но после се примирих и викам айде ще дерзая.
По отношение на N брой дневниците ми-закривал съм ги не толкова, за да се правя на интересен или нещо от сорта, а защото не знаех, дали ако си закрия профила дневника ще е активен преди да го архивират и да продължат да пишат в него, а аз да не мога да отговоря. Т.е. когато съм искал архивиране на дневник, съм клонял към напускане на форума след като го архивират/поради многото енергия и време, които му отдавам, ама все пак ми е било приятно/, но после съм размислил и съм си правил нов дневник. Ясно е, че човек просто може да не влиза и не е нужно да си закрива профила, но като знам, че имам регистрация, някак ме влече и пак ще го посещавам. Та това с дневниците не е било някаква прищявка или лиготия.
Що се касае за чики рикитата ми, аз не мисля, че тренирам леко. През повечето време съм си напъвал на базовите колкото мога, много пъти почти до отказа на повечето движения или с най много аванс 1 повторение, имам минумум две базови в тренировка, ходя като цяло през ден и т.н. и т.н. Това, че не съм много силен някъде, не значи, че  не влагам усилия. Влагам и това е всеки път.  За един 46 г. семеен и работещ мъж, да е редовен, да ходи на зала 3 или 4 пъти седмично, да си прави базовите движения, да си напъва, мисля не е чики рики.
А честите смени на схемите са породени не от непостоянтство или търсене на най-добрата схема, а от други фактори.
Мисля взех отношение по повечето точки 😎

03.11.19
16:51

03.11.2019 г.

Лег-5х50, 5х70, 5,5,6 х 95;
Горен лег-5х50, 3х8х75;
Кофи СТ-1х12;
Разтваряне на скрипец за трицепс с раменен надхват-15,12,10 с прогресия;
Разтваряне с подхват за трицепс, с редуване на ръцете-12,10 с прогресия.

Почти навсякъде на последните повторения със зор, т.е. до отказ.

Храна до тук: 3 принцеси с айрян в 10.00 ч. и 1 банан като се прибрах вкъщи.

Като за 3-ти пореден ден в залата, се ядва.

05.11.19
12:53

казано от Деян на 02.11.19, 16:08:

С риск да се повторя, по-изправен на хай бара ми е доста по-трудно и килата тежат като цяло повече.

Ти пък...нали толкова време натискаш базовите 😄 Смятай колко и какво си правил досега.

Но ако това е начина, ще трябва да върна доста килата и да го прогресирам постепенно.

Това е начина, да. Друг няма, тоест има, но е излишно да си пишем ала бала.

При опитите за лоу бар, ръцете трябва да са ми широко и с палци при другите пръсти, иначе ме болят много раменете, ако са ми по близо до торса.

Въпрос на мобилност, а тя идва бързо.

И там не знам как е формата, но след като не съм го правил, предполагам е зле.

И ние не знаем, може само да гадаем.

Отделно от това, за да ми е ок трябва доста по-широк разкрач,

Няма такова нещо.

като също така щангетите май ми идват по-неудобни за лоу бар клякане. Може би ще трябва с обикновени кецки.

Това е така. Лоу бар и щангети малко си пречат, въпреки, че много трибойц ще кажат точно обратното.

Преден класически-като клекна е абсурд да не се наклоня напред. Дори с лека тежест ще изпусна лоста.

Имаш изключително слаб пояс, какво чакаш да е различно.

Преден с кръстосани ръце-пак неудобен.

Излишен.

Статистически погледнато, а и както ти каза за по-опитни от мен, които също клякат криво, шанса да клякаш не както трябва е много по-вероятен от колкото да си с идеална техника. От което пък следва, че и шанса да се контузиш и особенно като повишаваш тежестта, е доста по-голям, сравнено с ползите, които ще извлечеш. Т.е. при хора като мен, които имат вече втора година 4 дни минимум клекове на двуседмична база и все още клякат така, в дългосрочен план ще си навлекат проблеми и ще са по-зле здравословно, сравнено с ако въобще не бяха клякали. Не казвам да не се кляка, ама като не е перфектно и веротността от контузия нараства, ще го махна щом като не мога да го зауча.

Клека е елементарно и естествено моторно умение. Клека с щанга на гръб е малко по-сложен заради стабилизацията на тежестта от пояса и гръба, но нищо повече. Ти две години клякаш и не можеш да се сетиш, че трябва да стабилизираш с пояса, не можеш да намирш точното място на щангата и че трябва гърбът да е стегнат в максимална екстензия? Кажи честно... 😄
Разбира се, че по-лесно да се махне клека, вместо да се научи както трябва. Това е абсолютно същото както с клека на паралела и максималния възможен като дълбочина...Първия варинат винаги е по-лесен и предпочитан. Но за съжаление е грешното решение.

Що се касае за чики рикитата ми, аз не мисля, че тренирам леко.
За един 46 г. семеен и работещ мъж, да е редовен, да ходи на зала 3 или 4 пъти седмично, да си прави базовите движения, да си напъва, мисля не е чики рики.

Аз пък не мисля, че въобще тренираш, да не говорим да е тежко. Като 44 годишен, семеен, работещ и трениращ редовно ти го казвам. да не давам отново примера с доктора, че на твоите години ти скриваше шапката с две години тренировки.

А честите смени на схемите са породени не от непостоянтство или търсене на най-добрата схема, а от други фактори.

Ами елеминирай ги тези други фактори тогава.

05.11.19
13:01

Благодаря за изчерпателния отговор :-)

05.11.19
13:24

казано от James Hinks на 05.11.19, 12:53:

Що се касае за чики рикитата ми, аз не мисля, че тренирам леко.
За един 46 г. семеен и работещ мъж, да е редовен, да ходи на зала 3 или 4 пъти седмично, да си прави базовите движения, да си напъва, мисля не е чики рики.

Аз пък не мисля, че въобще тренираш, да не говорим да е тежко. Като 44 годишен, семеен, работещ и трениращ редовно ти го казвам. да не давам отново примера с доктора, че на твоите години ти скриваше шапката с две години тренировки.

Докторът още ме споменава с добро във връзка с това, че го пратих при теб. 🙂 Което ме подсеща, че не съм го виждал много отдавна. Време е май за идване до Пловдив.

Към Деян: По темата... Няма никаква причина мъж на 46 да не може да тренира силово и то сериозно, освен ако няма някакви много сериозни хронични заболявания. Затлъстяване, обездвижване, умерена хипертония не са причина да не тренираш, а следствие от това, че не го правиш. Спадането на нивото на тестостерона, което започва около 30-тата година, е със скорост около 1% годишно при нетрениращи. На 46 години още не си загубил достатъчно тестостерон, за да не можеш да повишаваш сила или да извлечеш останалите ползи от тренирането. Силовите тренировки са единственият естествен начин този процес на спад на тестостерона да се забави (то и другият не е СЪВСЕМ неестествен, но хайде да не зачекваме тема, която е табу тук 🙂)
Моите критерии за силово трениране са доста по-разтегливи от тези на Сашо, а тренировките на автора на темата все пак не успяват да се “класират” дори по тях за силови. 🙂

05.11.19
13:33

Хм....силови или не,човека си ги прави без да прекъсва.
Моя вариант по-добрият ли е? Всяка година в бокса по 2 месеца....макар последните ми подозрения за чупенията изобщо да не са тренировките...дори и кривите изпълнения.

Прескочи до:
Препоръчани продукти
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1