Ди(е)дко дИга

Прескочи до:

04.10.19
14:20

казано от Деян на 04.10.19, 14:02:

И то ли вреди ...........особено, ако например другА ти го лъска:-)

Не само вреди, ами води до засилено окосмяване по дланите 😄

* Да правиш архиви е баси скуката, извинявай за спама 🙂

04.10.19
14:30

казано от Splash на 04.10.19, 14:20:

* Да правиш архиви е баси скуката, извинявай за спама 🙂

Пред нас ли се оправдаваш или пред себе си? 🙂

04.10.19
14:43

казано от Boby_ на 04.10.19, 14:30:

Пред нас ли се оправдаваш или пред себе си? 🙂

Засрамено си правя кафе и отивам да си “пиша” в reddit ... 😄

Мнението беше редактирано от Splash на 04.10.19 14:44.

05.10.19
14:35

05.10.2019 г. (Четвърта седмица)

Лег-5х35, 70, 80, 87.5, 4х97.5 и след 3 мин. почивка-12х2х60 през 10 сек.;
Клек-5х30, 60, 67.5, 77.5, 85;
Гребане с щанга с подхват-10х50, 10х70 и след 3 мин. почивка-10х2х70 през 10 сек.;
Горен лег с дъмбели-2х20х20 на ръка;
Бързо ходене на пътечка-10 мин.

Не се въздържах до утре, та само с ден почивка преди “тежката тренировка” 😀 Сигурно и заради това, най-тежката пък петица на лега стана 4-ка, защото нямаше кой да ме пази и викам да не рискувам. Т.е. тежестта остава и за другия път.
Реших да опитам интервали и то особено на лега, след като ми бе минал и уж тежкия протокол. Никакъв проблем не ми бе да го направя и след 5х5 в плоска пирамида, макар тежестта да не е 65 % от макса, т.е. трябваше да е около 70 кг., а не 60 кг. което също щях да го изкарам за 10 интервала, имайки предвид, че направих 12 интервала, а имах сили и за 15 сигурно. Не знам дали при 2-ки тежестта е 65 % от макса, но карах по спомен от това което съм чел тук. Ей така, за проба, да видя мога ли, не мога ли и със зор ли ще е. На гребането в подхват малко неудобно идва всяко взимане от пода толкова често, но така е. И понеже може да има съмнения, дали интервалите са били през 10 сек /може и по-бързо даже да е било😎/, процедирах по следния начин: първото взимане на лоста за първия интервал бе на 00.00 и после на всяка цифра на 2. Демек-00.00, 00.12, 00,22, 00.32, 00.42, 00.52 и т.н. Което значи, че от оставяне на лоста след интервала, до взимането му отново са по-малко секундите.....на око някъде ми идваха 6-7. Но аз гледах да започвам движението на всяка 10 та секунда.
Не знам на клек и тяга как ще е-предполагам е по-гадно, но на лег и раменна усещам, че няма да имам абсолютно никакви затруднения. Преди време пробвах на клек и малко зор видях. Нормално е, все пак е и по-тежко движение.
Иначе пулса след интервалите на лега и гребането бе около 105.
Та в заключение, не ми пречи и това да си вкарвам за кеф, след основния протокол, ако имам сили. Хубавото на тия интервали е, че опаткваш набързо занятието, но може би при определени варианти ти излиза джигера. Сега вероятно ще ме нахокат, че правя нещо, без да знам защо и как, но да опитам.
Другото важно за мен-отидох си в “моята” зала и си възобнових месечната карта, макар картата за другата да ми бе до 10 ти октомври. Но като не ми вървят добре тренировките там, това е положението.

Мнението беше редактирано от Деян на 05.10.19 15:14.

05.10.19
20:08

Дидо, това, което си направил, са интервали, колкото паузата между обяда и вечерята е гладуване. 🙂

05.10.19
20:14

казано от Boby_ на 05.10.19, 20:08:

Дидо, това, което си направил, са интервали, колкото паузата между обяда и вечерята е гладуване. 🙂

Защото?
То даже, както написах, от оставяне на лоста, до взимането му /при което движението стартира веднага/ даже няма 10 сек. Движението стартира на всяка 10-секунда, но реално почивката е по-къса, т.е. от оставяне на лоста до взимането и започване на движението са 6-7 секунди. По отношение на времето, не знам с кое не си съгласен. Може би имаш предвид тежестта. Но пък ти говориш за “гладуване”, т.е. почивката засягаш 🤔
Явно аз нещо не разбирам. То след като имам толкова време от оставяне до взимане на лоста и не било интервал през 10 сек., не знам как изглежда интервал през 5 сек.....направо си е серия.

Мнението беше редактирано от Деян на 05.10.19 20:23.

05.10.19
20:21

казано от Деян на 05.10.19, 20:14:

казано от Boby_ на 05.10.19, 20:08:

Защото?
То даже, както написах, от оставяне на лоста, до взимането му /при което движението стартира веднага/ даже няма 10 сек. Движението стартира на всяка 10-секунда, но реално почивката е по-къса, т.е. от оставяне на лоста до взимането и започване на движението са 6-7 секунди. По отношение на времето, не знам с кое не си съгласен. Може би имаш предвид тежестта. Но пък ти гонориш за гладуване 🤔

Зарекъл съм се вече да не раздавам безплатни съвети. 🙂
Това не е интервал, защото:
1. Е единично упражнение извън протокола - не дава възможност да се повиши киселинността в мускула (гребането не го брой - нито е подходящо упражнение за интервал в този вариант, нито пък е достатъчно скоро след лега, за да има принос).
2. Тежестта не е подбрана правилно - за 12 двойки трябва да е такава, с която да ти е трудно да направиш 7-8 повторения.
3. Тренировката не е структурирана правилно - започва се с клек или тяга в интервал, за да докараш тялото до зоната, в която има смисъл следващите упражнения да са в интервал (няма да ти обясня защо - по-малко очевидно е, отколкото си мислиш, но приеми очевидния отговор).
4. Упражненията не само не са подредени за интервал, но изобщо не са тези.

Та така - не си пробвал интервал, пробвал си 12 двойки лег през 10 секунди. А и имам съмнения, че са били през толкова, но да приемем за удобство, че са.

Мнението беше редактирано от Boby_ на 05.10.19 20:22.

05.10.19
20:32

Боби, чакай малко сега. Ти изначално упомена само почивката, там не си съгласен. Аз не твърдя, че съм направил тренировката “интервали”, така както Джеймса я е измислил. Просто съм правил двойки през 10 сек. Как се засича времето, та не било през 10 сек. Не знам, дали съм дал точни примери, мисля, че по-ясно не можеше, но пак:
00.00.00-взимам, правя двойка и е станало 00.00.04 примерно и оставям лоста, на 00.00.12 взимам, правя и оставям на 00.00.15, на 00.00.22 взимама правя и оставям на 00.00.26, на 00.00.32 взимам правя и т.н. и т.н. Т.е. от взимане на лоста до оставяне няма 10 секунди. След първата серия, при която взимането и почването е от 00 на 12, всяка следваща взимането е на 22, 32, 42, 52 и т.н.
Не съм искал съвети, еле пък безплатни. Просто споделих

05.10.19
20:40

Дидо 2 упражнения поне. Редуване на високоинтензивно с нискоинтензивно - едното “да задъхва” другото “да успокоява” пулса.

05.10.19
20:49

казано от Dymag на 05.10.19, 20:40:

Дидо 2 упражнения поне. Редуване на високоинтензивно с нискоинтензивно - едното “да задъхва” другото “да успокоява” пулса.

Димаг, ясно посочих, че не твърдя да съм правил тренировката на Джеймса. Ок, само като термин съм използвал думата “интервал”. Но аз пак питам, от кой до кой момент се засича. Защото си мисля, че даже съм правил 2-ките на движението дори при по-малко от 10 сек. Не знам защо се поставя под съмнение нищо и никакво вдигане на 60 кг. щанга. през 10 сек. Да, супер лесно ми беше. Хм, може пък там да ми е силата и аз да не знам. Другия път ще сложа 70 и ще снимам клип 😎 Отделно от това, на много места съм чел, както казах, че за интервали се подбира тежест 65-70 % от макса. Не знам за двойки ли, за тройки ли и т.н. Взех, че ей така разцъках.
Баси, човек да не пробва нещо....или хайде-една стотна от него, на което явно не всеки тук има право-ще го изядат 😀

Мнението беше редактирано от Деян на 05.10.19 20:52.

Е, хайде сега и ти. С право “изяждат”, защото, за да пробваш <нещо>, трябва да играеш по правилата на <нещото>, а не да измисляш свободни съчинения. 😄

А доколкото разбирам, си искал да опиташ точно от интервалите на Сашо, след като описваш по спомени какво си чел за определяне на тежестта в интервал.

На практика си правил нещо съвсем различно, мислейки, че правиш онези интервали, че чак и описваш как не били трудни. 🙂

П.П. Не е изяждане това. Реалност е.

05.10.19
21:00

Почивката се мери от пускане до взимане на щангата/уреда, но е относително.

Написа, че си правил интервали, за да видиш дали можеш. Написа, че можеш, даже ще ги правиш за кеф. После написа, че не си казал, че правиш интервали. После пак каза, че си правил интервали, но не тези на Сашо.

Аз лично се обърках.
Но определено ме зашемети с “пробвах след тежките серии да видя дали мога” и “ще си ги правя за кеф след тежките серии”.

Мнението беше редактирано от karfi4ka на 05.10.19 21:04.

05.10.19
21:02

Вероника, за трети път повтарям-не твърдя, че това е тренировката на Сашо, дори хайде не е 1000 000 част от нея. Нещата тръгнаха от там, че не било през 10 сек. според Боби. Основно за това тръгна спора- или и за това. Ок, било за двойки с тежест за 7-8 повторения, което при мен идва около 85-90 кг. Така може и да се осера, но говорихме за времетраенето на почивката.....което се равнявало като времето от обяд до вечеря, видиш ли-аз поне такъв намек разбрах, но има и други аргументи, които той извади относно цялостната програма/схема, ок. Не споря. Ама май за почивката конкретно не е така, т.е. не било през 10 сек. /вж. по-горе мнението на Карфичка, как се изчислявало/

Ами значи, Карфичка, аз от оставянето до взимането имам около 6-7 сек.
Да, след 5х5 в тежкия ден по програмата, на който покачих тежестта за 5-ца правих НЕинтервала 😎 Вие пък за нищо се хващате. Ок, вдигал съм там нещо през 10 секунди извън протокола за деня, което е едно нищо на квадрат, на N-та степен, Х вселена на N-та степен Х паралелна вселена..... и тя на N-та степен, сравнено с интервалната тренировка, чийто автор е Джеймса. Такава оценка на вдигането през 10 сек.  добре ли звучи 😀 Ок, такова да бъде😎

Мнението беше редактирано от Деян на 05.10.19 21:44.

05.10.19
23:12

Да го кажем така-аз ако направя някакви тежки за мен серии,после няма да мога да направя интервала...както и ако направя интервала след това не мога да направя тежки серии.

05.10.19
23:16

казано от nervak на 05.10.19, 23:12:

Да го кажем така-аз ако направя някакви тежки за мен серии,после няма да мога да направя интервала...както и ако направя интервала след това не мога да направя тежки серии.

Е как да не можеш бе 😀 .....нали и ти правеше серия на макс бройка, до след две минути почивка след интервала. След като е около 3-5 броя повторения-поне като цяло това съм виждал, значи е тежка.
Опс, ама то едно движение май не е интервал-така казаха и сигурно са прави, та може да имаш предвид като изкараш цялата тренировка с интервали и тогаз да не можеш тежката серия. Примерно, клек, тяга и лег в 12х2 и след това тежък клек за 2-3 повторения на макс 🤔 Ама то и тогава пак ще ти е тежка серия, просто ще е с по-малки кила от възможностите ти, сравнено с ако не си уморен.

Мнението беше редактирано от Деян на 05.10.19 23:22.

06.10.19
13:23

Дидо, отдавна се излекувах от стремежа да вадя хората от самозаблудите им. Щом смяташ, че правиш интервали, значи правиш интервали, а аз съм лигльо, който скатава и се оплаква. Само преди да намесваш моя дефицит, провери преди година на излишък какво съм правил на интервалите и как съм се справял.

06.10.19
13:32

казано от Boby_ на 06.10.19, 13:23:

Дидо, отдавна се излекувах от стремежа да вадя хората от самозаблудите им. Щом смяташ, че правиш интервали, значи правиш интервали, а аз съм лигльо, който скатава и се оплаква. Само преди да намесваш моя дефицит, провери преди година на излишък какво съм правил на интервалите и как съм се справял.

Явно не си ме чел във всички мнения. Приех, че това моето няма нищо общо с интервалите, които ти и още няколко човека правите, а си е вдигане на двойки през 10 /даже макс 7-8 сек./, ако се брои от оставяне до взимане. Просто не се съгласих с недоверието за паузата между вдигането.
Казах също така, че с тежест за 7-8 повторения сигурно няма да се справя, щом за 12 двойки е такава.
По отношение пък на твоите възможности, сила и издръжливост, винаги съм те смятал за един от еталоните тук.....от къде го изкопа това за лигльото 😄
Все пак благодаря за разясненията, които даде, макар със сигурност по темата да има още много, много да се разяснява и говори 😎
ПС...това пък за намесване на твой дефицит въобще не го схванах. Не съм коментирал нищо за хранене, дефицити и излишъци, камо ли пък твои. Използвах думата “гладуване” по отношение паузата от обяд до вечеря, т.е. че много съм почивал при вдигането. Явно ти имаше и друго предвид, като обясни колко съм далеч. Но понеже го схванах и в този контекст за може би дългите почивки, с оглед и последващите ти мнения, поясних.
То е ясно, че аз съм никой тук и явно за много хора не си заслужавам вниманието-повечето със сигурност ме лайкват от куртоазия, ама не четеш внимателно какво съм писал и оставаш с грешни изводи за казаното от мен 😎

Мнението беше редактирано от Деян на 06.10.19 14:14.

07.10.19
20:29

07.10.2019 г.

Клек-2х3х60, 5х5х65;
Набиране в успореден хват със СТ-12х2 през 10 сек., а на две от сериите през 15 сек.;
Раменна с взимане от пода-5х30, 37.5, 42.5, 47.5, 52.5;
Снач тяга от стойка под коленете-5х50, 5х70, 10х2х90 през 12 сек.;
Борческо въртене-1х10х12 на ръка.

Днес обърках, трябваше да правя кофи, а набиранията другия път, но така дойде. Усетих се чак вкъщи. Все пак гледам на три от движенията - клек, лег и раменна да имам прогрес и на тях да си спазвам стриктно протокола с тежкия, лекия и средния ден, както и покачване на планираните кг. Тяга правя както ми хареса-румънска, снач и т.н., но там не слагам точни кила, а като усетя, че олеква може да понатоваря повече. На нея и набиранията ми бе кеф сериите да са с по-кратки почивки, за да хвърля повече пот. При набирането се шмугваха и други хора между сериите.....не знаят все пак, че почивките ми са толкова малки, та на две места дойде през 15 сек.

ПС......днес пък ми дойдоха щангетките. Не, че съм голям клекач, както и не, че не мога да използвам подложки, ама понеже преди няколко тренировки кляках на такива и ми е една идея по-добре, викам да си взема едни пригодни обувки. Куча марка явно, ама гледам много хора ги използват и си казах хайде да имам и този артикул. Въпреки, че вчера кляках, не знам дали и днес да не ида до залата да поопъвам малко :-) Ще преценя.

Мнението беше редактирано от Деян на 08.10.19 10:07.

09.10.19
20:53

09.10.2019 г.

Клек-5х40, 60, 70, 75, 80;
Горен лег-5х32.5, 60, 67.5, 75, 82.5;
Кофи СТ-15;
Клек до възможно най-голяма дълбочина с пауза долу 2-3 сек.-10х50.

Днес сефтосах щангетките и съм доволен. С много по-голяма лекота хващам по-осезаема дълбочина, както са налице и др. позитивни усещания. Летви, подпори и т.н сигурно вършат същата работа, но пък щангетите си ме кефят.
Имах да правя пуловър и изтегляне, ама нещо все около стойката за клек се въртях. Докато “пазех” един пич на 140 кг., на няколко пъти вадих щангата от стойката, за да я усетя на гърба, като и леко поприкляках. Там проблем няма, но къде ти да клекна и изправя към този момент с такива кила. С колкото, толкова-не бързам за никъде 😎

12.10.19
15:34

12.10.2019 г. (Пета седмица)

Лег-5х35, 70, 80, 90, 97.5;
Клек-5х32.5, 62.5, 72.5, 82.5, 3х90;
Гребане с лост в подхват, с взимане от стойка-5х60, 70, 3х5х80, 1х12х80;
Горен лег с дъмбели с опиране горе-2х20х20 на ръка.

Имах разни болки в колена, ръце и т.н. Съмнявах се даже китките да не подадат, но бях с накитници. Като цяло после нямах проблем и си изпълних плана на лежанката, другия път живот и здраве ще сложа 100 кг. за петица.
На клека пълен нещастник, едвам клекнах 3 пъти с 90 кг. То както казах, днес не бях много във форма баш за него, та тежестта си остава същата и за другия “”“тежък ден”“”.
На гребането леко, там нямам някакви определени кила, които да слагам и си цъкам по усет. Даже и 15-20 повторения сигурно можеше да направя на 80 кг., ако се напъна яко, но много време оставям кръста под напрежение.
Като цяло не се чувствам изморен веднага след тренировка, а не е като да не съм се раздавал. Започвам умората да я усещам по-осезаемо час-два след това.Ей го, натисках да си изпълня плана на клека, но не можах. Просто там нямам сила, както при други движения и това си е.
Едно момче, което се явява по състезания в категория физик, му казах да ме гледа на клека, който пак направих с малко кила, за да каже забележките. Заяви ми, че много се гъзя и правя чупка в долната част на кръста, което не е правилно. Също така ми каза, като клякам да гледам да натискам на външната част на стъпалата, което не знам така ли е. Опитах по-изправен и с по-голямо събиране на плешките и гърба, обаче пък така усещам болка в мускулите около гръбнака. Даже и сега вкъщи леко ме болят 😃 Със сигурност съм далеч от оптималната форма и затова и не ми върви движението. Но и краката са си ми явно много слаби, няма спор, щом както и да нагаждам нямат сила да бутат. Ще се мъча до колкото мога и това е. Поне на лежанката съм на косъм от среднонапреднал, според вижданията на Петко, което все пак си е някаква утеха 😄

Мнението беше редактирано от Деян на 12.10.19 16:09.

14.10.19
20:17

14.10.2019 г.

Клек-5х20, 40, 60, 70, 1х80;
Раменна-5х32.5, 42.5, 10х47.5;
Набиране СТ с успореден хват-2х3, 5х5;
Кофи СТ-1х3, 4х10;
Раменни ротации с 5 кг. дискчета.

Поради болящият гръб/кръст....отстрани на гръбнака, малко над бъбреците, днес въобще мислех да не клякам и да разнообразя, но врътнах няколко серии. По време на клека но проблемо, ще видя обаче по-късно днес и утре как ще съм. За тяга и не помислих дори. А и за да не го напиням още, взех та довърших с протокол 5/3/1 на раменната, където тя ми идва по-лека от плануваното за деня, нищо, че последната серия избримчих повече повторения.
Днес кофите ги правих, мишницата да стане успоредна на пода, не по-дълбоко както ги правя обикновено. Уж така било правилно и предпазваш раменете.......ами то по този начин ми е песен, бре. Помпах като машина. На горния лег още преди време също спрях да пускам до гърдите, когато тежестта е около за 5-ца.
По-дебел съм станал, т.е. 110 кг., кормето си е същото на обиколка, ама краката пораснали около 2 см. Баси, това 5х5 ме надува явно. Ок, ама целта ми е изчистване. Да, не съм стриктен от към храна, но и не ям повече от както бях около например 105 кг. Интересното е, че постоянно ме питат, отслабнал ли съм. Явно съм се стегнал 😃

Мнението беше редактирано от Деян на 14.10.19 23:05.

16.10.19
18:24

16.10.2019 г.

Класическа тяга-разгрявка 5х45, 55, 65 и работни 5х70, 82.5, 10х92.5;
Добро утро с 30 кг.-5х10;
Повдигане на крака от стенд-2х15.

Вчера през деня както си ме болеше гърбът, вечерта все едно нищо не е било. Явно е било МТ от опитите да клякам по-изправен и му е дошло стресиращо.
Днес се опитвах да хвана някаква форма на тягата, но понеже до сега основно румънска съм правил, та ще поизчиствам за класическата. Ако изправя още наклона на гърба, т.е. да трябва да приклекна повече, ми идва обаче доста по трудно дърпането, защото са ми слаби краката. А и като гледам тук бая ячки, че гърбът не им е кой знае колко по-изправен от хоризонтално положение, значи вървя що годе в правилна посока. Иначе лоста “трие” по краката-казвам го, защото от клипа не се вижда на какво разстояние е. Последните бройки малко развалям формата, но все пак това ми е първата 10-ка в опит за класическа тяга, пък макар и с леко.
Започнатото 5х5, дори с пирамиди в тежкия ден, както и в други дни в които покачвам кг. на определени движения започна да ми предизвиква разни болки и дискомфорти в китки, лакти, колена и т.н. Явно сходни движения през ден и с тежко като за моите възможности не ми се отразява добре, не толкова от кг., а от честотата- например първия ден имам лег и бутане с дъмбели, третия раменна и кофи, петия горен лег и т.н.....явно много ми идва. То и още в началото си казах, че усетя ли нещо такова, ще се метна на 5/3/1, където нещата са по-постепенни и нямаш толкова често застъпване на групи. Което за някои сигурно е минус, но за мен е по-добре, ако ще се спазва точна схема с повишаване на килограмите. Иначе ако си джиткам с едни и същи кила и не търся прогрес, няма проблем.
Слагам клипа. Не знам причините, защо при качването в тубата разваля осезаемо качеството. Пробвах с моб. данни и с wi-fi, но все тая. Пф, изрязал съм една бройка.

Мнението беше редактирано от Деян на 16.10.19 18:52.

Екстра си, Дидо 🙂

16.10.19
18:57

казано от Alexander Krastev на 16.10.19, 18:54:

Екстра си, Дидо 🙂

Мислиш ли.....ей ся ще цъфне някоя плювка все за нещо 😀 Но щом ти го казваш, доверявам се 😎 Според мен, сега като се позагледах, лоста не върви право нагоре, а има мааалко S-овици. Но ще изчистваме, аджамия съм на класическата тяга.
М/у другото до сега правех румънска уж да не напрягам главата, щото нали е по-лека, ама пък там се навеждаш повече. Класическата ми се отразява по-добре като, че ли, защото все пак си с идея по-изправен.

Мнението беше редактирано от Деян на 16.10.19 19:12.

16.10.19
21:34

казано от Деян на 16.10.19, 18:57:

Екстра си, Дидо 🙂

Мислиш ли.....ей ся ще цъфне някоя плювка все за нещо 😀 .

Готова е плювката:
-клякай като я оставяш,а не с навеждане.

16.10.19
21:40

казано от nervak на 16.10.19, 21:34:

Екстра си, Дидо 🙂

Мислиш ли.....ей ся ще цъфне някоя плювка все за нещо 😀 .

Готова е плювката:
-клякай като я оставяш,а не с навеждане.

Приема се забележката. Гледам, че и бедрата при тръгване не са успоредни на пода или по-надолу, но ако клекна повече както казах, отслабва движението.
Като се включи, май скоро трЕбе да променяш името на дневника ти 😀 Защото като гледам, май съм  най-дъртият от редовните списвачи, дето боравят с щанги.

16.10.19
21:43

Екстра си, Дидо 🙂

Мислиш ли.....ей ся ще цъфне някоя плювка все за нещо 😀 Но щом ти го казваш, доверявам се 😎 Според мен, сега като се позагледах, лоста не върви право нагоре, а има мааалко S-овици.

Има дребни трески за дялане и едната сам си я видял. Това е заради позицията на раменете - малко по-напред трябва да е в началото, после в негативната фаза точно по тази причина коленете застават на пътя на щангата. С две думи като заемаш първоначална позиция, раменете да са с 10-тина см пред лоста, а в негативна фаза следвай същата траектория, какваота и в позитивна.

16.10.19
21:50

Ясно, Боби 😎 То както казах, понеже нямам опит с класичиската, мисля за какво ли не в детайлите от движението. Та стойка, та лоста да върви право нагоре, та да ти идва над средата на стъпалата, та да брулиш по краката, та раменете напред  та.....! Затова тръгнах с по-леко, че да се метна на колкото мога без ок техника, няма смисъл. Предпочитам да е перфектно и да извлека ползите, дори с по-леки кила, от колкото да дръпна повече, но с риск за здравето ми.

18.10.19
16:31

18.10.2019 г.

Лег- вработващи 5х40, 5x50, 5x60 и работни 5х65, 5x75, 12х85 /Amrap/;

Допълващи:
Гребане с дъмбели-2х10х30 на ръка и с лост-2х10х60, 1х15х70;
Горен лег с дъмбели-4х10х22.5 и 1х15х22.5 на ръка.

Днес приключих доста по-рано работа и газ веднага към залата.
Не знам до колко калкулаторите са верни, но преди да започна 5х5 и то олекотен вариант, макса на лега го докарах 110 кг. Сега ми го смята въз основа на 12х85 да е 118 кг. За 4 седмици да съм качил 8 кг., при положение, че върнах килата в началото-хм, знам ли. Може просто тези 110 кг. да са били подвеждащи, тъй като ги пробвах в по-кофтито зала с тясната пейка и освен да бутам, трябваше и да пазя равновесие и да подпирам с краката. А сега в моята си зала просто си лежа и си бутам. Някой ден пак ще се пробвам, но не ми е драма.
Гърба вчера пак ме болеше и си виках да не е от тягата, обаче като пробвах ей така движението със СТ няма проблем. Пробвах и доброто утро дето правих уж с 30 кг......олеее, от него е било. Днес съм си ок де.
Донякъде да правиш едно основно движение в тренировка е много добре. Поне аз така го чувствам, макар обемът от допълващите да е  по-голям. Съсредоточавам с в нещо, в което знам, че трябва да вложа всичко и не мисля, че ми предстоят още 2 базови примерно, някои от които ще са донякъде компроментирани от общата умора на първото движение.
Относно храненето, какво да кажа. Реално аз на зала ходя часове след едното хранене на обяд, в което почти отсъстват въглени. След трен, т.е. вечер злоупотребявам евентуално, но за залата не съм подкован с кой знае колко енергия.

Мнението беше редактирано от Деян на 18.10.19 16:54.

19.10.19
16:02

19.10.2019 г.

Клек- вработващи 5х30, 37.5, 45 и работни 5х50, 57.5, 1х17х65 /Аmrap/;

Допълващи:
Лег преса- 1х15х90, 4х15х130;
Сгъване за задно бедро на машина-5х10.
Кростренажор-3 мин.

Тоя Аmrap с тия 17 повторения ми омръзна, при напън щях още да направя, ама викам хайде. Имаше още за 2 аванс сигурно. Пак се обажда гърба от едната страна повече, а от другата по-малко, викам да не е бъбрек, ама то знам какво е бъбрек да те боли. А това е само при определени извивания. Като си се опъна на диванчето, пей сърце. Но нищо сериозно за сега. Тяга чак във вторник или сряда поне живот и здраве, та има време.
Каквото и да е, първата седмица от цикъла-завършена.

19.10.19
16:36

Така разписано, не разбирам кое е в AMRAP. Кое са рундовете? И за какъв период е AMRAP-ът?

П.п. Явно R e reps, а не Rounds?

Мнението беше редактирано от karfi4ka на 19.10.19 16:41.

19.10.19
16:56

Ами има много тълкувания и приложения явно. Основното значение е “максимален брой повторения”- програмата ми и тя така си го дава. А, че имало и за време, брой рундове, не знам какво, та това, та онова, което очевидно повечето хора разбират, ясно. Защото ако напиша 15х100, се не знае, дали не съм могъл и 20х100. А като го обознача с Amrap, да е ясно, че това ми е била макс бройката. Може би това е идеята. Но ако е да стане по-ясно и да няма заблуди, защото някой разбирал нещо друго, ще го обозначавам “максимална бройка” 😉
Ето и скрийншот. Имаш само да настройваш време от серия до серия, т.е. от първата работна да ти изброи 2 мин. до започване на втората и от втората до третата. Не, че ги спазвам винаги, а и авторът казва друго време за почивки - по-дълго. И на последната работна след като я направя, ми дава да запиша бройката.....никакво време за което е изпълнена не се пише. Няма рундове тук. Програмата я използвам, само за да не смятам аз.
Има също така малко разминаване в килата на програмата и реалните, защото нямам дискове с 1 кг., а само с 5 кг, 2 кг. и 1.5 кг. Някъде слагам по-тежко, някъде по-леко, но на работните закръглям на по-високото и правя с по-тежко, т.е. не 57, а 57.5, не 49, а 50, не 51, а 52.5 и т.н. Просто програмата е изчислила килата, след като първоначално съм дал максовете и така ги дава.
Отделно от това си следвам стриктно нещата, кога, как и какво, както ги е написал авторът-четейки и негови лични статии, а не подобрени, доизкусурени, преписани неправилно. В един от старите ми дневници се твърдеше, че не съм бил там разбрал програмата по отношение на еди какво си. Да, ама авторът казва друго 😎 На някого пък почивките между сериите му се виждали големи, мога и с доста по-малки ако това е въпросът, но авторът казва друго. И т.н. и т.н.

Мнението беше редактирано от Деян на 19.10.19 17:45.

19.10.19
20:09

казано от Деян на 19.10.19, 16:02:

При напън щях още да направя, ама викам хайде

Хайде недей 🙂

казано от Деян на 19.10.19, 16:02:

Като си се опъна на диванчето, пей сърце.

Ампар диванче.

Мнението беше редактирано от Brown Bomber на 19.10.19 20:10.

19.10.19
20:19

Хаха....абе гърбо леко ме боли, та оставих 1-2 аванс, иначе вчера на лега бримчих на макс.
Явно този Амрап го разбираме различно, а и очевидно има различни приложения. Ще го казвам, както посочих, та да няма объркване.
И понеже пак намекваш, че скатавам-тренирам два дни подред и то сополив, кашлюкащ и с кофти усещане като цяло. Но не се оплаках и си натискам както е разписано 😎

Мнението беше редактирано от Деян на 19.10.19 20:20.

21.10.19
20:34

21.10.2019 г.

Лег-5х40, 5х60, 3х6х95;
Горен лег-1х8х70, 2х6х80;
Кофи СТ-1х12;
Разгъване на скрипец за трицепс с лост, раменен хват-3х12;
Френско прав с въже-2х12.

Тъй като не посмях да засегна с упражнения все още неотшумелият дискомфорт в гърба, който се “възбуждаше” след тяги, клекове и раменна прав, днес бримчих по горния начин. Вдигаше ми се и това е.
Иначе навсякъде стриктно и с нагаждане на последните серии да е с откази, т.е. да не може да се направи или или започне още едно повторение. Няма да крия, че това много ми харесва, особено на бутащите и разгъващите за горна част. И се чувствам супер 😉

22.10.19
16:05

Имам един въпрос, ако някой може да ми отговори. Гледам си аз калкулаторите - например, за повдигане от лег, просто защото там съм се пробвал. Колкото и да са неверни и да не се разчита на тях, някои стойности напълно се припокриват с реалните ми възможности. Други пък стойностти коренно се разминават. Какво имам предвид. Да кажем там където съм правил тройка или петица, тежестта която съм повдигнал почти съвпада с реалния ми макс, както го дава изчислено по таблицата. Обаче когато става дума за повече бройки, например 12х85 кг., които ми бяха макс преди дни, по таблицата излиза, че за едно повторение е близо 118 кг., които аз далеч сигурно все още няма да мога да вдигна. Наясно съм, че при много хора това е така, но значи ли това и може ли да се направи извод от тези показатели, че си по-силен в повечето повторения, с малко по-леко, от колкото с по-малко повторения, но с по-голяма тежест. Например някой вдига 5 х 100 и макса му е 120 кг., но не може да вдигне 10 пъти 90 кг. Моят пък макс да кажем също е 120 кг., аз мога да направя 10х90, но не мога да вдигна 5х100, а само 4х100.
Спор няма, че следва да се стремиш към прогрес и в ниски и във високи бройки, но все пак  този показател, за който говоря, до какви изводи води и може ли да е посока, кои от влакната ти са “по-силни”.

Мнението беше редактирано от Деян на 22.10.19 16:09.

23.10.19
09:15

Тук не става дума само за сила, а за способност на нервната система да активира всички влакна в едно движение. Ако си тренирал в малък диапазон повторения, можеш да го направиш. Ако си тренирал в голям, по-трудно. Затова и с колкото по-голям брой повторения смяташ, толкова по-голямо отклонение дават формулите и то обикновено е отрицателно, както си забелязал.

23.10.19
09:43

казано от Boby_ на 23.10.19, 09:15:

Тук не става дума само за сила, а за способност на нервната система да активира всички влакна в едно движение. Ако си тренирал в малък диапазон повторения, можеш да го направиш. Ако си тренирал в голям, по-трудно. Затова и с колкото по-голям брой повторения смяташ, толкова по-голямо отклонение дават формулите и то обикновено е отрицателно, както си забелязал.

Ясно. Като цяло вече над 2 г. преобладават ниските, т.е. 3-5, рядко 8-10 и нагоре на базови движения, което би трябвало да значи, че след като не съм вдигал във високи, там следва да съм по-слаб. Но според таблицата, не съм, колкото и да е подвеждаща. Четох също така, че в зависимост от тренирането бързите IIA може да се трансформират в IIB и обратно. От  друга страна се замислих, след като може би съм по-добър в малко повече повторения, не преобладават ли IIA, които са пак бързи, но са някаква междинка, т.е. неотговарящи баш за силата и мощта в повторения 1-3 примерно. И от тук ми възниква въпроса, след като тези влакна са ти най-преобладаващите, не следва ли да съобразиш и тренировките спрямо това. Демек там по-лесно ще постигнеш резултат, както като хирептрофия, така и силов - много по-бързо например да имаш силов прогрес с увеличаването на тежестта за 8-ци и 10 ки, сравнено с увеличаването на тежестта за двойки, тройки, петици.
Само си разсъждавам.

23.10.19
09:55

казано от Деян на 23.10.19, 09:43:

... Само си разсъждавам.

Според мен всичките тези разсъждения са излишни за твоето ниво на напредналост 🙂
Може да има смисъл от тях, когато приближиш тавана на потенциала си и този малък детайл може да има значение дали ще извадиш последните 5% (примерно). Ако качиш силата си за 3-5 повторения, то и тази за 8-10 ще се качи.

23.10.19
10:13

казано от Ivan на 23.10.19, 09:55:

казано от Деян на 23.10.19, 09:43:

... Само си разсъждавам.

Ако качиш силата си за 3-5 повторения, то и тази за 8-10 ще се качи.

То това е ясно, но явно не си ме разбрал. Говоря /не, че това основно е моята цел при необходимостта основно да поизчистя/ предимно и за хипертрофията, т.е., че тези влакна са по-податливи на развитие, сравнено с IIB. Или казано по-друг начин, ако не си преимуществено с IIB, няма да постигнеш по-осезаем силов напредък, сравнено с на този, който преобладават при еднакви други условия. И обратно-този пък с преобладаващи IIA ще е по-облагодетелстван при тренировки с по-голям обем и малко по-ниска интензивност.
Няма спор, че всичко е до трениране, но също така е излишно да се спори, че едни индивиди са по-предразположени към един вид занимание и развитие в него, а други в друг. Вчера на няколко места четох разни статии, включително и на чужди автори, занимаващи се с генетики, спорт и не знам какво си, които казват например: IIB - ще си по-облагодетелстван и с предимство в олимпийски щанги, трибой, спринт, IIA- ще си по-облагодетелстван при бодибилдинг, кросфит и т.н. То каквото и да тренираш, все ще постигнеш нещо, но за мен генетиката също е от основно значение, какъв ще ти бъде резултата, сравнено с друг индивид, който тренира, яде, възстановява при напълно кажи речи еднакви условия. Хората са различни и по-различен начин реагират на определените видове натоварване.

Прескочи до:
Препоръчани продукти
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1