Primary Series

Прескочи до:

09.08.21
19:50

Ами ей такива общо взето, има и видеа с обяснения.
Иначе да-контузии стават там по гръб, врат и т.н.

09.08.21
21:25

Тея тъпни ако ги направя съм месец на хапчета.
И за кво му е на човек с тегло,някви чекнения?

Мнението беше редактирано от nervak на 09.08.21 21:28.

09.08.21
21:48

казано от nervak на 09.08.21, 21:25:

Ай стига бе. Че не ги правя перфектно е ясно, ама пък не усещам някаква кой знае каква трудност. Чак пък на хапчета ☹ То тия са за начинаещи, но явно не ти понася.
Иначе не мога/не смея да тренирам силово и качествено в момента, та затова търся варианти, които да са в добавка към лостовете и машините или обратно, т.е. те да са добавка към йогата. Пък и ми е приятно. Само за седмица почувствах осезаемо подобрение на мобилността в редица стави.

09.08.21
23:04

казано от nervak на 09.08.21, 21:25:

Ти не беше ли писал, че си се занимавал с таекуондо? Щото там извращенията с мобилността ми се струват доста по-големи.. 😂😂

10.08.21
07:48

То,като си на 18 правиш и по-големи глупости.

10.08.21
08:35

казано от nervak на 10.08.21, 07:48:

То,като си на 18

Пф, кога бе това 😂

10.08.21
09:57

казано от Dydo на 10.08.21, 08:35:

казано от nervak на 10.08.21, 07:48:

То,като си на 18

Пф, кога бе това 😂

Вчера.

11.08.21
19:25

10.08.2021 г.

Сутрешна йога-Сурия Намаскар 5 кръга, след това разтягане. Общо 14-15 мин.

11.08.2021 г.

Набирания в подхват-5×5 в СС с кофи /редуване на по-тясната и по-широката част на успоредката/ 5×10

Това тяло мааалко повече храна да му подадеш, която дори не е в излишък и веднага гледа да натрупа, макар и няколкостин грама 😂

Мнението беше редактирано от Dydo на 11.08.21 19:28.

13.08.21
17:56

12.08.2021 г.
Сутрешна йога-Сурия Намаскар 4 кръга.

13.08.2021 г.
Сутрешна йога-15 мин.
Йога след прибиране вкъщи от работа-20-25 мин.

Мислех днес след работа да ида до Пулса, но хич не ми се тренираше с тежести. Исках малко да си се покълча, разтегна, да погледам също така практика и обяснения в тубата и да правя паралелно и това е.
На този етап /за по-напред не знам/ тренировките с тежести в зала ще оредеят осезаемо. Ще дам приоритет на йогата и лостовете.

казано от Brown Bomber на 13.08.21, 00:23:

Имаш един измислен образ за себе си, че си фит ,

Това пък как го пльокна, не знам 😎 При положение, че постоянно казвам, че съм дебел.

Мнението беше редактирано от Dydo на 13.08.21 18:01.

14.08.21
19:43

14.08.2021 г.

Пране на килими и пътеки на село, т.е. тупане, търкане с четка, плакнене с един голям маркуч 15 кг. сигурно и после качване върху едни телове да съхнат-общо 3 големи килима и около 12 пътеки и пътечки. И това го направих след хапване и 2 ракии, когато пристигнахме-тъпо 😂 Общо около поне 2.5 часа плътно гърбене и разправия.
Предпочитам си 1 ч. на зала 😀

Мнението беше редактирано от Dydo на 14.08.21 19:44.

15.08.21
19:56

15.08.2021 г.

Лег-2×60, 2×70, 2×80, 2×2×90, 2×95, 2×100, 1×105;
Гребане едностранно на Хамър машина-3×12 с прогресия до 50 кг. на страна;
Раменна на машина-12×40, 12×60;
Сгъване за бицепс с дъмбели от сед-1×12×12,5;
Пушдаун с въже-1×15×30;
Разгъване за предно бедро на машина с дискове-25×20, 20×40, 15×60.

Без откази. Тоя лег и гребането май пак ме понапънаха дето не трЕбе. Уж издишам на концентрика, ама си е напън. След лостове нямам никакви драми

От утре пак затягам храната и то драстично за около 2 седмици. Разбирайте под 1000 кк на ден. Треновете за тоя период в зала или на лостове или от всяко по едно ще са 2 пъти седмично, а йога-всеки ден. В дните със силова ще са сутрин, в останалите и сутрин и вечер.

18.08.21
20:18

Хм, какво да описвам. Това, което правя в момента няма много почитатели тук и то меко казано. Но пък съм сериозен и си “практикувам” ежедневно. Утре живот и здраве, плюс йогичката сутрин, и малко лостове привечер.
Взех си една книжка. Знам, че йога от книги не се учела уж.....на зали не ми се ходи редовно, но точно в тази има обяснение на позите супер подробно, придружени със снимки, които самият автор /един от най-големите въобще в това изкуство/ е правил, докато я е писал. Отделно от това има и програми, включая 300 седмична такава /ОМГ/, както и определени пози за определени болести. Викам я да ги прегледам и още на първата-баааам /по-долу на снимката/ 😂 Има и много по-лесни де. Тръгва се постепенно и трябва търпение и отдаденост.
Апропо, не учебници, а книга съм купувал последно не помня от кога-сигурно като дете. Иначе съм чел де, да не си помислите нещо. А и тъщата бе и библиотекар. Та тук там превъртах разни произведения.

Мнението беше редактирано от Dydo на 18.08.21 20:21.

18.08.21
21:05

Дидо, там дето ходиш на йога, какъв е контингентът?

Аз принципно си представях, че е пълно с разни момичета с йога пентс и веднъж си викам, кво пък, що да не ида. Сигурно ще е яко да се поразкърша и да оплакна очите.

Хубаво, ама то се оказа, че е пълно само с дебели лели. Нещо като заместител на кръжок по нещо си. Накрая почват да си говорят на “момичета” и аз вече обърнах бялото на очите.

А и веднъж отидох на йога без никви хасани. Нещо като кумбхака или нещо такова беше. За задържане на въздуха. То хубу, ама не било за задържане на въздуха. Ми било на задържане без въздух. Демек с издишан докрай въздух. Пак издрапах до минута и половина така. Изненадах се кво спокойствие е да си с издишан въздух.

18.08.21
21:13

Гого, не се скатавай, а направо пускай дневник “Йога и раменна преса” :D

18.08.21
21:20

Никъде не ходя, Гого. Самоуча се. Не ме кефят тия груповите. Знам, че така е рисково, но то пък и много шарлатани и некадърници има-повечето май, та се не знае къде ще попадна. Затова си взех и книгата на Айенгар, където нещата са наистина перфектно и подробно обяснени.
Но ще посетя някой курс де....по-натам. Ще ги метна, че за първи път се докосвам до подобно нещо, ще завъртя някоя по-сложна асана, ще кажат: бе господине, вие сте роден за тая работа 😂
Вдигаше ми се тежко като за моите възможности, даже си имах планове, но не мога. Май и лежанка не мога, та даже и на някои машини не мога, където уж изолираш, обаче пак има голям натиск на нежеланите места, защото има опора-я на корем, я на крака /гребане на машина, скрипци/ и се напрягам. От  лостовете за сега нямам проблем. Ако там съм сериозен, пак си е супер. Стига да не ме заболят ставите след време или и там да ударя греда в един момент.
Та така, не се кефя на ситуацията, но искам да се чувствам добре. Защото след последната зала, на другия ден пак супер проблеми. А една лежанка и машини правих.

18.08.21
21:56

Какво ти има? От сега ли е, изведнъж ли се появи, нямаше ли възможност от превенция?

18.08.21
22:09

казано от Иван _ на 18.08.21, 21:56:

Какво ти има? От сега ли е, изведнъж ли се появи, нямаше ли възможност от превенция?

Абе отдавна е, но от 2-3 м. насам някъде ми направи проблем и отминава, но от тежкото пак се обостря.
Шса опраим.

18.08.21
22:56

казано от Dydo на 18.08.21, 20:18:

Викам я да ги прегледам и още на първата-баааам /по-долу на снимката/ 😂

Е това не е много трудно, има много по-трудни.

казано от Dydo на 18.08.21, 21:20:

Май и лежанка не мога, та даже и на някои машини не мога, където уж изолираш, обаче пак има голям натиск на нежеланите места, защото има опора-я на корем, я на крака /гребане на машина, скрипци/ и се напрягам.

Е то скрипеца не е изолиращо, и като цяло няма такова нещо като изолиращо упражнение, щото на практика е невъзможно да изолираш даден мускул. Има многоставни и едноставни. Но идеята  не е да изолираш, а да намериш упражнения, от които нямаш проблеми. Понякога проблема не е в упражненията, а във формата на изпълнение, обема и интензивността.
Относно лежанката - пробвай лег от пода. А вместо гребания - хоризонтални набирания.
Щом от кофи и набирания нямаш проблеми, от тези също не би трябвало да имаш.

казано от Gogo на 18.08.21, 21:05:

Аз принципно си представях, че е пълно с разни момичета с йога пентс и веднъж си викам, кво пък, що да не ида. Сигурно ще е яко да се поразкърша и да оплакна очите.

Отиди на някоя групова по кросфит, има по-голям шанс за това ;)

Мнението беше редактирано от Петко К на 18.08.21 22:57.

18.08.21
23:17

Имах по-скоро предвид, Петко за машини и движението в една равнина, където не е нужно балансиране и напрягане на повече части от тялото. Да, и там не е едноставно в много случаи.
При лега и раменна например стягаш цялото тяло, не можеш да го избегнеш ако ще буташ по-тежко. При раменна на машина пак си има напрежение. Гребане с дъмбел с крак на пейката  ми се види ок, та даже и с двата на пода подпиране на единия с ръка. Набиранията и кофите също. Това за хоризонталните е идея, но няма къде да ги правя. Единствено на халки в Пулса, ако има свободни някъде да закача. Абе човек има ли желание ще намери начин. Не е като другото, но все пак.

18.08.21
23:32

казано от Dydo на 18.08.21, 23:17:

Това за хоризонталните е идея, но няма къде да ги правя.

Няма ли смит машина? Или ниски стойки, на които да сложиш лост?

18.08.21
23:43

казано от Петко К на 18.08.21, 23:32:

казано от Dydo на 18.08.21, 23:17:

Това за хоризонталните е идея, но няма къде да ги правя.

Няма ли смит машина? Или ниски стойки, на които да сложиш лост?

Вярно бе, на Смита става. Представям си обаче как ще ме гледат 😂

19.08.21
19:10

19.08.2021 г.

Сутрешна йога-15 мин.

След работа-набиране в тесен подхват-6×3, кофи-5×8-10.

Тая успоредка бая разчекната, та кофите си бяха за гърди, не смеех да пускам още малко....само на последния реп от сериите го правех....да разтегна 😎 В другия край пък супер тясно ми идваше.

Мнението беше редактирано от Dydo на 19.08.21 19:14.

19.08.21
19:49

казано от Dydo на 19.08.21, 19:10:

В другия край пък супер тясно ми идваше.

Можеш просто да застанеш по средата (или където ти е добра широчината), не е задължително да е в края

19.08.21
19:52

казано от Ivan на 19.08.21, 19:49:

казано от Dydo на 19.08.21, 19:10:

В другия край пък супер тясно ми идваше.

Можеш просто да застанеш по средата (или където ти е добра широчината), не е задължително да е в края

Да, но като се качвам повече се изкълчвам някак в ръцете, защото са по-прибрани преди да ги промуша нагоре. Ма и така става-нали удря гърдите 😎.......само да не удари нещо друго 😀

19.08.21
21:51

По този начин не съм сигурен дали има смисъл да правиш това упражнение. Според мен е по добре краката да са изпънати и стегнати с леко изнесени пръсти напред, за да е активизирано ядрото. Също така скапулата трябва да е активизиране през цялото време за да няма протракция и освен това самото движение най-добре е да се прави бавно в пълен диапазон, дори и да са само 2-3 бройки, пак е по-добре.

19.08.21
21:57

Имам си прилично натоварване на гърдите, както и мт на местата, на които трябва. Без значение е, дали формата на някой не му харесва.....а и дали е напълно правилна. Демек за мен си има не 50, не 90, а 101% смисъл да си ги правя така, както аз ги усещам 😉
Понякога ги правя по-бавно, а ако успоредката е ок, пускам и повече. Както дойде.

Мнението беше редактирано от Dydo на 19.08.21 21:58.

19.08.21
22:17

казано от kaloyan на 19.08.21, 21:51:

По този начин не съм сигурен дали има смисъл да правиш това упражнение. Според мен е по-добре краката да са изпънати и стегнати с леко изнесени пръсти напред, за да е активизирано ядрото. Също така скапулата трябва да е активизирана през цялото време, за да няма протракция и освен това самото движение най-добре е да се прави бавно в пълен диапазон, дори и да са само 2-3 бройки, пак е по-добре.

Моля, моля! Няма нужда да ми благодариш.

Мнението беше редактирано от Brown Bomber на 19.08.21 22:22.

19.08.21
22:37

Смисъл винаги има, каквото не те осакатява/преуморява те прави по-силен, другото пък те прави по-мъдър :D :D

19.08.21
22:43

Аз приемам забележки, даже е добре, понеже е хубаво да се пише грамотно. Също допускам доста такива :) затова че благодаря.

Иначе Дидо, важното е на теб да ти е добре. Просто си пуснал видео и си споделям мнението .

Мнението беше редактирано от kaloyan на 19.08.21 22:45.

19.08.21
22:44

С това извинение някои хора станаха твърде мъдри.

19.08.21
22:45

казано от Любомир на 19.08.21, 22:37:

Смисъл винаги има, каквото не те осакатява/преуморява те прави по-силен, другото пък те прави по-мъдър :D :D

Той Калоян въобще не следи назад какво, защо и т.н. съм писал, а дава съвети къде да стегна, какво да притегна и т.н. 😎

19.08.21
22:47

казано от Dydo на 19.08.21, 22:45:

казано от Любомир на 19.08.21, 22:37:

Той Калоян въобще не следи назад какво, защо и т.н. съм писал, а дава съвети къде да стегна, какво да притегна и т.н. 😎

На теб съвети ? Няма как да стане тази работа, просто си пиша . :)

19.08.21
23:02

Кала, неколкократно заявих, че поради здравословен проблем гледам да елиминирам до колкото е възможно напрежението в коремната стена. Ти за стягане на ядрото ми даваш акъл 😎 С две думи, определени неща ги правя така, че да се чувствам добре, с риск формата да не е баш ок според някои, но същевременно да не усещам напрежение и на други места.
Сега се сещам за гилотината на Жиронда. Ако някой трениращ я направи и пльосне клип, ще има: уууу, ще прецакаш раменете, ще скъсаш гръден мускОл, ще заминат лактите. Е, на повечето нищо не заминава и даже така си джиткат до 70-80 годишна възраст. Като млад не правех лега по сегашния начин-пък 45 градуса ъгъл на мишница към торс, пък не разтваряй лакти, пък така пък иначе и т.н. Хващах си широко, лактите вървяха по-скоро встрани, целта бе да се усеща как се опъва гърдата. Защото не съм бил и наясно. Но напъвал съм си така 3-4 г. в зала Бонсист в Ст. град /сега вече май е офис на Киа/, пък не контузия където и да е-дискомфорт даже нямах.
Та от казаното по-горе, съм доста скептичен за верността на много от твърденията, че това или онова непременно води до контузия.

Мнението беше редактирано от Dydo на 19.08.21 23:24.

19.08.21
23:24

казано от Dydo на 19.08.21, 23:02:

Та от казаното по-горе, съм доста скептичен за верността на много от твърденията, че това или онова непременно води до контузия.

Е кой твърди, че е непременно?! Става дума за РИСК, спрямо полза.

19.08.21
23:28

Абе масово е, Петко. Не непременно тук, а като цяло фразата е:
- Така ще се контузиш, това води до контузия и т.н.
Не е:
-Поемаш риск от контузия, рискуваш по този начин и др.

20.08.21
10:18

Ами дори категорично да им кажеш, че ще се контузят, хората пак не слушат и си правят глупости, какво остава ако само им обясниш за повишен риск спрямо нулева полза.

20.08.21
10:35

Понякога става с натрупване, година след година и накрая се прецакваш необратимо. Преди 5 години не съм и допускал, че ще ме боли това или онова, но сега е факт.

20.08.21
10:46

казано от Петко К на 20.08.21, 10:18:

Ами дори категорично да им кажеш, че ще се контузят, хората пак не слушат и си правят глупости, какво остава ако само им обясниш за повишен риск спрямо нулева полза.

:-)))))
А какво остава, когато самият инструктор ти указва да изпълняваш упражнението грешно и направо опасно по всякакви критерии /грешно дори и спрямо по-рисковите му версии на изпълнение/ и ти вика: “Браво, а така, супер си, още едно.” :-) ............както и друг път съм давал тоз пример.
Баси, да плащаш не просто да се подобриш, не просто да имаш някаква активност, не дори леко да тръгнеш надолу, а направо да те осакатят.

Като стана дума за некадърност или в другия възможен вариант-интерпретация и преработване на оригинала, /щото видиш ли, открили са, че тяхното е по-добро..... което не е невъзможно, но по-скоро не вярвам/, вчера вечерта като седнах да си преглеждам по-подробно книгата на Б.К.С. Айенгар, ми то някои неща от обясняваните в тубата, в сайтове и т.н., и то от хора уж компетентни, следени и наложили се, са въобще много по-различни, т.е. по-скоро непълни, сравнено с обясненията на Айенгар. Примерно за Уджай дишането никъде не видях клип, в който брадичката да ти е надолу, пък еди как си главата и т.н. Сигурно има, може аз да не съм видял. Но и много други неща. Да кажем при някоя поза, ютюбъра ти обяснява примерно: застани така, изправи се, изпъни ръцете, гледай напред..........и толкоз. А в книгата: пръстите на краката натискат така, възглавничките онака, петите инак, задните бедра така, кръста и гърба онака, стягаш ръцете, които да опират еди как си, дланите еди как си, лактите еди как си-абе от до. Обяснява подравняването и т.н. и т.н. Та много се съмнявам, че повечето от тия преподаватели ще ми обяснят по-добре как се изпълнява дадена поза. Е, сигурно има интерпретации, които се дават на съответния човек спрямо мобилността му, но не говоря за това. Говоря за самата поза, която гурото изначално обяснява как се изпълнява, което обаче не съвпада напълно с това от книгата. А аз вярвам на Айенгар, не на новоизлюпено гуру от нета-каквито явно са 95 % сигурно, когато говорим за йога. А и не само.
Може и Марги да си каже мнението, ако въобще ме чете :-)

казано от Brown Bomber на 20.08.21, 10:35:

Понякога става с натрупване, година след година и накрая се прецакваш необратимо. Преди 5 години не съм и допускал, че ще ме боли това или онова, но сега е факт.

Явно аз не съм стигнал до там, щот толкова съм и натискал:-) Нищо чудно.

Мнението беше редактирано от Dydo на 20.08.21 11:01.

21.08.21
14:11

21.08.2021 г.

Сутринта товаро-разтоварна дейност-около 20 мин.;

В ранния следобяд-25 мин. йога.

Днес йогата я правих с по-бърза смяна на позите, т.е. задържане в поза около  10 сек. и опит за уджай дишане, т.е. по-близо до стил Ащанга йога. Иначе от както започнах задържам по 30-35 сек.

Абе събрах около 45 мин. активност и то плътна.
Килата седят на около 105, но нещо не се справих с калориите. Но пък под пъпа изтънявам и гащите започнаха да падат. Видимо се топят сланините тук там.
На час по йога не смея да отида, че пот се лее та мамата си джаса. Така не съм се потил не знам от кога. В залата, при малки почивки и при СС не се потя така. Но както казах, явно за тялото това е нов вид натоварване, с което не съм свикнал.
Радостното за сега е, че от лостовете не се обостря проблема ми, всичко е точно. Просто още съм много тежък....иначе..... ще видите вие 😂

Мнението беше редактирано от Dydo на 27.08.21 09:45.

05.09.21
11:40

Дидо, с йогата костана?

Аз раменна 100 няма да направя, ми следя тука, поне дневник “Сода и йога” да си пусна.

Прескочи до:

Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1