27.02.12
15:33
Някой по на ТИ може ли да ми помогне с разчитането на изследванията?
Темата беше редактирана от Димитър Михайлов на 27.02.12 16:13.
Стоянчо, ако е имало нещо сериозно в показанията, вече щеше да знаеш от лабораторията :)
27.02.12
16:12
#2
Може да прочетеш повече за написаното и в статията за кръвна картина.
Да,малко нисък хемоглобин. Освен ако си пил много вода преди изследването. И кръвта се е разводнила. Понеже и параметъра Хематокрит е малко нисък-HCT.
Младежо,на втория лист две от пробите ти са наднорменни. Дори е написано ABOWE NORM. Това са АЛАТ (написано като ALT) и Albumin(албумин). А Алат е една от двете най-важни чернодробни проби. Освен това Alk. Phos (Алкална фосфатаза) отива малко към горната граница.
Сега забелязах,че искаш разчитане. Затова ще допълня.
На лист 1 имаш измерванията на кръвните елементи: еритроцити,левкоцити,тромбоцити. Вляво са концентрациите измеренив в твоята кръвна проба. Вдясно в скоби е дадено колко трябва да бъдат от-до, тоест долна граница и горна граница.
Горе вляво на лист 1 имаш WBC-това са левкоцитите. Отдолу RBC са еритроцитите. HGB-хемоглобин измерен в грама на литър концентрация,HCT-хематокрит. Хематокритната стойност изразява концентрацията на еритроцитите в единица обем кръв. PLТ-Тромбоцити.
Горе вдясно на лист 1 са: МСV – среден обем на еритроцита. Имаш измерена стойност 90 фемтолитра. МСН – средна концентрация на хемоглобин в средния еритроцит. МСНС – средна концентрация на хемоглобин в еритроцитите. Имаш 321 грама на литър кръв, RDW – ширина на еритроцитното разпределение. В проценти. МРV – среден обем на тромбоцита. Във фемтолитри.
Долу на лист 1 има измерени концентрациите на някои видове левкоцити: LYM-лимфоцити,MON-моноцити,GRA-гранулоцити. Концентрацията им се променя при заболявания на кръвта и вътрешни заболявания.
На лист 2 имаш: glucose-глюкоза(кръвна захар) измерено в милимола на литър кръв, Creatinine-Креатинин,използва се за диагностика на бъбречната функция. При бъбречна недостатъчност концентрацията му в кръвта нараства. AST и ALT са АСАТ и АЛАТ,двете най-важни чернодробни проби. GGT-трета чернодробна проба. Triglicerydes-триглицериди, Albumine-Албумин. много важен белтък в кръвта. Концентрацията му се променя при сериозни вътрешни заболявания. Alk.Phos=Алкална фосфатаза (Увеличение до 5 пъти над горната референтна граница:
- първични и вторични костни тумори;
- първичен хиперпаратиреоидизъм с костно засягане;
- зарастващи костни фрактури;
- остеомиелит;
- тумори, абсцеси и други обемни процеси в черния дроб;
- вирусен и други хепатити;
- визпалителни чревни заболявания)
Amylase-Амилаза. Амилазата е ензим, който се синтезира в панкреаса и хидролизира алфа-връзките в скорбялата.
Увеличение до 5 пъти над горната референтна граница при:
- паротит и други причини за възпаление на слюнчените жлези;
- хронична бъбречна недостатъчност;
- макроамилаземия;
- морфинизъм (спазъм на сфинктера на Oddi).
Calcium-Калций
Мнението беше редактирано от Миро на 27.02.12 20:57.
27.02.12
20:31
#5
Изследването се прави след глад и жажда.Дори и да е направено след прием на вода,времето,необходимо за каквито и да било процеси е далеч отгоре.Няма малко или средно нисък хематокрит.В случая е в нормалните референтни стойности,следователно е нормален.Алат до 49 е в нормална референтна стойност,59 не е повод за притеснение,особено спрямо Асат и факта,че е разположен изцяло в цитоплазмата.Албумин не значи ни най-малко общ белтък,а е отделна фракция,заедно с глобулините.Алкалната фосфатаза по какъв начин е свързан точно със жлъчката ? Уместно е да се говори за диференциална диагноза,но не и свързаност с определена структура,защото не е вярно.Всеки показател отива малко към горна или към долна граница,но това са референтни стойности и точно там трябва да отиват показателите.Ето защо не бива да се пише без необходими знания,дори е опасно за здравето.