Фрактура...по-бързо възстановяване? помогнете

Пожарникарчето

15.06.09
12:50

В петъка се попребих малко-паднах от двуметрова стена на левия си лакът. Резултатът е следната фрактура
http://img195.imageshack.us/img195/8792/atanasovpetarcr20090612.jpg
В момента съм в гипс за около 25 дена. Страшно съм разочарован изобщо незнам кога пак ще стъпя във фитнеса отново. Казаха ми в болницата уж за 2 месеца ще се възстановя, но дали изобщо ще мога да се натоварвам както преди(тренирам предимно тежко с максимални за мен килограми).
Поръчал съм си калций и витамини(НАУ АДАМ). Отделно наблягам на богатите на Ca храни-2-3 млека на ден, 200 гр. сирене, прясно мляко и др.
Намалил съм и въглехидратите за да не се омазня(100гр. овес на закуска)
Моля ако някои е имал някакви фрактури да сподели как се е възтановявал и възможно ли е 100%-во възстановяване.
Мерси предварително

Пожарникарчето

15.06.09
12:56

Ето и другата снимка
http://img145.imageshack.us/img145/1483/atanasovpetarcr2.jpg
макар, че от тук не се вижда травмата

15.06.09
14:03

Травмите в лакътя са много тежки, а да не говорим за счупване .. Ще се възстановиш. Но ще ти стане ясно след свалянето на гипса дали ще можеш да тренираш. Може да е нарушена правилната форма на ставата и така да се възпрепятства движението ( пълно сгъване , пълно разгъване) дано да не се защипват нерви. Ще можеш пак да тренираш, но не е препоръчително да е тежко ( упражнения товарещи лакътя - трицепс и гърди главно). Всякакви заздравяващи продукти не са вредни , но не прекалявай. Успех!

RH

15.06.09
17:15

След махането на гипса първите 1-2 седмици си по-скован и имаш леки болки.След това почваш да тренираш полека и докато се усетиш пак ще си на макс.Успешно възстановяване :)

16.06.09
10:18

Здрасти!

Преди 2 г лятото паднах със скорост от колело изцяло на десната си китрка и лакетя пое удара - резултата беше малка фрактура(малка в смисал нищо не стърчеша :) ). За съжаление нямам никаква възможност да си видя снимките за да преценя дали е същата кост като при теб. Не съм и лекар не мога да преценя дали има проблем със ставата... а и ти не си да подробна диагноза. Във всеки случай на снимките оттока ти май е по-малак от моя.

При мен ставата беше непокътната просто една костица е била счупена. На първия рентген в спешното дори лекаря не я видя ходих на друг след това и пак ме снимаха. Иначе имах много лек отток и не можех да я движа изобщо в лакетя. Имаше и болки 3 часа след падането.

Аз се бях притеснил главно да не съм дислокирал тотално костите в ставата но не беше така въпреки че след падането имах усещането че нещо сякаш е дислокирано.

Лечение - гипс за 20тина дена (лакетната става не трябвало да се обездвижва за по дълги периоди или нещо такова имало като правило а и трябваше да летя след това)

След махането на гипса - едвам сгъваш и разгъвах в лакетя в рамките на 5 сантиметра не повече... викам си айде работата е зле. Обаче с кинезитерапия(която се състоеше в раздвижване сгъване и разгъване трябваше да пътувам и нямах вариант да ходия на сеанси) движението се връщаше и до 10тина дена имаш повече от половината амплитуда от преди. До 1 месец само няколко сантиметра липсваха. След 6 месеца разлика дефакто няма. С кинезитерапията важно е да се атакува стабилно в началото - лекаря каза ако до един си колко(май 2) седмици не си върнал 90 процента от движението тръгвай на сеанси спешно.

До половин година чувствах съвсем лек дискомфорт по някой път но ръката си беше като нова явно костта се беше възстановила добре и нямаше други проблеми.

С тренировките- аз тренирах други групи през това време. В последствие започнах и с леки килограми да възстановявам бицепса и гърдите като усетих че няма никаква болка. Трицепса си мислех че е по-проблемен сякаш имаше лек дискоморт но и той изчезна.

Според мен цялата работа по възстановяването ти не е толкова в дали ще ядеш калции и т.н. по скоро какво точно е поражението и дали няма нужда от оперативна намеса. Дали е засегнато друго освен костта. Явно костите се възстановяват много добре и после всичко е като по старому.

Не се колебай да ходиш и при други лекари ако първоначалните те съмняват. Аз съм от Варна така че не мога да ти помогна с препоръка за специалист травматолог.

Успех и не се притеснявай. Ако само фрактурата е проблема костите са яки ще се оправиш и всичко ще е като по старому.

Пожарникарчето

17.06.09
09:35

Благодарско момчета

DR

17.06.09
10:26

Проблема с залата е много голям,защото зада се възтанови напълно дори да е зараснала след свалянето на гипса трябва много да  се пазиш и сигурно ще усещаш дискомфорт при натоварване поне още 6-7 месеца. Пий освен калции фосфор и витамин D,те помагат на калция. Освен това движи много другата ръка защото мозъка изпраща слаб импулс към тази която не движиш и по този начин ще предотвратиш схващане и загуба на контрол. Нямам какво още да кажа,ти си се сетил сам за храната,само ти пожелавам КЪСМЕТ, защото тренирам мега усърдно бойни спортове (там фрактурите са нещо нормално) и след множеството ми счупвания,освен стена окрасена с к’ви ли не рентгенови снимки, ми останаха и много зарастнали накриво фрактури и сега мега много ги пазя от пренатоварване.

ПП:
и не сваляй гипса по-рано,макар че ще ти се иска ;)

Относно храната - за да усвояваш калция, който приемаш, взимай и витамин Д ( да е Д3) или се печи на слънце поне 15-30 минути на ден. Взимай рибено масло и си прави бульони от кокали, на мен тази комбинация ми оправи коленете, които бях контузил от неправилно тичане ( спринтове ) и претоварване. :)

Пожарникарчето

17.06.09
10:38

А това че счупените кости след като зарастнат мястото ставало по-здраво...вярно ли според теб. И как намираш моята фрактура като човек с “опит”...сериозна ли ти се струва понеже идея си нямам от тези работи.

Пожарникарчето

17.06.09
10:45

казано от Александър Тосков на 17.06.09, 10:35:

Относно храната - за да усвояваш калция, който приемаш, взимай и витамин Д ( да е Д3) или се печи на слънце поне 15-30 минути на ден. Взимай рибено масло и си прави бульони от кокали, на мен тази комбинация ми оправи коленете, които бях контузил от неправилно тичане ( спринтове ) и претоварване. :)

Бульон от кокали си правя-адски гадно нещо е но ще продължа да го пия, отделно ям и смлени на прах черупки от яйца, а от днес почвам и сусам(бил полезен за костите). Я само ми кажи за бульона колко време го вариш, че на мене ми казаха 3-4 часа...много ми се струва пък и водата повечето се изпарява. И понеже аз го ям на другия ден като махам отделилата се лой от повърхността...правилно ли е или съставките са в нея.

DR

17.06.09
10:57

казано от Пожарникарчето на 17.06.09, 10:38:

А това че счупените кости след като зарастнат мястото ставало по-здраво...вярно ли според теб. И как намираш моята фрактура като човек с “опит”...сериозна ли ти се струва понеже идея си нямам от тези работи.

за по-здраво-> да,но ако не е на става,иначе обратен ефект. Просто ако фрактурата не е на става около нея се образува едно “подуване ” на костта и става като споена, но разбира се пак трябва да се пази поне 1 година.
За ставите за съжаление не важи този принцип.Чупил съм и 2те китки,даже лявата 2 пъти и сега като правя лежанка не мога да дигам с много кила защото ме болят,а това са стари фрактури(на по 5-6 години).От много време си търся метален грип,но явно в бг не продават :/
Твоята фрактура не е особено сериозна,така че спокойно, имаш шансове да ти зарасне напълно, но определено ще е нужно доооста време пазене. Внимавай с движенията на лакътя след свалянето на гипса и после след паузата като тръгнеш на зала бъди на принципа “което боли-не го прави” защото ще стане по-лошо
За храните незнам, аз винаги си ям по много от всичко,но калции+витамини и добавки ще са ти нужни. Има ставовъзтановителни препарати,не съм ползвал но мн колеги викат че работели мн добре в такива случаи

ПП:
приеми го като възможност следващата година да наблегнеш на тренировки за крака и корем ;)

казано от Пожарникарчето на 17.06.09, 10:45:

казано от Александър Тосков на 17.06.09, 10:35:

Бульон от кокали си правя-адски гадно нещо е но ще продължа да го пия, отделно ям и смлени на прах черупки от яйца, а от днес почвам и сусам(бил полезен за костите). Я само ми кажи за бульона колко време го вариш, че на мене ми казаха 3-4 часа...много ми се струва пък и водата повечето се изпарява. И понеже аз го ям на другия ден като махам отделилата се лой от повърхността...правилно ли е или съставките са в нея.

За да не ти е гаден, сложи зеленчуци вътре - моркови, лук, т.н. Аз го варя 3-4 часа, но на бавен огън, ако го вариш на много висока температура, нормално да изчезва водата :) Да, като го направиш, махаш пяната, която излиза отгоре. :) За черупките - евала, само 1-2 часа преди да ги ядеш сложи малко лимонов сок върху стритото, така ще се усвоят по-добре :)

donscot

17.06.09
22:40

Не разбирам много от снимки,но ти пожелавам бързо възстановяване!!!

Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1