03.03.04
19:04
Извинявам се за глупавия вупрос ама не знам какво то4но е и кайете разликите му с креатина ако може????
03.03.04
19:14
#1
Виж кво пише на сайта:
Глутамин
Често глутаминът е наричан “кралят на аминокиселините”. Той представлява киселина с неесенциален характер, но въпреки това при стрес трябва да се приема в по-големи количества, тъй като организмът се затрунява от необходимостта да интезира много глутамин. Близо 60% от общото количество аминокиселини в мускулите произтичат именно от него. Той се съдържа в богати на белтъчини хранителни продукти като бобовите растения, месото, рибата и млечните произведения. Присъства също и в протеиновите концентрати, но може да се намери и като отделен препарат. Всички тъкани на тялото имат нужда от глутамин. Освен в мускулите, той се използва и за поддържане на имунната система. Той играе важна роля в белтъчния метаболизъм, заради което е всепризнат за добър суплемент от културистите. Когато се взема редовно, той предпазва мускулите от травмиращо разкъсване. Редовното му приемане гарантира, че мускулната тъкан ще разполага с достатъчно количество за развитието си. В противен случай е възможен дефицит, тъй като останалите тъкани, нуждаещи се от глутамин, “посягат” на глутамина в мускулите. Изследванията сочат, че след тежка тренировка нивото на глутамин в тялото спада до 50%. Затова най-добре е да се приема след тренировка. Тогава той спомага и за възстановяването на мускулния гликоген (като се превръща лесно в глюкоза, без да се повишава нивото на кръвната захар и на инсулина), засилва синтезата на белтъчини и увеличава нивата на някои важни хормони, предизвикващи мускулния растеж. Доза от 2 грама, взета половин час след тренировка предизвиква чувствително увеличение на хормона на растежа и малко по-слабо - на инсулина и тестостерона (наблюдавано 2 часа след приема). Доза от 4 грама предизвиква още по-голямо увеличение. Според някои изследвания хормонът на растежа може да се увеличи до 4 пъти при тази доза.
Смята се, че оптималната доза глутамин е 0,2 грама на килограм тегло (напр. за 80-килограмов човек - 16 грама). Изследвано е, че дози до 0,3 грама на кг тегло са безвредни. Дори за краткосрочен прием са давани по 0,5 грама на кг тегло, без да са отчетени странични ефекти. Само че не винаги е удобно да приемате цялото количество с храната. Затова глутаминът се предлага и като препарат, който да вземате за добавка. За културистите най-добрият вариант е да се приема около 30 минути след тренировка. Но когато и да го приемате, той ще ви влезе в работа.
Глутаминът няма странични ефекти. Но ако се използват прекалено завишени дози, е възможна появата на стомашно разтройство. Ако това се случи, изчакайте докато отмине и след това приемайте по-малки дозички. Глутамин се съдържа в доста препарати, в вид на таблетки, в прахообразен или течен вид. Той има участие и в препаратите, които съдържат комбинация от аминокиселини . във всички протеинови концентрати, а може да бъде намерен и като отделен препарат. Глутамин се съдържа и в някои комплексни препарати, но е с по-малко съдържание. Освен глутамин, той съдържа и други аминокиселини, Л-карнитин и креатин. Препаратите, съдържащи глутамин, са за орална употреба, се предлагат в прахообразен, течен вид или на таблетки.