Стресът

20.11.04
17:07

И тъка искам в тази тема да напиша за биологичният стрес при видовете тренировка и не само. При двата вида тренировка аеробна и анаербона биологният стрес е голям особено при анаеробната.Има и два вида хипертрофия саркоплазмена и миофибриларна ,получават се от всички видове стрес ,но единият вид хипертрофия винаги е повече. При анаеробна тренировка имаме най-вече саркоплазмена хипертрофия и повишена секреция на адреналин и кортизол. При аеробната тренировка натоварваме сърцето и дихателните органи повече и имаме повече хипертрофия на миофибрите. Защото не се наблюдават метаболити като млечната киселина ,но е според интензивноста на аеробната деиност. Към видовете биологичен стрес ,които причиняват миофибриларна хипертрофия може да включим и :
1позиране -както сме чували сигорно всички ,културистите след състезание чустват умора в мускулите почти като след тренировка ,даже понякога и мускулна треска.
2поза на тялото -сигорно ако ходите цял ден изчанчени демек прегърбени и едното рамо ви е над другото и тн. ще осетите мускулна болка. Правилната стоика на човек не зависи само от мускулите ,а и от костната система ,примерно падане като малак може да разруши и слепи 2 прешляна на гръбначният стълб. За това стоиката е индивидоална. Но трябва да се опитате да постигнете естествена позиция на всички мускули ,което ще направи стоиката ви правилна.
3поза при спането -тук също трябва да се търси най-добрата възможно поза за самият човек без да се натоварват мускулите.
емоционалният стрес :
както при биологичният и тук има повишена секреция на адреналин и кортизол. Които са катаболизиращи(разграздащи,разрушаващи) мускулната маса.Но както и биологичният стрес в добри количества е полезен защото се стига до хипертрофия и тук емоционалният стрес може да бъде полезен за баланса на хормоналната система. Но и при билогочният стрес може да се стигне до претрениране и изморяване на организма и намаляване на имуната система то и при емоционалният може да се стигне до хормонален дисбаланс и натрупване на кортизол в митохондрите на мускулната клекта и до катаболизам.
по-здрави

MI

20.11.04
19:40

да,наисти интересни неща си споделил. :)
Дано повечето посетители нафорума да ги прочетат.
:D

21.11.04
10:41

То стана някво като предица и като гледам не пишете мнения или критики. Та да добавя за емоционалният срив и за биологичният срив. Биологичният срив е срив на имуна система, изчерпване запасите на организма, претоварване на мускулните клетки и натоварване  на нервната система. Което води до катаболизам невъзможност за възтановяване и тн. .Емоционалният срив едвали някои знае точно всички лоши неща докоито води. Правени са всевъзможни иследвания на хора подложени на емоционален стрес примерно скандал с жена си ,лоша новина и тн. . Здравето на иследваният се повлиява от тези неща.  Най-малко емоционалният срив води до : депреси,хормонален дисбаланс,разрошаване на организма и тн. Според някои даже овреждането на учите е поради натрупване на кортизол в митохондрите на очните мусколи което нарошава способноста да фокосират.
пп да се замислиме над старата латинска фраза : здрав дух в здраво тяло :))
по-здрави

22.11.04
13:03

Много добре! :D Да добавя и нещо от мене:
При своите тренировки е добре човек да се наблюдава и изучава, за да разбере (за себе се) къде е приблизително границата между полезния и вредния стрес. С други думи - да знаеш как да се натовариш максимално, за да предизвикаш максималната за момента хипертрофия, но да не прекрачиш границата, защото това ще те изведе на пътя към претренирането.
За емоницоналния стрес важи същото. В определени дози е полезен и спомага за по-доброто съсредоточаване и по-добрата работоспособност (умствена) на организма, също така благоприятства психическата устойчивост, влияе добре на процесите, свързани с нервната система (а това означава на всички процеси). Хората това го усещат инстинктивно (сигурно сте чували приказки от рода на: важното е да има спор, важното е да има интрига, а дори при голяма част от психическите отклонения, които се дължат на “невидимата” работа на подсъзнанието, причините за “проблема” не могат да се открият с години, което с прости думи означава: съзнателно или не - човек сам си създава проблемите). нещо задълбах тука..... :D
Смятам, че е добре човек съзнателно да се излага на полезен емоционален стрес (предизвикване на леки проблемни ситуации, от които да излиза и които да  “стават по-трудни” с течение на времето). С напредване в себепознаването процесът ще заприлича на една тренировка на ума и психиката. Длъжен  съм да отбележа, че тук “претренирането” би се отразило крайно неблагоприятно. Но понеже става дума за една съзнателна игра, последиците няма да са пагубно тежки. Освен това съм убеден, че съзнателното преодоляване на емоционален стрес би довело и до по-добра способност за преодоляване на биологичния такъв и оттам до по-големи успехи в залата.
П.С. Ако някой прецени, че е офтопик, да мести! :D
Поздрави на всички! :D

Хм. Но виж Емо какво излиза от заключенията, които си направил.
Като се синтезира информацията, излиза че няма много видове стрес. Няма даже и два вида. Има един стрес: на хормонално равнище. Стрес, предизвикан от кортизола и адреналина. Това е дефакто основната характеристика на стреса. Всичките видове стрес, които си изброил, се характеризират с това.
А стресът има много причинители; както си ги класифицирал ти, това могат да са биологични причинители, психологични такива. Причинът за стресът може да стане и начинът на хранене, дневният режим, работата и т.н.
Какво ще кажеш за тази трактовка?

22.11.04
16:33

—————————-извън темата————————
не е извън топика братле съпсем си си в темата
————————-извън темата———————-
Значи за емоционалният стрес най-важното е да не се стигне до емоционален срив.Темата е адски опширна за емоционалният стрес и срив и незнам дали ще е интересно да го опсъждаме ,вие казвате.
по-здрави

22.11.04
16:38

[quote author=“D3BEP”]Хм. Но виж Емо какво излиза от заключенията, които си направил.
Като се синтезира информацията, излиза че няма много видове стрес. Няма даже и два вида. Има един стрес: на хормонално равнище. Стрес, предизвикан от кортизола и адреналина. Това е дефакто основната характеристика на стреса. Всичките видове стрес, които си изброил, се характеризират с това.
А стресът има много причинители; както си ги класифицирал ти, това могат да са биологични причинители, психологични такива. Причинът за стресът може да стане и начинът на хранене, дневният режим, работата и т.н.
Какво ще кажеш за тази трактовка?

Да мога да се съглася ! Междо другото емоционален срив се лекува със хипноза. И нещата са по-сложни и са интересни начините по които става емоционалният срив.
по-здрави

22.11.04
16:52

Така така, ама идеята ми беше, че ако “тренираш без да претренирваш”, емоционален срив трудно бисе получил. Както ако блъскаш яко, ще донесеш зелето на баба си от пазара без проблем. (докато дядо ти въобще не може, примерно :D ). Иначе те нешата са свързани, ясно е. Бих казал, че са като двете страни на една монета.
И тука ми се струва, че малко се омешваме, щото аз имах предвид стреса като нетипична ситуация, в която организма трябва да се адаптира. Накрая всичко пакл опира до хормоните, ама все пак практическата страна на нещата да гледаме.
А ако има възможност, нека някой от вас напише промяната в нивата на хормоните при биологичен и емоцонален стрес. Би било интересно.
Поздрави! :)

back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1