16.09.08
17:13
Както е казано на човек трябва да му се случи нещо, че да си даде сметка за него.Послучей на една неприятна кунтузия, която претърпях започнах да се замислям повече за здравето.Нека да поговорим малко за бодибилдингът и здравето.Дали бодибилдингът помага за това здраве или става точно обратното?По форума има редица постове от рода на .. “правенето на тяга с правилна техника и колан не води до рискове, а до заздравяване на кръста”,”френската преса помага за лактите, а не им вреди” и тн.Ясно е че тренировките с тежести колкото допринасят за костите, толкова и вредят.Спортистите започват да се оплакват от най-различни проблеми свързани с опорно-двигателната система като износване на стави, шипове, болки в колене.. кръст и други.Та тук идва въпросът, защо след като тягата,гребането,френското и другите упражнения работят положително за ставите ни, оплакванията при спортистите започват много по-рано, а и понякога се появяват доста по-сериозни проблеми?Вероятно пропуснах да спомена и за другата препоръка - съобразените тежести.Това е доста относително понятие, аз го разбирам като “направи 8 повторения без да си даваш зор”, но.. всички знаем, че застоя в тежестите е тясно свързан и със застоя в покачването на ММ, иначе казано - за да имаш големи мускули - трябва да вдигаш големи тежести.Тук ли е мястото където трябва да се разграничи любителски спорт, който спомага единствено за подобряване на фигурата и до положително влияние на здравето и спортът на по-високо ниво - при който вече се търсят резултати, които са ясно забележими..В форума влизат както начинаещи, както средно напреднали, така и хора с по 10-15 години стаж, затова мисля ще че се получи интересна дискусия.Лично моето мнение (може би малко повлияно напоследък..) е, че бодибилдингът по-скоро работи отрицателно за здравето, околкото положително.
16.09.08
17:24
#1
Рано или късно всички ще умрем. Важното е как ще живеем ;)
Както всеки жив организъм, така и човека, с течение на времето се скапва. Дали ще бъдат болки в ставите заради щангите, инфаркт заради затлъстяване, цироза заради пиене или просто заради естествения ход на остаряването, никой няма да бъде вечно здрав и перфектен. Аз обаче предпочитам да прекарвам времето си в залата, отколкото с чаша в ръка по кръчмите :) Въпрос на личен избор.
Това, че ще умрем всички то е ясно.. въпроса е как да направим така, че да водим малко по-добър живот на стари години и дали нашият спорт помага за това или не.Относно избора си много прав.. по добре на масата с вилица и да си давам парите за храна, околкото да купувам алкохол и да пия всяка нощ както избират повече от връстниците ми.
Всяко нещо, което е полезно, е полезно, когато се прилага в определени граници. При стремежа за увеличаване на мускулната маса наистина се работи с повече тежести, което неминуемо води до травми в ставите и мускулите. Просто е неизбежно това. При значително увеличаване на мускулната маса повече се натоварват костите а също и ставите, които може да не са готови да поемат такова количество маса и оттам също да идват проблеми. Иначе редовните упражнения в определени граници разбира се определено помагат на здравето, също както знаем тичането, плуването и т.н., но пак казвам - всичко в рамките на нормалното. То иначе и с витамини можеш да предозираш и да си докараш много сериозни проблеми.
Това според мен, някой ако има друго мнение да каже. И аз мисля, че темата е интересна и полезна.
16.09.08
17:47
#4
Ред,
Туй малко като темата на Грахка :)
Зависи от целите, човек.
С щангата можеш да изградиш ставата.
Можеш и да я унищожиш.
Зависи как тренираш.
Ако лупаш максове - както правех аз, ставите болят.
Ако тренираш умерено, без фалити и крайности, с много повторения, е, не постигаш максималното но укрепваш ставите.
Следва да спомена.
Нашият спорт е здравословен, но целите му - не винаги.
Голям мускул е много красиво.
Само че мускулът расте от хормони, които даже пречат на ставата да расте.
А ставата се възстановява от хормони, катаболни за мускула...
В случая я няма търсената “златна среда”, т.е. ем вълка сит, ем агнето цяло.
Има голям напредък с минимум жертви, но все пак - жертви.
Така че...
Най - дълго човек живеят студенокръвните влечуги.
Костенурки, гущери, крокодили. По 200 - 300 години ей тъй, отма.
Причината? Много бавен метаболизъм и почти никакво изхабяване на организма, стареене.
Тея ядат по веднъж в месеца, че стигат и до веднъж годишно при нужда.
Нямат нужда от енергия за да поддържат постоянна телесна температура. Мозъкът им е малък, слабоповратлив, не консумира много.
И я карат тъй по 300 години.
Ама ако някой ми каже “ти си умен кат крокодил” или кат костенурка... Няма да ми се стори да е комплимент.
Та така. Можеш да я караш яваш яваш в латентно състояние до старини и верно да си по - добре.
Физически.
Или да си развиваш качествата, уменията, възможностите. Срещу което да си навличаш стрес, безпокойство, умора, изхабяване....
Ти си решаваш.
Това е отговорът според мен.
Нещо от един друг форум - http://www.youtube.com/watch?v=0vm6GfV6oC4&feature=email (края, след петата минута). Защо той за 70 години не си е докарал дископатия,херния или нещо друго, а все си го правят разни хора, които едвам си дърпат собственото тегло (образно казано, но наистина - повечето трениращи за здраве с тежки контузии реално дори не вдигат много) ? Защото знае какво,как и кога да прави. И го е знаел през тренировъчната си практика.
Сега моето виждане за бодибилдинга:
- Толерира (по-скоро - приучава към) консумацията на големи количества въглехидрати, което определено не е полезно, особено в дългосрочен план (спорено е, нямам намерение да споря пак, горе казах - моето виждане). Като цяло - това се преживява обаче.
- Толерира (или отново - приучава към) прием на големи количества “храна на прах”. За мен това в дългосрочен план също не е полезно, но да кажем че и то се преживява.
- Толерира развиването на сериозни мускулни дисбаланси на функционално ниво (които не се виждат, но контузват неизбежно рано или късно). Веднага мога да дам пример - колко билдъри тренират корема (може би най-важната област що се отнася до превенция на травми) правилно, така че да им служи и да ги пази от контузии? Много малко. Повечето всъщност само си увеличават шанса за контузия със стотиците коремни преси, които правят (аз лично си нямах ни най малка представа точно колко са вредни те за прешлени и много неща, не били просто безполезни както си мислех). Това с корема е само примерно. За стотиците изолации на лакътната става дори не ми се започва темата, но със сигурност и те си казват думата (обаче нали ръчички, ала-бала). Огромната част от занимаващите се с бодибилдинг са толкова далеч от физика, която наистина да е устойчива на травми, че не е истина. А това вече не се преживява толкова лесно. Затова и много хора (аз включително)са на мнението, че бодибилдингът не е точно равен на здраве. С което не казвам, че е неизбежно да се травмираш, тренирайки така, просто казвам, че увеличаваш шанса.
Виж, тренирането с тежести с ясната цел да бъдеш първо - здрав и второ - с някакви атлетически качества е нещо друго. Здрав, а не “яко напомпано говедо”. С атлетически качества, а не “с ръка пее’се и нам-си-колко санта”. Тренирането с тежести може да даде адски много без да вземе почти нищо, но не всяко трениране с тежести. Класическият бодибилдинг специално трудно се справя с тази задача. Поне такова е моето мнение.
edit: Понеже го писах на почивки това, гледам D3BEP е казал разни неща междувременно, с които държа да отбележа, че съм напълно съгласен и много ме кефи как ги е формулирал, особено в края.
Мнението беше редактирано от G33K на 16.09.08 17:56.
Добре.. човека няма херния и дископатия и тн.Но това, че този човек с такова лично тегло.. (незнам колко lbs e) на 70 години е здрав.. е далече от реалността :)
@ДЗВЕР
Никой не говори за 1-ници .. говорим за нормални повторения 6-8, но знаем че за натурален разтеж тези 6-8 трябва да са тежки иначе разтеж просто няма.Забелязвам, че изказалите се до тук малко или много се съгласяват, че за човек който тренира само да подържа форма фитнесът е предимно положителен, но при човек който има желание за по-голямо развитие нещата не стоят така.
Най-смъртоносната болест е живота.
В съседната тема, написах че не смятам ББ за ‘здравословен’. Може би, здравословна е леката гимнастика, а може би не.
Както и да е...
Надали са много, тези които тренират за здраве. Всеки тренира за някакви си собствени цели - външен вид, сила, самочувствие, кеф, спортни амбиции и др.
И все пак, тренираме нали? Тренираме и искаме да продължим да тренираме.
Аз искам.
Като пушач, сигурно ми е по-лесно да си го обясня. :lol:
А трябва да ги отказвам вече, ей!
казано от RedWalker на 16.09.08, 18:09:
Добре.. човека няма херния и дископатия и тн.Но това, че този човек с такова лично тегло.. (незнам колко lbs e) на 70 години е здрав.. е далече от реалността :)
Напълно съвършено здрави 70 годишни хора като се замислиш почти няма (единици изключения, като че ли за да потвърдят правилото).
Обаче със сигурност не е и болен (защото болните старци не дърпат 300 тяга). Със сигурност не е целия в контузии (защото хората с контузии не правят такава тяга). Иначе, несъмнено и на него възрастта му създава някакви проблеми, но съм сигурен, че “старческите болежки” при него са по-малко от тези на средностатистически мъж около петдесетте. Примерно. Затова и говорех, щангите могат да те направят просто по-здрав, не съм казал, че могат да те направят безсмъртен (от годините още никой не се е спасил).
C7АЛК3Р е прав. Бодибилдинга далеч не е най-здравословния спорт, няма кво да се лъжем. И да пишете високопарни глупости факт е, че се занимавате именно с бодибилдинг като главната причина за това е ВИДЪТ НА ТЯЛОТО ВИ. Много малко хора ходят на фитнес само за здраве дето се вика. Като толкова искате да сте fit&healthy;що не бягате просто в парка ежедневно? 100 пъти по-полезно е. “нямаме възможност да бягаме всеки ден” - дрън дрън - що тогава като ходите на фитнес не правите само и единствено кардио? Защо искате да качвате кила, като човешкия организъм не е пригоден да тежи 95 или 120 кг ? Да сте жизнени и здрави или заради ‘визуалния ефект’. Има си име тая болест бе - ‘бигорексия’. Няма да се спирам и на откачените виждания за красиво тяло, за което някои съвсем добре изглеждащи млади хора карат с някви смешни дневни дози въглехидрат. Тва нормално ли е? Полезно ли е? Айде моля ви се стига глупости. Дори няма да споменавам стероидите, защото те направо обезсмислят темата, не просто накланят везните, ами ги чупят.
Редица други спортове са по-полезни (писна ми да я пиша тази дума :) ) и няма какво да си кривим душата. Бодибилдинга е по-добрия избор само ако алтернативата е НИКАКЪВ спорт.
ПП. Под спорт разбирам масовите футбол,баскетбол,волейбол,хандбал,тенис,лека атлетика, бандминтон...
Мнението беше редактирано от ozo на 17.09.08 16:58.
то е ясно, че ББ, далеч не е здравословен. повечето, които сериозно го практикуват, си дават сметка за това.
ама на който не му харесва да тренира шах - напълно безопасен откъм физическо здраве спорт. не знам дали някой си прави сметка колко тона желязо ни минават през ръцете на тренировка (аз специално не съм го смятал) ..... сметнахте ли? а сега ми кажете това нормално ли е? ;) особенно като хоби, а не основна дейност ..... май основния ни проблем е в черепната кутия, а след това идват стави, сухожилия, мускули, травми .... обаче не пропускаме тренировка и ни доставя удоволствие :)
всеки сам трябва да си прецени дали и какво е готов да жертва за да постигне нещо в този спорт, защото всяко нещо си има цена.
Аз съм смятал, колко тона желязо прехвърлям за тренировка, не са повече от 10 - 15 ;)
Дали е нормално? А някой може ли да каже каква е нормата?
Честно казано, аз никога не съм се занимавал с чист бодибилдинг, и не мога да коментирам до колко е вреден :) Факт е, че след 15 години тренировки и упражнения, къде с щанги, къде без съм в отлично здраве и добра форма. За разлика от наборите ми, които вече почнаха се оплакват от годините си :) Нищо, че през живота си са практикували само “безопасни” спортове като футбол, плуване и баскетбол :)
казано от ozo на 16.09.08, 18:32:
И да пишете високопарни глупости факт е, че се занимавате именно с бодибилдинг като главната причина за това е ВИДЪТ НА ТЯЛОТО ВИ.
За теб може би да, за мен не. Винаги съм гонел повече сила, от колкото външен вид, ако трябва да съм честен :) Не че не ме интересува и това, но не ми е основна цел, аз тялото си го харесвам :)
казано от ozo на 16.09.08, 18:32:
Като толкова искате да сте fit&healthy;що не бягате просто в парка ежедневно? 100 пъти по-полезно е. “
Не съм съгласен, ама да не изпадаме в спорове за вредата от бягането :) За мен щангите са по-полезни и ефективни. При правилна и разумна употреба естествено.
казано от ozo на 16.09.08, 18:32:
ПП. Под спорт разбирам масовите футбол,баскетбол,волейбол,хандбал,тенис,лека атлетика, бандминтон...
Защото при тях травмите, стреса и натоварването са в пъти повече, затова ли са по-полезни? :)
Мнението беше редактирано от Петко К на 16.09.08 19:40.
Зависи от самия човек. Много хора, а и в този форум включително, са готови да направят каквото и да било, за да постигнат външния вид/ или да вдигнат ХХХ, което е доста по рядък случай/ така че си е до човек.
Но в професионалния ББ ... тия момчета здраво са го закъсали. И здравословно, и всякак.
казано от HeartCore на 16.09.08, 20:43:
Но в професионалния ББ ... тия момчета здраво са го закъсали. И здравословно, и всякак.
Именно за това се казва професионален,тоест - с това си изкарват хляба,професионалният спорт както всяка друга професия крие известни рискове за здравето,но има една приказка - кой за каквото е учил.Никой не ги е карал с пистолет в челото
да участват на Mr.Olympia,това са решили и ще си носят последствията,както си ги носят миньорите,металурзите в Кремиковци,общите работници по строежите,полицаите и така нататък.
@ozo
ozo какво значи футбол и други подобни - по полезни от бодибилдинга,след като ОФП-то във всички спортове е на практика бодибилдинг или поне отчасти.
Мнението беше редактирано от MisHkiN на 16.09.08 21:07.
Много от контузиите наистина идват от неправилно изпълняване на упражненията. Много хора (и себе си включвам в това число) само си мислят, че изпълняват правилно дадено упражнение, а всъщност само излишно товарят стави и сухожилия, което води до контузия. Другата истина е, че се злоупотребява работните тежести. Ламтенето за повече мускули неминуемо преминава през увеличаване на тежестите, съпътствано с неправилно/нечисто изпълнение на упражненията и контузии. Не е задължително постоянно да има прогрес, защото различните организми различно реагират на прекомерни натоварвания - едни издържат, други не. Замислете се, че съществуват и тренировки за поддържане на формата, която е достигната. Такъв поддържащ период кара тялото да привикне с натоварването и после, ако на някой не му стига постигнатото може да опита с по-тежко. Всичко си има предели - генетиката предопределя нещата. Също така не произвеждаш ли повече от определено ниво хормони, ако ще да се скъсваш от тренировки, мускулът няма да мръдне и с милиметър, т.е. искам да кажа, че стигне ли се до определено ниво покачване по естествен пък е възможно да няма.
17.09.08
09:28
#15
Моето мнение е че за да бъде здравословен този спорт -трябва всичко да е в умерени граници.Всеки който пише за първи път в този форум иска възможно най-бързи резултати ,което е прекалено.Трябва просо да не се преакалява с тежестите и съвсем бавно да се увеличават.Естествено повечето хора които са се захванали и вече тренират примерно година и могат да правят примерно 8 повторения със 120кг лег,няма да пожелаят да правят с 90кг ,защото мускулите им ще растат много бавно може би недостатъчно.Даже и това да е по добрия вариант за опорно двигателната им система,за сметка на мускулния растеж.Всеки си поставя своите цели ,някои искат резултати други да са здрави.
Всичко е въпрос на това какаво искаш,и дали знаеш как да го постигнеш.
EDIT: И за всичко което правиш за себе си плашташ някаква цена.(трябваше да стана философ :) )
Мнението беше редактирано от nachinae6t на 17.09.08 09:31.
Е, да..и аз си мислех “Започна ли да клякам със собственото си тегло и повече не ми трябва.”
А сега, имам желание поне да удвоя. :cheese:
17.09.08
11:48
#17
Е, да..и аз си мислех “Започна ли да клякам със собственото си тегло и повече не ми трябва.”
А сега, имам желание поне да удвоя.
Алчни типуви сти вий......
казано от С7АЛК3Р на 17.09.08, 11:19:
Е, да..и аз си мислех “Започна ли да клякам със собственото си тегло и повече не ми трябва.”
А сега, имам желание поне да удвоя. :cheese:
Рядко се виждат хора, които си казват 50лег ми е достатъчен, ще правя цял живот с 50кг или пък имам 32 ръка.. стига ми ще седя цял живот с 32 :)
казано от MisHkiN на 16.09.08, 21:02:
ozo какво значи футбол и други подобни - по полезни от бодибилдинга,след като ОФП-то във всички спортове е на практика бодибилдинг или поне отчасти.
Работата е там, че при бодибилдинга много хора се опитват да наподобяват тренировките и режимите на професионални билдъри и тва определено не е полезно, докато при футбола да речем ти е ясно, че ти футболист няма да станеш. И за какъв стрес говориш Петко К, ако примерно играеш баскетбол всеки ден в залата с приятели и не гониш никакви спортни успехи (турнири и прочие). Но не ми се спори, всеки си знае за себе си. ДЗВЕР-а си го е казал:
‘С щангата можеш да изградиш ставата.
Можеш и да я унищожиш.
Зависи как тренираш.
Ако лупаш максове - както правех аз, ставите болят. ‘
Всеки сам си избира как да тренира и кое да му е приоритет - силата и външния вид или по-скоро здравето.
ПП. Първия ми пост в темата представя и мен, не отричам, че и аз съм такъв, но само до известна степен. :)
Мнението беше редактирано от ozo на 17.09.08 17:03.
17.09.08
23:37
#20
Лично за мене ББ си е здраве. Преди 3 години бях 140 кг. с нива на кръвната захар от 15 mmol/L на гладно до 23-4 mmol/L след хранене. Разхождах се с бутилки минерална вода, и си докарах сериозни увреждания на организма. Отслабнах ударно с ~ 50 кг за 6-7 месеца, после си купих два дъмбела с 30 кг тежести, последва пейка, след това и лостове, стойки за клек, скрипец, и всичко това ми е набутано в стаята. Сега съм 110 кг, с коренно различна физика, не ям захар, не ям хляб, тренирам 4 пъти в седмицата силово и поне 2 кардио, и това вече почти 2 години. Пропуснал съм 3 тренировки до момента за всичкото това време. Вярно, тренирам с доста тежичко, вярно, понаболяват ме ставите от време на време, ама като започна да го усещам твърде много (около третия месец) спирам за 1 седмица и после съм си пак ОК. Нивата ми на кръвната захар сега са 5 до 6 mmol/L след ядене. Не съм shreded, въпреки че ми се иска (на кой не му се), имам още доста мазнинки за сваляне, но здравословното ми състояние е доста прилично (просто не искам да казвам перфектно, да не урочасам нещата).
Това което всъщност се опитвам да кажа е, че на мене фитнеса/бодибилдинга са ми дали само здраве, ако всичко се прави първо с главата, а после с мускулите, едва ли ще имаме сериозни проблеми. От време на време в залите в които ходя, някой се престрашава да ме пита по нещо, но винаги им отговарям “няма значение какъв съвет ще ти дам аз, това е индивидуален спорт, в който четенето е около 90% от успеха” и ги насочвам към този сайт, bodybuilding.com и exrx.net.
казано от ozo на 17.09.08, 16:55:
казано от MisHkiN на 16.09.08, 21:02:
ozo какво значи футбол и други подобни - по полезни от бодибилдинга,след като ОФП-то във всички спортове е на практика бодибилдинг или поне отчасти.
Работата е там, че при бодибилдинга много хора се опитват да наподобяват тренировките и режимите на професионални билдъри и тва определено не е полезно, докато при футбола да речем ти е ясно, че ти футболист няма да станеш. И за какъв стрес говориш Петко К, ако примерно играеш баскетбол всеки ден в залата с приятели и не гониш никакви спортни успехи (турнири и прочие).
Това е проблем на хората които го правят,а не на идеите и философията на бодибилдинга.В нито една книга за бодибилдинг няма да намериш съвет към начинаещия да започне с индивидуалната програма за трупане на маса/чистене на Рони Колман.
Oт такъв баскетбол/футбол с приятели съм видял доста повече неприятни контузии,отколкото от щангите.В залата си ти срещу щангата и ако си направиш нещо,сам си си виновен и не трябва да се сърдиш на никой.В неделя сутринта обаче си сам срещу 20 човека от квартала на циментовото игрище в училището,кой махмурлия,кой нереализирана звезда на големия футбол,кой дошъл да скара с някой за нещо.
Мнението беше редактирано от MisHkiN на 18.09.08 08:34.
18.09.08
13:40
#22
казано от Петко К на 16.09.08, 19:33:
казано от ozo на 16.09.08, 18:32:
ПП. Под спорт разбирам масовите футбол,баскетбол,волейбол,хандбал,тенис,лека атлетика, бандминтон...
Защото при тях травмите, стреса и натоварването са в пъти повече, затова ли са по-полезни? :)
Специално за българските футболисти е много опасно, да не умрат от алкохолно натравяне в Син сити. А и после няма да могат да дефилират правилно по терена ;)
Интересна тема. Съгласен съм със повечето разсъждения на Сталкер. И аз съм имал подобен етап. И просто с времето човек трябва да си нареди приоритети. Аз лично съм се отказал от многото маса, дори в момента, като съм облечен, трудно може да се разбере, че се занимавам с фитнес. Просто като имаш твърди 8 часа заетост на ден и т.н. трябва да избираш. Не искам да се оправдавам, но нямам нито време, нито пари за повече. Поддържам си нормални силови постижения и държа ниски мазнини. Но хората около мен и толкова нямат, така че защо да съм недоволен... :) Освен това се храня здравословно и убивам стреса с тренировки. Други пушат и пият, а да видим кое е по-нездравословно. :)
Но не става дума и само за професионални ангажименти. Помислете си да отидете на почивка за няколко седмици някъде. Няма как да си поддържате режима. От друга страна живот и здраве да имате семейство и постоянно да изниква това онова и да трябва да се грижите за 100 неща... Не казвам, че е невъзможно, но просто е адски сложно да се поддържа по-голяма маса при такъв живот.
А относно кунтузиите и “изхабяването” също мисля, че го има. Но не съм 100 процента убеден, защото има къде къде по-стресиращи спортове както стана дума горе. Да не забравяме, че фитнеса натоварва цялото тяло, а не една част да отнася всичко. Дори и един тенис, дето изглежда ведра работа си има кофти страни. Чували ли сте за травмата - тенис лакет?
И накрая ще спомена мнението на един експерт в леката атлетика, което гледах по телевизията. Човека просто обясни, че изградената прекомерната маса(често пъти правена с добавки и стероиди) иска снабдяване с кръв. Така се създават допълнителни кръвоносни съдове и по този начин обема от работа на сърцето се трябва да се увеличи. А то дефакто то може да не е направено за толкова много работа. Според мен има сериозна логика в това което каза.
Но каквото и да става винаги хора които са тренирали тежко, преборили са се със себе си и са постигнали нещо ще се почитат повече. Дори и да живеят толкова колкото някой които по цел ден са си бъркали в носа и са си поркали ракийцата. Въпрос на избор.
Мнението беше редактирано от tpd на 18.09.08 19:32.