18.01.05
16:55
Темата е модерирана от Mr_Muskul
използвам тази програма за изгаряне на мазнини :
Програма
и ви питам дали докато тренирам трябва да се потя ? ? ? :?
Щом сваляш, потенето е знак за успешен процес по време на заниманията. Но чак да трябва...
Степента в която всеки се изпотява доста варира, аз примерно много не се потя, но има хора които плувват в пот още на първото упражнение ако е по-топло времето. Така че - нормално е да се потиш, но само по себе си потенето не е гарант за добра тренировка, а отсъствието на пот не означава автоматично лоша тренировка.
Парс е прав. Аз примерно се потя дори и на тренировка за маса, не стига, че почивам много тогава! Иначе е хубаво да се охлаждаш. Когато имаш също повече подкожна мазнина също се потиш. Ако си забелязал на културистичните състезания рядко има някой, който се поти, защото няма откъде :wink:
19.01.05
08:24
#4
НАМАЛЕНО И ПРЕКОМЕРНО УВЕЛИЧЕНО ИЗПОТЯВАНЕ
За физиологията на кожата важно значение има секрецията на потните жлези, които се намират почти по цялата кожа, но най-много по-дланите на ръцете, стъпалата и в областта на подмишниците.
Различават се два вида потни жлези. Единият вид потни жлези функционират от раждането и се срещат по кожата на цялото тяло. Другият вид потни жлези започват да функционират през периода на половото съзряване и се срещат главно по местата на вторичните полови белези /напр. в областта на подмишниците, около външните полови органи, около пъпа, в междинницата/.
Увеличеното потоотделяне настъпва тогава, когато съществува нарушение на топлинния баланс на организма. Увеличеното потоотделяне може да се наблюдава в резултат на прекомерно образуване на топлина в организма /напр. при трескави състояния с висока температура/ или при повишаване на температурата на околната среда, особено при значителна влажност /напр. в тропическите страни/.
Изпотяването се увеличава също при обилно хранене и пиене на горещи течности. Чрез потта организмът излъчва някои отпадъчни продукти на обмяната, лекарства /йод, бром/ и минерални съставки /натрий, калий, хлор/. Затова при усилено потоотделяне се препоръчва компенсиране на загубата на вода и минерални соли като се пие леко подсолена с готварска сол вода.
Потоотделянето зависи и от нервно-психическото състояние на човека. Например, страхът можа да увеличи изпотяването.
При цялостната или частичната липса на потни жлези на кожата се наблюдават някои болесни признаци - кожата става суха, тънка, лесно се лющи и напуква, чувствителна е спрямо въздействието на външни неблагоприятни фактори. Тези признаци се срещат и при редица заболявания, при които потната секреция е намалена.
При намаленото изпотяване и значително изсушаване на кожата трябва да се употребяват хидратанти /увлажняващи кожата кремове/ и да се пият обилно течности /вода, чайове, нектари/. Понякога могат да се използват и лекарства, засилващи потоотделянето. Много по-често срещано е прекомерното изпотяване. Освен при горещина, физически усилия и определени нервно-психически състояния, прекомерното потоотделяне може да настъпи и при хормонални нарушения, инфекциозни заболявания, а също и като индивидуална особеност, която не зависи от споменатите причини.
Прекомерно потоотделяне рядко се появява по кожата на цялото тяло, а най-често се среща в областта на подмишниците, дланите и ходилата. Отделянето на пот нерядко има неприятна миризма, която може да се избегне при стриктно спазване на личната хигиена.
Лечението на прекомерното потоотделяне започва с лекарски преглед,
за да се установи причината и да се прецени дали се налага общо лечение или са достатъчни само локални процедури.
Прекомерното изпотяване на ходилата причинява размекване на епидермиса и улеснява нараняването при триене. Освен това постоянно влажния епидермис е добра среда за развиване на гъбични заболявания /най-често между пръстите на краката/. За ходилата и дланите в такива случаи се използва обикновена пудра /напр. пудра “Хефазан”, обикновен талк/ и спиртни разтвори /салицилов спирт/, които има подсушаващо действие върху кожата. По-рядко се използват мехлеми. Към препаратите против изпотяване на ходилата най често се прибавя 2%-ов разтвор на формалин. Всички препарати се прилагат върху добре измита с вода и сапун и добре подсушена кожа.
При прекомерно изпотяване на ходилата добро действие оказват и бани с отвара от билки, които съдържат дъбилни вещества, напр. дъбови кори. Добро въздействие имат и бани със слаб разтвор на калиев хиперманганат. Козметичната промишленост произвежда множество препарати против изпотяване, като същевременно предотвратяват и неприятната миризма. Дезодоранти се произвеждат под формата на аерозоли, лосиони или пудри. Някои дезодоранти имат съставки, които могат да раздразнят свръхчувствителна кожа.
из:http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/84203010.htm