Хранителни добавки за възстановяване.

12.04.12
10:57

Искам да постигна максимално възстановяване с минимално покачване на тегло.Не са от значение цената или количеството на добавките,искам да разбра,с кои добавки,ще постигна максимално възстановяване.

PH

12.04.12
11:35

Дай малко повече информация за себе си и кажи с каква цел ти е това възстановяване ?

Общо взето, с почти всички добавки ще постигнеш по-добро възстановяване, а тегло няма да покачиш ако се храниш в калориен дефицит. Но...дори и тогава не е сигурно, че няма да качиш някое и друго кило мускул или мазнина (според хранителните навици).

Остани на същите калории, но увеличи протеина. Евентуално намали обема на тренировките, в редки случай и честотата на трениране. Само това ще помогне.

Пък и с многото информация, която си ни предостави, това е най-конкретното, което може да ти се каже.

Мнението беше редактирано от Ради Хаджирадев на 12.04.12 14:06.

29.04.12
00:02

Да ползвам темата на колегата.....
Кой от трите продукта препоръчвате ....
- http://shop.bb-team.org/scivation-xtend
- http://shop.bb-team.org/pure-nutrition-bcaa-blast
- http://shop.bb-team.org/pure-nutrition-100-pure-whey

29.04.12
00:36

Xtend е може би най-добрия възстановителен продукт в момента

казано от neckron на 29.04.12, 00:02:

Да ползвам темата на колегата.....
Кой от трите продукта препоръчвате ....
- http://shop.bb-team.org/scivation-xtend
- http://shop.bb-team.org/pure-nutrition-bcaa-blast
- http://shop.bb-team.org/pure-nutrition-100-pure-whey

Сравняваш различни продукти. Едното са изолирани АК, другото е протеин. И все пак - протеина ти препоръчвам.

29.04.12
01:16

Да наистина са различни продуктите но тъй като темата е за възстановителен продукт затова написах Xtend.Това си е точно възстановителен продукт и е най-подходящ за целта.
Вече ако некрон каже какво точно търси ще може да сме му по-полезни

29.04.12
01:25

Принципно се спрях точно на тази комбинация от БЦАА,Глутамин , но видях че рекламират този протеин с голямото съдържание и на двете.

Главно ми трябва възстановителен продукт , също и за преди тренировка. За момента имам един протеин който е на свършване и за това се чудя дали да не се насоча към този протеин , който също съдържа в добри количества тези съставки....

29.04.12
03:39

Попринцип всеки протеин си има аминокиселинен профил.Този който си дал не е някакво откритие на топлата вода.Кажи какъв ти е бил досегашния протеин да се види има ли съществени разлики с този който си дал.Не те ли възтановява добре сегашния ?
Пак казвам - Ако искаш продукт който да те възстановява след тренировка безпорно най добрия ти избор е Xtend.Другото което се сещам е Purple Wraath на Controlled Labs.Това са продукти за възстановяване и който и да вземеш няма да сбъркаш.
А за преди тренировка какво точно искаш ? Аргинин ? азотен буустер ?

MARTO_CSKA, BCAA няма да му помогне.

neckron, откажи се от BCAA & l-glutamine. Хвърляш си парите на вятъра. Купувай си протеин, оправи си храненето и няма да има нужда да се чудиш за такива неща.

Мила

29.04.12
09:19

Аз искам тук да попитам, защо БЦАА + л-глутамин не помага за възстановяване? Ако вземем моя случай - да кажем храня се добре, количеството протеин от храна е на ниво, не ползвам протеин във вариант пудра, но искам по-добро възстановяване. Имам БЦАА и мисля да си взема л-глутамин, та в този случай дали парите ми ще са на вятъра?
За справка - имам дневник, там може да се види как се храня. :)

29.04.12
09:44

Здравейте! Според мен протеина е добър избор за възстановяване, но не трябва да се изключват аминокиселините като БЦАА и глутамин от един хранителен план, целящ възстановяване. Преди няколко дни четох статия, където опит с две групи атлети, показва именно важността на БЦАА за възстановяването след трнировка. След тренировка с определен, стандартизиран интензитет е вземана проба за определяне на нивата на ензими в мускулите и кръвта, които са маркери за мускулен разпад. Подобни проби са вземани в продължение на 4 дни след натоварването. При групата, на която са давани БЦАА времето за връщане на въпросните ензими в нормата е паднало с близо 60%. Това означава, че приемайки БЦАА възстановяването се ускорява с около и повече от 50 %, което значи, че може да се върнеш в залата по-скоро. Както много от четящите знаят, тези аминокиселини и по-точно левцина, участват и в протеинния синтез като активират и специфични гени, отговорни за анаболизма - mTOR. С глутамина въпроса е същия. Едва ли е необходимо да ги споменавам сега.
Аз пък бих казал нещо, напълно противоположно на Ради - откажи се от протеина, хвърляш си парите на вятъра. Избери БЦАА и глутамин, но истината е, че всяко нещо, което ти носи аминокиселини, въглехидрати и нутриенти от другите видове, ти помага да се възстановиш. Щом като си написал, че парите са без значение, то тогава проблеми нямаш относно избора ти на възстановителен продукт.

Камене, попадал ли си на данни, показващи кой подход е по-ефективен - приемането на аминокиселините преди и след тренировка или по време на нея? Разбира се, ясно е, че еднозначен отговор трудно може да се фиксира, най-малкото защото това зависи от естеството на тренировката.

Между другото - от доста време не приемам протеин след тренировка и определено мисля, че съвсем не е задължително. При едно прилично хранене (като качество, количество и организация) аминокиселинната суплементация при мен работи по-добре. Ако можеш да осигуриш едно качествено хранене 30-60 минути след тренировка и още едно такова по-късно, аминокиселини (по-специално ВСАА или ВСАА + глутамин) ще свършат по-добра работа, според мен. Скоростта им на усвояване е предимството, което ги прави подходящи в тази ситуация. Напомням, че е нужно да се приемат работещи дози аминокиселини.

29.04.12
10:25

А глутаминът май пари на вятъра.

29.04.12
10:50

Не съм попадал на такива проучвания, Кольо, но както казваш това е специфично за отделната тренировка и нейната продължителност. Според мен при едно качествено и редовно хранене, говорим през целия ден, въпросът за приемане на аминокиселини преди, повреме и след тенировка е по-скоро цепене на стотинката на две. Опитвал съм всичко и резултатът е еднакъв - Ако приемаш, както ти каза адекватни дози аминокиселини около тренировката и както разбрахме от статията на Владо за протеина в “решаващите” 8-12 часа след нея, възстановяването ти ще е перфектно.
И аз съм на твоето мнение относно нуждата от протеинен прах след тренировка, при положение, че може да го заместиш с доза глутамин и такава БЦАА.

29.04.12
11:13

Аз от добавки не разбирам и не ползвам затова няма да коментирам добавките, но мисля, че това, което каза Кольо е много вярно.Само една малка добавка към това, което той каза.Според мен най-добре е да хапнеш една пържолка (телешка, свинска, пилешка ... независимо каква) около час и половина преди тренировка, защото самото разграждане на протеините продължава горе долу толкова между 1-2 часа и така след тренировка и даже по време на тренировка ще се усвояват по-рано приетите протеини.И след тренировка 1-2 банана 1-2 лъжици мед и достатъчно вода по време на тренировка и след нея.Според мен този начин е най-добрия естествен начин за възстановяване + минимум 8 часа сън

казано от Камен Илиев на 29.04.12, 09:44:

Преди няколко дни четох статия, където опит с две групи атлети, показва именно важността на БЦАА за възстановяването след трнировка...

Мнооооого искам да го видя това изследване. Убеден съм, че е проведено грешно, но ако го намериш, ще се радвам да го постнеш.

казано от Teen Power на 29.04.12, 10:25:

А глутаминът май пари на вятъра.

Абсолютно :)

Мнението беше редактирано от Ради Хаджирадев на 29.04.12 13:10.

казано от Камен Илиев на 29.04.12, 10:50:

Според мен при едно качествено и редовно хранене, говорим през целия ден, въпросът за приемане на аминокиселини преди, повреме и след тенировка е по-скоро цепене на стотинката на две. Опитвал съм всичко и резултатът е еднакъв...

Моят опит е аналогичен. Свикнах с интра-суплементацията (идеята ти ми я даде!) и в някои случаи може би компенсирането на загубите “в крачка” е малко по-добър вариант, а е и технически по-лесно.

казано от Камен Илиев на 29.04.12, 10:50:

Ако приемаш, както ти каза адекватни дози аминокиселини около тренировката и както разбрахме от статията на Владо за протеина в “решаващите” 8-12 часа след нея, възстановяването ти ще е перфектно.

За последната около година се придържам към следната стратегия - по време на натоварване приемам около 15 g BCAA (напоследък добавям и 5 g EAA), около 30-40 минути след тренировка хапвам нормално и след 2-3 часа отново. Нещото, в което се убедих през изминалата година е, че за да възстановявам адекватно, след тренировка трябва да имам поне 2 нормални хранения. Това за мен потвърждава на практика данните от материала на Владо за продължителността на прочутия анаболен прозорец. Тренирам като правило вечер, но ако след тренировка ям само веднъж, умората ме застига сравнително бързичко.

казано от Gerrard Liverpool на 29.04.12, 11:13:

Само една малка добавка...

Съгласен, точно това имах предвид. Когато човек си организира добре храненето около тренировка (включително преди нея), протеин след нея не е наложителен. Според мен приемането на протеин след тренировка е оправдано само когато човек няма възможност да хапне подходяща храна повече от 60-90 минути след нейния край.

Мнението беше редактирано от Кольо Пияндето на 29.04.12 13:31.

29.04.12
13:59

Ohtani M, Sugita M, Maruyama K. Amino acid mixture improves training efficiency in athletes. J Nutr. 2006 Feb; 136(2): 538S-543S.
Sugita M, Ohtani M, Ishii N, Maruyama K, Kobayashi K. Effect of a selected amino acid mixture on the recovery from muscle fatigue during and after eccentric contraction exercise training. Biosci Biotechnol Biochem. 2003 Feb;67(2):372-5.
Ohtani M, Maruyama K, Suzuki S, Sugita M, Kobayashi K. Changes in hematological parameters of athletes after receiving daily dose of a mixture of 12 amino acids for one month during the middle- and long-distance running training. Biosci Biotechnol Biochem. 2001 Feb; 65(2): 348-55.
Kraemer WJ, Ratamess NA, Volek JS, Hakkinen K, Rubin MR, French DN, Gomez AL, McGuigan MR, Scheett TP, Newton RU, Spiering BA, Izquierdo M, Dioguardi FS. The effects of amino acid supplementation on hormonal responses to resistance training overreaching. Metabolism. 2006 Mar; 55(3): 282-91.
Mero A. Leucine supplementation and intensive training. Sports Med. 1999 Jun; 27(6): 347-58
Заповядай някои от статиите, които подкрепят казаното от мен по-горе, в което се съмняваш. Как може да си УБЕДЕН, че са проведени грешно? Как изглежда това твое изказване на читателите тук? Само си представи - Ради Хаджирадев, който в момента може би е дипломиран машинен инженер със специалност машиностроене, заявява, че РАБОТАТА на групи и екипи от завършили, дипломирани и опитни учени в сферата на биохимия, физиология и т.н., които буквално си изкарват хляба с изследвания като тези, които преди да бъдат публикувани в списания и глобалната мрежа, минават редица комисии за достоверност и прочее, НЕ Е проведена правилно! И всичко това е породено от накърненото от мен его с моето изказване, в което си позволявам открито да противореча на експертното ти мнение, за което се извинявам.

29.04.12
14:05

казано от Кольо Пияндето на 29.04.12, 13:30:

Според мен приемането на протеин след тренировка е оправдано само когато човек няма възможност да хапне подходяща храна повече от 60-90 минути след нейния край.

Взе ми го от акъла :) Точно това исках да добавя и аз, за да не си помисли някой, че отричам напълно протеиновите шейкове. И според мен това е предназначението им на първо място.

казано от Камен Илиев на 29.04.12, 13:59:

Ohtani M, Sugita M, Maruyama K. Amino acid mixture improves training efficiency in athletes. J Nutr. 2006 Feb; 136(2): 538S-543S.
Sugita M, Ohtani M, Ishii N, Maruyama K, Kobayashi K. Effect of a selected amino acid mixture on the recovery from muscle fatigue during and after eccentric contraction exercise training. Biosci Biotechnol Biochem. 2003 Feb;67(2):372-5.
Ohtani M, Maruyama K, Suzuki S, Sugita M, Kobayashi K. Changes in hematological parameters of athletes after receiving daily dose of a mixture of 12 amino acids for one month during the middle- and long-distance running training. Biosci Biotechnol Biochem. 2001 Feb; 65(2): 348-55.
Kraemer WJ, Ratamess NA, Volek JS, Hakkinen K, Rubin MR, French DN, Gomez AL, McGuigan MR, Scheett TP, Newton RU, Spiering BA, Izquierdo M, Dioguardi FS. The effects of amino acid supplementation on hormonal responses to resistance training overreaching. Metabolism. 2006 Mar; 55(3): 282-91.
Mero A. Leucine supplementation and intensive training. Sports Med. 1999 Jun; 27(6): 347-58
Заповядай някои от статиите, които подкрепят казаното от мен по-горе, в което се съмняваш. Как може да си УБЕДЕН, че са проведени грешно? Как изглежда това твое изказване на читателите тук? Само си представи - Ради Хаджирадев, който в момента може би е дипломиран машинен инженер със специалност машиностроене, заявява, че РАБОТАТА на групи и екипи от завършили, дипломирани и опитни учени в сферата на биохимия, физиология и т.н., които буквално си изкарват хляба с изследвания като тези, които преди да бъдат публикувани в списания и глобалната мрежа, минават редица комисии за достоверност и прочее, НЕ Е проведена правилно! И всичко това е породено от накърненото от мен его с моето изказване, в което си позволявам открито да противореча на експертното ти мнение, за което се извинявам.

Да твърдя, че знам повече от тези хора е малоумно. Никога не съм го правил и никога няма да го направя. Изразил съм се неточно, което е моя грешка. Нямах предвид самото провеждане, а връзката на извода с темата. Нямам времето сега да прочета и разгледам подробно всички изследвания, които си написал горе. Питах за конкретно изследване, което да докаже, че БЦАА има по-висш ефект за възстановяване и мускулна протеинова синтеза СПРЯМО суроватъчен протеин (това, за което по-горе ставаше дума). Напиши кое е и с удоволствие ще го разгледам и ще ти покажа какво имам предвид. В повечето изследвания още по дизайн БЦАА и суроватъчния протеин са неравнопоставени. От там изводите, че първото е по-добро от второто са невалидни. Да, БЦАА при отсъствие на суроватъчен протеин, естествено, че ще има ефект.

Благодаря за сарказма. Егото ми не е накърнено по ред причини. Също така не претендирам мнението ми да е експертно, тъй като нямам научното покритие. Мнението ми е сформирано от много четене и вслушване в това, което се твърди от експертите в областта. До сега не съм видял ясно изследване, което да доказва по-голяма полза от БЦАА при наличие на достатъчно протеин. По това, което чета, и други хора не са виждали.

П.П. Вече 2-ри човек ме напада във връзка със специалността ми. Непонятно ми е. Да не би някой да мисли, че това е лесна специалност за завършване или, че тези, които сме я избрали, сме по-глупави от другите? И не знам защо ползваш тази карта с „читателите” при положение, че във форума може да пише абсолютно всеки и със сигурност хората с образование по темата са по-малко от 0,5% (тук даже съм щедър).

29.04.12
17:01

казано от Ради Хаджирадев на 29.04.12, 13:09:

казано от Камен Илиев на 29.04.12, 09:44:

Преди няколко дни четох статия, където опит с две групи атлети, показва именно важността на БЦАА за възстановяването след трнировка...

Мнооооого искам да го видя това изследване. Убеден съм, че е проведено грешно, но ако го намериш, ще се радвам да го постнеш.

 

И аз не зная къде съм казал, че едното превъзхожда другото и трябва да бъде избрано само то заради неговата несравнимо по-голяма ефективност. При едно правилно хранене човек би имал по-голяма полза от суплементи като БЦАА и глутамин, отколкото от суроватъчен или който и да е друг протеинен препарат. Това е, което твърдя. Излиза по-рентабилно. 
Баща ми е машинен инженер, както и няколко мои приятели. Не искам да те обидя с цитиране на образованието ти по никакъв начин.

Pure Nutrition WHEY - 1,25лв/доза (leucine/isoleucine/valine 3180/1920/1770mg; 5430мг глутамин)

срещу

Scivation Xtend - 1,08лв/доза      (leucine/isoleucine/valine 3500/1750/1750mg; 2500мг глутамин)
+ Optimum L-Glutamine - 0,26лв/доза (доза 2500mg за да съвпада с Xtend)


Така ...

Състав на ВРАК: аналогичен
Състав на л-глутамин: малко повече в протеина
Състав на АК общо: 22 гр. в протеина срещу 12 гр. в БЦАА+Г общо
Цена: протеинът е по-евтин
Калорийност: протеин 118ккал/доза; BCAA според изказванията на Scivation (визирам Марк специално, както и етикета) през годините - няма //тук не ми се занимава с доказателства. Не само, че са калорични, ами са повече от 4ккал/гр
Ефект от суплементиране с орален л-глутамин: никакъв спрямо мускулна хипертрофия. (отново мога да го докажа)

Изводи: протеинът е по-евтин, по-калоричен (съответно по-анаболен), по-вкусен (common sense), съдържа цяла редица АК, а не само 4-те.

За да няма пак неразбрали: твърдя, че при равни калории, еднакво натоварване, еднакви условия и равни макронутриенти (особено еднакво количество белтък): BCAA нямат предимство пред суроватъчен протеин. Валидни доказателства на противното до сега не съм виждал. Ако някой намери - нека ги покаже. Ще се радвам да ги прочета.

29.04.12
18:12

Добре :
Pure Nutrition Whey - 1,25 лв/доза
срещу
Pure Nutrition 100% pure glut - 0,48лв/доза (приравнена по количество на глутамина, каквото е в гореспоменатия протеин, за да бъде честно) +
Scitec BCAA Express 700гр (овкусения вариант, за да е по-приятно за ползващия) - 0,5387 лв/доза (приравнена към аминокиселинния профил за специфичните аминокиселини на споменатия от теб протеинов продукт) = 1,01 лв/доза.
И така имаме 1,25 срещу 1,01.
Ако по калориите се съдеше кое е по-анаболно, то сланината и олиото биха били най-анаболните продукти.
И двата вида суплементи са добри за по-добро възстановяване и предлагам да прекратим спора до тук.

29.04.12
18:33

казано от Камен Илиев на 29.04.12, 18:12:

Добре :
Pure Nutrition Whey - 1,25 лв/доза
срещу
Pure Nutrition 100% pure glut - 0,48лв/доза (приравнена по количество на глутамина, каквото е в гореспоменатия протеин, за да бъде честно) +
Scitec BCAA Express 700гр (овкусения вариант, за да е по-приятно за ползващия) - 0,5387 лв/доза (приравнена към аминокиселинния профил за специфичните аминокиселини на споменатия от теб протеинов продукт) = 1,01 лв/доза.
И така имаме 1,25 срещу 1,01.
Ако по калориите се съдеше кое е по-анаболно, то сланината и олиото биха били най-анаболните продукти.
И двата вида суплементи са добри за по-добро възстановяване и предлагам да прекратим спора до тук.

Когато говорим за чист протеин, смятам, че може да се съди по калориите, сланината и олиото не са протеин и не участват в изграждането на мускулната тъкан, тъй че примерът ти не е удачен.

Ако съвсем ще задълбаваме, БЦАА трябва да се умножи по 1,4 за да съвпадат дозите. Тогава цената на БЦАА става 0,76 лева.
Т.е. 0,76 + 0,48 = 1,24
Ако са избрани тези продукти, тогава цената е същата. Но ако изберем по-евтин протеин (този поначало е скъп), пак излиза по-евтино.
Както и да е - няма нужда като деца да си играем с цифрите.

Има и един парадокс - за да си набавиш същото количество протеин, а и калории, т.е. да замениш суроватката с БЦАА трябва да пиеш ДВЕ дози за да ги приравниш. Тук аргумента с цената пак се появява, но да не издребняваме.

Пак повтарям - не вярвам БЦАА да са по-ефективни (в контекста на темата) от обикновен суроватъчен протеин при равни условия. Повече няма нужда от спорове. Нека питащият сам си реши.

P.S.

казано от Stoyan Petrov на 29.04.12, 18:33:

Когато говорим за чист протеин, смятам, че може да се съди по калориите, сланината и олиото не са протеин и не участват в изграждането на мускулната тъкан, тъй че примерът ти не е удачен.

Добре казано.

ВСАА се метаболизират основно в скелетната мускулатурата, т.е. там, където възниква и техният дефицит. Като добавим и това, че съставят 1/3 от въпросната мускулатура, отговорни са за работата на важни анаболни механизми (споменатият mTOR) и имат отношение към намаляване на мускулната умора, може би все пак скоростта им на усвояване има значение при едно добре организирано хранене.

За мен ВСАА са по-разумният избор като суплемент, тъй като аз в нормални срокове ще доставя на организма храна, която ще съдържа пълен набор аминокиселини и енергийни източници за качествено протичане на възстановителните процеси. Това, обаче, ще се случи след като съм попълнил най-острия дефицит в мускулатурата по най-бързия начин или при условие, че не съм допуснал възникването на този дефицит (чрез интра-суплементация). На мнение съм, че този подход подобрява общата ефективност на възстановяването.

Мнението беше редактирано от Кольо Пияндето на 29.04.12 19:20.

29.04.12
22:24

Няма смисъл нищо да се умножава. Вече съм ги приравнил дозите и цените, така че да се получи едно и също количество аминокиселини/доза/цена. Така цифрите, които виждаш са тези, които съответстват на сравнението. Ами ако изберем и по-евтини аминокиселини, тогава става и по-евтино да речем. Аз ги избрах тези, защото съответстват по фирма. В момента приемам глутамин и БЦАА, които за доза, съответстваща на дозата аминокиселини в споменатия от теб протеин, а именно - 5,4 грама глутамин и 6,87 грама БЦАА, ми излиза съответно 0,24 лева/доза глутамин и 0,67 лева/доза БЦАА като го събереш става 0,91 лева/доза срещу 1,25лева.
Това стана като спор между деца в детската градина за това кой е по-як Супермен или Айрънмен хахахахаха. Отказвам се от такива сравнения.
И двата вида продукти са добри, но аз имам, според мен основателни предпочитания към БЦАА и Глутамин поотделно пред суроватката, с изключение на момента, споменат от Кольо с невъзможността за нормално хранене след тренировката.
А и за парадокса с дозите. Друго изследване, публикувано и в списание Олимп, показва, че доза от 40 грама протеин, приет след тренировка не е по-ефективен в светлината на последвалия анаболизъм в мускулите от само 5-7 грама есенциални аминокиселини, приети по същото време.

Мнението беше редактирано от Камен Илиев на 29.04.12 22:32.

казано от Камен Илиев на 29.04.12, 22:24:

Друго изследване, публикувано и в списание Олимп, показва, че доза от 40 грама протеин, приет след тренировка не е по-ефективен в светлината на последвалия анаболизъм в мускулите от само 5-7 грама есенциални аминокиселини, приети по същото време.

Сега без да гледам изследването не мога много да се изказвам, но е доказано, че 10гр. ЕАА ИЛИ 20-25гр. протеин максимизират мускулната протеинова синеза. Всичко нагоре НЕ дава допълнителен бонус. Дори и най-горното да е вярно, то може да се чете обратно: 5-7 грама не дават по-голям ефект от 40 гр. протеин. Ако бяха ползвали половината на това количество протеин, резултатите пак щяха да са същите. Това е пак изследване, където има дребни детайли, които може да “провалят” извода. За подобни неща говорех и горе.
И най-големият проблем: не се гледа 24-часов баланс, а внезапен ефект. Или поне така разбирам от това, което написа.

30.04.12
02:27

казано от MARTO_CSKA на 29.04.12, 03:39:

Попринцип всеки протеин си има аминокиселинен профил.Този който си дал не е някакво откритие на топлата вода.....
Пак казвам - Ако искаш продукт който да те възстановява след тренировка безпорно най добрия ти избор е Xtend.Другото което се сещам е Purple Wraath на Controlled Labs.Това са продукти за възстановяване и който и да вземеш няма да сбъркаш.

Не съм казал ,че е някакво откритие, просто ми се запамети от рекламата количеството глутамин и БЦАА в протеина :) Дай предложение за друг качествен протеин като цена и подобно съдържание да се доближават....
Първо се бях насочил твърдо към Xtend , но протеина със същите количества от неговите съставки + пълен набор от аминокиселини излиза на почти същата цена и за това взех да се двоумя :)

30.04.12
03:01

Разликата е в бързината на увояване.Нищо неможе да се усвои по бързо от приетите в свободна форма БЦАА , комплексни АК, глутамин и т.н.
За протеин този към които си се насочил не е лош.Whey Gold standart на ON мисля че е от най добрите.Някъде бях чувал че Пюр нутришън са дъщерна на ОН и ако това е вярно ще е супер.Аз съм се насочил към Syngex на VPX.76 лева са ти 91 дози.Като ми свърши сегашния(ABB Pure Pro) си го взимам директно.Който и от трите да избереш няма да сгрешиш според мен.

30.04.12
22:57

тука стана дързост и красота, мой вземи си 1 ГОЛД СТАНДАРТ и си готов ;), а ако си купиш това ПЮРЕ те признавам :)

пюре дъщерна на ОН ти си луд, стига сте се лъгали, само виж за 10 секунди дали тази марка се предлага в амазон или е-бай, а да не говорим, че не я откривам и в нито 1 сайт за хранителни добавки в Америка

Модерация: В случай, че желаете да допълните мнението си, моля, редактирайте го. Това е форум, а не чат.

Мнението беше редактирано от Кольо Пияндето на 01.05.12 00:02.

Голяма разлика между протеин на прах и протеин от храна няма да се види, най-малко във възстановяването, затова според мен (лично неангажиращо мнение), при добър хранителен режим с достатъчно качествени белтъчини, протеинът на прах е напълно излишен. Аминокиселините в свободна форма вече са съвсем друга категория продукт. От тях бих заложил на големи количества БЦАА, които реално са най-важните за възстановяването след тренировка, но по-ценното при тях е бързината и начина им на усвояване. Именно те дават възможност, БЦАА-то да се приема по време на тренировка, което за мен си остава най-ефективният им прием. Поне 20 грама по време на тренировка и ще се забележи веднага разликата. За глутамина, всичко е спорно, за протеина също, но да не се задълбочаваме в научни изследвания. Емпиричният опит е ценен, но от друга страна моментът с пласебото е интересен.

Относно коментара за Екстенда, бих споделил, че този продукт въобще не е това, което беше и има далеч по-добри възстановителни продукти. Качеството на Scivation и Primaforce е около средното от много време насам. Сега новата версия е още по-зле от старата, а най-старата беше най-добра.

Мнението беше редактирано от Десимир Петров на 01.05.12 11:55.

01.05.12
12:17

За протеина - прав си на 100%, освен ако не си пристрастен към вкуса му :D like me, as well..

back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1