Периодизация vs без периодизация

СК

07.12.13
13:48

От край време ме човърка тоя въпрос.. в интервюто с Абаджиев в бодиконструктор, той казва че периодизацията е пълна глупост.
От друга страна, повечето литература по този въпрос подкрепя периодизацията (до колкото съм чел).
inb4 абаджиев е треньор по щанги, а не трибой
моля не се включвайте с коментари от типа “всичко си има приложение, зависи от целите ;) ;) ;) ;)”
давайте точни примери ако искате да се изкажете.
п.с. говорим за сила - така че отбелязвайте ако говорите за състезателно или любителско ниво.

07.12.13
15:02

,,но никой от спортистите  в света не е достигнал своята граница.’’ поради причина , че може да се е осакатил . И Абаджиев може да вземе и за тези негови състезатели .

Carbohydrate

07.12.13
16:03

Според Селуянов В.Н., който е правил изследвания на клетъчно ниво и има доста издигнати състезатели и не само според него:
Човек се ражда с определена мускулна композиция. Има различни класификации, бели, червени и т.н. Той ги класифицира според енергията, която те използват(малко отклонение). Всеки човек има бързи и бавни мускулни влакна, нека така да ги наричаме. За бавните е ясно, но бързите от своя страна се делят на окислителни и гликолитични. Някои хора имат повече гликолитични влакна, за това те са по-силни, а някои имат повече окислителни и за това са по-издържливи. Это тази композиция на бързите влакна можем да изменим т.е. да превърнем окислителните в гликолитични или обратното! За какво пиша това! Ами след като тренираме силово ние създаваме гликолитични влакна. Когато вече сме превърнали всичките влакна в гликолитични, то вече няма начин да качим повече сила за сметка на тези влакна, повече влакна няма. Но можем да ги оплетем, всяко влакно, със митохондрии, което ще ни даде още малко към силата. Значи, правим гликолитични влакна после ги оплитаме с митохондрии и пак повтаряме....Когато го направим за всичките влакна, то това е генетичен предел вече на мускулите. Погледнато през тази гледна точка, всички силови атлети освен тренировките за увеличаване на сила, правят и кръгове( оплитат гликолитични влакна с митохондрии). Тук основното е да не се допуска прекалено създаване на млечна киселина, която просто изгаря митохондриите и вследствие на което изчезва силовата издържливост. Тук на форума има доста качени клипчета, на които известни силоваци тренират по кросфитски, ето това.
Има и друго нещо. Правим гликолитични влакна, оплитаме ги с митохондрии и засилваме нервният импулс към всяко ново гликолитично влакно. Или тренировката изглежда така: правим, например, 1,2 цикла от по 4 седмици на до 85% от макса и когато чувстваме, че сме готови, правим силов цикл от 4 седмици с излизане на 100-105% и повече. После повтаряме подготвителният цикл.
Погледнато още по-отрано, човек започващ да тренира, то вече се досещате как започват тренировките. Преобладават не толкова интензивни, колкото обемни тренировки. Мускулите се подготват за голямо натоварване.....и т.н. и т.н. Е това е общо взето :D

СК

07.12.13
17:09

Аз лично не обичам научни изследвания, а практически примери. Както и да е. Ако съпоставим тренирането на блокове (както ти казваш - няколко месеца 80-85% с по високи повторения, след това определено време на ниски повторения и накрая преди състезание 1-3 на максимални тежести (ака пийкване)) с ежегодно силово трениране (обикновена прогресия при протокол с по голяма интензивност и по-малък обем, заедно с някакви асистиращи), интересно ми е при голямата картинка (5-10г), кой силач би бил по-силен и с по-запазено тяло..
естествено периодизацията и обикновеният силов подход са просто пример, всеки си има различна методика за постигане на целите и това тук е само теория.

Carbohydrate

08.12.13
07:31

При силово трениране на “блокове”( това са цикли, подготвителни, преди пиковия. А многоповтори се правят преди подготвителните. Майсторите нямат много време да ги правят, защото имат по 2,3 състезания в годината.И на това ниво, на което се намират, вече предполага тяхното израстване. Те придърпват изоставащите мускули, повече не им остава време...), как то ти пишеш, пак повторенията не са повече от 4,5….

Мнението беше редактирано от Carbohydrate на 08.12.13 07:35.

back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1