25.02.07
23:10
Преди няколко дни като се ровех в интернет попаднах на едно изследване отнасящо се до влиянието на диетата и упражненията върху личното тегло. Реших да преведа статията.
Вашингтон (Reuters) – Намаленото количество храна и провишената физическа активност са еднакво полезни при намаляване на теглото, установиха американски изследователи в публикуването на скоро изследване, резултатите от което конфронтират много от установените схващания на мулти-милиардната фитнес индустрия.
Тестовете върху хора с наднормено тегло показват, че калорията си е просто калория, без значение дали е изгубена в следствие на диета или сутрешен крос, казват учените. Те открили още, че увеличаването на мускулната маса по никакъв начин не увеличава метаболизма на тялото, помагайки на хората по този начин да изгубят още повече килограми.
„Всичко се гради върху калориите” казва д-р Ерик Рейвъсин от щатския университет на Луизиана. „Ако има калоричен дефицит, телесното тегло и общото тегло на мазнините ще намалява”, твърди изследователят в изследването публикувано в списанието по клинична ендокринология и метаболизъм, едно от малкото строго контролирани проучвания демонстриращи, какво ства в човешкото тяло по време на диети и упражнения.
Екипът на д-р Райвъсин е тествал група от доброволци поради друга причина – дали приемането на по-малко калории спомага на хората да живеят по-дълго. Строга нискокалорична диета е спомогнала на редица животински видове от червеи до кучета да живеят по-дълго. Опитите при хората и животните обаче отнемат повече време.
Екипът е тествал 24 човека, 12 от които били на ниско-калорична диета (25 % по-малко калории от нормалното) и още 12 които били на диета (12,5 % по-малко калории), но и имали повишена физическа активност (спомагайки им да загубят още 12.5 % в енергийна стойност) пет пъти в седмицата за период от шест месеца. Други 10 доброволци били контролна група. Цялото количество храна било предоставено от университета във внимателно измерени порции.
Доброволците в двете групи изгубили около 10 процента от телесното си тегло, 24 процента от общото тегло на мазнините и 27 процента от междуорганната мазнина (тук не бях сигурен как да преведа visceral fat, помагайте ако можете) :lol: . Междуорганната :?: мазнина се смята за най-опасна от всички видове мазнини, свързана със сърдечни проблеми и диабет.
Резултатите до които групата учени достигнала са следните:
- Намаляването на мазнините по тялото е равномерен процес, което изключва напълно магическото намаляване на мазнините на точно определено място, като например на корема
- Увеличената мускулна маса не води до забързване на метаболизма (едно доста разпространено схващане). Според д-р Рейвъсин добре организмите на трениращите редовно хора стават по-високо ефективни, което води до по-нисък калоричен разход в състояние на почивка.
- Калорично ограничената диета водеща до загубата на мазнини, не води до загуба на мускулна маса. Според изследователят „Съществува схващане, че упражненията водят до по-малка загуба на мускулната маса, ние обаче не намерихме никакво доказателство подкрепящо това твърдение”.
- Калорично ограничената диета, води до подобряване в стойностите на два от т.нар. „биомаркери” бележещи остаряването на организма а именно намаляване на инсулина в тялото и спадане на телесната температура с 0.4 до 0.5 градуса Целзий.
Според д-р Рейвъсин физическата активност и балансираната диета е решаваща за физическото и психическото здраве.
26.02.07
03:39
#1
Интересна статия.
А има ли наблюдения след края на експеримента? Тоест хората, които са били на -12.5% калории и са имали физическа активност трябва леко да им се е ускорил метаболизма и да изгарят повечко калории и след края на “диетата”. ТОест да продължават леко да отслабват. Е ако са се хвърлила на Бъргъри и чипсове се съмнявам де ... А то не е казано, че повече мускулна маса гори повече калории. ПО-голямата физическа кативност гори калориите. Просто искат да убедят Хамериканците да си купват “диетеични” храни. Изказванията за загубата на мусклулна маса са много много объркани. Малко нелогично звучи. По тази логика, с калориен излишък пак трябва да се качват само мазнини, но не и мускул.
Калорията не е просто калория. Ако не вярвате, яжте известно време 3000 калории от захар, след това 3000 калории от месо. И сравнете резултата.
[quote author=“Hunk”]Калорично ограничената диета водеща до загубата на мазнини, не води до загуба на мускулна маса. Според изследователят „Съществува схващане, че упражненията водят до по-малка загуба на мускулната маса, ние обаче не намерихме никакво доказателство подкрепящо това твърдение”.
А това е напълно невярно.
Калорията не е просто калория. Ако не вярвате, яжте известно време 3000 калории от захар, след това 3000 калории от месо. И сравнете резултата
напълно съм съгласен