Сгъстява ли се брадата при бръснене ?

14.06.08
19:34

От известно време водим спор с едни приятели... Аз съм на мнението че брадата не се сгъстява защото се бръсне, а защото постепенно се увеличава нивото на тестостерон в мъжа и с него се сгъстява и окосмяването по цялото тяло... Моите приятели казват че като се бръснел косъмът получавал стимул да израстне по-нагъсто или някакви такива простотии .Кой е прав ???

14.06.08
20:27

Ами и двете са верни.Но ти си по-прав защото кьосетата и евнусите нямат бради.А причината е в липсата на хормона.Евнусите например са кастрирани мъже които са пазели харемите на султаните.При спад на тестостерона окосмяването зависещо от него намалява и се натрупва подкожна мас подобно на жените на определени места по тялото.И освен това някои мъже имат много рядко окосмяване,колкото и да го бръснат.А други са с буйна растителност по цялото тяло още от пубертета.

При бръснене брадата се удебелява заради бръсненето.
Другото е съвсем отделен процес и за окосмяването не е пряко тестостеронът отговорен.
Но ако беше, то би следвало брадата да си расте по един и същ начин, все едно дали я бръснеш или не... А не е така.
Но при бръснене косъмът се “хипервъзстановява”. Става по - дебел, по - корав, расте повече. До определено ниво, доколкото го захранва корена. Нещо като при мускулите е. Срязаният косъм се възстановява малко по - голям.
От тази гледна точка при бръсненето няма реално “сгъстяване”. Просто косъмчета от брадата на ниво мъх, незабележими досега, започват да стават на брада.

Мнението беше редактирано от Стефан Симеонов на 14.06.08 21:28.

казано от The Prowler на 14.06.08, 19:34:

От известно време водим спор с едни приятели... Аз съм на мнението че брадата не се сгъстява защото се бръсне, а защото постепенно се увеличава нивото на тестостерон в мъжа и с него се сгъстява и окосмяването по цялото тяло... Моите приятели казват че като се бръснел косъмът получавал стимул да израстне по-нагъсто или някакви такива простотии .Кой е прав ???

По последни изследвания е доказано, е всяко нещо си има своя генетичен потенциал. Всеки косъм расте толкова, колкото позволява този потенциал.

15.06.08
16:26

Точно така!

15.06.08
17:17

казано от Миро на 14.06.08, 20:27:

Ами и двете са верни.Но ти си по-прав защото кьосетата и евнусите нямат бради.А причината е в липсата на хормона.Евнусите например са кастрирани мъже които са пазели харемите на султаните.При спад на тестостерона окосмяването зависещо от него намалява и се натрупва подкожна мас подобно на жените на определени места по тялото.И освен това някои мъже имат много рядко окосмяване,колкото и да го бръснат.А други са с буйна растителност по цялото тяло още от пубертета.

Тия скупените как са ги избирали ми е интересно ? Предполагам е било преди най-малко 1000 години ама много зверско ми се струва.

За брадата има много хора които само на контра се бръснат и то често и нямат бради

15.06.08
19:08

Аа,евнусите са били вероятно военопленници.В средновековието какви лошави работи са ставали,добре че не всичко знаем.След тая драстична манипулация мъжете  ставали кротки като агънца и идеалните пазачи на чуждите жени.За брадата и хормоните само да допълня.Някое момче на 10-12 г може цял ден да  стърже лицето си  с бръснача на баща си.От това нито един косъм няма да му поникне.Само косата ни е от ранна възраст,миглите и веждите.Всичко останало идва в пубертета.В една статия пишеше нещо такова-в кожата има хормонозависими рецептори на окосмяването.Когато се повишат хормоните,се задействат и те.От 18 до 25-27 години брадата става все по-гъста.Може да се спори от какво.Честото бръснене или високото хормонално ниво.За да станат груби космите все пак първо трябва да ги има.

Като почнете с тази генетика, направо ме разстрелвате.
ТО всичко е генетика. И това ,че имаме две ръце, а не четири крака, и то е генетика :)
Но това е обяснение тип “господ така каза”. Кой са гените на брадата, колко са, как да ги определим ,защо брадата е различна в различната възраст и ако я или ак оне я бръснем.
В гените ли е причината?
Естествено че не. С определени хормонални влияние специално брадата си и “въпреки генетиката” можете да манипулирате :) Виж, трета ръка още не знаем как да си изкараме...

Както казах, косъмът се удебелява при бръснене.
Включително на 10 и на 80 годишните.
Само до допустимата дебелина на косъма. Която рядко достига от първия път.
Която, най - вероятно си е чиста проекция на корена му.
А коренът не расте при бръснене.
Той расте под различни, вкл. и именно хормоналните влияния.

Така че и хормоните, и бръсненето влияят.
Но понеже въпросът е тук за бръсненето, а не за хормоните или “генетиката”...

Отговорът е : ТВЪРДО ДА!
При бръснене брадата расте, ако има накъде... Ако има кой да я “храни”.
Да, расте. И космите на гърдите, на краката... И те ше пораснат.
Който не вярва, да не им прави кола маска, а да ги избръсне.
Бръсначът няма да му промени хормоните...

Мнението беше редактирано от Стефан Симеонов на 15.06.08 20:46.

казано от Стефан Симеонов на 15.06.08, 20:42:

Както казах, косъмът се удебелява при бръснене.

Абсолютно невярно!

Ето ти името на първият лекар - изследовател, който през 70-те разбулва мита за връзката между бръсненето и дебелината на косъма: Mildred Trotter

Можеш да го вкараш в google, заедно с shaving, или hair.

Хората са изследвали под микроскоп основата на косъма на група бръснещи се, от първото бръснене в живота нататък. Тъй, като бръсненето излага на показ дебелата основа на косъма, вместо тънкия връх, се създава оптическата илюзия, че косъмът надебелява след бръсненето.

02.12.13
00:54

Боже,хората още вярват в митовете за бръсненето и удебеляването на косъма.Мислех ,че са останали само заблудените ,които не ядат след 18;00 ....

Мнението беше редактирано от Гената на 02.12.13 11:28.

21.12.13
15:04

Според мен повече си е до ген, а другото с бръсненето си е малко “бабини девитини”. Както и с косата при малките деца. Детето примерно е с рядка коса и бабите му я стрижат за да се сгъсти- пълни глупости.
Някои в пубертета се развиват по бързо, други по бавно, можеби пряко свързано е с количеството на тестостерон.

23.04.15
11:37

Здравейте! Попаднах на темата и ми стана много интересно от написаното по-горе. Няма да коментирам дали се сгъстява брадата при бръснене или не, просто искам да споделя какво се случи с моята конкретно. На 24 години съм и да речем си имам стабилна брада. Когато бях на 18 много исках катинарче ( не ме питайте защо и нищо лично към хората, които си имат). Започнах да бръсна бузите си на контра и си оставях само мустаците и брадичката със съединението разбира се, абе както си му е реда :)  и така доста време , но в един момент ми омръзна и го махнах, като започнах да се бръсна напълно. Минаха 6 години от тогава и сега все още си личи катинарчето, макар че космите са с еднаква дължина и дебелина. Просто по самият участък на катинарчето космите са по-нагъсто. И така, когато си оставя 4-5 дневна брада си имам и брада и катинарче и каквото се сетите. :D

Мнението беше редактирано от Искрен Радев на 23.04.15 11:39.

23.04.15
16:24

Колкото и изтъркано да звучи, при всеки е напълно индивидуално и наистина е въпрос на ген. Обемът на лицевото окосмяване - също. Има мъже, които имат косми само в областта на мустаците и брадичката, има и такива с гъста, обемна брада по бузите и т.н.

И това е валидно не само с окосмяването по лицето, но и по цялото тяло.

Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1