Коензим Q10 - прием и ползи

20.11.11
09:37

Наскоро разбрах, че Q10 съществува и под формата на таблетки (а не само в козметични кремчета).
Стана ми интересно, зачетох малко повече - всъщност още при първото ми ровене за информация, попаднах на статия в бб-тийм :)

Впечатление ми направи, че доказано

увеличава/подобрява генерирането на енергия
подсилва сърцето

И евентуално:

подпомага и стимулира загубата на мазнини
подобрява функциите на имунната система
увеличава аеробната издръжливост - спорна теория, за която няма крайно общо становище
намалява кръвното налягане - в малки граници

Звучи добре. Затова и пускам темата - някой има ли опит с прием на Q10 на таблетки? Усетил ли е ползи или евентуално някакви нежелани ефекти?

20.11.11
13:43

Взимал съм Q10 на Doctor’s best (100 mg) и на NOW (200 mg). Дозировката е 1 таблетка дневно, с храна, за предпочитане с мазна. Въпреки, че и на тези от 100 мг дозировката беше 1 таблетка, от тях взимах по 2. Не съм забелязал никакъв видим или поне описуем ефект, но и не очаквам - рекламират го като cardiovascular support. Надявам се с приема му да правя добро на сърдечния мускул, както и някакви  положителни последици от действието му като антиоксидант.

20.11.11
16:34

Най-вероятно ще го комбинирам с прием на ненаситени мастни киселини - такива са препоръките.
Комбинацията ми звучи многообещаващо, подсилващо и здравословно :)

Въпросният коензим се съдържа и в редица храни впрочем - ама все пак не може през ден да се яде сьомга :)
Иначе, има го и в ядките, броколите, спанака :)

DO
donsir

20.11.11
17:36

Ако не се лъжа в карантиите се съдържаше в по-големи количества.
Като добавка не съм пил,не знам.

20.11.11
19:13

Хм, интересно. Пише, че няма доказани негативни ефекти, но и как ще измериш позитивите не ми е много ясно. Натрупването в митохондриите и поддържане на синтеза на АТФ не ми звучи като нещо, което ще има забележими признаци.
Какво планираш да правиш? :)

21.11.11
14:01

Лятото в магазина беше дошъл един румънец. Изкупи всичкото Co Q10 независимо марката и концентрацията. Като го питах, защо толкова много, ми спомена, че бил излекувал жена си преди 2 години с дози над 3 грама дневно. Тя била болна от рак на гърдата и докторите имали наглостта да и кажат колко, ще живее...некви месеци не помня точно.

казано от Atom на 20.11.11, 16:34:

Въпросният коензим се съдържа и в редица храни впрочем - ама все пак не може през ден да се яде сьомга :)
Иначе, има го и в ядките, броколите, спанака :)

И най-вече в сърцата. Реална полза няма да усетиш, някои казват, че им увеличава малко аеробната издръжливост. По-скоро разлика би имало при продължителен прием от 2,5,10,20,50 години...

Личното ми мнение е, че за профилактика не ти трябват повече от 60 мг на ден... ако говорим за по-евтината и разпространена форма на Q10 - Убиквинон.

Поради проблеми които имах преди време със сърдечният ми ритъм ползвам Q10 в дозировка 60мг 1 път дневно в комбинация със рибено масло допълнително обогатено с  Q10. Определено наблюдавам повишаване на издържливостта и имам чувството че имам повече въздух при тежките упражнения като клек и тяга. Правил съм експерименти със и без  Q10.
Като цяло смятам, че използването на Q10 като здравословна добавка има положителен ефект.

Мнението беше редактирано от Светослав Илиев на 21.11.11 14:33.

23.11.11
10:17

Интересно, благодаря за отзивите!

Ще ви послушам за дозировката (60 мг дневно) :) Всъщност не очаквам някакви бързи чудеса, просто - здраве в дългосрочен план :)
И тъй като думичката “дългосрочен” май е ключова, трябва да помисля за най-изгодната (от финансова гледна точка) комбинация между Q10 и Омеги 3-6-9… и да ги почвам :)

Разкарай тези 3-6-9 и си пий рибеното масло. Омега-6 мастните киселини и без това се набавят лесно от храната.

DO
donsir

23.11.11
13:51

И според мен вместо 3-6-9 е по-добре NOW Foods Omega 3 , NOW Foods Super primrose oil(омега 6) и бутилка Коста Д’оро (омега 9 )

Препоръчани продукти
apple-placeholderarrowback-arrowbb-hexbb-lettersbeginner-wizardbodyweight-wizardbookmarkcalendar-foodcalendar-notescalendar-trainingGroupcartcheckoutclosecrossdiarydocumentdumbbell-wizardexpert-wizardfacebook-iconfacebookfemale-wizardfemalefootnotesforumgains-wizardghost-image-squareghost-imagegoogle+gym-wizardhabitinstagramleft-arrowlinkedinlogo-smallloss-wizardmailmaintain-wizardmale-wizardmaleman-placeholdermeasurementsmedium-wizardmessagesmy-bbnewsletterphotosplaceholderpollprofilereaction-greatreaction-negativereaction-neutralread-laterreadingright-arrowsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestarstoresubmit-arrowticktop-arrowtwitterTwitterwoman-placeholderyoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1