Помощ при избора на източник на мазнини

09.08.15
22:26

Здравейте,

Въпросът ми е как най-добре да комбимираме мазнините  в менюто си.

Пример:

Пълнени чушки с извара и орехи или маслини ?

Месо със салата домати краставици и авокадо или зехтин ?

Като цяло е ясно кои са добрите източници, но кога точно е добре да се консумират ?

Здрасти!

Няма някакви строго определени правила в това отношение.
Напоследък доста често хората задават сходни въпроси - сякаш има шаблон, по който да се хранят всички. :)

Конкретно по въпроса ти:
пълнени чушки с извара и орехи са ОК
пълнени чушки с извара и маслини също са ОК

месо със салата и авокадо е ОК
месо със салата и зехтин е ОК

—> ок са и 4-те варианта, но е добре да не циклиш само на 1 от тях, а да въртиш всички и да имаш разнообразие.

По принцип е хубаво да си набавяш мазнини от разнообразни източници, както и да следиш омега-6 да не вземат превес в диетата и да не са значително повече от омега-3.
Всъщност при повечето хора точно това се случва. Ето защо опция е включването на мазна риба, както и омега-3 като добавка - това към останалите източници на мазнини, които може да са сурови ядки, тахани, различни олия (сусамово, орехово, зехтин, тиквено).
Хубав източник на мазнини са кравето масло, както и жълтъка в яйцата (т.е яж яйцата цели).

http://www.bb-team.org/articles/2257_omega-3-esentsialni-mastni-kiselini-omega-3-emk
http://www.bb-team.org/articles/2261_omega-6-esentsialni-mastni-kiselini-omega-6-emk

Мнението беше редактирано от Вероника Налбатска на 09.08.15 22:36.

09.08.15
22:45

но кога точно е добре да се консумират ?

По всяко време на денонощието. Аз лично ги включвам предимно на закуска, ако тренирам преди обяд и на вечеря, а ако тренирам следобяд - в обяда, но аз мазнини ям 40-50гр на ден, наблягам на въглехидратите повече. Не мисля че има някакво особено значение, според това когато ти е удобно и се чувстваш добре.

Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1