Косопад при прием на креатин - възможно ли е?

29.12.15
16:53

Здравейте,

търсих и четох доста за креатина и косопада, но никъде не намирам конкретна информация по тази тема. Та, въпроса ми е - до колко е възможно да имам косопад, ако приемам креатин?

Изглежда, че при всеки е различно. За първи път се замислям да си взема креатин и доста се поинформирах, но точно по тази тема няма нищо конкретно. Все пак навсякъде пише, че възможността за загуба на коса е доста вероятна.

Тренирам от доста години и приемам само суроватъчен протеин, BCAA, л-карнитин, омега 3 и мултивитамини. Друго нищо не съм приемал като добавки и сега искам да добавя и креатин(всеки го препоръчва за по-добри резултати). Но ме притеснява този косопад, защото уж веднъж започне ли косопада и да спреш креатина, то ще си продължи.

Единственото мнение, на което съм склонен да врявам е, че всичко е до ген. И ако генът ми е такъв, и приемам креатин ще оплешивея по-бързо? :D

Темата беше редактирана от nbstw на 29.12.15 16:57.

За първи път чувам за такава зависимост.
Дай да четем материали за креатина и косопада... щом има навсякъде, няма да те затрудня (а аз не намирам сериозни такива данни по някаква причина).

Мнението беше редактирано от Кольо Пияндето на 29.12.15 16:59.

29.12.15
17:05

Точно за това питам тук, дали има случаи на подобно нещо. Четох по английски сайтове и форуми и наистина има доста хора, които се оплакват от това. Както казваш ти, на български много малко неща намерих. Явно във България нямаме такъв проблем, а? :D :D

Лично аз, имах косопад, когато бях на НВД. Явно не съм приемал достатъчно витамини. Никога повече не правя НВД, карам си на РБД и приемам добавки(мултивитамини) и нямам проблеми с косопад. За това се притеснявам, да не започне пак косопад, ако взема креатин, тъй като има доста народ, който се оплаква от това.

Мнението беше редактирано от Кольо Пияндето на 29.12.15 17:19.

Това е форум, а не чат.
Дай да ги видим тия сайтове и форуми, де... има Google Translate даже...

29.12.15
17:43

Dihydrotestosterone (DHT) is connected to hair loss in people genetically susceptable to hair loss (if it runs in the family); due to this, anything that increases DHT may cause suspicion for accelerating hair loss

Creatine supplementation has been implicated in increasing DHT in one study conducted on male rugby players (to varying levels of 40-56%, with the lower amount being with 5g daily usage), after three weeks of usage.[7] The documented response to this study[8] inquired mostly about methods, but found no statistical faults. Although this study was statistically sound, other studies that measured androgens are mixed both positively[9] and negatively[10] for testosterone.

The mechanisms as to why Creatine may increase DHT could be related to testosterone per se, but Creatine also increased the ratio of DHT:Testosterone; this is currently unexplained.

How is creatine connected to hair health?
So far, creatine looks more like the good guy, but is there anything we’re missing? According to a study conducted by the Department of Physiological Sciences at Stellenbosch University, the use of creatine monohydrate promotes the conversion of testosterone into dihydrotestosterone (DHT), a hormone that causes male pattern baldness by “suffocating” the hair follicle. This has been confirmed by a number of studies in the Clinical Journal of Sports Medicine.

Although DHT is also synthesized in the hair follicle, it may block nutrient absorption if in excess, leading to the gradual thinning of the hair shaft as the follicle will shrink in size prior to permanent deterioration.

http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=144869541

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19741313

http://www.scienceshair.com/creatine-hair-loss/

https://www.reddit.com/r/Fitness/comments/1vfvdk/creatine_and_hair_loss/

http://seannal.com/articles/supplementation/creatine-hair-loss.php

Накратко този тестостерон - Dihydrotestosterone (DHT) - се вдига при прием на креатин, което води до косопад ПРИ ЧУВСТВИТЕЛНИТЕ към този тестостерон.
Висок Dihydrotestosterone (DHT) = косопад

https://www.youtube.com/watch?v=StC0SvvFgpM - много добре обяснено. И казва, че няма от какво толкова да се притесняваме при прием на креатин в малки дози(3 гр.)

Мнението беше редактирано от nbstw на 29.12.15 18:01.

29.12.15
18:08

Да добавя, че аз не съм против креатина. Просто има една теория, че креатина води до косопад, което се оспорва и няма конкретен факт относно това. И тъй като сега искам да го приемам редовно, си имам малко притеснения

Мнението беше редактирано от nbstw на 29.12.15 18:08.

По принцип, ако в рода си нямаш плешиви (и не злоупотребяваш със здравето си), няма причина да се притесняваш. Не е абсолютна закономерност, но е преобладаваща.

Високият DHT сам по себе си не води до косопад/оплешивяване. Това зависи както се спомена и от гена и по-точно - андрогенните рецептори в скалпа. Също така, макар да не мога да отхвърля на 100% теорията, креатинът няма пряка зависимост към половите хормони и неговото действие е на съвсем друго ниво. Вдигането на тестостерона в резултат на прием на креатин може бегло да се обясни с хормонален отговор към по-високия интензитет на натоварване, който креатинът позволява (увеличавайки нивата на АТФ и като цяло производителността/работоспособността на мускулните влакна). И въпреки това, подобни изследвания леко ме съмняват. Също така, в изследването, което си споделил ( http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19741313 ) не се описва какви са резултатите на контролната група приемала 50/30гр глюкоза.

Това, което също ме съмнява - нивата на тестостерон са останали същите, но тези на ДХТ са се увеличили сериозно. Само че ДХТ се синтезира от тестостерон през ензима 5-алфа редуктаза...нещо ми бяга тука логиката... :)

Както казах - не изключвам варианта да има ефект креатина, но аз лично не се сещам за пряк път, по който да го прави. Имайки предвид и че за 1ви път чувам за подобно нещо - по-скоро ми се струва кьорфишек :)

30.12.15
13:30

На колко години си? Може би просто, така да се каже,  да ти е дошло времето да поразредиш малко косата и двете неща да са съвпаднали.

Това е едно от онези неща, които на теория са истина, но на практика - не.

Отделно, че връзката между прием на креатин и покачването на DHT ако не бъркам е установена само във въпросното изследване с ръгбистите. Резултатите са си резултати, факт са, но изследването е само 1.

Директни изследвания свързващи косопада с прием на креатин също няма, така че...не си създавай излишни главоболия. :)

Мнението беше редактирано от Тихомир Велев на 06.01.16 10:18.

06.01.16
20:51

Благодаря за отговорите. Днес си взех креатина на Мех. Да видим, дали ще стана машина с таз добавка хахаах

Мнението беше редактирано от nbstw на 06.01.16 20:51.

Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1