Отслабване при хипертония I-ва степен.

29.03.16
15:15

Здравейте на всички! Историята ми е следната:
Преди 5-6 г. ми откриха високо кръвно ( изразяващо се в долна граница около 100 ). В момента съм на 28 г. 180ст. висок и 100 кг тегло.
Тогава бях 100 кг.  и ми казаха, че кръвното ми налягане се дължи на наднорменото тегло ( на 20 години бях 80кг).  За половин година отслабнах с около 15 кг. и всички оплаквания изчезнаха ( виене на свят, задушаване, шум в ушите и т.н.). За съжаление отново напълнях, кръвното се повиши, както и холестерола  и от 4 години пия Конкор 5 мг (Бизогама 5 мг). Тогава ми направиха ехография, на която нямаше нищо притеснително. Преди година и половина започнах отново да поддържам долко граница 100 и се наложи да отида отново на кардиолог. Пак ехография, на която нямаше нищо притеснително и ми забиха диагноза хипертония първа степен като ми добавиха Атаканд 10 мг вечер. От 3 месеца Атаканд вечер е заменен с oще 5мг бета-блокер.
Твърдо съм решил  да отслабна и имам няколко въпроса, на които ще Ви бъде много благодарен ако ми отговорите:
1. Какво бихте ми препоръчали да пия като добавка за редуциране на мазнините по тялото (имам ги в излишък)?
2. Поради голямото тегло изпитвам болки в краката при по-продължително тренировки (предимно бягам на стадион).
Какво бихте ме посъветвали да пия?
3. Какви насоки бихте ми дали за протичане на една тренировка?
4. Какво да очаквам при редуциране на теглото?

Предстои ми да ходя при кардиолог, но това което наблюдавам, е че изписват предимно бета-блокери.
1. Какво мислите за тези медикаменти(до колкото съм чел са най-неблагоприятните за спортуващи хора)?
2. Какви изследвания е добре да направя?

Благодаря Ви за отделеното време!!!

Темата беше редактирана от Kalin Trajkov на 29.03.16 15:16.

29.03.16
16:18

казано от Kalin Trajkov на 29.03.16, 15:15:

1. Какво бихте ми препоръчали да пия като добавка за редуциране на мазнините по тялото (имам ги в излишък)?

Недей да пиеш никакви добавки. Ако нямаш метаболитен синдром, вероятно все още не си минавал през ендокринолог и не са ти изписали метформин, така че засега задръж с това.
Отслабването става с калориен дефицит. Премисли внимателно храненето си - спри всичко със съдържание на захар и глюкозо-фруктозен сироп, спри тестените изделия (особено тези с бяло брашно), ограничи картофите и ориза, внимавай с количеството мазнини, но най-вече смятай общото количество калории и гледай да си около 10% в дефицит.
За човек като теб на ръба на метаболитния синдром ще е много добре да започнеш да се храниш циклично - потърси статии за “циклично хранене” (intermittent fasting).

2. Поради голямото тегло изпитвам болки в краката при по-продължително тренировки (предимно бягам на стадион).
Какво бихте ме посъветвали да пия?

Тежък човек + бягане = проблеми. Изобщо недей да бягаш.

3. Какви насоки бихте ми дали за протичане на една тренировка?

Наблегни на силовите тренировки с комплексни упражнения. Те ще ти помогнат не само да изразходваш енергия по време на тренировката, но и след нея, а също и да изградиш активна маса, която сама по себе си е по-голям консуматор от сланината при същото тегло.

4. Какво да очаквам при редуциране на теглото?

Очаквай подобрение на общото здравословно състояние. Но не сваляй рязко и бързо, защото после пак ще качиш. Намери си режим, който да можеш да поддържаш дългосрочно.

Предстои ми да ходя при кардиолог, но това което наблюдавам, е че изписват предимно бета-блокери.
1. Какво мислите за тези медикаменти(до колкото съм чел са най-неблагоприятните за спортуващи хора)?

Повечето проблеми се свързват със старите неселективни бетаблокери (метопролол). Обикновено няма проблем със селективните бета-блокери (небиволол) - страничните им ефекти са слабо изразени и се проявяват много рядко.

2. Какви изследвания е добре да направя?

Каквито ти каже кардиологът. Отделно от това задължително си направи един профил на кръвната захар или поне еднократно изледване сутрин на гладно. Няма да навреди и липиден профил.

Мнението беше редактирано от Boby_ на 29.03.16 16:19.

29.03.16
17:01

Благодаря за отговора! Гладуването (ПГ) не мога да го приложа, тъй като по професия съм “Програмист” (прекарвам по 8-12 ч. пред компютър на ден) и ако мога да накарам мозъкът ми да работи на 120% ще го направя. Спрях се на бягането, тъй като резултатите преди време от него бяха мноого добри. За съжаление в момента с тези килограми нещата се случват много мъчно.

29.03.16
17:09

казано от Kalin Trajkov на 29.03.16, 17:01:

Благодаря за отговора! Гладуването (ПГ) не мога да го приложа, тъй като по професия съм “Програмист” (прекарвам по 8-12 ч. пред компютър на ден) и ако мога да накарам мозъкът ми да работи на 120% ще го направя.

Което няма никаква връзка :) Дали си програмист или чистач на вход няма отношение към периодичното гладуване и работата на мозъка. Даже ще ти е и по-лесно поносимо поради ниския енергоразход в работата ти.

казано от Kalin Trajkov на 29.03.16, 17:01:

За съжаление в момента с тези килограми нещата се случват много мъчно.

така ще е докато не почнеш да тренираш. Силовите тренировки имат доказан положителен ефект върху хипертонията. Съвсем реално е след шест месеца или след година силови тренировки да нямаш нужда от каквито и да било медикаменти за контрол на кръвното налягане.

Мнението беше редактирано от James Hinks на 29.03.16 17:18.

29.03.16
23:15

казано от James Hinks на 29.03.16, 17:09:

Съвсем реално е след шест месеца или след година силови тренировки да нямаш нужда от каквито и да било медикаменти за контрол на кръвното налягане.

Аз съм пример за горното...

Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1