Соматотиповете - дискусия около понятието и неговото реално приложение

Прескочи до:

Местя тук разговор, възникнал в един от дамските дневници.

Темата беше редактирана от Кольо Пияндето на 05.05.16 21:41.

04.05.16
19:31

казано от Елена на 04.05.16, 19:15:

Не знам, Иви, още не знам точно как ще процедирам, затова казах, че съм в процес на обмисляне. Идеята ти звучи разумно обаче.

А какъв тип съм - не знам, вероятно ендоморф. Обаче аз не вярвам много в тренировки и хранене, подходящи за определени телосложения, кръвни групи и др. При мен всяко раздвижване е добре дошло. Пилатес, боди пъмп, тежести, ходене - всичко.

Раздвижването винаги е добре дошло. И аз се опитвам да се движа повече. :)
Хубаво е да си знаеш соматотипа, или поне кой преобладава при теб. И наистина има тренировки, които са и които не са подходящи при даден тип тяло.
Ето примерно аз се определях дълго време като мезо-ендо, но днес погледах едно клипче с хубави разяснения за типовете тяло и как да се определим и заключих, че просто съм надебелял мезоморф. Защо? Защото когато тренирам и съм на режим свалям лесно тегло, променям се бързо и качвам маса и сила. Обаче когато мързелувам, не внимавам с въглените и храната като цяло ми е множко, лесно омазнявам. Запазвам голяма част от формата си, оставам стегната, но омазнявам.
Затова при мен е важно да има както силови, така и да има достатъчно кардио за да изгоря мазното. Ако не правя или намаля кардиото, ставам набита, а точно от това бягам. Откъм диетата манипулирам въглените (не без помощта и знанията на един определен човек де). Но винаги ми трябва зареждане; имам нужда от въглен и вече ти бях казала, че няколко дни без въглен е смърт за мен и глад за сладко.
Сигурно вече се усещаш накъде бия, но, мисълта ми е, ако наистина се определяш като ендоморф (и имаш съответните доказателства в подкрепа на това), наистина ще ти е нужна редукция на въглените, но не пълно отрязване. И ще ти е от полза да видиш какви тренировки са подходящи за този тип тяло.

05.05.16
00:14

казано от Love на 04.05.16, 19:09:

И да питам, според теб какъв соматотип си - екто, мезо или ендоморф?
Ако разбереш какъв си, смятам, че това ще те насочи към типа тренировки и количествата на макротата... за да си постигнеш по-лесно целите. :)

Това са пълни глупости.

05.05.16
00:23

казано от James Hinks на 05.05.16, 00:14:

Ако разбереш какъв си, смятам, че това ще те насочи към типа тренировки и количествата на макротата... за да си постигнеш по-лесно целите. :)

Това са пълни глупости.

Тези соматотипове в чист вид са рядкосрещано явление в интерес на истината. Като се замисля , най-често хората притежават комбинация от тях. И все пак за останалото  дамата е права ;)

Мнението беше редактирано от ME4O_TURIST на 05.05.16 09:21.

05.05.16
00:31

В тоя Форум всички сте прави. А най-правите са или дебели, или освободени от физическо, или никога не са напъвали сериозно да тренират, или комбинация от трите ;)

05.05.16
00:41

Това са пълни глупости.

И да са,и да не са, факт е,че ако си над 20% мазно, нямаш работа да ядеш 80-100гр въглени на ден,при тренировки за “раздвижване”.

05.05.16
00:41

Ти ‘па си Ален Делон :D Сори, аз не спадам в трите категории, просто ми е голям .Умишлено ти опонирах в последния пост толкова лаконично, за да е в унисон с твоя. Моята логика е, че ако изолираме трима юнаци, всеки от тях притежава до голяма степен белезите на различен соматотип, храним ги еднакво и ги тренираме също толкова еднакво, то резултатите вероятно ще бъдат различни :)

05.05.16
00:47

Соматотипът не е константа, не си осъден доживотно да си ендоморф,например.Толкова много променливи може да се променят.. :)

Определянето на Соматотипът може да е от полза. Понякога.

По-често обаче се използва като оправдание,като онова с едрия кокал. :Д

Мнението беше редактирано от Juls на 05.05.16 00:48.

05.05.16
00:50

казано от ME4O_TURIST на 05.05.16, 00:23:

Тези соматотипове в чист вид са рядкосрещано явление в интерес на истината. Като се замисля , най-често хората притежават комбинация от тях. И все пак за останалото  дамата е права ;)

Това със соматотиповете е пълна глупост, няма никакви научни данни за подобно разделяне.

казано от Juls на 05.05.16, 00:41:

И да са,и да не са, факт е,че ако си над 20% мазно, нямаш работа да ядеш 80-100гр въглени на ден,при тренировки за “раздвижване”.

Що не? Няма да отслабва ли? Между другото, за жени, 20-25% мазнини са в нормата.

Мнението беше редактирано от Петко К на 05.05.16 00:58.

05.05.16
00:55

казано от Маргарита Манева на 04.05.16, 14:10:

казано от Елена на 04.05.16, 08:15:

Така е. :) Честно да си кажа, за фасула и нахута знаех, но за лещата - не. Предполагам, че и с пз ориза трябва да се процедира по същия начин, а не само да се измива.

Ориза не е бобова култура.

ПП: Извинявай, но не мога да не попитам: кето бисквита?!...какво всъщност има в нея?

кето бисквитата всъщност е изсушен бекон.

05.05.16
00:58

казано от Петко К на 05.05.16, 00:50:

Това със соматиповете е пълна глупост, няма никакви научни данни за подобно разделяне.

Що не? Няма да отслабва ли? Между другото, за жени, 20-25% мазнини са в нормата.

Не знам. Налучквам? ! :Д

05.05.16
01:03

казано от Петко К на 05.05.16, 00:50:

Това със соматотиповете е пълна глупост, няма никакви научни данни за подобно разделяне.

Какви научни данни ти трябват? Просто се огледай докато тренираш, да речем. На пътеката ще видиш ниския трътльо да пръхти, а вдясно ще видиш как нисичкия Херкулес изпомпва бицепсите с  лост от стоеж :D
Ест. в ъгъла Сашо цъка с език, възмутен , че единият е освободен от физическо , а другият не е функционален :D

05.05.16
01:45

казано от ME4O_TURIST на 05.05.16, 01:03:

Какви научни данни ти трябват? Просто се огледай докато тренираш, да речем. На пътеката ще видиш ниския трътльо да пръхти, а вдясно ще видиш как нисичкия Херкулес изпомпва бицепсите с  лост от стоеж :D
Ест. в ъгъла Сашо цъка с език, възмутен , че единият е освободен от физическо , а другият не е функционален :D

И какво като видя? Че единия обича да яде и си мисли, че пътеката ще му реши проблема, а другия е назобен и обича да помпа бицепси?
Просто зад това разделение няма никаква наука, това си е чиста псевдо-наука. Трите типа са отречени отдавна (и под отдавна, имам предвид поне половин век) като легитимна система, по която можеш да класифицираш хората.
Първо, че за да се създаде тази система, са ползвани само снимки (?!) на хора, т.е., няма обективен критерии, по който Шелдън ги е квалифицирал. Второ, създадена е от психолог (?!), за да види дали на външен вид може да се определи характера и поведението на хората (т.е., дали може да разпознае престъпниците). Естествено, мускулестите ги изкарал най-големите престъпници :D
Но сред фитнес средите доста митове и глупости се ширят, та това не е най-голямата, така или иначе ;) 

казано от Juls на 05.05.16, 00:58:

Аз пък знам.
Ако поддържа дефицит, ще сваля, дори и само въглехидрати да яде. Естествено, може да има друг проблем - контрол на апетита. Протеините като цяло са по-засищащи, а от въглехидратите може да и се вдигне апетита.
Но това тя да си го прецени, ако реши да ги увеличи.

Мнението беше редактирано от Петко К на 05.05.16 01:46.

Иван

05.05.16
06:30

Бил съм и трите соматотипа в различни периоди. Busted!!!

05.05.16
09:21

Еееех този Петко . Върти-суче и пак по-здравите ги квалифицира като “назобени” .

Това са пълни глупости.

Мнението беше редактирано от ME4O_TURIST на 05.05.16 09:22.

05.05.16
09:41

казано от Петко К на 05.05.16, 01:45:

казано от ME4O_TURIST на 05.05.16, 01:03:

казано от Juls на 05.05.16, 00:58:

Аз пък знам.
Ако поддържа дефицит, ще сваля, дори и само въглехидрати да яде. Естествено, може да има друг проблем - контрол на апетита.

Това е нищо повече от  предположение...
В случай,че се окажеш прав...колко дълго ще продължи явлението и колко пъти по време на процеса ще се наложи да ореже още от калориите,за да сваля само на ВХ?
За каква редукция на мастни клетки може да говорим?

Задачата на инсулина е да трупа онова,което е излишно. При хранене само с въглехидрати, постоянни спайкове, още с първия мийл си е попълнила черния дроб и гликогена. И после къде? И това всеки ден? При тези тренировки и този процент мазнини?

Пък да не говорим ,че ввх диети са най-опасни при хора,които имат/са предразположени към сърдечни проблеми,което пък е свързано със съотношението на активното тегло и мазнините в тялото.
И т.н. и т.н.

05.05.16
10:58

казано от Juls на 05.05.16, 09:41:

За каква редукция на мастни клетки може да говорим?

Юле, броят на мастните клетки се определя през първата година от живота на детето и след това никога повече не се променя. Мени се само обемът им.
Петко е прав, че високовъглехидратната диета при дефицит ще доведе до сваляне във всякакъв период от време и нито инсулиновите пикове, нито източникът на калории ще променят това. Усложненията при дългосрочно практикуване на такова хранене ще са от друго естество - недохранване. Липсата на белтъчини и аминокиселини ще доведе до намаляване на мускулната маса, а тази на мазнини - до различни хормонални проблеми. В добавка диета, основана на храни с висок гликемичен индекс, ще води до постоянен глад и е почти невъзможно да се спазва по собствена воля задълго. Ще настъпят и адаптации, които ще свалят калориите,  нужни за неутрален баланс, тоест ще се наложи допълнително намаляване на приемането количество, за да продължи свалянето.
Нищо от това обаче не отменя факта, че ако си на дефицит, ще сваляш, каквото и да ядеш. Друг е въпросът какъв ще е този дефицит, как ще го сметнеш и дали всичко това има смисъл. ;)

05.05.16
11:19

Като почнете да мелите за тоя  дефицит и ми се дотакова :)

Честно, понякога не мга да проумея как може да се гледа само в една посока и да се игнорират множество други фактори...

05.05.16
11:22

Гледаме това, което има значение и игнорираме това, което няма.

05.05.16
11:27

Мисля, че НВД под някаква форма е добър вариант за мен, но трябва да видя как точно да си я структурирам така, че да работи най-успешно и дългосрочно ПРИ МЕН. Това става с пробване.

Никъде не съм казала, че ще ям основно въглехидрати.

Мнението беше редактирано от Елена на 05.05.16 11:28.

05.05.16
11:50

казано от Juls на 05.05.16, 11:19:

Като почнете да мелите за тоя  дефицит и ми се дотакова :)

Честно, понякога не мга да проумея как може да се гледа само в една посока и да се игнорират множество други фактори...

Би ли ми обяснила в такъв случай как ще сваляш, ако си на положителен калориен баланс? Бъди креативна.

05.05.16
12:20

Като се хванете за тоя баланс и няма пускане :)
Това са силно индивидуални неща, няма двама еднакви, с еднакви нужди и особености на тялото, че да търсим толкова сметки. Аз съм пробвал в период, който съм тренирал свръхинтензивно, ежедневно, с двуразови тренировки, с различни натоварвания, да се храня на неутралния баланс и резултата беше килограми отгоре и то за кратко време. В същото време тук има хора, които не тренират и на половина на това, което съм правил и на почти същите калории не качват нищо.
Ако нещата ставаха със сметки...всички щяха да са изпилени на фибри.

05.05.16
12:30

Точно със сметки стават, ама не по формули. Именно защото баланса е индивидуален и може да се променя в известни граници, се определя опитно и се регулира постоянно (ежеседмично). Аз точно така се изпилявам до фибри. Всеки път, когато реша, без изключение.

05.05.16
12:32

Ето затова цялата тая работа с типовете не е измишльотина ;)

05.05.16
12:39

казано от James Hinks на 05.05.16, 12:20:

Не е съвсем така...мен хич не ме бива в сметките...в подобен случай, щях да си бъда дебела. :)

05.05.16
13:22

казано от James Hinks на 05.05.16, 12:20:

Като се хванете за тоя баланс и няма пускане :)
Това са силно индивидуални неща, няма двама еднакви, с еднакви нужди и особености на тялото, че да търсим толкова сметки. Аз съм пробвал в период, който съм тренирал свръхинтензивно, ежедневно, с двуразови тренировки, с различни натоварвания, да се храня на неутралния баланс и резултата беше килограми отгоре и то за кратко време. В същото време тук има хора, които не тренират и на половина на това, което съм правил и на почти същите калории не качват нищо.

Какво общо имат сметките? По определение неутралният баланс е онова количество калории, при което не сваляш и не качваш. Ясно е, че това първо не е фиксирана стойност, а е диапазон, второ е уравнение не с една, а с поне две независими променливи (приход и разход) и трето не е постоянна величина, а се мени непрекъснато в зависимост от фактори като физическа активност, хормони, съотношение на макронутриентите и други вещества в храната, денонощен режим на хранене, адаптация на организма и каквото още се сетиш. Това ясно показва, че няма приложим начин да го пресметнеш, че дори и да си близо. Което обаче не променя по никакъв начин факта, че ако си в отрицателен баланс, сваляш, ако си в положителен, качваш.
Това какво си пресметнал и какъв ти е реалният неутрален баланс вече са съвсем различни неща.  :)

05.05.16
13:28

Виждам, че моето мнение за соматотиповете е станало “ябълката на раздора”... Та, извинявам се на Елена, че изобщо го споменах и породих тоя спор в дневника й.
Естествено, всеки си държи на своето мнение, аз не твърдя със сигурност, че типа тяло е основополагащ и трябва да си го знаеш за да имаш каквито и да било резултати. Но мисля, че е полезно поне да имаш представа кой тип си, или поне кой преобладава.
Казвате, че било мит. Може и така да е, но ако е мит защо и в сайта на bb team имаме специални статии за него? Както и във всяка друга фитнес медия? И не е задължително да чета статии в сайтове, стига ми и просто да наблюдавам хората около мен и да откривам типовете в тях.
Освен това никъде не казвам, че соматотипа е до гроб и ако си ендоморф си осъден да си дебел и нещастен. Това изобщо не е вярно. Както каза Джулс, има много фактори, и не трябва да се гледа само едното. Ако един ендоморф яде балансирано, тренира редовно и се грижи за себе си, той няма да изглежда много по-различно от други трениращи. Просто ще е фит.
Другото, когато човек си направи дневник тук и примерно каже, че иска да качи повечко мускул, защото е много слаб, но каквото и да яде не качва нищо, какво ви идва първо на ума? Че има бърз метаболизъм, че е типичен ектоморф? Не? Ама ако му кажете просто да си тренира редовно и да яде повече, това ще му свърши ли работа? И каква програма ще му препоръчате? Сплитче с много повторения, или по-скоро кратки тренировки, с повече базови движения и повторения между 5 и 8?
Не знам дали съм права, аз и не претендирам да съм, но независимо с какви подбуди е правено въпросното проучване, мисля, че има доза истина в него. Направо се включвам в категорията права и дебела, за първото може и да не знам дали е така, но за второто си знам, че е. :D
Peace

05.05.16
13:37

казано от Love на 05.05.16, 13:28:

Казвате, че било мит. Може и така да е, но ако е мит защо и в сайта на bb team имаме специални статии за него? Както и във всяка друга фитнес медия? И не е задължително да чета статии в сайтове, стига ми и просто да наблюдавам хората около мен и да откривам типовете в тях.

Това че много хора вярват в нещо не го прави истина...дори и вярващите да са милиони, или дори милиарди. :) Не само в този случай, а по принцип.
Наскоро гледах материал, където показваха архива на Ватикана и там се съдържаха все още разпитите на Галилей пред Инквизицията по повод на безумната му идея че Земята можело и да не е баш това, което света си мисли. :)

Мнението беше редактирано от Margi на 05.05.16 13:42.

05.05.16
14:10

Да се изплющя и аз—дори и да ги броим калориите, то не е ясно доколко точно ги броим, колко точни данни имамем за величината килокароия в продукт и колко от бройката килокалории се усвоява.  Четох някъде, че при сложните въглехидрати 1/3 от калориите отиват за тяхното изгаряне, но ми звучи твърде хубаво, за да е вярно.  Отделно—не знам какъв соматип съм, но при мен само на въгл. виждам по-добри резултати.
В крайна сметка, мисля, че всеки трябва да намери варианта за самия себе си, който може да спазва дългосрочно.

05.05.16
14:22

Само да вметна - теорията на Шелдън за соматотиповете е част от нещо, наречено Constitutional Psychology. Тази псевдо наука е плод на времето си - в тези години евгениката се е радвала на много голяма популярност и двете са свързани. Шелдън е изградил теория около доста оскъдните за епохата знания по биохимия и физиология. Ако се замислите за имената на соматотиповете - те идват от трите зародишни слоя на ембриона, от които се развиват различни тъкани в организма, самата теория е доста детермистична, т.е. генетиката предопределя всичко. Много сходни черти има с френологията (т.е. как формата на главата определя личността). Странно е колко митове хората масово приемат за чиста монета, само защото са опаковани по убедителен начин.

05.05.16
14:23

Това със соматотиповете би било много полезно, ако имаше някакво продължение и някаква наука зад него. Самото знание какъв тип си, не дава много.
В Аюрведа имат деление на според психосоматичните типове. Там описват много повече характеристики за самите типове хора, за техните особености, евентуални заболявания и дисбаланси в тялото, за това кое как влияе на всеки от тях и още много други, т.е. това знание служи за много неща и зад него стои цялата им медицинска наука. В западното разделение на екто, мезо и ендоморфи не стои нищо съществено, коетого прави съвсем безполезно (или поне с възможност за изключително тясна употреба)....също както броенето на калории, измерването на проценти подкожни мазнини и т.н.

Мнението беше редактирано от Margi на 05.05.16 14:26.

05.05.16
15:57

Но мисля, че е полезно поне да имаш представа кой тип си, или поне кой преобладава.

С какво ще ти е полезно, след като самата класификация е изсмукана от нищото и е невярна? Не можеш да строиш тренировки или хранителни режими на подобна база.

Може и така да е, но ако е мит защо и в сайта на bb team имаме специални статии за него? Както и във всяка друга фитнес медия?

Защото в сайтовете и медиите всеки може да си пише, каквото си иска. Това не го прави истина.

И не е задължително да чета статии в сайтове, стига ми и просто да наблюдавам хората около мен и да откривам типовете в тях.

Ако търсиш, можеш много неща да “откриеш” - нали точно така и Шелдън е “открил” соматотиповете ;)

Ако един ендоморф яде балансирано, тренира редовно и се грижи за себе си, той няма да изглежда много по-различно от други трениращи. Просто ще е фит.

Ако яде според нуждите и целите си, няма да е ендоморф. Точно това се опитвам да обясня, че тия “типове” са измислени само на база външен вид. По тая скала аз съм бил както ендоморф, така и мезоморф, а ако спра да тренирам и ям, сигурно ще стана и ектоморф :D

Другото, когато човек си направи дневник тук и примерно каже, че иска да качи повечко мускул, защото е много слаб, но каквото и да яде не качва нищо, какво ви идва първо на ума? Че има бърз метаболизъм, че е типичен ектоморф? Не? Ама ако му кажете просто да си тренира редовно и да яде повече, това ще му свърши ли работа? И каква програма ще му препоръчате? Сплитче с много повторения, или по-скоро кратки тренировки, с повече базови движения и повторения между 5 и 8?

На мен първото, което ми идва наум е, че яде като манекенка и тренира като такава ;) А сплит и много повторения на нито един начинаещ не бих препоръчал, ако иска да качи максимално бързо и ефективно мускулна маса. Няма значение какъв тип е.

казано от Solomon Kane на 05.05.16, 14:22:

Странно е колко митове хората масово приемат за чиста монета, само защото са опаковани по убедителен начин.

И аз ги приемах за истина, навремето.
Всеки е бил (и е) невеж в даден момент от живота си и по дадени теми.
Между другото, не казвам, че всички сме еднакви и няма различни хора - напротив. Просто факторите са много повече, че да могат да се класифицират типовете тела в 3 прости категории.
Между другото, дори да приемем класификацията на Шелдън за чиста монета, то е два пъти по-вероятно да сте мезоморфи, от колкото екто или ендо ;)

А относно сметките и калориите, ето статия на който му се чете.
https://gomaleo.wordpress.com/2013/07/22/metabolic-derangement/
https://gomaleo.wordpress.com/2013/07/30/metabolic-derangement-extreme-calorie-restriction-edition/
Има си и линкове към съответните медицински изследвания, не е като да е изсмукана от нищото. 

Ще синтезирам накратко - в общия случай, хората подценяват, в някои случаи до два-три пъти, колко калории ядат реално (и от колко имат нужда в действителност), и това е въпреки факта, че ги наблюдават. Затова сметките им не работят, и си мислят, че са с бавен метаболизъм. Забавянето на метаболизма е реалност, но става въпрос за забавяне от порядъка на 20% от предвидения, а не за два пъти или повече. И това е при екстремен глад или проблеми с хормоните.
Т.е., няма как да ядете по 1000 калории (дори да са чиста захар) и да качвате.

Мнението беше редактирано от Петко К на 05.05.16 15:57.

05.05.16
16:42

казано от Петко К на 05.05.16, 15:57:

Ако яде според нуждите и целите си, няма да е ендоморф. Точно това се опитвам да обясня, че тия “типове” са измислени само на база външен вид. По тая скала аз съм бил както ендоморф, така и мезоморф, а ако спра да тренирам и ям, сигурно ще стана и ектоморф :D

Леля ми от София е висока 165см и тежи към 50 кила. Съвсем спокойно може да я определиш като “клечка”. Жената е с професия “домакиня”, няма кой знае колко напрегнато ежедневие. Според физическата и активност и другите данни, би трябвало да яде към 1500-600 калории да си стои на това тегло, нали? Не съм го смятала, просто нахвърлям примерни данни. Да обаче тя яде много, може би от порядъка на 3000 калории на ден, обожава сладко, особено домашни сладкиши и си ги плюска с кеф, а семейството и се шегуват с нея защото по два пъти на вечер - обикновено след 12 часа - отваря хладилника и изяжда каквото има вътре - готвено, мезета, няма значение. И после ляга да спи. Държи едни кила, слаба е, дори и се четат ребрата под ключицата, издължени, леко изразени мускули има. Не е skinny-fat.
Няма фитнес цели, но яде калории които би поглъщал мъж на 80 кила, когато е в период на качване. И не изглежда като ендоморф.
Обясни това?

Нямам намерение да споря, нито да се заяждам. Просто ми е интересно какво ще отговориш. :)
Може и на ЛС, за да не спамим тук.

Мнението беше редактирано от Love на 05.05.16 16:51.

05.05.16
16:51

казано от Love на 05.05.16, 16:42:

казано от Петко К на 05.05.16, 15:57:

Леля ми от София е висока 165см и тежи към 50 кила. Съвсем спокойно може да я определиш като “клечка”. Жената е с професия “домакиня”, няма кой знае колко напрегнато ежедневие. Според физическата и активност и другите данни, би трябвало да яде към 1500-600 калории да си стои на това тегло, нали? Не съм го смятала, просто нахвърлям примерни данни. Да обаче тя яде много, може би от порядъка на 3000 калории на ден, обожава сладко, особено домашни сладкиши и си ги плюска с кеф, а семейството и се шегуват с нея защото по два пъти на вечер - обикновено след 12 часа - отваря хладилника и изяжда каквото има вътре - готвено, мезета, няма значение. И после ляга да спи. Държи едни кила, слаба е, дори и се четат ребрата под ключицата, издължени, леко изразени мускули има. Не е skinny-fat.
Няма фитнес цели, но яде калории които би поглъщал мъж на 80 кила, когато е в период на качване. И не изглежда като ендоморф.
Обясни това?

Нямам намерение да споря, нито да се заяждам. Просто ми е интересно какво ще отговориш. :)
Може и на ЛС, за да не спамим тук.

Еми, да е жива и здрава жената, но, за да се обясни това, трябва да и светиш всяка вечер дали аджаба наистина опразва хладилника  и дали наистина “плюска” по толкова много.  Ако наистина е така, трябва да я наблюдаваш в по-дълъг период от време, за да бъде статистически значимо обяснението на феномена.

Мнението беше редактирано от Кико Сан на 05.05.16 16:52.

05.05.16
17:01

Love, не искаш да излезеш от рамките, които сама си си поставила ;) Твой си проблем :)
По принцип едно съвсем обикновено движение през денонощието, което никой не забелязва дали е по-малко или повече при отделните хора, може да даде разлика от няколкостотин калории, което е доста, особено за жена.
Ясно е, че всеки е различен и може би могат да се отделят различни типове хора, но със сигурност няма да са 3 или дори 300, а доста повече. Ако това стане някой ден, тогава БИ МОГЛО да се каже, че ти ПО-СКОРО трябва да избягваш дадени неща, а да наблягаш на други, но това са си само мои разсъждения.

Аз съм бил ектоморф до 6ти клас, т.е. по-голямата част от живота ми. Бил съм ендоморф, за кратко и мезоморф. Знам ли, може би нещо съм се сбъркал аз... Истината е, че просто съм бил дребен, след това съм надебелял, а след това съм свалил мазнините и съм останал сравнително едър. Няма нищо секретно, тайно и т.н.

Това, че на някой семейството му цялото е дебело и след определен период и той става дебел, не означава, че това е ген ?!?!?!?!?! Означава, че всичките просто обичат да плюскат и така са научили и него.
Момчето, с което съм на квартира било ектоморф и по негови думи винаги ще си остане така, просто е невъзможно да качи. А истината е, че до преди няколко месеца аз ставах и на закуска се хранех с 1700-2100 калории, а той за целия ден яде по-малко ;)

Просто ти нахвърлям някакви ей такива съвсем обикновени примери, които всеки има около себе си :)

05.05.16
17:09

Абе вижте сега, покрай художественото си обучение съм изрисувал и анализирал доста голи фигури- от млади, до 70 годишни старци.
Мога да кажа, че такова нещо като класификация на три типа тяло- няма /поне не и обективна/. Ако изобщо може да бъде направена класификация, то типовете тяло ще са много, ама наистина много над три типа.

05.05.16
17:16

Така си е. Аз никъде не твърдя, че са само тези три типа. По-скоро хората са смесени.
И все пак, ако зависеше само от храненето и тренировките, защо всичките нямате физиката на Арнолд да кажем?
Както и да е, оттеглям се от спора защото ми стана безинтересно. И изпълнихме вече 2 страници от дневника на момичето.

Мнението беше редактирано от Love на 05.05.16 17:18.

05.05.16
17:38

Според физическата и активност и другите данни, би трябвало да яде към 1500-600 калории да си стои на това тегло, нали?

Нямам никаква идея колко трябва да яде. Ако яде и не качва, значи яде точно колкото трябва за тия килограми.

Не съм го смятала, просто нахвърлям примерни данни. Да обаче тя яде много, може би от порядъка на 3000 калории на ден,

Като не си го смятала, от къде знаеш колко яде?

...обожава сладко, особено домашни сладкиши и си ги плюска с кеф, а семейството и се шегуват с нея защото по два пъти на вечер - обикновено след 12 часа - отваря хладилника и изяжда каквото има вътре - готвено, мезета, няма значение. И после ляга да спи.

Вечер, а през деня? А всяка вечер или през вечер, или пък по-рядко? Хората често преувеличават. Между другото, приети и усвоени калории не е едно и също.

Обясни това?

Не мога да давам обяснения на на база непълни или погрешни данни и предположения. Като хванеш и измериш прецизно всяка хапка и глътка, която приема, в продължение на поне 2 седмици, без да пропускаш нищо, и сметнеш точно колко калории е изяла за това време, тогава ще имаме някакви реални данни, за които да се хванем. Разбира се, за да е точно измерването, трябва да имаш независима проверка.

Просто ми е интересно какво ще отговориш. :)

Не желая да коментирам единични случаи, при това предадени през трета ръка. Такива и аз мога да ти дам много. Но както казах, без точни измервания, само разтягаме локуми.
Прочети статията, там си е написано всичко. Повечето хора имат тотално невярна представа за това колко самите те ядат в действителност, особено ако става въпрос за срок от порядъка на месеци. Пък какво остава да вземат да преценяват за останалите.

казано от Love на 05.05.16, 17:16:

Така си е. Аз никъде не твърдя, че са само тези три типа. По-скоро хората са смесени.
И все пак, ако зависеше само от храненето и тренировките, защо всичките нямате физиката на Арнолд да кажем?

Защото не зависи само от храненето и тренировките. Кой е твърдял подобно нещо?

Соматотиповете са нещо съвсем реално. Чистите екто/ендо/мезо морфи са нещо, което едва ли се среща в реалния живот, всеки е някаква комбинация от характеристиките на трите, като някое от тях преобладава. Не бива да се ползват като оправдания, а като ориентир какви тренировки са подходящи. Като гледам, единствените, които го отричат са коне с капаци. За жалост не е нужно да разбираш от спорт, за да имаш някакви резултати и това им създава илюзията, че са компетентни да дават мнение, лошото е, че е пълно с лапнишарани, които ги слушат и пилеят години от живота си, тренирайки по крайно неподходящ и безрезултатен начин.

06.05.16
14:30

казано от Иван Илиев на 06.05.16, 14:02:

Соматотиповете са нещо съвсем реално. Чистите екто/ендо/мезо морфи са нещо, което едва ли се среща в реалния живот, всеки е някаква комбинация от характеристиките на трите, като някое от тях преобладава. Не бива да се ползват като оправдания, а като ориентир какви тренировки са подходящи. Като гледам, единствените, които го отричат са коне с капаци. За жалост не е нужно да разбираш от спорт, за да имаш някакви резултати и това им създава илюзията, че са компетентни да дават мнение, лошото е, че е пълно с лапнишарани, които ги слушат и пилеят години от живота си, тренирайки по крайно неподходящ и безрезултатен начин.

Нямам какво да отговоря на това мнение, без да прибегна до завоалирани обиди на лична основа, но пък и не мога да го подмина, защото като го прочетох, се смях поне три минути с риск хората наоколо да ме помислят за леко превъртял.
Само не знам аз кон с капаци ли съм или лапнишаран. А може би конски лапнишаран с капаци?!? :D
Добре, че още има такива като теб да ми оправят настроението. :D

06.05.16
15:08

Добре ве, какво значи “подходящи тренировки за определен тип хора”...
Дори и да приемем, че съществуват трите типа тяло, нима ектоморфа трябва да тренира по- различно от ендоморфа.
С какво ендоморфа е по- специален, че да тренира другояче от ектоморфа????
Единия повече серии ли трябва да прави, с по- специфичен спорт ли трябва да се занимава, какво ли?
Може ли да се каже- “Ти си ектоморф, тая програма не е за теб” или “Ти си ектоморф, мъртвата тяга не е за теб, спринтовете също”.
Няма подходящи тренировки спрямо “типа тяло”! Има тренировки свързани с определени цели.
Разбирам ако дойде някой клиент с определени по- специфични нужди- някой с болки в кръста, със стари травми, високо кръвно и тн. на който трябва да му се възложат определен тип тренировки, а това, че тоя тип уж бил ендоморф, другия ектоморф и трябвало така и така да тренира, за мен са глупости.
До 8 годишен приличах на ектоморф, до 19 годишен приличах на ендоморф, сега на 23 приличам на мезоморф, какво правим... :D .
Аз от никой анатом не съм чувал за екто/мезо/ендоморфни тип тела ;) .

Мнението беше редактирано от avitohol на 06.05.16 15:10.

Прескочи до:

Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1