Разлики в калориите по етикетите

21.06.16
17:49

Здравейте,

Виждам, че има много теми за калориите и се извинявам, че повдигам още една, но не мога да намеря обяснение на въпроса си.

Интересува ме следното – сварен нахут тук и в международните таблици се дава 164 калории за 100 грама. Аз разбирам, че това е приблизително, усреднено някак. Но когато отида да купя, намирам консерва нахут и със 120 калории за 100 грама и със 90 и със 70 калории за 100 грама. Може ли да им се вярва? Откъде идва тази разлика? От вид нахут, сорт, начин на обработка, начин на съхранение ли? Може би всичките неща...По кое да се водя?
По принцип не бих го правила на въпрос, но разликата не е малка. Когато си взема един нахут на който пише 72 калории за 100 грама и го сметна с калориите от етикета е едно, а ако го сметна с тези по табличките – 164 – съвсем друго...съвсем друго е за цялостната сметка и целия режим.
Искам да подходя сериозно и отговорно към режима си и съм объркана от тези големи разлики.
Моля за компетентно мнение.

Благодаря предварително!

21.06.16
21:12

Калориите, които виждаш на етикета са макронутриентите - протеин, въглехидрат и мазнини. 1гр протеин е равен на 4 калории, 1 грам въглехидрат е равен на 4 калории, 1 грам мазнини е равен на 9 калории. Явно в съдържанието има различни грамажи на тези 3 макронутриенти.

Мнението беше редактирано от Aesthetic Un на 21.06.16 21:12.

23.06.16
07:54

Погледни другите съставки на консервата. Обикновено им добавят захар/други неща...

Мнението беше редактирано от Margi на 23.06.16 07:55.

23.06.16
09:25

Най-вероятно може да се вярва, защото дват калоричността на целия буркан с водата, а не на отцеденото тегло.

Виж в таблиците за какво тегло пише - дали е за суров вариант, дали е за сготвен вариант и тн... Тези в консервите/бурканите не са точно 100 грама.

Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1