Начало на една желана промяна

15.08.17
21:10

Здравейте! Искам да направя коренна промяна в живота си и ще се опитам да обясня максимално кратко. Аз съм момче на 24г. от Варна, висок съм 190см, в момента тежа 92кг. Преди десетина години бях много активно момче - ходих на фитнес(любителски), тренирах футбол, бокс, джудо (макар и за кратки периоди). И така дойде период, в който за 1-2 месеца си извадих рамото и си счупих ръката и всичко приключи. От 75кг станах 115кг(до преди месец и половина), пушех по 2 кутии цигари на ден, ядях фаст фууд предимно и все такива вредни неща. Сега съм се ентусиазирал отново да се променя, защото това лице като на ротвайлер и този корем като на стар капитан на кораб не мога да ги търпя. Както споменах за месец и малко свалих 12 кг, само и единствено от намаляне на приеманите калории (от над 3000кал/ден, в момента може би тавана ми е 1000кал/ден)и успоредно с това започнах да излизам повече пеш, с компанията излизаме да ритаме през 2-3 дни, тренирам леки неща вкъщи... Но все пак намирам физическата си активност за слаба. Работата ми е в офис, предвижването ми е с кола.. От началото на другия месец смятам да тръгна на фитнес (избора ми е Велев, защото преди посещавах него), но проблема ми е следният: хранителен и тренировъчен режим. Можете ли да ми препоръчате някой, който да изготви тези неща спрямо моите желания за промяна? Интересува ме и какви допълнителни неща е желателно да консумирам - възстановяващ протеин, л-карнитин или нещо друго? Трябва ли да чистя още килограми или сегашните са добри за старт на промяната? В моите очи все още имам доста неприятно коремче и леки паласки, а желанието ми е да изчистя всички неща и живот и здраве промяната ми да бъде по-точно към масивно тяло (а и работата ми до някъде изисква масивен външен вид). Във връзка с това имам и още един въпрос: чувал съм, че за маса се тренира с повече повторения и по-малко серии или иначе казано да се натоварват мускулите до колкото издържат.
Благодаря предварително!
Надявам се да имате отговори поне на някои от въпросите ми...и се извинявам, ако са тъпички!

Carbohydrate

15.08.17
21:39

ами, значи ще ти е още по лесно)....трябва само да тренираш яко и това е. Тогава режима за хранене няма да те притеснява.....Вземи от сайта някаква стандартна програма за ББ ( покачване на мускулна маса) и тренирай. Почни с 5 по 8-10 повторения, идеално е за твоите цели. После можеш да минеш на 5 по 5….

Здравей! Това, да ти препоръчаме някой е доста сложна задача. Знаеш, че всеки, който вярва в знанията и методите си ще препоръча себе си или някой негов познат. Накрая просто се доверяваш и започваш.
Желателно е, ако можеш да си направиш едно изследване за определяне процента на мастна тъкан. Л- карнитинът ще спомогне да мобилизираш мазнините около проблемните зони и съответно да ги изгориш.
Покачването на мускулна маса или т.нар. мускулна хипертрофия бива два вида - саркоплазмена и миофибрилна. При саркоплазмената увеличаваш просвета на мускулните влакна, но мускулът е по-малко функционален в сравнение с миофибрилната хипертрофия.
Коя кост на ръката си счупи? Трябва да внимаваш с това.

Carbohydrate

15.08.17
21:52

казано от Цветан Цанков на 15.08.17, 21:49:

Здравей! Това, да ти препоръчаме някой е доста сложна задача. Знаеш, че всеки, който вярва в знанията и методите си ще препоръча себе си или някой негов познат. Накрая просто се доверяваш и започваш.
Желателно е, ако можеш да си направиш едно изследване за определяне процента на мастна тъкан. Л- карнитинът ще спомогне да мобилизираш мазнините около проблемните зони и съответно да ги изгориш.
Покачването на мускулна маса или т.нар. мускулна хипертрофия бива два вида - саркоплазмена и миофибрилна. При саркоплазмената увеличаваш просвета на мускулните влакна, но мускулът е по-малко функционален в сравнение с миофибрилната хипертрофия.

как се тренира при саркоплазмена и как,при миофибрилярна хипертрофия, извинявай?
и..5*8-10 е за какво?

Мнението беше редактирано от Carbohydrate на 15.08.17 21:54.

казано от Carbohydrate на 15.08.17, 21:39:

ами, значи ще ти е още по лесно)....трябва само да тренираш яко и това е. Тогава режима за хранене няма да те притеснява.....Вземи от сайта някаква стандартна програма за ББ ( покачване на мускулна маса) и тренирай. Почни с 5 по 8-10 повторения, идеално е за твоите цели. После можеш да минеш на 5 по 5….

+1. 5х8-10 повторения е най-подходящо за начало, с цел да укрепи стави и сухожилия.

казано от Carbohydrate на 15.08.17, 21:52:

как се тренира при саркоплазмена и как,при миофибрилярна хипертрофия, извинявай?
и..5*8-10 е за какво?

5х8-10 повторения води до саркоплазмена хипертрофия, т.нар метод ” bodybuilding”.
За миофибрилна хипертрофия трябва да тренираш целенасочено силова издръжливост, което с 8 повторения няма как да се случи

Мнението беше редактирано от Цветан Красимиров на 15.08.17 21:57.

Carbohydrate

15.08.17
22:00

казано от Цветан Цанков на 15.08.17, 21:55:

и..5*8-10 е за какво?

5х8-10 повторения води до саркоплазмена хипертрофия, т.нар метод ” bodybuilding”

а какви влакна участват в упражнението? Ако си прав, то значи увеличаването на тежестта, което е принципа на ББ е в разрез с казаното от теб. Би следвало, при саркоплазмена хипертрофия, упражняващият се, да не може да повдигне по-голяма тежест, нали така. Защото гликогена, който се използва и по твойта логика, е да се работи продължително време с тази тежест. Но, ние виждаме, че от тренировка, до тренировка, тежеста се покачва, нали така?1 На какво се дължи това?)

Мнението беше редактирано от Carbohydrate на 15.08.17 22:01.

Carbohydrate

15.08.17
22:01

и..5*8-10 е за какво?

5х8-10 повторения води до саркоплазмена хипертрофия, т.нар метод ” bodybuilding”.
За миофибрилна хипертрофия трябва да тренираш целенасочено силова издръжливост, което с 8 повторения няма как да се случи

каквое силова издържливост?

Bart Simpson

15.08.17
22:22

Е как какво е,  бе адаш, издражливост на силата.lol lol.

Carbohydrate

15.08.17
22:27

казано от Bart Simpson на 15.08.17, 22:22:

Е как какво е,  бе адаш, издражливост на силата.lol lol.

да, така е....не мога да се изразя по-добре от теб)

15.08.17
22:30

Извадих ляво рамо и все още имам леки проблеми с него (една от причините да искам да стегна мускулите около него) ..усещам как при напън все едно ябълката отпуска и може да излезе, но се надявам да не ми прави проблеми. А ръката - обърках..не съм я чупил, а пукал...десният лакят.

казано от Carbohydrate на 15.08.17, 22:00:

и..5*8-10 е за какво?

5х8-10 повторения води до саркоплазмена хипертрофия, т.нар метод ” bodybuilding”

а какви влакна участват в упражнението? Ако си прав, то значи увеличаването на тежестта, което е принципа на ББ е в разрез с казаното от теб. Би следвало, при саркоплазмена хипертрофия, упражняващият се, да не може да повдигне по-голяма тежест, нали така. Защото гликогена, който се използва и по твойта логика, е да се работи продължително време с тази тежест. Но, ние виждаме, че от тренировка, до тренировка, тежеста се покачва, нали така?1 На какво се дължи това?)

Къде казах, че при саркоплазмена хипертрофия не се увеличава метаболитния капацитет на мускулите или по-просто казано- силата? Двигателните качества на човека са 5 - бързина, сила, издръжливост, ловкост, гъвкавост. Колко да е издръжлив трениращия, ако при 8 повторения мускулът е изпапкал целия енергиен запас? Да, издръжливостта представлява способността на индивида да запази продължително време работоспособността си.
За гликогена не те разбирам какво ме питаш. Но, ако правиш 8 повторения с тежест 85-90% от Fmax, значи го разграждаш по анаеробен път, който не може да продължи дълго. Съответно при съпротивление над 80% от максималната сила и натоварване с анаеробен характер, участват предимно белите ( бързи, фазични) мускулни влакна, за които знаем, че са богати на съкратителни белтъци.
Силовата издръжливост е специфична работоспособност, която се характеризира с многократно продължително преодоляване на значително съпротивление.
Естествено, че параметрите на външното натоварване трябва непрекъснато да се актуализират и привеждат в съответствие с новите възможности на организма.

казано от ZzerdoxX на 15.08.17, 22:30:

Извадих ляво рамо и все още имам леки проблеми с него (една от причините да искам да стегна мускулите около него) ..усещам как при напън все едно ябълката отпуска и може да излезе, но се надявам да не ми прави проблеми. А ръката - обърках..не съм я чупил, а пукал...десният лакят.

Да, веднъж като си го извадил след това сухожилията са разтеглени и по-отслабени. Вероятно го знаеш това. Подбери внимателно упражненията за рамо. Моят съвет е да започнеш със съвсем незначителни движения по отношение на натоварването.

Carbohydrate

15.08.17
23:01

8 повторения с 90%? ))) Няма да те питам повече), извинявай)

Bart Simpson

15.08.17
23:04

Осем повторения с 90% за мен е като да качиш Еверест на бегом без маска.
П.п. По бански, без слънцезащитен крем.
В моя случей -кофа с 45кг, представям си как правя осем с 40.5кг

Мнението беше редактирано от Bart Simpson на 15.08.17 23:31.

казано от Carbohydrate на 15.08.17, 23:01:

8 повторения с 90%? ))) Няма да те питам повече), извинявай)[/quotе]

Ти така и не каза за какво движение питаш. Ако на полуклек имаш условно казано 100кг максимално постижение то 90%=90кг, с които могат да се направят 8 повторения, ако е налице силовата издръжливост преди това. Не случайно елитни спортисти в началото на подготвителния си период изграждат първо издръжливост, на чиято база да развият сила и бързина. Питай още, за мен е удоволствие.

Мнението беше редактирано от Цветан Красимиров на 15.08.17 23:51.

казано от Bart Simpson на 15.08.17, 23:04:

Осем повторения с 90% за мен е като да качиш Еверест на бегом без маска.
П.п. По бански, без слънцезащитен крем.
В моя случей -кофа с 45кг, представям си как правя осем с 42кг

В твоя случЕй си провери методиката.

Bart Simpson

15.08.17
23:19

Ман, как Ш повториш осем пъти с 90%...........?
Ако успееш това не са 90%.
Без да съм капацитет, ако повториш три пъти ще си избиеш някой зъб от стискане и виканИЕ

Carbohydrate

16.08.17
08:13

казано от Цветан Цанков на 15.08.17, 22:50:

и..5*8-10 е за какво?

Къде казах, че при саркоплазмена хипертрофия не се увеличава метаболитния капацитет на мускулите или по-просто казано- силата? Двигателните качества на човека са 5 - бързина, сила, издръжливост, ловкост, гъвкавост. Колко да е издръжлив трениращия, ако при 8 повторения мускулът е изпапкал целия енергиен запас? Да, издръжливостта представлява способността на индивида да запази продължително време работоспособността си.
За гликогена не те разбирам какво ме питаш. Но, ако правиш 8 повторения с тежест 85-90% от Fmax, значи го разграждаш по анаеробен път, който не може да продължи дълго. Съответно при съпротивление над 80% от максималната сила и натоварване с анаеробен характер, участват предимно белите ( бързи, фазични) мускулни влакна, за които знаем, че са богати на съкратителни белтъци.
Силовата издръжливост е специфична работоспособност, която се характеризира с многократно продължително преодоляване на значително съпротивление.
Естествено, че параметрите на външното натоварване трябва непрекъснато да се актуализират и привеждат в съответствие с новите възможности на организма.

Значи, първо, няма такова разделяне, където работят само едни или само други влакна. Винаги участват всички влакна, а до каква степен, това сега ще ти обясня. Даже при обикновено ходене, човекът харчи от гликогена. Да, участват и гликолитичните влакна, които харчат от гликогена или глюкозата. Когато усилието достигне 70 %, то най-голям вкляд имат гликолитичните влакна и окислително гликолитичните влакна, които използват за енергия мускулния гликоген или глюкоза. Продукта на техния разпад е млечната киселина. Обаче бавните влакна също участват в движението, примерно 20%. Това са влакна, които използват за енергия мастни киселини и ги окисляват. Процеса зависи от потреблението на кислород и се казва аеробен.
Колкото усилието е по-голямо от 70 %, толкова повече се измества и участието на влакната. Включват се високопраговите влакта, които харчат предимно АТФ, който се намира свободно в организма ни и го стига за не повече от няколко секунди. Примерно при опит на 90% от ПМ участват високопраговите влакна към 70%, гликолитичните 20-25% и аеробни 5-10%. Ще намеря таблицата и ще кача после - участие на влкната.
Най-склонни към хипертрофия са бързите гликолитични влакна. Те могат да хипертрофират, както пишеш, по два начина: саркоплазмено - увеличавайки енергийния запас и миофибрилярно - увеличавайки броя на миофибрилите. При първият случай, самите влакна не се променят, а се увеличава обема на мускула за сметка на увеличаващите се енергийни запаси: гликоген, мастни киселини, вода, креатинфосфат и т.н. Във вторият вариант, мускулното влакно се увеличава в диаметъра, става по-дебело. Причината за всичко това и млечната киселина, която отключва анаболния механизъм.
За възстановяването на енергийните запаси, организма му трябва 24-48 часа. След това се получава суперкомпенсация, когато в отклик на тренировката, в мускула влизат повече енергийни запаси от предният път и ако се направи тренировка за същият мускул при суперкомпенсация, то на следващият път ще имаме още повече събрани енергийни запаси. Така мускула хипертрофира саркоплазмено ( при около 70% от усилието). Обаче, заедно с това, мускула хипертрофира и миофибрилярно. Миофибрилите растата, но това става много по-бавно, примерно за 20 дни. Трябва време за да се създадат нови миофибрили. И това пак става на около 70% от максималното усилие.
Силова издържливост.
Влакната са бързи гликолитични, които харчат гликоген и глюкоза и високопраговите влакна.  Гликолитични влакна се разделят на чисто гликолитични и окислително гликолитични. За издържливост (продължаване на работа) основна роля играят именно окислително гликолитични влакна. Те имат в състава си много митохондрии, които повишават работоспособността на мускулите. Ако млечната киселина е много, то митохондриите просто изгарят. За това е не допустимо допускане на блокиране на работа на мускула от произведената млечна киселина. Работи се по повторно силовия метод с леко покачване на млечната киселина. Ако искаш да видиш как, влез в дневника на Джеймс или Боби....Та, има още, но мисля, че е достатъчно))

Carbohydrate

16.08.17
09:49

ето 🙂

казано от Carbohydrate на 16.08.17, 08:13:

казано от Цветан Цанков на 15.08.17, 22:50:

и..5*8-10 е за какво?

Значи, първо, няма такова разделяне, където работят само едни или само други влакна. Винаги участват всички влакна, а до каква степен, това сега ще ти обясня. Даже при обикновено ходене, човекът харчи от гликогена. Да, участват и гликолитичните влакна, които харчат от гликогена или глюкозата. Когато усилието достигне 70 %, то най-голям вкляд имат гликолитичните влакна и окислително гликолитичните влакна, които използват за енергия мускулния гликоген или глюкоза. Продукта на техния разпад е млечната киселина. Обаче бавните влакна също участват в движението, примерно 20%. Това са влакна, които използват за енергия мастни киселини и ги окисляват. Процеса зависи от потреблението на кислород и се казва аеробен.
Колкото усилието е по-голямо от 70 %, толкова повече се измества и участието на влакната. Включват се високопраговите влакта, които харчат предимно АТФ, който се намира свободно в организма ни и го стига за не повече от няколко секунди. Примерно при опит на 90% от ПМ участват високопраговите влакна към 70%, гликолитичните 20-25% и аеробни 5-10%. Ще намеря таблицата и ще кача после - участие на влкната.
Най-склонни към хипертрофия са бързите гликолитични влакна. Те могат да хипертрофират, както пишеш, по два начина: саркоплазмено - увеличавайки енергийния запас и миофибрилярно - увеличавайки броя на миофибрилите. При първият случай, самите влакна не се променят, а се увеличава обема на мускула за сметка на увеличаващите се енергийни запаси: гликоген, мастни киселини, вода, креатинфосфат и т.н. Във вторият вариант, мускулното влакно се увеличава в диаметъра, става по-дебело. Причината за всичко това и млечната киселина, която отключва анаболния механизъм.
За възстановяването на енергийните запаси, организма му трябва 24-48 часа. След това се получава суперкомпенсация, когато в отклик на тренировката, в мускула влизат повече енергийни запаси от предният път и ако се направи тренировка за същият мускул при суперкомпенсация, то на следващият път ще имаме още повече събрани енергийни запаси. Така мускула хипертрофира саркоплазмено ( при около 70% от усилието). Обаче, заедно с това, мускула хипертрофира и миофибрилярно. Миофибрилите растата, но това става много по-бавно, примерно за 20 дни. Трябва време за да се създадат нови миофибрили. И това пак става на около 70% от максималното усилие.
Силова издържливост.
Влакната са бързи гликолитични, които харчат гликоген и глюкоза и високопраговите влакна.  Гликолитични влакна се разделят на чисто гликолитични и окислително гликолитични. За издържливост (продължаване на работа) основна роля играят именно окислително гликолитични влакна. Те имат в състава си много митохондрии, които повишават работоспособността на мускулите. Ако млечната киселина е много, то митохондриите просто изгарят. За това е не допустимо допускане на блокиране на работа на мускула от произведената млечна киселина. Работи се по повторно силовия метод с леко покачване на млечната киселина. Ако искаш да видиш как, влез в дневника на Джеймс или Боби....Та, има още, но мисля, че е достатъчно))

Ти май си решил да се заяждаш с мен, но аз нямам проблем с това, стига да не пишеш глупости.
Къде съм написал, че работят само едните или другите мускулни влакна? Никъде, нали? Ама си длъжен да ми се правиш на специалист.
Да твърдиш, че митохондриите “изгарят” показва, че изобщо не си наясно със структурата на този компонент.
Млечната киселина играе ролята на ензимен инхибитор и блокира анаеробната гликолиза. По какъв начин става това, не ми се обяснява.
Няма такова нещо като “миофибрилярно “, има “миофибрилно” от “миофибрила”.Оправи си терминологията.
Най-точният начин да определиш процентното съотношение на работещите мускулни влакна, е да определиш количеството на извършената работа,чрез промените във вътрешната енергия (dU). Как става това? Като проследиш промяната в работното състояние(U2) спрямо изходното(U1). Или:
dU= U2-U1= dQ-dA, където полученият резултат е постоянна величина.
dQ- отразява обменената топлина между организма и околната среда.
dA- извършената работа от организма или върху него. Това искаше да кажеш,нали?
Остави ме да помагам на хората, защото тук вече не става въпрос само за мускулни влакна, а за принципни въпроси от общия план на форума.

Carbohydrate

16.08.17
12:17

Да помагаш ли...та ти изобщо не си наясно какви мускули задействаш при определено усилие)))...Помагай, кой ти пречи...просто исках да разбера какво знаеш и как го ползваш. Знаеш доста. Но не си наясно как работи това...
Поздрави!

Мнението беше редактирано от Carbohydrate на 16.08.17 12:18.

казано от Carbohydrate на 16.08.17, 12:17:

Да помагаш ли...та ти изобщо не си наясно какви мускули задействаш при определено усилие)))...Помагай, кой ти пречи...просто исках да разбера какво знаеш и как го ползваш. Знаеш доста. Но не си наясно как работи това...
Поздрави!

И по какво прецени, че не съм наясно? Добре познавам и анатомия и биомеханика, нямаш грижи. Лекции изнасям по всяко време, с цел да не кипи безмислен труд по залите и всичко живо да се контузва.

Carbohydrate

16.08.17
13:26

Ми браво на теб. Като се видим, ще ми обясниш как да клекна със 153 кг на 8 повторения.😁 Това е 90% от 170 кг, което ми е макса.

16.08.17
14:10

Да ти кажа точно 8-9 пъти  кляках със 150,както и 5х5 със 150… ,при макс 170.

Carbohydrate

16.08.17
15:22

казано от nervak на 16.08.17, 14:10:

Да ти кажа точно 8-9 пъти  кляках със 150,както и 5х5 със 150… ,при макс 170.

абе, ти си един уникален младеж)

16.08.17
15:43

Е..ай ся.Погледнах си дневника ,да не би да съм се заблудил...но вярно ги имам цифрите...само не е 5х5,а 5х4.

17.08.17
08:24

Момчета, благодаря за помощта все пак, макар и повечето терминологии да не ги разбрах..имам желание да усвоя материята. Минах през въпросният фитнес и се уговорихме как ще осъществим желанието ми. Л-карнитин, първоначално леки тренировки да стегнат мускулите около проблемното рамо и продължавам вече по някякъв план. Отколкото до въпроса - явно ще мине време, но до колкото разбирам от мен се иска постоянство и “блъскане” с приблизително 80% от възможността ми на максимална тежест, 8-10 повторения на приблизително 5 серии.Другата седмица ще отида да проверя и колко % ми е мастната тъкан. Благодаря за мненията все пак!

Здрасти!

Защо не си направиш дневник тук?
Ще описваш всекидневно храна и тренировки и така ще получаваш съвети в движение. 🙂
Ще са капка по капка и ще можеш по-лесно да правиш промените, а не изведнъж да ти се излее кофата с “вода” (информация) и да се чудиш откъде да тръгнеш.

21.08.17
15:53

казано от Цветан Цанков на 16.08.17, 13:12:

И по какво прецени, че не съм наясно? Добре познавам и анатомия и биомеханика, нямаш грижи. Лекции изнасям по всяко време, с цел да не кипи безмислен труд по залите и всичко живо да се контузва.

Наясно си, няма спор. Особено с повторения от максимума 😄

Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1