19.11.04
02:17
Здравейте неможах да намеря друга подобна тема(може и да не съм търсил достатъчно обсотино :roll: ) и затова реших да попитам сам.
Та въпроса ми е кое упражнение стяга най-много вътрешната част на гърдите и дали въобще може да тази част да се тренира с приоритет:)
Благодаря ви предварително.
Здрасти! И тук имаме зависимост от структурата, но все пак:
1. Упражненията за гърди на лежанка, само, че с тесен хват, но имай предвид, че можеш да се травмираш сравнително лесно (зависи си)
2. Упражненията от лег, само че с дъмбели (просто така събираш ръцете в по-голяма степен)
3. Кросоувъри с кръстосване на ръцете и евентуално задържане
Това е в общи линии! Ако имаш добра маса на гърдите, можеш да пробваш специализирано 1, 2, 3. Ако масата на гръдните мускули не е достатъчна, наблегни на това и си избери един от трите варианти.
Успех! :)
19.11.04
10:04
#2
моят съвет е да правиш пех-дек накрая на всяка тренировка за гърди и ще усетиш разлика след около месец,ако тренираш сериозно и отделяш сериозно внимание на въстановяването :idea:
19.11.04
11:37
#3
Лично мое мнение е, че точно тази част едва ли може да се тренира с приоритет. Тя е границата на мускула. Чисто физически не виждам как да съкратиш мускула, че ударът да се концентрира точно там. Първо, тя обикновено е най - малката като размер част от него, второ, най неактивно се движи и трето, за което не съм сигурен от анатомическа гледна точка, но е възможно част от нея да не е мускулна, а съединителна тъкан.
Да я развиеш по - бързо могат да помогнат упражнения с пълен размер съкращение на гръдния мускул - кросоувър, флайс(респ. пек дек), кофички и т.н.
Значи от предният спор в темата ‘коремни плочки” ,че има 2 теори за натоварването. Едната теория е ,че може да одариш мускулат в различни точки а другата ,че каквото и упр. да правиш мускула се товари еднакво на всички места. Аз споделям 2рата теория и съм на мнение ,че няма как да тренираш канала междо гардите. Ами трябва да се опиташ просто да ги товариш повече и тн.
по-здрави и мерси за вниманието :)
Дори и теорията на Емо да е вярна (чел съм я и изглежда доста достоверна, става реч за мускулната радиация) няма как да не си призная, че с течение на тренировките и стажа съм стигнал до извода, че може все пак да се наблегне на дадена част от мускула. Пример с горната част на гърдите е, че преди наблягах на лежанката и горната ми куцаше яко, от както заразях лежанката и правя само полулег горната част се подобрява и съм сигурен, че ако си продължавах с лежанката нямаше да имам такова подобрение в горната част. Това за мен води до заключението, че все пак може да се подобрят някои неща. За вътрешната част на гърдите (канала) определено е важно да натрупаш повече маса, но според мен бутане на дъмбели като акцентът е в затварянето (когато дъмбелите са горе) пек дек или флайс на скрипеца и кофички, ще ти помогнат да подобриш по-бързо канала.
19.11.04
15:33
#6
За част от мускула и възможния й растеж според мен е вярно, Гоча, безспорно. Аз изхождам от друга - моя си хипотеза. За мен няма мускули; има мускулна система. Мускулите са отделени дотолкова, доколкото специализират определени движения. Тяхното отделяне става в еволюцията. Човекът да кажем е започнал да се катери по дърветата още като маймуна и затова (приемаме че това е основното) е развил специфични мускули на гърба и на предмишницата . Преди това не ги е имал, едва ли е имал мускули за специфични движения на всеки пръст, на китката, балансиращи мускули... Конят може да няма този брой мускули(не че знам какви има), но те не му трябват. И това не значи, че конят съотносително има по - слаби мускули на тези места от човека.
Всъщност мисля, че дори отделните мускули са се оформили еволюционно чрез разделяне от по - големите групи мускули в следствие на специфично натоварване и специфични движения. Чисто и просто мускулните клетки са се свързали в нова подсистема и оттам идва диференциацията. Тоест, теоретически развитието на част от мускула е възможна, и сигурно дори е възможно отделянето на развиваната част след 10 млн. години да кажем в нов мускул - ако хората се преориентират откъм движение и почнат да летят или пък да се придвижват на подскоци.
Освен това за физиката и за зоната на натоварване вече казах - че зоните на натоварване и разкъсване могат да се контролират, оттам и растежната зона на мускула да се мести.
Тоест, за мен теорията, че мускулът си е мускул и толкова не е и не може да бъде вярна. Мускулът е система, която корелира - т.е. развива се с подходящи форми и размери при различните същества. Ако не беше така и наистина всички сме излезли от водата да речем, трябваше абсолютно всички живи същества да имаме еднакви мускули - просто няма как мускулите да се се развили различно. Което не е така.
Но специално за вътрешната част на гърдите..... Та в началото на начинаещите мускулът им дори не се простира до там.... Трудно е да предизвикат растеж там, без да има масивен мускул, който да се провокира, дори и да е възможно с определени упражнения.
Тоя спор се прехвърля от тема на тема нещо :D
Тъй като логични са и двете теории, смятам, че правилния подход е да пробваш - ако работи да бачкаш - ако не дотук. Така (според мен) най-добре си изясняваш нещата. Между другото, при мен ситуацията седи различно при повечето мускули.
Аа, Дзвер, имам една доста сериозна книга “Забранената археология” се казва. Та в нея твърдят, че човека въобще не е произлязал от маймуна и т’ва са някакви спекулации...и други интересни работи.., та знам ли?
Поздррави! :)
19.11.04
16:31
#8
————Извън темата————
Марто, при цялото ми уважение към теб - изхвърли тази книга :) Такива книги развалят. Това е булевардна литература, в която става въпрос не за наука, а за търговийка, опираща се на това, че хората обичат сензацийки. Все едно Деникен :) Той също пише дебели томчета с обосновки, но за съжаление фактите са му само в главата, никъде по Земята. Но пък забогатя.
————Извън темата————
А целта ми не беше спор за еволюцията, а обосновка на теорията за възможния частичен растеж, затова не е извън темата....
Горната част на гърдите е отделен мускул, като трите глави на раменете примерно, така че на тях може да се наблегне с определени упражнения, примерно предната част на рамото да стане по - голяма от средната или задната (което и става на практика), което ще промени цялостния изглед на раменете. Но вътрешната част на гърдите не е отделен мускул и няма как да се тренира само тя.
Както виждам се потвърждава колебанието ми в началото.
Защото и аз мислех че ще е почти невъзможно да се развие една МУСКУЛНА ГЛАВА различно на две места.
Но съм отграничен откъм среда за трениране по точно в града нямаме фитенес и се задоволявам с една лежанка(която се повдига и неможе да се сваля),опитвам се да меня упажнениата между щангата и дъмбелите но опеделено е е като в началото когато след всяка тренировка имах мускулна тресака(дори и най-леката) а сега трябва бая да се изпотя.:)
25.11.04
01:22
#11
Искам само да попитам разумно ли е да правя и флайс и пек-дек в една тренировка, и ако не е - с какво да заменя излишното. програмата ми е - лег 3х8 полулег 3х8 пек-дек 3х10 и флайс 3х8
25.11.04
11:59
#13
Веднъж видях един във фитнеса дето гърдите му бяха все едно зашити една към друга(от горе до долу). Забелязах че прави упражнения на скрипец главно. Не сам го питал или така се е родил или е от начина който тренира(или от двете). BTW искам да попитам като стана дума за отделните части на гърдите, имали смисъл да се тренира за долна част?
25.11.04
12:19
#14
Долната част може да се тренира, има някакъв ефект, но лично аз познавам много хора, вкл. и мене си, имащи нужда от горна част и никой, на който му трябва долна. Под “трябва” разбирам всички останали случаи, освен някой ако иска несъразмерно голяма долна част спрямо горната
За скрипеца не разбирам точно какв оимаш предвид.