30.11.09
14:51
проблеми ми е следния ,че след тренировки за гърди, трицепс ме хващат и на 2те групи трески по 4 дни(не ги тренирам заедно) супер силни, та смятам, че е възможно да претренирам, но пък храната и добавките са добри, а и за 2те правя по 3 упражнения 2 по тежки и 1 по изолирано.Някакви съвети? Опитвам се да спа по поне 8 часа на денонощие, понякога следобяд си наваксвам.
тренирам
вторник гръб + трапец 4х3-4
Сряда:бокс
четвъртък-гърди + рамо 3х3 + 2х3
неделя ръце + 2х3 + 3х3
Темата беше редактирана от Николай Н. на 30.11.09 15:34.
30.11.09
16:17
#1
някакви идеи :zip: и
30.11.09
17:01
#2
Какви хранителни добавки взимаш и по колко часа съм си набавяш.Не оставяш тялото да се възтановява пълноценно.Трябват ти повече аминокиселини,можеш също да вземеш и витамини.Опитай и с един аспирин след тренировка от разтворимия.
30.11.09
17:05
#3
С аспирина не изчезва ли ефекта от тренировката?
30.11.09
17:39
#4
добавките ми са
протеинова матрица
протеин изолат
слин-сейн
креатин ЦЕЕ
ами гледам да е поне 8 часа.. като ако не се наспя вечер следобядад наваксвам с 2-3 часа.
Също така във всяко хранене имам по 20-25гр протеин (животински).. незнам на какво се дължи..
взимам и 1ни спортни витамини DAYLI FORMULA
Мнението беше редактирано от Николай Н. на 30.11.09 17:41.
30.11.09
19:36
#5
Малко ми е странно как те държи мускулната треска толкова дълго след като пиеш добавки които би трябвало да те възтановяват доста бързо. Пробвай все пак с аспирин .
сиготно прависш прекалено много упр
Мнението беше редактирано от daka934 на 30.11.09 19:38.
30.11.09
20:00
#7
казано от daka934 на 30.11.09, 19:37:
сиготно прависш прекалено много упр
ае брат не четеш ли..?
30.11.09
20:13
#8
специално за аспирина съм чувал доста отрицателни мнения, айде някой да разясни !
30.11.09
21:05
#9
Забрави за аспирина, братле ! Прави след тренировката стречинг за съответната мускулна група и сухожилия.Ако имаш възможност масажите са препоръчителни. И аз имам по 3-4 дни мускулна треска макар да се храня/тренирам/възтановявам отлично, но няма как :) Ако имаш пари пробвай цитрулин малат :)
30.11.09
21:10
#11
бих ти бил много благодарен :) !
01.12.09
00:38
#12
Трябва да пробваш с повече L-glutamine и BCAA. В дозите с протеина няма достатачно количество за да те възстановяват качествтно и трябва да се вкарва странично след тренировка и преди лягане. Пробвай с Xtend на Scivation.
01.12.09
05:13
#13
Като за начало си напиши стажа.Ако имаш прогрес не виждам какъв ти е проблемът с треската.
01.12.09
09:26
#14
А хубава разгрявка правиш ли ?Може от там да идва проблемът.А също и тялото ти ако се чувства преуморено.Но с малко повече БЦА и почивка,трябва да се пооправиш.
01.12.09
12:26
#15
стажа е почти година. е добре бе всички ли взимат бцаа, нещо друго не може ли да се направи.. нямам възможност за повече добавки.
01.12.09
12:39
#16
Тогава наблегни на разгряването преди тренировка и почивката след нея.Също след тренировка можеш да се намачкаш,да раздвижиш мускулните влакна.
01.12.09
13:02
#17
Добре, но какво да ми е разгравянето преди тренировка? Пътека примерно 5-10 мин,само да не ми пречи на качването.. и какво друго?
2.След тренировка ще си понамачкам тренираната група, имам възможност да ходя често на масаж, но някакъв по-специален масаж ли трябва да е ?
3. За съня чудя се става ли да кажем 7 часа вечер и 1-2 следобяд, че вечер нямам повече време :(
4.1-2те тренировки седмично кик бокс, помагат ли за възстановяването, смисъл там се разспускат мускулите и смятах, че е добре ?
01.12.09
13:13
#18
казано от Николай Н. на 01.12.09, 13:02:
Добре, но какво да ми е разгравянето преди тренировка? Пътека примерно 5-10 мин,само да не ми пречи на качването.. и какво друго?
2.След тренировка ще си понамачкам тренираната група, имам възможност да ходя често на масаж, но някакъв по-специален масаж ли трябва да е ?
3. За съня чудя се става ли да кажем 7 часа вечер и 1-2 следобяд, че вечер нямам повече време :(
4.1-2те тренировки седмично кик бокс, помагат ли за възстановяването, смисъл там се разспускат мускулите и смятах, че е добре ?
1.Разгряване на пътека само,ако правиш крака.Разгрявката е интензивно раздвижване на мускулните групи без тежести.Както по физкултура са те карали едно време да разгряваш.Така ще се предоазиш и от разкъсване на мускули и разтягания.
2.Да най-добре ще е да масажираш мускулната група която си тренирал.За по специален масаж не знам,може да е с някакво загряващо масло или спирт,да разпусне малко мускулатурата.
3.Кик Бокса определено няма да ти помага за качването.Не ти помага и да разпускаш,кардиото също товари мускулите,тъй че мускулната ти треска може да е и от пренатоварване.Но ако искаш да качваш бокса го остави на страна.
01.12.09
13:16
#19
абе аз знам.. за това ми е 50% по-трудно.. но просто не мога да го оставя голямо хоби ми е. Та смятам, че с достатъчните добавки, ПОВЕЧЕТО храна 1 максимум 2 тренировки седмично не би трябвало да ми пречат.
01.12.09
13:25
#20
казано от Николай Н. на 01.12.09, 13:02:
Добре, но какво да ми е разгравянето преди тренировка? Пътека примерно 5-10 мин,само да не ми пречи на качването.. и какво друго?
Пътеката си е пътека. Допълвам съвета на BodyArt Консултант като напомням за стречинг след тренировка.
Аз също имам зверска мускулна треска веки път като правя трицепс, макар че намалих упражненията на 2. За разлика от бицепса, на който никога нямам.
01.12.09
17:44
#22
мисля че треската ти идва от недобра загрявка и разстягане. От личен опит знам, че ако не разтегна добре преди да почна тренировката след това ме хваща гадна мускулна треска.
Аз пък съм на другия полюс. Не знам дали е нормално, независимо от тренитовката да нямам никакви трески.
02.12.09
10:31
#24
Какво представлява мускулната треска и каква е причината за получаването и? Мускулната треска е състояние, което се характеризира с повишена болезненост, лека подутост, намалена възможност за движение и разтягане на дадена мускулна група обикновено след свръхнатоварване, резултат от тренировки с тежести, по-дълги кросове или спринтове и др. (всеки знае какво представлява, дори и да не е трениращ)
Има няколко теории за причините за мускулната треска:
1. Натрупване на млечна киселина. Това е остаряло схващане и в последните години учените доказаха, че нивото на лактат в мускулите се връща към нормалното около един час след приключване на натоварването.
2.Повреди на микроструктурно равнище в мускулните влакна, съпроводено с излизане от мускулната клетка на разпадни продукти на миозина, актина и Z-дисковете(това са части от миофибрилите, които активно участват в мскулното съкращение.)
3.Влиянието на възпалителните процеси, които следват след микротравмите. В тази възка това мнение се допълва от предходното.
За да обобщим, механизма на мускулната треска е следния: Упражненията с тежести(особено ексцентричната им част) предизвикват микротравми(разкъсвания) в мускулните влакна, което е съпроводено от излизане на актин, миозин и други субстанции и соли от мускулното влакно в междуклетъчния матрикс.В следствие на нарушаване на цялостта на миофибрилата се получава възпаление, което се характеризира с отделянето на активни субстанции(простагландини, интерлевкини, левкотриени и др.), които заедно с разпадните продукти и солите от разкъсаната фибрила действат възбуждащо на нервното влакно, което инервира дадената миофибрила. Трениращия интерпретира това възбуждане като болка. Имаме мускулна треска.
Как да се предпазим? Имайки впредвид причините, които пораждат мускулната треска, можем да се опитваме да я предотвратим или намалим тежестта и. Казвам ‘опитваме’, защото до днешна дата никой не е успял на 100% да измисли начин да избегне появата и. В тази връзка всички по-горни мнения имат смисъл. Доброто загряване и разтягане преди тренировка предизвиква увеличаване на кръвопотока към работещия мускул, което го прави по-еластичен и от там микротравмите са по-малко.Разтягането след тренировка макар и да има безспорно положителни страни, разтягайки мембраните и улеснявайки мускулния растеж, няма да ви помогне много в борбата с мускулната треска. Масажът и други физиотерапевтични процедури след тренировъчното занимание също не биха допринесли много за предотвратяване на мускулната треска, тъй като не предпазват от микротравмите и дразненето на нервните окончания от продуктите на възпалението и мускулния разпад. Един от донякъде ефикасните методи за предпазване или намаляване болката са нестероидните противовъзпалителни средства – НПВС и антиоксидантите. Те блокират производството на провъзпалителни субстанции, но с уговорката, че трябва да се вземат в големи дози преди, по време и след тренировъчната сесия, както и в период на поне 3-4 дни след това, което е нерентабилно във финансово отношение, а и носи други отрицателни ефекти, за които ще спомена по-нататък. Учени са провели опити и са установили, че дори и с тези средства предотвратяването на мускулната треска е относително и непълно. Най-ефикасния метод за сега е приемането на перорални протеолитични ензими по формата на препарат, който съдържа ензими като бромелаин, папаин, трипсин, химотрипсин и други в определени концентрации в милиграми. Те действат като изчистват кръвта от разпадните продукти от мускулната деградация, подтискат провъзпалителните субстанции като PGE2, стимулират антивъзпалителните субстанции.Приемането им е с доказан ефект при предотвратяване на мускулната треска, който е далеч по-добър от този на НПВС, но дори те не я премахват във всички случаи. Други ‘помощници’ това са ситостеролите. Те са растителни стероли, които наред с косвените си проанаболни ефекти, имат и антивъзпалителни свойства обусловени от факта, че стимулират Т-клетъчната активация и CD4+ клетките, като в същото време намаляват нивата на интерлевкин-6, който е провъзпалителна субстанция.
Сега на въпроса за НПВС и мускулния растеж. Има редица данни и изследвания, че субстанции като аспирин, ибупрофен, кетопрофен, диклофенак и други, принадлежащи към групата на нестероидните противовъзпалителни средства имат свойството да подтискат протеиновата синтеза (която е нормално увеличена слд тренировъчни занимания). При групи, които са вземали такива субстанции не е имало промени в протеиновия синтез след тренировка, съпоставено с увеличения в пъти такъв при контролни групи, които не са получавали НПВС. Тук има уловка. Прословутия синтез на протеини не е инхибиран изцяло, а само за кратко време в периода след тренировка, което е и времето когато са взети тези субстанции. Тоест това което билдера пропуска е само краткотрайното му повишаване в периода след тренировка. Пак повтарям той не изчезва, а само остава на базалното ниво. Друго, което е установено в изследванията, е инхибирането на активацията на сателитните клетки в мускулите, които според една от теориите за мускулния растеж са фактори, имащи голяма роля в хипертрофията, а в последно време се изказват предположения и за евентуална хиперплазия(увелияаване на броя на мускулните влакна).
От казаното до тук следва, че НПВС намаляват мускулния растеж, но не го спират, а има и още нещо-човек трябва да се чувства добре тренирайки, а не непълноценен и измъчен извън залата. Ако мускулната треска ви пречи в ежедневните дейности, в работата, то със сигурност може да си ‘позволите’ аспирин или ибупрофен или други от групата, с цел ‘живот без болка’. В крайна сметка културизмът е хоби за повечето от трениращите, за което трябва солидна финансова подкрепа, а финансите идвт от работата. Нали?
За момчето, което няма мускулна треска след тренировка. Вкарай по 3-4 негативни повторения в края на последната серия от всяко упражнение за мускулна група, която тренираш и пак пиши да кажеш как се чувстваш.
:-)