This is Spartaaaa! (300)

Прескочи до:

20.02.19
20:17

казано от CottageCheese на 20.02.19, 19:37:

Грозни не ти ли предлагат ?

Няма ли поне 15к фолоуъра у инстаграм не ми я хвали!

20.02.19
20:37

казано от CarnalK на 20.02.19, 19:31:

Китайците са къде-къде по-напред. Ако пресечеш на червено камерите те снимат, разпознават те, пращат ти имейл, че си глобен и автоматично ти теглят пари от wechat, а от скоро и ти свалят личния score. Всичко в рамките на минута.
https://youtu.be/ydPqKhgh9Mg (Около 5:35 разказват за това).

Китай е някакъв уникален микс от антиутопиите на Хъксли и Оруел.

Смятай какъв софтуер имат да разпознават китайци 😄

20.02.19
21:52

казано от Joe Musashi на 20.02.19, 20:37:

Китайците са къде-къде по-напред. Ако пресечеш на червено камерите те снимат, разпознават те, пращат ти имейл, че си глобен и автоматично ти теглят пари от wechat, а от скоро и ти свалят личния score. Всичко в рамките на минута.

Ъъъ, китайски може би? 😄

20.02.19
23:04

Аз..живея в предишен век...нищо не схванах за какво си говорите,баси.

20.02.19
23:15

казано от Boby_ на 20.02.19, 21:52:

казано от Joe Musashi на 20.02.19, 20:37:

Ъъъ, китайски може би? 😄

По скоро не, познай кой им го продава 🙂

21.02.19
00:04

21.02.19
07:15

казано от kaloyan на 20.02.19, 23:15:

Ако си говорим сериозно, едва ли. Руснаците са в 19-ти век по отношение на собствени разработки в областта на ИИ (както и в много други отношения, но хайде да не зачекваме темата). Там от огромно значение е хардуерът. Китайските процесори вече подминаха като производителност американските (и то онези, забранени за износ от съображения за секретност), така че просто не се налага някой да продава нещо в тази област на китайците. Fake it till you make it в действие.

Мнението беше редактирано от Boby_ на 21.02.19 07:16.

21.02.19
09:51

Боби, кои китайски процесори надминават американските? Последно четох за 8-ядрени китайски процесори, които се конкурираха с 2-ядрени Intel Core-i3. Може да не съм запознат, за това питам от чисто любопитство.

21.02.19
10:03

казано от Boby_ на 21.02.19, 07:15:

Ако си говорим сериозно, едва ли. Руснаците са в 19-ти век по отношение на собствени разработки в областта на ИИ (както и в много други отношения, но хайде да не зачекваме темата). Там от огромно значение е хардуерът.

Ако си говорим сериозно, нека не забравяме кой е Жорес Алфьоров и за какво получава Нобелова награда за Физика.

21.02.19
10:11

казано от James Hinks на 21.02.19, 10:03:

казано от Boby_ на 21.02.19, 07:15:

Ако си говорим сериозно, едва ли. Руснаците са в 19-ти век по отношение на собствени разработки в областта на ИИ (както и в много други отношения, но хайде да не зачекваме темата). Там от огромно значение е хардуерът.

Ако си говорим сериозно, нека не забравяме кой е Жорес Алфьоров и за какво получава Нобелова награда за Физика.

Човек, на чиито разработки е стъпила съвременната електроника. Само че теоретичните трудове и реалните приложни технологии са различни неща. Руснаците нямат високи технологии в момента - виж какво става с оръжейната им индустрия (нови оръжия - само на картинки и анимационни филмчета), провалите в космическата им програма и безобразията на Рогозин (отново - работещи технологии от края на осемдесетте и нищо ново). На всичко отгоре компютърни технологии никога не са имали, така че там и на стари лаври дори не могат да разчитат.

21.02.19
10:16

казано от Brown Bomber на 21.02.19, 09:51:

Боби, кои китайски процесори надминават американските? Последно четох за 8-ядрени китайски процесори, които се конкурираха с 2-ядрени Intel Core-i3. Може да не съм запознат, за това питам от чисто любопитство.

Четох някаква статия по въпроса - не ставаше въпрос за потребителски процесори, а за военни суперкомпютри. Просто ми направи впечатление и го запомних това - даже говориха за три пъти повече операции в секунда за китайските процесори, което е доста конкретно. Може и да е била спекулация - не помня източника.

21.02.19
10:21

казано от Boby_ на 21.02.19, 10:11:

Само че теоретичните трудове и реалните приложни технологии са различни неща. Руснаците нямат високи технологии в момента

Щом казваш...Понеже с друга информация разполагам.
p.s.
Сигурно тия ядрени бойни глави ги хврълят на ръка и всички ги е много страх, щото рунасците от тренировки с пудовки са станали много яки и хвърлят с балистична траектория 😄
p.p.s.
То руското оръжие е по-добре да го гледаме на картинки и анимационни филмчета...

Мнението беше редактирано от James Hinks на 21.02.19 11:06.

21.02.19
11:37

Освен оръжията, техните мобилни телефони, компютри и прочие, ги няма дори и на анимационни филми 🙂

Bart Simpson

21.02.19
11:46

Всичко, което някога е постигнала руската дуржава е здраво стъпило върху неизмерима купчина кости.
И дори и когато силата беше равна на брой,  са яли шамари.

21.02.19
11:52

Супер, тогава може да успокоите Тръмп, че няма нужда от космически войски 😄 Че явно прекалява с глeдането не Междузвездни войни 😄 😄

21.02.19
12:01

То добре, че е Тръмп, че президент, който публично заявява встъпвайки на власт, че няма да води войни (за неразбралите визирам Обама), не става. Сега, ако пацифистите не са съгласни, то е понеже не вникват в смисъла на горното.

Мнението беше редактирано от Brown Bomber на 21.02.19 14:27.

казано от James Hinks на 21.02.19, 10:21:

То руското оръжие е по-добре да го гледаме на картинки и анимационни филмчета...

Аз мисля, че е най-добре всякакво оръжие от подобен мащаб да го гледаме само на картинки - било то руско, американско, китайско, пакистанско и т.н. 🙂

21.02.19
18:07

21.02.2019 г.

Тренировка Б

Загрявка.

Работни серии:
  1.1. Мъртва тяга (през 5 секунди): - 9х2х150, 5x1x150 кг.
  1.2. Мъртва тяга (максимална бройка след до две мин. почивка) - 5х160 кг.
  2.1. Раменна преса от стоеж (през 5 секунди) - 9х2х50, 5x1x50 кг.
  2.2. Раменна преса от стоеж (максимална бройка след до две мин. почивка) - 6х60 кг.
  3.1.Гребане с трап бар (през 5 секунди) - 14х2х111 кг.
  3.2. Гребане с трап бар (максимална бройка след до две мин. почивка) - 6х121 кг.
  4.1. Кофички на халки с доп. тежест (през 5 секунди) - 7х2х15, 7x1x15 кг.
  4.2. Кофички на халки с доп. тежест (максимална бройка след до две мин. почивка) - 4х25 кг.

Коригиращи упражнения:
  1. Външни рамени ротации с дъмбели от хоризонтална позиция на мишницата - 6х12 кг. (на ръка)
  2. Разтягане с ластик пред гърди - 9 (син). 
  3. Издърпване на ластик с две ръце назад до мишници, успоредни на гръдния кош,  ротация нагоре и после избутване нагоре до изпъване на ръцете - 8 (два сиви, 3+ плочки).
  4. Повдигане на тяло от вис с главата надолу (с пипване на лоста с две ръце) - 7, 5.

Разтягане за тренираните мускули и сухожилия.
Обобщение за тренировката:
Време за тренировката - 21:26 мин.
Чисто време за интервалите - 9:54 мин.
Преходи - 2:02 мин.

Времето изглежда добро, но е подвеждащо - отказите днес започнаха много рано и оплесках нещата още на тягата.

Положително:
  - Нищо.

Отрицателно:
  - Не ми беше добре, но се насилих да тренирам - ще почивам достатъчно в следващите дни. Резултатите са красноречиви - отказите от рано и на тяга, и на раменна, и на кофи.

Добавки:
1. Към 7 - 1 гр магнезий бисглицинат, 5000 IU витамин Д3.
2. По време на тренировка - 12 грама BCAA 4:1:1 на MyProtein.
3. Преди лягане (план)  - 1 гр магнезий бисглицинат, 5 гр рибено масло, 5 гр креатин монохидрат.

Обобщение за деня:
Лудницата продължава! Каквото можах, отхвърлих днес. Останалото разпределих на хората, а каквото не успеят, ще ме чака следващия понеделник, защото мисля да не работя тия дни.

22.02.19
20:55

22.02.2019 г.

Добавки:
2. Преди лягане (план)  - 1 гр магнезий бисглицинат, 5 гр рибено масло, 5 гр креатин монохидрат.

Обобщение за деня:
Посрещнахме изгрева в замръзналия север, а следобеда - по бански в Атлантическия океан.
П. П. За критиците - това ми е зимната форма “морж”, която напоследък поддържам целогодишно.

23.02.19
17:23

23.02.2019 г.

”Тренировка”
Клек със собствена тежест: 20x5х през десет секунди за общо 6:58 минути.

Трябваше да започна с набмирания, но не си намерих подходящо място, затова разместих малко програмата. Харесах си място, където мога да метна въжето, но е до басейна на хотела и ще трябва да е рано сутрин.

Добавки:
2. Преди лягане (план)  - 1 гр магнезий бисглицинат, 5 гр рибено масло, 5 гр креатин монохидрат.

Обобщение за деня:

Кабо Верде е много странна амалгама от Африка и Европа.
Вчера определих остров Сал като пустош, днес потвърждавам това с още повече убеденост. Сутринта тръгнах да си търся дърво с подходящи клони, за да метна въже за малко набирания, но най-близкото такова сигурно е на 500 км отсреща през морето в Сенегал. Няма друга растителност, освен тученица (вероятно местна) и палми и храсти, вероятно засадени заради туристите. За сметка на това изминах сигурно пет километра, за да си намеря лелеяния клон - като излезеш малко извън хотелския район, се отваря такъв простор и гледка към Атлантика, че е трудно да се опише с думи. Може би просто аз обичам морето и девствените плажове повече от петзвездния all inusive.
А ако се тръгне в обратна посока, навътре в сушата, нещата стават още по-забавни - в заведението, в което хапнахме снощи, си имаше напълно функционална душ кабина насред масите за гости - защо да губим площ за отделна баня? 🙂
Тепърва ми предстои разходка до единствения град на острова - 17 хилядния Еспаргос, обикновено избягван от туристите.
Имам да разказвам и за охраната в хотелите и почти явната сегрегация, която лично мен ме дразни много, но нека първо аз самият се ориентирам как работят нещата още малко.

Мнението беше редактирано от Boby_ на 23.02.19 23:28.

23.02.19
17:27

Боби, какво значи собствена тежест 2х5х20? Правил два пъти 5х20 или нещо друго имаш предвид? А защо нe клякаш със съпругата на гръб, тя има няма 50 кила ? 🙂 :P

23.02.19
23:30

казано от Queen Cobra на 23.02.19, 17:27:

Боби, какво значи собствена тежест 2х5х20? Правил два пъти 5х20 или нещо друго имаш предвид? А защо нe клякаш със съпругата на гръб, тя има няма 50 кила ? 🙂 :P

Зле го бях написал. 20 серии по пет клека са.
А не клякам с друг човек, защото трудно ще спазя интервала, а и 50-60 кила не променят много. Освен това съм в почивка все пак. 🙂

24.02.19
18:51

24.02.2019 г.

”Тренировка”
Набирания на въже със собствена тежест: 10x2 през пет секунди.
Плуване - 18 дължини кроул (450 метра), 14 дължини бруст (350 метра) - общо около 800 метра.

В крайна сметка си намерих една беседка, която съвсем леко се поклащаше под тежестта ми и си направих набиранията. Нисичко беше - коленете ми опираха в земята, но някак ги докарах.
В добавка плувах в басейна - точно 25 метра е (щерката преброи плочките). 🙂 Като за човек, който не е плувал от години, бива. Интервалите си казват думата.

Добавки:

Обобщение за деня:
Вчера реших да пробвам “ол инкузив”-а и платих за два дни (умишлено не го включих в основния пакет). Ми... не си струва особено. Най-много намазват уникалните местни ендемични врабчета (Passer iagoensis) и не толкова уникалните кабо-вердийски помияри.
Сутринта се опитахме да снимаме изгрева, но прашните облаци (oще не съм решил дали са от самия остров или откъм Сахара) не пропускат слънце, докато не се качи поне на 15 градуса над хоризонта.

Местните пък са ме подкарали на “Рамбо” - подвикват след мен, като искат да ми продадат нещо. Предполагам, че не са гледали друг американски филм и си мислят, че ми правят комплимент и така ще ми пробутат боклучките си. Само че малко са се объркали. 🙂

Мнението беше редактирано от Boby_ на 24.02.19 18:56.

25.02.19
23:25

25.02.2019 г.

”Тренировка”
Лицеви опори: 10x2 през пет секунди.
Плуване - 16 дължини кроул (400 метра), 16 дължини бруст (400 метра) - общо около 800 метра.

Нещо плуването не е точно като залата. От кроула ме наболяват места по гърба, където не знаех, че има мускули, а от бруста аддукторите са на салата.

Добавки:

Обобщение за деня:
Днес беше ред да спрем с “all inclusive” и да се размърдаме по острова, като посетим Залива на акулите.
Видимостта сутринта беше много лоша заради духащия вече няколко дни източен вятър, носещ огромно количество прах от Сахара. Усещането е странно - поглеждаш нагоре и виждаш ясно небе, но свалиш ли поглед към хоризонта, все едно си попаднал в средно-гъста мъгла. Хората с белодробни заболявания едва ли биха оценили високо контраста.
Със или без видимост, в момента, в който излязохме от Санта Мария, туристическия район, гледката се промени напълно - пустиня, осеяна с немалко следи от човешко присъствие (разбирай боклук). Остров Сал е най-сухият от архипелага и съответно е заселен последен. Името му на португалски означава сол и дълго време единственото му население са били работещите в местните солници - основният поминък заедно с риболова от времената преди туристическия бум от началото на 21-ви век.
След пътуване от около час, минаващо на север по дължина на целия остров покрай летището, после по околовръстното на столицата Еспаргос и накрая отново на юг покрай източния бряг, се озовахме в така наречения залив на акулите. Популярен е с това, че е място за размножаване и “детска градина” на лимоновите акули и често могат да се видят както малки, така и възрастни екземпляри от непосредствена близост.
Районът е осеян с остри вулканични камъни и местният бизнес с даване на подходящи обувки под наем (само две евро чифта, май френд) процъфтява. Също и глутницата от крастави помияри. Ние обаче бяхме подготвени със собствени (обувки, не помияри), така че не допринесохме с много за развитието на тукашната икономика.
Във водата имахме късмет и видяхме както бебета, които почти се отъркаха в краката ни, така и възрастни акули само на няколко десетки метра. Доста интересно и поучително преживяване!
На връщане минахме и покрай останките на заседнал в плитчините кораб - преди десетина години испански рибари-бракониери, в опита си да се скрият от бреговата охрана, се забили право в скалите, а пияният им капитан дори не забелязал. Местните разказват, че за тях било като печалба от лотарията - всичкият незаконен улов бил изхвърлен на брега и събран от хората.
Изобщо на Сал има какво да се види и извън хотелските комплекси, а може би най-вече там.

25.02.19
23:28

(Продължение)

Мнението беше редактирано от Boby_ на 25.02.19 23:30.

27.02.19
00:25

26.02.2019 г.

”Тренировка”
Клек със собствена тежест: 21x5 през десет секунди за общо 6:57 минути.

Днес се разминах с плуването, че се влача болен цяла седмица, а студената вода в басейна от последните дни определено не помага.

Добавки:

Обобщение за деня:
Някои разхвърляни впечатления и образи.
В Кабо Верде разделението на мъжки и дамски тоалетни е доста условно. Автопаркът на други места по света би минавал за ретро, а всички супермаркети ги държат китайци - продават всичко от бутилирана вода до автомобилни гуми, завързани с вериги отвън. Освен това са си докарали китайските моторикши или каквото са там, за да си превозват боклучките. Явно са достатъчно на брой, за да уплътнят някои ниши по цял свят. 🙂

Жълтопера риба тон се продава по улиците, сякаш расте по дърветата, а всъщност там никнат други неща...

Цялата работа има и леко минорен привкус. Чувствам се въвлечен в една сегрегация и зле прикрит расизъм, за който сякаш си плащам. Ето и няколко примера. На аниматорите в хотела (местни или произхождащи от западна Африка тъмнокожи момичета и момчета) им е забранено дори да припарват до етажа за гости в хотела. В заведението, в което седнахме малко извън центъра, си пиеха бирата/колата/содата местни - семейство с няколко деца и млада двойка. В момента, в който се появиха бели клиенти, моментално бяха вдигнати от мастите без въпроси и бяха сбутани на една пейка в ъгъла - тихо и кротко, без въпроси и обяснения. Един от сервитьорите в хотела пък, когато Зозо му подаваше празна чиния, се изцепи, че животът му бил също толкова празен, а пълните чинии били все за други. Хотелският комплекс е опасан с охрана по всички входове, включително и прилежащата част от плажа. Тъй като вече се убедихме, че престъпнсотта е ниска и е свързана с приходящи от западна Африка, а не с местното население, тази мярка е тук, за да ни изолира в собствен свят и да не допусне да ни досаждат продавачит на ръчно изработени джунджурии. 
Колониалните времена може и да са свършили, но колониалният манталитет си е тук, особено с оглед на това какъв процент от БВП на страната идва от европейски туристи. На някои това ще им се стори като серия от дреболии. Аз лично се чувствам въвлечен в нещо, достойно за Леополд II и това никак не ми харесва.

Bart Simpson

27.02.19
00:46

Ясно къде няма да се ходи другата зима.

Мнението беше редактирано от Bart Simpson на 27.02.19 00:47.

27.02.19
00:51

Снимката с палмата ми напомня за едни англичани, които снимаха зейналите и преляли от боклук контейнери в България, само перспективата е различна.
В холивудските сюжети, след “големия удар”, героите често отпрашват към Кабо Верде, сигурно има защо.

27.02.19
01:04

казано от Bart Simpson на 27.02.19, 00:46:

Ясно къде няма да се ходи другата зима.

На мен ми харесва. Бих дошъл отново - този път на някой от по-планинските и зелени острови, на които страната дължи името си. Петзвездните хотели ще ги оставя на някой, който им се кефи - мен ме натоварват.

казано от Brown Bomber на 27.02.19, 00:51:

Снимката с палмата ми напомня за едни англичани, които снимаха зейналите и преляли от боклук контейнери в България, само перспективата е различна.
В холивудските сюжети, след “големия удар”, героите често отпрашват към Кабо Верде, сигурно има защо.

Това по палмата може и туристи да са го направили, а може и придошлите покрай тях (нас) от други африкански държави. Местните се отличават - повечето имат португалска кръв и са по-малко нахални в търговията.

Боби, само допреди 10-на години и у нас в олинклузив комплексите с предимно чужди туристи отношението е било същото. Жена ми е работила като ученичка на подобно място и ми разправя, че са ги гонили от плажа, че бил само за почиващите. Wtf! Та не знам дали е расизъм.

Мнението беше редактирано от Alexander Krastev на 27.02.19 07:48.

27.02.19
23:02

27.02.2019 г.

”Тренировка”
Набирания на въже със собствена тежест: 8x2, 2х1 през пет секунди.

Не можах дори едни набирания да направя като хората днес и то не заради гърба - ръцете ми се смъкват по въжето и кутретата ми се смачкват във възлите в края на въжето.
Освен това продължавам да съм болен и прескочих плуването.

Добавки:

Обобщение за деня:
Веднъж да дойда на такова място и да ми се случи първата по-проклета настинка от няколко години насам - късмет, та дрънка! И понеже не мога да си позволя да легна в хотела цяла седмица, ще ме държи още по-дълго. Сигурно ще се оправя, като се прибера на студа. Така или иначе днес по този повод решихме да стоим в хотел, докато аз се опитвам (вероятно с огромен успех) да си върна всеки свален от януари насам грам.

01.03.19
01:03

28.02.2019 г.

”Тренировка”
Лицеви опори: 10х2 през пет секунди.

Добавки:

Обобщение за деня:
Завършваме сагата с Кабо Верде с целодневна обиколка на остров Сал.
Започнахме със залива Мурдейра на западния бряг - красиво място с изглед към океана. После минахме през столицата Еспаргос, за да резервираме място за обяд и продължихме към солниците Педра де Луме, разположени в кратера на угаснал вулкан на 7 метра под морското равнище. Водата в тях е със соленост 26%  - сравнима с тази на Мъртво море. Срещу пет евро можеш да се потопиш вътре, а за душ трябва да дадеш още евро (не че имаш голям избор - само щом се покажеш на слънцето, кожата моментално се покрива с бели солни кристали). Тези солници са и причината островът, който е доста сухо и прашно място (тези думи дори трудно предават усещането) да бъде заселен изобщо.
Обядът в Еспаргос повиши доста мнението ми за страната като цяло. Тоалетните в ресторантчето бяха по-чисти от повечето в България и със сигурност от всички в заведения с подобен ценови диапазон. Децата масово ходят на училище, а по улиците трудно може да се види боклук. Хората са много бедни и работят предимно в туристическата индустрия, но това не им пречи да си поддържат градчето в ред.
Прави впечатление и че огромна част от къщите са недовършени. Това се прави умишлено - в момента, в който ги довършат и вземат местния еквивалент на акт 16, данъкът им се вдига значително, затова живеят в къщи със стърчаща отгоре арматура на следващ етаж, който никога не идва.
След Еспаргос тръгнахме още на север към селцето Палмейра - старо рибарско селище, което сега е най-голямото пристанище на острова. До него е разположена и инсталация за обезсоляване на морска вода чрез дестилация - единственият източник на прясна вода на Сал. В хотелите има постоянно течаща вода, но извън тях местните ходят в специални пунктове, където си купуват вода в туби.
Следващата спирка беше заливът Буракона - популярно място за гмуркане. За съжаление днес океанът беше много бурен и къпането беше забранено.
На същото място е и Синьото око - популярна местна забележителност. Това е дупка, разположена на около 200 метра от океана, но свързана с него чрез система от пещери. При подходящи условия водата в дълбините е лазурно синя.
След кратко пътуване през ветровита пустош, в която най-интересното са прашните вихрушки, стигнахме обратно до Еспаргос, като този път минахме през гетото на пристигащите от континентална Африка да търсят тук по-добър живот. Местните власти изпитват сериозни затруднения с тях. Осигуряват им временно места в доста прилични настанителни центрове, но после, поради липса на друга възможност, се налага да ги изселят в покрайнините на градчето. И това - в страна със (според думите на различни местни) средна заплата между 100 и 200 евро месечно. Не знам как се очаква да се справят с проблем, с който огромни европейски икономики не успяват, но поне се опитват и то достойно.
На прибиране към хотела минахме покрай популярния “Кайт бийч”, където тези дни се провежда голям международно състезание. Интересното е, че всичките хиляди (а може би милиони) тонове бял пясък на острова са донесени с вятъра от Сахара. Местният вулканичен пясък е черен и има места, на които контрастът е много интересен.

На вечеря в Санта Мария пък попаднахме на типичен представител на изметта на Европа - богат белгиец с местна държанка с поне 30 години по-млада от него, който обясняваше с нескрита гордост как имал само тук на острова още две такива, както и няколко на Ямайка. И въпросът не е в пола - на съседни маси гледах две дами от северна Европа (не мога да кажа точно откъде, но по всяка вероятност Германия или Скандинавия) на възраст поне 65, т. е. очевидно след пенсия в компанията на младо мести момчета в явно сексуални отношения с тях. Каквото и да виждаме в Европа и колкото и да си мислим, че сме над тия неща, пропастта в доходите и стандарта е толкова голяма, че може да се злоупотреби, без дори да си наясно, че го правиш.

Но да не завършвам негативно. Цялото пътуване за мен беше много интересно преживяване. Не бих повторил скоро само по една причина - светът е голям и има още много други места, на които не съм бил. И освен това тук изядох и вдишах толкова прахоляк, че ми стига за цял живот.

Мнението беше редактирано от Boby_ на 01.03.19 01:45.

01.03.19
07:43

Аз някак доста по-зелено си го представях...и с доста по-бели плажове...

01.03.19
08:08

казано от Margi на 01.03.19, 07:43:

Оня ден нали си говорихме за представите 😄

Иначе съм сигурен че има и по-лазурни брегове и по-визуално атрактивни места на островите, но нека не забравяме че всяка снимка е субективно отражение през погледа на автора на обективната действителност. Боби така ги вижда - така ги представя.

01.03.19
09:08

Боби това служебно посещение ли беше?

01.03.19
10:25

казано от Margi на 01.03.19, 07:43:

Плажовете са от фин, жълт пясък, донесен от вятъра от Сахара. Островите Сал и Боа Виста са сухи, ерозирали от времето и вятъра скали, населени само заради въпросните плажове.
Има и по-зелени острови в архипелага - по-новите и високи като Сао Антоао или Сантяго. Толкова близо до южния край на Сахара и с преобладаващи източни ветрове няма как да се очаква тучната растителност на Югоизточна Азия примерно.

казано от nervak на 01.03.19, 09:08:

Ваканция беше. На кого би му хрумнало да ме прати в командировка точно на такова място? 🙂

01.03.19
11:11

казано от Boby_ на 01.03.19, 10:25:

Ваканция беше. На кого би му хрумнало да ме прати в командировка точно на такова място? 🙂

Знам ли))),на мен пък не  би ми хрумнало за ваканция там.

Мнението беше редактирано от nervak на 01.03.19 11:16.

02.03.19
15:57

Обобщение за февруари 2019

И февруари е история, а сметките - традиция.

Беше интересен месец с доста обнадеждаващо откъм сваляне начало, но завършил с ваканция, която ме върнаназад. Накратко за февруари съм свалил 2,2 кг - от 119,1 кг на 1-ви февруари до 116,9 кг на 2-ри март. С 7709 калории за килограм промяна в теглото това значи 585 калории дневен дефицит.
Калорийният ми прием за периода е 3303 калории, което води до неутрален баланс от 3888. Това е абсурдно много, но си има и причина - последната седмица на месеца бях във ваканция с много ядене и пиене, което повишава средния калориен прием за месеца значително, но не повлия чак толкова на теглото, поне при първото мерене след връщането. 
При коефициент на физическа активност 1,55 формулата на Мифин-Сейнт Жур дава резултат от 3327 - това би трябвало да е по-близо до истината, макар че е по-скоро леко занижено с оглед на тренировките ми. Като се върна пак в интервалите през март и натрупам още малко данни, може би ще преразгледам коефициента и ще го вдигна на нещо като 1,65.
Двата обособени периода важат и за тренировките - до 22-ри стриктно по интервалната схема през 5 секунди, след това отпуска с леко раздвижване.

02.03.19
16:26

казано от nervak на 01.03.19, 11:11:

казано от Boby_ на 01.03.19, 10:25:

Знам ли))),на мен пък не  би ми хрумнало за ваканция там.

Много ми хареса! Сал ми заприлича на умалено копие на света, в който живеем.
Петзвездните хотели на първа линия, после малко по-непретенциозните апартхотели непосредствено след тях, още по-навътре в пустошта бедното, но сравнително подредено съществуване на местните и накрая миризливото гето на приходящите. Ако си го представиш на картата и сложиш Западна Европа на първа линия, после можеш да подредиш “пъзъла” натам с Русия, Южна и Източна Европа на втора, после Близкия Изток (изключвам онези с петрола - те не се вписват по други причини) и Северна Африка, а на юг от тях страни като Сомалия... Със САЩ в центъра картинката също се получава.
Отклоних се с глупави аналогии. Мисълта ми беше, че отпуската ми хареса много и се чувствам отпочинал и разтоварен от стреса.

01.03.2019 г.

Добавки:

Обобщение за деня:
Сутринта последна разходка по плажа. Бурният океан беше издълбал почти еднометрова стена по линията на прибоя, но отнесеният от морето пясък едва ли притеснява някого - от Сахара идат още хиляди тонове, за да го заместят с все лихвите. С риск да си изпусна самолета за летището ходих, докато не излязох от района със следи от човешко присъствие - на Сал това не е особено трудно. Простор, море и дествен пясък! Вече започва да ми липсва. 🙂
На връщане към хотела минах да оставя две евро на стотинки на един местен образ, който преди няколко дни ми подари гривна с охлювчета, защото му обърнах внимание да ми покаже какво продава, въпреки че не си купих нищо. После пет души от сергиите около него станаха да ме поздравят, защото съм си спомнил за тях. Понякога най-дребните жестове значат много. За да съм честен, имаше, естествено, и много хиени, само дебнещи да вземат парите на туристите - “моите” хора вероятно също са такива, но не бяха улучили човека в случая - не ми е проблем да гледам и да отказвам. Някои северноевропейци се чувстват длъжни да купят нещо, ако се застоят по-дълго и особено ако им дадат дребно подаръче. 
Така или иначе отпуската приключи, метнахме се на самолета. На прибиране полетът ми се стори безкраен. Казал съм на Зозо като започна да говоря за Виетнам или Камбоджа, да ми припомни осемте часа до Сал... В ясното време видяхме доста добре вулкана Тейде и  над облаците, а после и нощен Гьотеборг.

Последни пясъци от мен и се връщам към ежедневието на няколкостотин километра не от Екватора, а от полярния кръг. 🙂

Мнението беше редактирано от Boby_ на 02.03.19 16:30.

Прескочи до:
Препоръчани продукти
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1