Въглехидрати, кетоза и размисли на тази тема

Прескочи до:

Отделям тук една дискусия, която се проведе в един от дамските дневници, тъй като е интересна и стойностна.

Темата беше редактирана от Кольо Пияндето на 16.07.11 09:07.

13.07.11
23:05

Първо - нямам правописна грешка - клавиатурата няма и с ударение.

И второ - защо да няма файда от въглените? На теб ако не ти понася, други се чувстват ОК с тях. Пример - аз!

13.07.11
23:15

А аз като нямам и с ударение и “гледай го какъв е неграмотен!” :Д

Охх..това със чувствата ми е малко сложно да го разбера, нали се сещаш.....чувствам се добре като яям сладолед, вафли, макдоналдс....много е относително....добре...аз не казвам “никакви въглени”..трябва да има, но каква е файдата ако са ти главен източник на енергия.... обясни ми плс?

13.07.11
23:17

Валери, въобще не съм съгласна с теб. Трябва да се храним така както тялото ни го иска т.е. ако има нужда от въглехидрати трябва да му ги дадем, не може всички да сме на ВМ-НВД. Крайностите не са полезни за никой. Трябва да намерим златната среда, но тази която отговаря за нашите нужди.

Мазнините понасят на едни, въглехидрати на други. Айде стига сте се водили по авторитети, а да се храним така както тялото ни иска ;)

13.07.11
23:29

Хихи :D Хайде, деца, престанете да се разправяте.

Валери, прав си за някои неща, приемам забележката по КОНКРЕТНИТЕ хранения, които си избрал. Бял хляб, такъв се купува за кучето :D :D :D Просто вчера купих само за кучето, без да знам, че няма пълнозърнест, а сутринта нямаше как, това е инцидент. Обикновено на закуска (видно от предните ми хранения) ям яйце, бях забравила да сваря вечерта, а сутриинта нямах време (но тези неща не е нужно да ги описвам). Овесените ядки на мен ми се отразяват добре, всъщност рядко си ги позволявам по друго време освен сутрин, днес просто...така реших. После няма пак ориз, защото вечер въглехидрати не консумирам.
Аз съм машина, която работи на въглехидрати - не мога без тях, пропусна ли ги сутрин, съм парцал.
Яйца НИКАК не ми липсват, последните дни само на това живееех. Колкото до въглените - съжалявам, но не съм съгласна, казах, че без въглехидрати не издържам натоварването. Гледам да се храня 4 пъти дневно, в тренировъчни дни на обяд и следобяд, рпеди тренировка ям въглехидрати, като събота и неделя си позволяван на обяд да ям пълнозърнести спагети.. Отново си хванал инцидентно хранене - хлебчетата бяха почерпка с дружината... нямаше нужда да ги пропускам ;) Не е система. Краставиците не са за украса - просто не мога да се храня без зеленчуци, най-често краставици, чушки и домати.

Благодаря за забележките, ще им обърна внимание :)

13.07.11
23:40

казано от valerious на 13.07.11, 23:15:

А аз като нямам и с ударение и “гледай го какъв е неграмотен!” :Д

Хахаха - не не не. Ти слагаш “Й” където ти падне. Грешката ти не е, че нямаш и с ударение :D :D :D

казано от valerious на 13.07.11, 23:15:

....чувствам се добре като яям сладолед, вафли, макдоналдс....много е относително....добре...аз не казвам “никакви въглени”..трябва да има, но каква е файдата ако са ти главен източник на енергия.... обясни ми плс?

А ти под въглехидрати изброените храни ли разбираш? Т.е. пак говориш наизуст. Никой не говори за прием САМО на въглени, а за повишен техен прием. Ако следваме логиката ти - какъв е смисъла мазнините да са ти основен източник на енергия? Забелязвам тенденцията при теб да защитаваш ревниво само това, което правиш/ ядеш за момента. Когато утре смениш режима, започваш да отхвърляш всичко останало и то става номер 1.

Голям спам стана :D Извинявам се, Карфичке :)

13.07.11
23:40

Така е, всеки си е прав за себе си, но ми е интересно какви са ползите ти когато главен источник са ти въглехидратите...знам че преди тренировка е хубаво там да си заредил яко....но каква е разликата дали ще са мазнини или въглехидрати...всичко се складира в крайна сметка като глюкоген...при мазнините процеса е по-бавен, но постепенно човек се приспособява и не виждам пречка при ВМХ и циклично, в комбинация, отново да имам енергия без значение дали ще тренирам високо интензивно и кратко (фосфаген, АТФ-Креатин фосфат система) ; Умерено (лактатно - анаеробно) или дългосорчно обезпечаване на продължителни дейности (аеробни). Всичко се превръща в глюкоза...така че каква е разликата?? И как на опреденел човек ще му влияе различно...това е просто навик..както някой хора не могат да издържат на глад, ами навик...като ядеш през 2 часа няма как да започнеш изведнъж да ядеш на един път...Всеки си знае своето и то е най-добро за него, няма смисъл да спорим, но все пак е хубаво да споделим мнение...въпроса ми остава неотговорен...така че...моля ви...

13.07.11
23:48

Ами, Валери, да ти кажа, не е навик. Преди време реших да пресметна горе долу съотношението и храненето, излезе ВМ-НВД. Аз съм предубедена към въглехидратите. Няколко пъти установявах, на базата на други хранения, не тези, които си посочил, че въглехидратите са ми малко. Така започнах да ям поне преди тренировка. От скоро ям и на обяд в тренировъчни дни. Но в нетренировъчен ден въглехидратите са само на закуска. Не знам как да ти обясня как точно се чувствам, и че едно яйце не ми дава това, което пълнозъренста филия хляб. Тренирала съм само на белтъчини и мазнини, призлява ми.

Стели, няма проблем, не е спам, полезно е ;) Нали затова е дневникет :)

Мнението беше редактирано от karfi4ka на 13.07.11 23:53.

13.07.11
23:53

Ох...пак с тая компетентност...ОК нека само компетентните си говорят. аз глупавия ще чета и ещ се възхищавам....казвам моето мнение и питам....мислите ли че сте толкова различни като физеология, че един да е за въглени, другия за мазнини......също така питам : какво е влиянието на въглените над определени жлези и на мазнините....инсулин ала бала...не съм много наясно така че КОМПЕТЕНТНИТЕ да дадат малко акъл :)

Четенето освен до знания, може да доведе и до заблуди. Аз съм компетентен за себе си и дава резултат, за други не смея, защото нямам не толкова знания от прочетеното, колкото реална практика, а практиката е нещо съвсем различно. Не се натоварвай с излишни спорове.

Мнението беше редактирано от Десимир Петров на 13.07.11 23:57.

13.07.11
23:56

казано от valerious на 13.07.11, 23:53:

Ох...пак с тая компетентност...ОК нека само компетентните си говорят. аз глупавия ще чета и ещ се възхищавам....казвам моето мнение

хайде сега глупости, оценявам, лично аз мнението ти ;) И се опитвам да обясня каквото се отнася до мен.

казано от valerious на 13.07.11, 23:53:

и питам....мислите ли че сте толкова различни като физеология, че един да е за въглени, другия за мазнини......също така питам : какво е влиянието на въглените над определени жлези и на мазнините....инсулин ала бала...не съм много наясно така че КОМПЕТЕНТНИТЕ да дадат малко акъл :)

На тези въпроси аз нямам отговор :)

Мнението беше редактирано от karfi4ka на 13.07.11 23:57.

14.07.11
00:06

То и аз бях спрял въглехидратите по едно време и защитавах ВМ, ама от както почнах да си хапвам редовно въглехидрати, си подобрих някои лични рекорди ;)

казано от valerious на 13.07.11, 23:53:

....мислите ли че сте толкова различни като физеология, че един да е за въглени, другия за мазнини......

Да, различните хора реагират различно на мазнините и въглехидратите.
Не че не може всеки организъм да се приспособи само към едното или към другото. Но все пак говорим за оптимум, нали? А този оптимум за различните хора НЕ Е еднакъв.

14.07.11
00:11

Ан така...благодаря за разбирането....иначе спама е много полезен и в моя дневник...със радост го приемам...така разбрахме се за яденето...всеки яде квото иска и после които е най-красив излиза че е най-прав... :Д Затова е по-добре да си дигаш тежките щанги и да ги ползваш тях за показател...Карфичке, ще ми позволиш ли само да си защитя егото тук? мерси :)

Забелязвам тенденцията при теб да защитаваш ревниво само това, което правиш/ ядеш за момента. Когато утре смениш режима, започваш да отхвърляш всичко останало и то става номер 1.

Хммм, това не съм го правил досега...никога преди да почна цикличното не съм го отхвърлял, даже още като го чух ми прозвуча много естествено хранене...преди това съм ял и въглехидрати и мазнини, по едно време само мазнини..много плавно съм преминавал..без някакви гърчове, или звездни диети ..ами да ти кажа не съм чак такава фурнаджииска лопата :))) Но ....така е...не съм як....значи нещо ми куца в храненето, начи да не се обаждам за хранене...това е най-логичното...
:)

Петко, благодаря за конкретния отговор. Прав си, но също така човек може да се приспособи да тренира при висока интензивност за кратко време и на мазнинно хранене, тоест без “бързи въглехидрати”. Интересно ми е на какво може да се дължи разликата в различните хора при този оптимум, който спомена? Ген, история на храненето в семейството?

Мнението беше редактирано от Valleri на 14.07.11 00:17.

Аз бих ти препоръчал да пораснеш малко, но това ще стане с времето. Не използвай провокацията и сарказма вместо аргументирано мнение :)

14.07.11
00:39

казано от valerious на 14.07.11, 00:11:

Петко, благодаря за конкретния отговор. Прав си, но също така човек може да се приспособи да тренира при висока интензивност за кратко време и на мазнинно хранене, тоест без “бързи въглехидрати”.

Всичко може....някои оцеляват даже на веганско хранене :D

казано от valerious на 14.07.11, 00:11:

Интересно ми е на какво може да се дължи разликата в различните хора при този оптимум, който спомена? Ген, история на храненето в семейството?

Ген, хормони , процент мускулна маса, активност, процент мазнини, начин на тренировка, ежедневие, даже емоционалното състояние влияе (това пак си е до хормони де).

14.07.11
01:07

Разликите са огромни и се дължат на хиляди фактори както е казал Петко. В крайна сметка универсална рецепта няма - ако имаше, нямаше да съществува този форум ... (например ВМ-НВД не е приложима за всички атлети).
Идеята е чрез опити всеки да намери решението за себе си и да развие способността да преценява какво му е необходимо в даден момент.
Когато се търси оптимума се разглежда всичко - не съществува отделно хранене, трениране, възстановяване, че дори и психическо състояние - всичко върви заедно - и ако нещо поддаде - отива целия режим. (връзката е, че ако имаш нужда от лек чийт в режима (стига той да позволява) е по-добре да си го позволиш, когато е наистина време, отколкото да се мачкаш психически)

Та да се върна към нещо по-конкретно - например един колоездач (в момента върви тура) трудно би оцелял и би бил конкурентно способен на ВМ-НВД примерно, съответно един стронгмен също би имал проблеми с режим на колоездач.

Забелязвам и нещо друго - защо толкова често се вади от арсенала “малко ядеш”. Мине се не мине - “малко ядеш”, нито се знае какъв е човека, как усвоява и прочее. Интересно ми е 45кг жена на 25 години колко трябва да яде? Ясно е, че вискоата активност предполата сериозно меню, но вече ми се струва в повече.
Тук вече не говорим за зверския метаболизъм на 15-годишна, все пак. Не всички сме мега атлети, които имат нужда от зверските количества храна само и само за да оцелеем ... ако бяхме такива про-та едва ли щяхме да сме в този форум.

14.07.11
03:50

например един колоездач (в момента върви тура) трудно би оцелял и би бил конкурентно способен на ВМ-НВД примерно

Добре, съгласявам се, но защо пък ВМ да не става при дълги и нискоинтензивни дейности като колоезденето....идеално е даже...

14.07.11
07:49

По-скоро продължителни и високоинтензивни :)

казано от Станимир на 14.07.11, 07:49:

По-скоро продължителни и високоинтензивни :)

Научи си понятията :D

14.07.11
09:26

Виждам, че си експерт и в колоезденето. Имаш ли идея колко висок пулс и за колко дълго време поддържат про-тата при преминаване на алпийски проход примерно? Или за теб пулс 170 е нискоинтензивно натоварване? :)

Мнението беше редактирано от Станимир на 14.07.11 09:31.

Той може да е висок, но високата интензивност не се определя от пулса, а съвсем друг критерий.

14.07.11
09:31

Значи интервалното кардио също е с ниска интензивност?

14.07.11
09:46

Значи, или обяснявайте подробно кой какво има предвид и за какво говори, или престанете да се хапете и да спамите, ако ще е спам, поне да е полезен!

14.07.11
10:21

Това с дамгосването на въглени е малко прекалено...абе никой няма да те убие ако ядеш 50-100гр. ба ден, а и тялото ще си ги поиска...вервайте ми...всяка крайност води до някакви изкривявания...ментални, физически и др.
Сега аз съм пробвал на 0 въгл....ама голямата 0…никакви плодове, ядки...само месо, зеленчуци, масло и...май това е...еми на 6-7-ия ден издивях...тялото ми  крещеше за някакви въглехидрати...явно не е случайно...Карпи-то е права...слушайте си тялото, хранете са балансирано и тренирайте съвестно...
На Валери мога да кажа...сега инженера Ви зариби 5 човека да фастите и айде давай да фастим, щото се отделял много хормон на растежа...така ли...искаш да си кросфитър...Хммм...ОК-супер!!!...НЯМА да стане на гладуване...или ще стане...някаква посредственост, колкото да кажеш...ето, аз съм кросфитър и фастя...хубаво де...ама със 20 рунда Синди и Фран за 5минути си малко по-издръжливо хлапе...никакъв кф-ър не си...ами като дойде време за тройни и четворни дни(преди състезания), пак ли ще фастиш бе момче русо...НАДАЛИ...ще грохнеш!!!!
Да не говорим за още една гледна точка...тази на вегетарианците...имало един на игрите миналата година(класирал се след 30-то място), дето бил веган, ама нали, разбираш ли...бил собственик на фирма за производство на хранителни добавки(пиел по 10+ протеинови шейка) и нямал проблем с протеиновия прием...ти и.а аз и вегана...да не говорим каква челюст и вежди имаше...айде моля, моля!!!

К’во друго да Ви кажа...храната е много зависима от натоварването...за 8-10 повторения на тренировка ще ги изкарам и на босилек с черупки от яйца...
Но за 12-13 тона щанга+кондиция...а не се вкарвайте в такива филми...

Зони и подобни математики не коментирам...ще си деля аз храната на блокове...аде бе...

Яко мръвка и зеленчуци...като Ви се яде сладко яжте...

Ааааа ДА...ТРЕНИРАЙТЕ!!!

14.07.11
10:22

Тогава аз да разкажа моите свободни разсъждения.
Мисля, че интензивността е извършена работа за единица време - т.е. колкото повече работа свършиш за едно и също време, толкова по-висока е интензивността.
Съответно това е относителна стойност, за да се прецени дали за някого нещо е високоинтензивно или не, би трябвало да се пресметне колко близка е текущата интензивност до максималната (моментна) такава. Съответно от там идват разлики - ако бягам 100м за 15 сек за мен е високоинтензивно, а за Славко примерно е разходка ... ако вдигам серии лежанка с 75 за мен е високоинтензивно, а за Madboy - загуба на време.
Десо, мисля, че визираш тясната връзка между килограми на щангата и интензивността, но само в силовите спортове е валидно това. (ако разсъжденията ми са верни, за да премести Madboy 75 кила той извършва някаква работа, която е много далеч от максималната, която би извършил, затова в силовите спортове интензивността е свързана с процент от макса, и ако Сашо вдигне един и същи тонаж в две тренировки, то ако вдига леко времето ще е по-голямо - съответно пада и интензивността (в този елементарен пример не взимам под внимание техника на изпълнение, експлозивност и прочее, които променят енергоразхода)).
Освен индивидуалния подход (който изисква някакви предварителни данни за максимална стойност в даден момент), можем да подходим и средно - като вземем нашия добър приятел 80кг човек, който кара коли, влиза с други 7 приятели в асансьора и прочее. Тогава можем да кажем - за средния човек, еди-кое-си натоварване е високоинтензивно.
Понеже в ежедневието е трудно да се измери генерираната енергия и максималната, най-близкия ориентир, който тялото ни дава е пулса - тялото реагира чрез него на натоварването (затова в спортове като тичане и колоездене се говори за пулс, който е процент от макса).

Всичко, което казах до тук са свободни разсъждения - не претендирам нито за изчерпателност, нито за точност ... просто си мисля (не на глас ми на клавиатура) - ако някой има по-точна и вярна идея - нека да сподели.

14.07.11
13:44

Леле, какви размисли и страсти са се разгоряли тук... удивително :-)
Аз откривам един огромен пропуск в общата (или по-скоро по-стеснена като специализация) култура. Какво по дяволите е въглени? Някакво модерно, на “вътрешен” език название за въглехидрати? Това ме развесели :-)

И аз дълги години бях върл противник на въглехидратите и бягах от тях като дявол от тамян, докато не осъзнах, че трябва да слушам тялото си, а не да се водя по нечии наставления и гениални изказвания по книги и форуми :-)
Но иначе мнението на всеки е достатъчно ценно и информиращо, признавам.

Ама каква дискусия сте дръпнали!!! Сега... разбирам, че всички се опитвате да разгадаете мистериозният източник на нечовешката сила на Карфичка, ама чак пък толкова.... :-)))

14.07.11
14:52

Карфичка черпи свръхестествените си способности от Кораба-майка, който вижда само тя, след като цяла София притихне и заспи дълбок сън. Разменят опит - тя ги учи да ядат въглехидрати и да правят 1000 кофички, а те й дават неземни/ нечовешки сили ;)

14.07.11
16:13

казано от slavko на 14.07.11, 10:21:

Сега аз съм пробвал на 0 въгл....ама голямата 0…никакви плодове, ядки...само месо, зеленчуци, масло и...май това е...еми на 6-7-ия ден издивях...тялото ми  крещеше за някакви въглехидрати...явно не е случайно...

Е, как да е случайно, като мозъкът ти се храни с ГЛЮКОЗА! Как искаш да работи, като не го храниш?!?!
И аз не мога да разбера какъв е този кръстоносен поход срещу въглехидратите - те са жизнено необходими за оцеляването.

Мнението беше редактирано от Margi на 14.07.11 16:14.

Аз не съм против въглените, а въглените в много количества. Първо-от тях ми се доспива. 2ро -омазнявам се, 3то-подувам се, 4то- пада ми пърформънса...Ям въглени, но по 50 на ден предимно от мед и ядки.
Маргаритките, то и мазнините са жизненоважни за оцеляването ни ;), дори повече от въглени :)

Мнението беше редактирано от Тедо Димитров на 14.07.11 16:58.

14.07.11
17:54

казано от Margaritka на 14.07.11, 16:13:

...
Е, как да е случайно, като мозъкът ти се храни с ГЛЮКОЗА! Как искаш да работи, като не го храниш?!?!
И аз не мога да разбера какъв е този кръстоносен поход срещу въглехидратите - те са жизнено необходими за оцеляването.

Всъщност, организмът си се оправя перфектно и без въглехидрати. А мозъкът чудесно се зарежда с кетони. А ако е чак толкова наложително, организмът може и сам да си произведе въглехидрати от протеини.

Може би трябва да се уточни, че вегетарианците не могат без въглехидрати и глюкоза за мозъка, поради особеностите на хранителния режим.

14.07.11
18:38

Зависи от организма - някои организми се оправят по-добре без въглехидрати, други по-зле (имаше чудна тема за метаболитните типове), въпросът е какво толкова против въглехидратите - ако човек постига целите си и се чувства добре - няма лошо да се ядат въглехидрати. А дали постигаш целите си оптимално е много спорно - понякога липсата на въглехидрати може да се окаже проблема в един цялостен хранително-тренировъчен режим.
Просто се опитвам да кажа, че цялото заклеймяване на въглехидратите е малко в повече :)

Мнението беше редактирано от Иван Божанов на 14.07.11 18:39.

14.07.11
19:47

казано от Vic на 14.07.11, 17:54:

Всъщност, организмът си се оправя перфектно и без въглехидрати. А мозъкът чудесно се зарежда с кетони. А ако е чак толкова наложително, организмът може и сам да си произведе въглехидрати от протеини.

А колко време може организма да запази състоянието “здраве” без въглехидрати и в състояние на кетоза?

@Grey Knight - това не е “кой е по-по-най”...не съм казала че мазнините или протеините са маловажни.

Мнението беше редактирано от Margi на 14.07.11 19:49.

15.07.11
10:10

казано от Margaritka на 14.07.11, 19:47:

казано от Vic на 14.07.11, 17:54:

Всъщност, организмът си се оправя перфектно и без въглехидрати. А мозъкът чудесно се зарежда с кетони. А ако е чак толкова наложително, организмът може и сам да си произведе въглехидрати от протеини.

А колко време може организма да запази състоянието “здраве” без въглехидрати и в състояние на кетоза?
...

Неограничено време.
Ако тялото предпочиташе въглехидратите за гориво, нямаше да ги превръща в мазнини чрез инсулин. Няма незаменими въглехидрати. Човешкото тяло се нуждае от малко въглехидрати за жизнените процеси и може да си ги набави от протеини и мазнини, но не може да си синтезира незаменимите аминокиселини и мазнини. Просто мазнините са предпочитаното гориво за клетките.

Тялото може да оцелее на ВВД, но не е опитмалния режим, както в енергийно, така и в здравословно отношение. Фактът, че има въглехидратно-ориентирани хора се дължи на настройката на режима от най-ранна детска възраст, не на генетично заложени параметри.

Разбира се, нека всеки си се храни както намери за добре, изборът е личен. Влязах в дискусията не за да налагам моята теза, а за да направя уточнение относно храненето на мозъка.

15.07.11
11:45

Извинявам се на Карфичка за спама, само да добавя...може и да не съм изцяло права, но все пак си мисля, че кетозата е временно решение на организма в отговор на създала се в тялото екстрамна ситуация (липса на въглехидрати). Повишената киселинност, която се създава при кетоза надали е добра идея в дългосрочен план.Според мен е предпоставка за развитие на нежелани здравословни състояния в бъдеще (не много далечно). Пак казвам - може да греша, но това ми се струва най-логично.

15.07.11
12:48

казано от Margaritka на 15.07.11, 11:45:

Извинявам се на Карфичка за спама, само да добавя...може и да не съм изцяло права, но все пак си мисля, че кетозата е временно решение на организма в отговор на създала се в тялото екстрамна ситуация (липса на въглехидрати). Повишената киселинност, която се създава при кетоза надали е добра идея в дългосрочен план.Според мен е предпоставка за развитие на нежелани здравословни състояния в бъдеще (не много далечно). Пак казвам - може да греша, но това ми се струва най-логично.

Карфичке, аз също се надявам да не те сърдя много, но реших да почопля темата още малко.

Прекалявайки с въглехидратите, всъщност правим временното решение на организма за справяне със ситуацията, постоянна. Твърде многото захари в кръвта действат зле на стените на кръвоностните съдове - изтъняват ги опасно. За справяне със заплахата, организмът използва едно от най-важните и полезни вещества, холестерола, който освен другите си полезни функции прави клетките непромокаеми. Холестеролът се натрупва по стените на кръвоносните съдове на хората на ВВД за да предпази стените. В резултат, напречното сечение на кръвоносния съд намалява, т.е. се запушва. Оттук и лошата слава на холестерола. Кой знае защо, болшинството от старото поколение лекари в този случай препоръчват ВВД за справяне със ситуцията. Разлбира се, ефекта е точно обратния. А натрупаният по стените холестерол се разнася тогава, когато драстично намалим приема на въглехидрати и съответно опасността за изтъняване на кръвоносните съдове намалее.

Горното не са само теоретично знание, имам кокнкретен пример с мой връстник и колега от Морското, на който му откриха повишен холестерол и го тласнаха към стриктна ВВД. Следващите резултат от изследванията бяха още по-лоши, което доста го стресна.  Поговорих с него, обясних му ситуацията, така както я описвам и тук и му препоръчах яйца, риба, месо и зеленчуци, без никакви хапчета. Реши да ми се довери и не сгреши - сега си е много добре, с добри резултати от изследвания и се върна към тренировките и бележи напредък.

Да се върнем на кетоните - открите първо при диабетици и съответно смятани за вредни. А то си е логично, след като в кръвта почти липсва инсулин, мазнините от мастните депа се освобождават, а в последствие се раздробяват на кетони. Няма нищо лошо в кетоните, всъщност мозъкът и всички др. клетки ги предпочитат като гориво.

Ключовият момент е, че тялото на хората на ВВД не може да превключи автоматично на НВД режим, защото е свикнало да произвежда неподходящите разграждащи ензими. Затова е и този адаптационен период, които се свързва с глад за въглехидрати, особен дъх и миризма от потта и урината, само докато тялото привикне да произвежда повече мастноразграждащи ензими.

Интересното е, че някой хора доста бързо се адаптират, докато други не. Още по-интересно е, че мъжете по-леко понасят адаптацията, а жените някак трудно се откъсват от въглехидратите. Тук вече знанията ми не достигат, но предполагам, че има хормонално обяснение. (Затова ми стана доста забавно, че постът на Маргаритка за глюкозата  и мозъка е “одобрен” САМО от момичета, а моят отговор, основно от момчета :D )

Сещам се и за друг факт, доста оспорван от по-старото поколение доктори, дори имаше филм на тази тема. ВМ НВД се оказва доста ефективен режим за борба с епилепсията - припадъците буквално спират.

Отново искам да отбележа, аз не пропагандирам и не налагам моята теза, просто обяснявам моята гледна точка, прочетено, осмислено и изпитано на практика. Самият аз не спазвам стриктно ВМ режим (имам си забежки по крем-карамел и др. (wasntme) )

15.07.11
14:29

Напротив Вик,
има и момичета, които са съгласни с тебе..Използвам случая да ти благодаря за десетките ти малки “статии”, от които съм научила много или пък просто ми служат за вдъхновение... И какъв спам, моля ти се, това знание лично за мене е безценно...
Надявам се Карфичка да няма нищо против против моя спам..:)
Сега се сещам, че много мъже ядат въглех. преди обяд, не са само жените и винаги съм се чудила как до обяд са ОК, а след това не...Или едно нещо е полезно или не е...

15.07.11
14:50

Страхотен пост...ама това си бате Вики...
Само да споделя малко личен опит...аз доста трудно се адаптирах към ВМ-то...ставаше ми зле, подувах се...мисля, че това трая 20-25 дена, после все едно ме качиха на Ферари...сила, издръжливост, възстановяване...просто нещата преминаха на друго ниво...

15.07.11
14:56

Май пак опираме до метаболитните типове.
Пак казвам-може да греша, но защо, след като мозъка предпочита кетони, основната му храна са въглехидратите и започва употребата на кетони едва след изчерпването на въглехидратите? И защо ми е да поддържам кисела среда в тялото си?

15.07.11
15:28

казано от Margaritka на 15.07.11, 14:56:

...
Пак казвам-може да греша, но защо, след като мозъка предпочита кетони, основната му храна са въглехидратите и започва употребата на кетони едва след изчерпването на въглехидратите? И защо ми е да поддържам кисела среда в тялото си?

Вероятно за да разкара захарите по-бързо от кръвообращението. Това не ги прави предпочитани.
Колкото до киселата среда, стига да поемаш достатъчно зеленчуци (и плодове от време на време), това поддържа средата балансирано алкална.

15.07.11
15:50

Хора,

много хубаво пишете всички. Просто трябва да се яде от всичко. Проблемът с въглехидратите е, че  водят до поява на свободни радикали, които именно са вредни за клетките, за кръвоносните съдове и тъканите в организма. ОБАЧЕ, имунната система е устроена така, че левкоцитите, за да се борят с чуждите тела в организма, използват именно свободните радикали. Свързват ги с клетките на чуждите тела и по този начин ги разрушават. Така че яжте си умерено от всичко и не си претоварвайте главите излишно с информация :) Тялото има нужда от всичко, в съответните пропорции. Въпросът е да намерим тези, които са добри за собственото ни тяло. От там насетне, няма какво да се притесняваме. И няма значение, че от време на време сме кривнали и сме нарушили някоя пропорция. За това са тренировките, да регулират нещата :D

Мнението беше редактирано от Svetoslav на 15.07.11 15:53.

Прескочи до:
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1