Вечерно тичане

18.03.17
12:45

Здравейте,

Реших да пиша тук и попитам относно някой неща за бягането. Понеже работя до към 19:00ч. и нямам време да тичам освен вечер, висок съм 1,83см , тежа 102кг. и съм на 20г. Почнах да се ограничавам от към хляб и всякакви тестени изделия, сладко, газирано и тн. Целта ми е сваляне на килограми.
Въпросите ми са:
1.  Проблем ли ще е ако тичам към 8/9ч?
2. Колко пъти в седмицата трябва да тичам и по колко време?
Поздрави!

18.03.17
14:03

Не е проблем да тичаш и по-късно. 
Тежичък си и според мен не бива да натискаш в началото с тичането, за да предпазиш ставите. Тичай през ден, че даже и ако имаш нужда от повече почивка през два.
Колко можеш да тичаш в момента? Разстояние, време, разстояние за време? Имаш ли опит в тичането или ще пробваш за първи път.
Ако си напълно начинаещ, пък и да не си, тази статия ще ти е много полезна http://www.bb-team.org/articles/1588_10-top-vaprosa-za-tichaneto

18.03.17
14:31

казано от Маданеца на 18.03.17, 14:03:

Не е проблем да тичаш и по-късно. 
Тежичък си и според мен не бива да натискаш в началото с тичането, за да предпазиш ставите. Тичай през ден, че даже и ако имаш нужда от повече почивка през два.
Колко можеш да тичаш в момента? Разстояние, време, разстояние за време? Имаш ли опит в тичането или ще пробваш за първи път.
Ако си напълно начинаещ, пък и да не си, тази статия ще ти е много полезна http://www.bb-team.org/articles/1588_10-top-vaprosa-za-tichaneto

Ами започнах да тичам от 2 дена, правя цяла обиколка на стадиона на площадката където тренират лекоатлетите и половин ходя. Нормално мога 5 обиколки без проблем да си ги направя, вече на горе до 10 също, но с малко повечко зор. Гледам да не наблягам толкова на броя обиколки от самото начало.

18.03.17
14:42

Пет обиколки за колко време можеш да ги изтичаш?

18.03.17
14:46

казано от Маданеца на 18.03.17, 14:42:

Пет обиколки за колко време можеш да ги изтичаш?

Не съм засичал, колега. :)

18.03.17
14:55

Пробвай да тичаш пет обиколки без почивка с комфортно темпо и си засечи време, за да имаш отправна точка.

18.03.17
14:58

казано от ynwa1948 на 18.03.17, 12:45:

Здравейте,

Реших да пиша тук и попитам относно някой неща за бягането. Понеже работя до към 19:00ч. и нямам време да тичам освен вечер, висок съм 1,83см , тежа 102кг. и съм на 20г. Почнах да се ограничавам от към хляб и всякакви тестени изделия, сладко, газирано и тн. Целта ми е сваляне на килограми.
Въпросите ми са:
1.  Проблем ли ще е ако тичам към 8/9ч?
2. Колко пъти в седмицата трябва да тичам и по колко време?
Поздрави!

1. Не
2. За начало 2-3 пъти през ден леко бягане. Всеки бяга с различна скорост, затова не мога да ти кажа колко време да бягаш.  Почваш с около 1-2км и постепенно увеличаш с 0.5-1км на седмица, в зависимост как се чувстваш и как се адаптираш.

18.03.17
14:59

казано от Маданеца на 18.03.17, 14:55:

Пробвай да тичаш пет обиколки без почивка с комфортно темпо и си засечи време, за да имаш отправна точка.

Добре ще споделя резултата тук.

18.03.17
15:03

казано от Маданеца на 18.03.17, 14:55:

Защо да засича време, след като е почнал наскоро да бяга?  Това ще го демотивира, ще почне да се стреми по-бързо да бяга и накрая има голям шанс да направи нежелана контузия :)

18.03.17
15:16

За да може да проследи увеличаването на темпото. Лесно е да се каже - увеличавай темпото, но ако не си бягал достатъчно и нямаш усет без часовник не става. Както сам казваш, Тони, всеки бяга с различна скорост - аз искам да разбера неговата. Не го карам да засича всяко бягане и да гони постижения, а да засече време за едно комфортно бягане, за да придобием представа за реалните му възможности, което ще ни позволи да му даваме по-конкретни съвети.

Мнението беше редактирано от Маданеца на 18.03.17 15:17.

Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1