Метаболизъм

11.07.17
18:06

Здравейте!

Искам да направим една дискусия, свързана само с МЕТАБОЛИЗМА!
-Какво представлява?
-Какво прави?
-Как да си го забързаме и други неща.

Carbohydrate

11.07.17
18:59

Какво е метаболизъм?
Метаболизмът (от гръцки: μεταβολή – метаболе, „смяна“, или μεταβολισμός – метаболисмос, „прехвърляне“) е начинът, по който се извършва обмяната на веществата в организма.
Уикипедия

Carbohydrate

11.07.17
19:13

Метаболизъм- Процес на превръщането на калории от храна в енергия, която е необходима за живеене и работа на организма. Той започва още с храносмилането и завършва с дишането по време на сън, когато тялото, без участието на мозъка и напълно в автономен режим, си осигурява кислород.
От научна гледна точка, няма такова, като „бързина на метаболизма“. Причината е банална – не се знае какво точно и в какви единици да се измерва. Следователно, не може да забързаме обмяната на веществата – както и не можем да разберем, бърз ли е метаболизма или бавен.
Забавена обмяна на веществата
Ако тялото ще започне да изпраща сигнали, че нивото на натоварването рязко се е увеличило, а постъпилата енергия от храна намаля, организма ще започне да икономисва енергията. В резултат, ще започнат процеси, които условно можем да ги назовем забавяне на метаболизма. На прост език, на човека ще му се спи и ще се чувства уморен, не жизнен.
При това, ако се върнем към нашите първоначални навици, организма ще започне да трупа енергията, за да се подготви за следващата такава „диета“, ако се случи (вече е умен). ККолкото повече правите такива опити, толково повече организма ще трупа енергия 🙂
- За сега толкова, да си налея една водка )…

Адекватното отговаряне на тези въпроси е свързано със систематизирането на огромен обем информация, за разбирането на която е необходимо сравнително високо ниво на познания в областта на биохимията и биофизиката. Метаболизъм е съвкупността от всички процеси, протичащи в клетките на човешкото тяло. Няма как това да бъде описано на кратко и в същото време да бъде достатъчно изчерпателно.

Carbohydrate

11.07.17
19:21

все пак да го разгледаме през призмата на тренировки/отслабване и тренировки/покачване на ММ ?! Без да навлизаме в подробности при липса на микроскоп).

Мнението беше редактирано от Carbohydrate на 11.07.17 19:21.

казано от Carbohydrate на 11.07.17, 19:21:

все пак да го разгледаме през призмата на тренировки/отслабване и тренировки/покачване на ММ ?! Без да навлизаме в подробности при липса на микроскоп).

Успех. Аз нямам нагласата да компенсирам груби пропуски в нечие средно образование, а и на сайта има достатъчно грамотно написани материали по темата.  Това, разбира се, не е упрек към питащия, а предложение да попрочете и да конкретизираме нещата, за да си бъдем максимално полезни.

казано от Carbohydrate на 11.07.17, 19:13:

Метаболизъм- Процес на превръщането на калории от храна в енергия, която е необходима за живеене и работа на организма. Той започва още с храносмилането и завършва с дишането по време на сън, когато тялото, без участието на мозъка и напълно в автономен режим, си осигурява кислород.

Това е доста повърхностна и не особено точна дефиниция.
Точно затова не ми се навлиза в темата.

Мнението беше редактирано от Кольо Пияндето на 11.07.17 19:33.

Carbohydrate

11.07.17
19:35

еми, стой отстрани и гледай тогава )))).....или също напиши нещо, ще е интересно на питащия

Мнението беше редактирано от Carbohydrate на 11.07.17 19:38.

казано от Carbohydrate на 11.07.17, 19:35:

еми, стой от страни и гледай тогава ))))

С удоволствие.
Само, моля те, не превръщай калориите в енергия, не започвай метаболизма с храносмилане и не го завършвай с дишане, което няма връзка с мозъка.

Carbohydrate

11.07.17
19:40

казано от Кольо Пияндето на 11.07.17, 19:38:

казано от Carbohydrate на 11.07.17, 19:35:

еми, стой от страни и гледай тогава ))))

С удоволствие.
Само, моля те, не превръщай калориите в енергия, не започвай метаболизма с храносмилане и не го завършвай с дишане, което няма връзка с мозъка.

еми докажи си приказките, ако мислиш, че не съм прав)
П.П. усещам някакво заяжда не ли? Та, аз само се опитвах да отговоря на момчето))) Баси! Ще ме застреляш за това ли....???

Мнението беше редактирано от Carbohydrate на 11.07.17 19:42.

Carbohydrate

11.07.17
19:43

Ок, не ми се пише по темата)). ще си седя и ще си пия водчицата 🙂

Carbohydrate

11.07.17
19:46

казано от Теодор Петорв на 11.07.17, 18:06:

Здравейте!

Искам да направим една дискусия, свързана само с МЕТАБОЛИЗМА!
-Какво представлява?
-Какво прави?
-Как да си го забързаме и други неща.

ай, чупката))) Кольо каза да четеш статиите във форума и като се образоваш, чак тогава да пуснеш тема И внимавай)))

казано от Carbohydrate на 11.07.17, 19:40:

еми докажи си приказките, ако мислиш, че не съм прав)

Кое да доказвам бре, Васко?
Написал си, че метаболизмът е процес... това не ми ли стига? Да те чета ли нататък? Или да припомня каква сложна система от взаимно свързани и взаимно регулиращи се биохимични процеси е метаболизмът?

Наздраве.
Салата със сельодка подхожда на питието.

За пореден път се опитваш да превърнеш тема в чат... нали си наясно колко харесвам това?

За питащия:
Материал 1
Материал 2

Мнението беше редактирано от Кольо Пияндето на 11.07.17 19:53.

Carbohydrate

11.07.17
19:58

Кольо, кажи на хората, които са в управлението на форума, че ХОРАТА НЕ ЧЕТАТ)))) и искат набързо да получат инфо, като питат, без труд......за това, стратегията да се пълни форума със  милион статии на никому не е нужна, освен, че ключовите думи ще изкарват сайта напред в търсачките.... Що се касае моето писане, написах верни неща, колкото и да ти се иска да пренасочиш към темите, които са написани вече.... Успех! 🙂
С добри пожелания 🙂!

Мнението беше редактирано от Carbohydrate на 11.07.17 20:00.

Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1