Коронавирус в България

Прескочи до:

казано от kaloyan на 23.10.20, 13:26:

казано от Т. Тодорова на 23.10.20, 11:32:

Шуреят, както скоро споменах, вече го ядат червеите.

Какво разбираш под шурей, понеже това значи брат на съпругата и се иползва от мъже като обръщение ?

Шуреят на хоспитализирания. Всъщност, не му е шурей, ми му е зет - мъж на сестра му. Мерси за корекцията.

23.10.20
13:37

Не зная в коя от думите ми прочете надменност, и виц да напиша, пак излиза че съм арогантна и надменна.
Ти ме оборваш единствено с “надменна си”, “спазвай правилата”, и “зАрежи, няма смисъл”. Нито едно от моите твърдения не си оборила с факт.

23.10.20
13:49

Кои са твоите твърдения?
Че умират хора от рак ли?
Не знам по-арогантен дънинг от теб....

23.10.20
13:55

казано от nervak на 23.10.20, 13:49:

Кои са твоите твърдения?
Че умират хора от рак ли?
Не знам по-арогантен дънинг от теб....

Тя си знае за кои говоря.

Самият факт, че се имаш за безсмъртна, щото организмът ти е толкова подготвен, че дори преносител не би могла да бъдеш, както и това, че според теб който спазва елементарни правила е роб и няма очи да вижда истината, не може да мисли (сиреч, ти автоматично си нещо много по-свободно, прогледнало и мислещо), те прави надменна и арогантна, да. А изключително много пъти съм била на различно мнение за теб.

Какви доводи да се мъча да давам на човек, който ми заявява, че ако е болен, пък не знае, дефакто е здрав и няма нужда от предпазни средства, с намиг-намиг накрая...? Твърди, че носенето на предпазни средства в извънредно положение е в разрез с конституцията. Че маските спират притока на кислород и сичкишеомрем от бактерии и задушаване. И не помня още какво беше, но о, Боже.

Казах ти още вчера - толкова много хора, в пъти по-начетени от мен (пък и от теб) са се опитвали да се аргументират (и са го правили) на всякакви теми и винаги, винаги са били обречени на неуспех. И все пак се опитах да ти кажа някои неща, ама накрая се оказа, че ги беше отразила само частично.

Все ми е тая кой какви схващания има, ама ай като са вредни, да си ги пази за себе си и поне в името на добрия тон и възпитанието да си пести иронията.
Разбираме иначе, че правителството просто иска да ни удуши и ни лъже за спорт, както твърдяха едни плоскоземци, като ги питаха що някой би лъгал, че земята не е плоска - ми ей така, вика, нарочно, да сме си излъгани и да си мислим няк’ви грешни работи. :D

Същата работа и с ковида, на глупаци ни правят - не е толкоз зле, ама пълнят отделенията със статисти, като поне има ясна цел, де - да ни наплашат и да ни чипират после с ваксина.
——————————

Илия, имахме вчера с нея един разговор, след който мислих да не се ангажирам повече по темата, но като видях поста със “Сопол, ужас, ще се мре и т.н.” не се сдържах, та зат’ва е цялата дандания. :)

23.10.20
14:21

Аз пак не виждам кое от твърденията ми е грешно, но тиради, започващи с “О, боже” не ми се четат вече.
За сопола сори, ама не се сдържах. Просто ме разсмя и се сетих за вица.

Аз по принцип се пазя от болни и когато се разболея си седя вкъщи, ама тива съм го писала н на брой пъти, тогава не беше актуално, защото нямаше ковид, а прост грип, пък бил той и свински...(който междвпрочем, изкарах 2009, ама тогава пак не беше модерно да се говори за тия неща)

Мнението беше редактирано от Margi на 23.10.20 14:23.

Barberian

23.10.20
14:30

“До края на годината, всеки един от нас ще познава починал от Covid- 19” Написа директорът на Пирогов :(
Много се надявам да греши.
Аз лично до преди месец някъде, не познавах нито болен нито починал. Имам приятел конспиратор, който работи във голяма фабрика и постоянно ме пита защо за толкова месеци нямат нито един заразен. Признавам си, че и аз бях започнал да се чудя, как е възможно да работим със стотици хора на ден и да не чуем за нито един случай. Също така нямаме нито един болен от 150 колеги, които ежедневно контактуват със стотици клиенти. Като се замисли човек обаче, ние сме екипирани като космонавти 🤣 отделно кой клиент ще се похвали във салон пълен с хора, че е имал корона :) Вече познавам един набор починал в България и един тук, който не го познавам но клиент ми сподели, че му е бил близък. Градските легенди не ги броя :) Имам и един клиент, който със жена си е над 75 и го минаха. Тя има проблеми със слуха и обонянието той казва, че е ок.
Има теория, че вирусите винаги мутират и отслабват и затова сега смъртните случаи са по- малко. Дано се окаже вярна.
Иначе за маските се разпространяваше един пост във фейсбук на един хирург във връзка с това, че били вредни, не можело да дишаме правилно и други. Той писа че от 15 години ежедневно е с маска и не е умрял още :)
Аз съм по 10-12 часа всеки ден. Свикнах, но понякога много ме сърби кожата на лицето.
Габровски написа също, че ключовата дума е солидарност и мисля, че тук е ключа за палатката. Едната ми колежка много се притеснява за себе си и постоянно спори с клиенти, които казват, че им ограничават свободата с маските. Тя винаги ги пита, не се ли ограничава и нейната свобода, ако те не носят маски? Тя също иска да пазарува и да влиза в затворени помещения без да се притеснява.
Редовно се карам с клиенти без маска. Вчера дори ме викаха в почивния ми ден, че някакъв се пеняви, че не искали да го подстрижат без маска. Имаме кутии с еднократни ако някой си я е забравил, но той отказва да приеме и да сложи маска. Имал бил онлайн резервация и се разкарал до салона, а му отказват. И вече гъзар и искал да говори с мениджъра. Минаха годините в които следвах ” Клиента винаги има право” Изгоних го като мръсно коте 🤣 Изгоних го защото той просто може да излъже, че е освободен от доктор. Ние няма как да го проверим, но той просто иска да прави сцена и да му целуваме ... В друга ситуация наистина може да ми създаде сериозни проблеми с защита на потребители и разни други институции, но в тази ситуация не може ме барна :)

23.10.20
14:39

И аз съм от 15г ежедневно с по 4-6 часа с противогаз или най-малко с маска...и ей ме на...дишам си нормално.

23.10.20
14:42

казано от nervak на 23.10.20, 14:39:

И аз съм от 15г ежедневно с по 4-6 часа с противогаз или най-малко с маска...и ей ме на...дишам си нормално.

Чудесно е това, но аз съм губила съзнание заради маска докато бях бременна. Затова го приемам като посегателство върху здравето ми. Не всички сме еднакви.

23.10.20
15:26

Ти си добра да се прекръстиш на Карън, да идеш да живееш в САЩ и да търсиш мениджъра.

23.10.20
15:28

казано от Margi на 23.10.20, 14:42:

Чудесно е това, но аз съм губила съзнание заради маска докато бях бременна.

Да не би да си упражнила някаква специална йога техника на дишане, при която да е противопоказно да се прави с по-оскъден приток на кислород 😀

ПС.....бъзик, да ти го върна 😎

23.10.20
16:27

Доста разединява тая поста.

казано от Margi на 23.10.20, 14:21:

Аз пак не виждам кое от твърденията ми е грешно, но тиради, започващи с “О, боже” не ми се четат вече.
За сопола сори, ама не се сдържах. Просто ме разсмя и се сетих за вица.

Аз по принцип се пазя от болни и когато се разболея си седя вкъщи, ама тива съм го писала н на брой пъти, тогава не беше актуално, защото нямаше ковид, а прост грип, пък бил той и свински...(който междвпрочем, изкарах 2009, ама тогава пак не беше модерно да се говори за тия неща)

Жива и здрава бъди, Марго.

23.10.20
17:08

казано от Margi на 23.10.20, 14:42:

казано от nervak на 23.10.20, 14:39:

Чудесно е това, но аз съм губила съзнание заради маска докато бях бременна. Затова го приемам като посегателство върху здравето ми. Не всички сме еднакви.

Точно пък заради маската си загубила съзнание, а не заради ноцебо ефект. Как ли пък не.

23.10.20
17:32

Боби ти не знаеш...маската задържа много СО2 и не се диша пълноценно- ужас,ти казвам.

23.10.20
17:32

Боби, тогава сложих маска по собствено осмотрение, защото ми се наложи да прекарам време в поликлиника с доста болни посред грипен сезон. Далеч бях от съзнанието, че маската може да има какъвто и да е негативен ефект, да не говорим, че явно съм смятала, че има някакъв предпазен ефект срещу сезонния грип.

23.10.20
18:12

Взех си яка маска Респро от службата + допълнителна приставка, нещо като екстра уплътнение и с нея дишам като Дарт Вейдър, едва ли ще издържа цял полет, да речем.

23.10.20
18:37

Това за разпространението и отслабването на вируса май не е теория, а естествен път на развитие. Просто трябва да мине още време и би следвало да отслабва смъртоносния ефект. Но тък като е нов и доста различно влияе на хората , има още много да се трупа информация. За да стане това трябва да мине през повече и да. Мутира. Но пък не трябва да минава през определени хора , тъй като ще ги убие. При всички има процент истина, затова не знам защо са тези тежки спорове. Мисля че докато се пуснат тези ваксини ще е достатъчно отслабнал , за да не е толкова опасен и да погубва толкова хора. Дано е така, но може би ще е нужна поне близо година.

23.10.20
20:23

Положението не е добро и трябва да сме много отговорни. Така и заведенията ще могат да си работят и всичко след малко време, иначе обратното ще е доста кофти.

23.10.20
21:59

Трябва по-сериозно отношение към проблема от всички ни. Също да не дават възможност на някои хора да пускат подвеждаща информация по въпроса: реплики, че нямало такова заболяване,заговори и подобни глупости. Във Фейсбук на Запад, искаха да трият подобни мнения и дори закриват профилите. Защото това се смята за подвеждаща информация, която може да навреди на много хора.

Трябва да се приемат добре обмислени, практични мерки (или ограничения), които са приложими и ще бъдат спазвани. Такива, които ще имат максимален реален ефект за стабилизиране на положението.

И освен това, е по-добре всички подобни решения, министерски заповеди и ограничения  да бъдат диференцирани според района. Доколко е засегнат, а не еднакви мерки за цялата страна. В районите които са “чисти” да има по-общи и хлабави мерки. Съвсем минимални, а в засегнатите зони с по-голяма концентрация, съответно по-рестриктивни мерки.

казано от kaloyan на 23.10.20, 18:37:

Това за разпространението и отслабването на вируса май не е теория, а естествен път на развитие. Просто трябва да мине още време и би следвало да отслабва смъртоносния ефект. ...Мисля че докато се пуснат тези ваксини ще е достатъчно отслабнал , за да не е толкова опасен и да погубва толкова хора. Дано е така, но може би ще е нужна поне близо година.

Едва ли ще стане точно така. Аз много се съмнявам в тази теория. То и сега много хора изобщо не развиват болестта. Или карат съвсем леко. Което при обикновения грип май не се случва. Ноо просто някои хора ги удря с максимална сила и завършват фатално.

Много яко :D

24.10.20
23:19

Като кръчмарите не могат да издържат втора вълна,защо медиците трябва да могат????

24.10.20
23:36

Съгласен, Илия, ако ще затваряме, аз съм за.
Вече имам все повече познати и то в тежко положение.

Мнението беше редактирано от Bart Simpson на 24.10.20 23:38.

25.10.20
06:54

казано от nervak на 24.10.20, 23:19:

Като кръчмарите не могат да издържат втора вълна,защо медиците трябва да могат????

Защото тези “на първа линия” са на държавен бюджет?
Ако говорим за финансовото състояние на “кръчмите”.

Мнението беше редактирано от Margi на 25.10.20 06:56.

25.10.20
07:57

Лекарите не достигат, също така при тях рискът от заразяване е голям, а тези, които удържат фронта колко дълго ще могат да издържат на вълните от заразени? Ще има ли кой да се погрижи и за кръчмарите, и за всички, които ще имат нужда? Отделно, че вече няма места в болниците, а сме едва в началото на есенно-зимния сезон.
Наистина страдат и бизнесите на хората, но стига животът им да се съхрани, другото е поправимо.

Мнението беше редактирано от Диляна на 25.10.20 08:01.

25.10.20
08:05

Лекарите в спешните и инфекционистите надали са си мислели, че ще им е лесно когато са избирали тази професия. Застрашени от зараза са всички, които работят със заразно болни. Не казвам, че проблем няма там. Проблема с лекарите е, че са претоварени с работа в момента. Проблема с хората поддържащи собствен бизнес е, че на глад се обричат те, семействата им, работниците им и техните семейства.
С което не искаю да споря, просто ситуацията е такава. Дори и заведенията да оставаха отворени, пак щяха да са на загуба - хората така или иначе се отдръпнаха, или поне една част от тях.
Ще почакаме да видим зимния сезон как и дали изобщо ще тръгне...

25.10.20
08:25

казано от Margi на 25.10.20, 08:05:

Проблема с хората поддържащи собствен бизнес е, че на глад се обричат те, семействата им, работниците им и техните семейства.

Тук следва да се намеси държавата с адекватна политика за подкрепа на пострадалите бизнеси. Но дали ще стане, е отделен въпрос. За съжаление, през последните месеци мерки в тази посока почти нямаше.

25.10.20
09:06

казано от Диляна на 25.10.20, 08:25:

казано от Margi на 25.10.20, 08:05:

Проблема с хората поддържащи собствен бизнес е, че на глад се обричат те, семействата им, работниците им и техните семейства.

Тук следва да се намеси държавата с адекватна политика за подкрепа на пострадалите бизнеси. Но дали ще стане, е отделен въпрос. За съжаление, през последните месеци мерки в тази посока почти нямаше.

Надали има някой, който да храни излюзии по този въпрос.

25.10.20
09:33

Хора, България е бедна държава, помощ няма да дойде от никъде, за никого.
Заведенията са лукс, без който всеки може, всеки.
Но без болници не можем.
Никога не съм мислел, че ще стигнем до тук, предния път си доказахме на себе си(нашата фирма), че сме относително устойчиви и сега вече имаме изградени превила на поддържане на ритъм на работа в тези условия.
Снощи разбрах, че мои познати се намират в не леко положение, заразени.
А и всички знаят, че от нашия сектор, по-сив няма, така че едва ли сме много полезни на бюджета на страната.

25.10.20
09:37

казано от Bart Simpson на 25.10.20, 09:33:

А и всички знаят, че от нашия сектор, по-сив няма, така че едва ли сме много полезни на бюджета на страната.

Има - държвния.

И по темата за маските:

25.10.20
10:31

Викаш,държавния е сив,?!Ти последния месец ,колко осигуровки плати?
Лекарите сами са си виновни че са избрали да работят със заразни... Екстремно нагла си...ма ще запееш и ти скоро друга песен.
Вчера имаше куп тъпаци протестиращи срещу маските ...и 5Gто...колко закономерно обединени двете теми.

Мнението беше редактирано от nervak на 25.10.20 10:34.

25.10.20
10:36

Платила съм точно толкова, колкото е трябвало.

Barberian

25.10.20
10:50

При нас, след като вдигнаха карантината, заведенията ясно се виждаше, че са празни. Аз мислех, просто хората ги е страх. Правителството реши да плати 50% от сметките на всички клиенти за целия Август. Ела да видиш, страх ли ги е 🤣 Имаше опашки почти навсякъде. Ние също излизахме почти всяка вечер, защото то наистина не беше за изпускане. Тази мярка според мен беше в пъти по умна от раздаването на пари на калпак, защото ако на мен някой ми даде кеш по време на криза аз няма да отида с него на ресторант :) но ако ми даде ваучер или отстъпка ме праща директно в засегнатия отрасъл. А ако даден кеш на пенсионер, на който реално пенсията му не е засегната от кризата, той на 109% ще го сложи под джюшека за да го хвърли после на някой през терасата :)
Да знам, че и те като всички имат нужда, но един взема твърда пенсия с която така или иначе е оцелявал до сега, а друг заради карантината взема 0, а има и деца.
Същото важи и за администрацията. Доходите им не бяха засегнати от карантината, а им наляха още, а частния сектор отиде на кино. Мога да изброя десетки хотели които изобщо не отвориха това лято. Това да хиляди безработни хора и фалирали бизнеси и никой с нищо не им помогна, а пари имаше.

Мнението беше редактирано от Barberian на 25.10.20 10:59.

25.10.20
10:59

Много хора нямат ни най-малка представа, какво е да работиш в държавен сектор, сравнено с частния. Е, има и тако и вако, варианти много, но особено по министерства, комисии, агенции, в повечето звена работата е.....
Близо 12 г. бях в държавна администрация, т.е. до 2011 г. Сменил съм няколко институции, включително и две министерства. Бил съм от най-младшо ниво, когато започнах, та стигнах до началник и директор. Сравнено с това, което работих след това по частните дружества, имайки предвид напрежение, обем, сложност на задачите, срокове за изпълнението им, отговорността която носех и т.н., в държавните институции изброените неща са някъде умножено х 10. Даже когато за първи път смених от държавното, та в частното, се чувствах все едно са ме пуснали в детска градина, със задача да помагам при реденето на пъзелите на дечицата. И за тая работа получавах двойно повече пари 😀

Barberian

25.10.20
11:10

Когато става въпрос за оцеляване- буквално, не виждам каква връзка има кой повече работи, частния или държавния сектор. Винаги трява да се търси баланс. Когато единия взема 1000, а другия е изгубил работата си, би трявало да се помогне на безработния, а не да се дадат още 300 на работещия. Ако в такива кризи няма солидарност значи, да ни взема короната и да си ходим :) Очевадно е, че сега парите се раздават за бъдещи гласове :)

25.10.20
11:20

казано от Barberian на 25.10.20, 11:10:

Когато става въпрос за оцеляване- буквално, не виждам каква връзка има кой повече работи, частния или държавния сектор.

Мнението ми бе по повод изказването, че и държавния сектор бил сив, та даже по-сив. Нищо сиво няма там, в повечето случаи ти скъсват гъза от работа, вечно някой нещо е недоволен, еле пък ако работиш с граждани. А тези пък хорица по общинските администрации работят направо ангария, ако се отчетат вложените усилия срещу заплатите им. Единственият плюс, който не е малък, а съществен е, че уж ще получиш заплата накрая на месеца. В частния ще получиш, ако си я изкараш/фирмата я изкара.

25.10.20
11:50

казано от Optimus Prime на 25.10.20, 11:20:

казано от Barberian на 25.10.20, 11:10:

Когато става въпрос за оцеляване- буквално, не виждам каква връзка има кой повече работи, частния или държавния сектор.

Мнението ми бе по повод изказването, че и държавния сектор бил сив, та даже по-сив. Нищо сиво няма там, в повечето случаи ти скъсват гъза от работа, вечно някой нещо е недоволен, еле пък ако работиш с граждани. А тези пък хорица по общинските администрации работят направо ангария, ако се отчетат вложените усилия срещу заплатите им. Единственият плюс, който не е малък, а съществен е, че уж ще получиш заплата накрая на месеца. В частния ще получиш, ако си я изкараш/фирмата я изкара.

Някои сме работил 12 години в сектора, та даже и в няколко министерства и ведомства. Та кои администрации са свръх натоварени, аз съм работил в адски отговорно звено, 42-ма щат - 20-ина работим, 20-ина се чудят какво се случва, бил съм съм и в две министверства-АБСОЛЮТНО същата работа, та дай някой пример и после ще ти обясня на сегашната ми работа какво значи работа. Има обаче и нещо, което е отговорността, тя също натоварва и на истински ръководните и можещи хора не би следвало някой да ги гледа дали са от от 9 до 5 и колко преписки са “предвижили”, толкова. За лекарите, особено в момента го има по много от двете, И много отговорност, И много работа, И да, изнемогват за 1200-1300лв. Аз им стискам палци и правя всичко възможно да не ги натоваря и със себе си, като спазвам елементарните Д-та, като се има предвид че на ден покрай мен преминават стотици хора и поне 1/3 от тях, ме заговарят.
А за това с осигуровките по горе на нервачето е смешно. Ти си служител моя, НИЩО не плащаш, ама НИЩО. Плаща ти го работодателя, срещу труда ти. Ние поне сме били работодатели и сме осигурявали хора и плащали заплати. Така че, който е ербап, спокойно да отиде в частния сектор и започне свой бизнес. Рай е ;) Особено в тези времена :)

Мнението беше редактирано от slavko на 25.10.20 11:52.

25.10.20
11:56

казано от Optimus Prime на 25.10.20, 10:59:

Даже когато за първи път смених от държавното, та в частното, се чувствах все едно са ме пуснали в детска градина, със задача да помагам при реденето на пъзелите на дечицата. И за тая работа получавах двойно повече пари 😀[/quote
Къде си работил, бе човек...за частния бизнес говоря :)

25.10.20
12:00

Аз казах, че има и тако и вако. Ясно е също така и за скатавките, макар в повечето звена в които съм бил, да е нямало как да има такива. Просто ако не са били в час, за да свършат работата им се е давало нещо друго по-елементарно, но с повече обем, защото и това трябва да се отхвърля.
То и в частния неработещи и скатаващи се хора има много, особено ако са и някакви парашутисти.
Но да се върнем на темата-днес бая спад на установените. Някои викат, че от адекватните мерки било на управляващите. Ама то тез мерки от дни няма как да рефлектират на вирус с инкубационен период доста по-дълъг от както са наложени. Т.е. може да се усети след едно поне 10-14 дни, дали действат.

ПС- работя в компании така да го кажем от финансовия сектор.
Сега работата не ми се види малко, ама в началото си бе супер усещането. Човек се измързелява с времето, като набара по-лекото. Започва и то да му тежи 😂

Мнението беше редактирано от Optimus Prime на 25.10.20 12:21.

25.10.20
13:24

казано от slavko на 25.10.20, 11:50:

А за това с осигуровките по горе на нервачето е смешно. Ти си служител моя, НИЩО не плащаш, ама НИЩО. Плаща ти го работодателя, срещу труда ти. Ние поне сме били работодатели и сме осигурявали хора и плащали заплати. Така че, който е ербап, спокойно да отиде в частния сектор и започне свой бизнес. Рай е ;) Особено в тези времена :)

Твоя,ще викаш “моя” на йогичката до теб примерно.
Иначе недей дава мнения кой нищо не е дал,щот си толкова далеч ,че не е истина...и друго ,тея съждения ,че не ги давам аз,са толкова изтъркани,че се смея на глас.
Като си толкова ербап ,ела при мен да те видим,колко време ще изкараш...рай е.

Прескочи до:

Имаме план за твоята по-добра спортна форма!

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1