Тренировка за хват , катерене по въже ,скално катерене...

20.03.08
16:09

Привет , искам да си правя обща физическа подготовка , едно от упражненията е катерене по въже .
Мисля че конопено въже (неусукано ) с дебелина 26-30мм е най-удачно , само ме съмнява дане се разсуче!? щ е го връзвам за клон на дърво на 5-6метра . Кои мускули ще се тренират? Няма да има възли по него!
В София съм , но разбрах че в Сливен се произвеждали такива .

Понеже мисля да се занимавам и със скално катерене , кои упражнения ще ми засилят хвата ,издържливостта , казаха ми да вися на касата на вратата?!

Тютчев

20.03.08
16:20

На касата недей да висиш, щото ще се строиш

а за катеренето участват гърба и трицепса

20.03.08
16:35

казано от Тютчев на 20.03.08, 16:20:

На касата недей да висиш, щото ще се строиш

а за катеренето участват гърба и трицепса

Нямам и идея какво участва за катереното,но ми звучи по-логично да е бицепса,а не трицепса,защото все пак той е “дърпащ” мускул.

Тютчев

20.03.08
16:38

Не, не! И аз си мислех така, но си е точно трицепса, просто такова си е движението, някак си, разгъваш ръката за да се избуташ по нагоре ако чаткаш, поне така мисля и така съм експериментирал, при набирането примерно, с дърпането се сгъва ръката, затова участва бицепса, но при катеренето на въже, с изкачването се изпъва ръката, затова участва трицепса и гърба, много глупаво го обясних но е така

Мнението беше редактирано от Тютчев на 20.03.08 16:39.

20.03.08
17:55

Има едни топки за мачкане в ръката.Те ще заздравят хвата.Прави упражнения за предмишница.

20.03.08
19:39

Муждувпрочем грешно се приема, че хват и предмишница се тренират с едни и същи упражнения. За хват пробвай: Висене на една ръка (на ЛОСТ, ква каса...), стискане на диск с пръсти, фермерско ходене (хващаш два тежки предмета в ръце и ходиш) и т.н. Тия гумите и пружините също помагат. Ако не посещаваш фитнес зала оптималното би било една гума и висене на една ръка на някой лост за тупане на килими, 100% има някой в квартала.

20.03.08
19:46

казано от hakama на 20.03.08, 16:09:

Привет , искам да си правя обща физическа подготовка , едно от упражненията е катерене по въже .
Мисля че конопено въже (неусукано ) с дебелина 26-30мм е най-удачно , само ме съмнява дане се разсуче!? щ е го връзвам за клон на дърво на 5-6метра . Кои мускули ще се тренират? Няма да има възли по него!
В София съм , но разбрах че в Сливен се произвеждали такива .

Понеже мисля да се занимавам и със скално катерене , кои упражнения ще ми засилят хвата ,издържливостта , казаха ми да вися на касата на вратата?!

Всички мускули участват защото тялото постоянно е под напрежение, най - много участват предмишниците и мускулите на гърба.
Най - доброто упражнение в твоя случай е набиране като се държиш за прехвърлена през лоста кърпа или въже, това упражнение ще засили много хвата ти и максимално близо се доближава до това което ще правиш в реални условия, друго добро упражнение е удържането на дъмбели, заставаш до поставката и взимаш най - тежките дъмбели, удържаш ги с изпънати отстрани ръце като ги стискаш максимално силно преди да поддадат ги връщаш на мястото им и взимаш следващите по ред и така докато обиколиш всички без най - леките, гребните упражнения за гърба също ще са ти много от полза.

Мнението беше редактирано от Alkorin на 20.03.08 19:47.

11.04.13
12:51

Искам да попитам дали някой е ходил да катери на Лакатник? Подходящо ли е мястото за начинаещи в скалното катерене?
Подчертавам скалто тъй като 2 години се катеря в спортната зала на УНСС в София, но на скално не съм бил и не съм съвсем сигурен, че съм готов.
От друга страна, как стоят нещата с категориите? Трябва ли да съм покрил по някакъв начин определена категория за да ме пуснат да се катеря, където и да отида?

Как стой въпросът и с екипировката? Аз ли трябва да си нося моя собствена или някой стопанисва стените и осигурява екипировка за катерене (седалки, въжета,8-ци, гри-грита и т.н.)?

Благодаря предварително и приятен ден!

Мнението беше редактирано от Emil Filipov на 15.04.13 09:08.

15.04.13
15:40

казано от Emil Filipov на 11.04.13, 12:51:

Искам да попитам дали някой е ходил да катери на Лакатник? Подходящо ли е мястото за начинаещи в скалното катерене?

Адски красиво място! Подходящо е и за начинаещи, защото има много и най-различни маршрути по категории. Вероятно ще сте поне двойка, сам начинаещ не става. Няма кой да те пуска да катериш, тъй като никой не те пита дори за какво си отишъл. Всичко е на твоя отговорност. По маршрутите има единствено клинове и анкери, и никой не ги стопанисва. Всичката останала екипировка си е твоя или на клуба. Добре ще е втория човек с теб да е ходил и да познава няколко маршрута. Успех, и може да постнеш някоя снимка после.

http://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=placeinfo&idPlace=3

Мнението беше редактирано от FaceOff на 15.04.13 15:44.

18.04.13
23:54

Сайта, който си посочил съм го гледал :-) От там харесах мястото...

Обратно към темата... Реално погледнато трябва да си купя екипировка или да членувам в някакъв клуб, който се занимава със скално катерене - правилно ли съм разбрал?

2-ма по принцип обмисляхме лятото да изпробваме скално катерене и затова търся и питам навсякъде :D Кофти работа, че екипировката е скъпичка :-(. Вторият не е ходил там - абе общо взето, ентусиаст е и реших да видя какво мога да направя по въпроса...

19.04.13
00:16

За хвата знам едно супер добро упражнение.Има си специално такова уредче, но и ти може да си го направиш.Представлява една тръба или лост от дъмбел, на който е завързано въже дълго около метър или колкото да стигне до пода и на другия край връзваш тежест.Хващаш лоста с двете ръце изпънати напрад и почваш да навиваш и развиваш.

19.04.13
10:04

казано от Boris Angelov на 19.04.13, 00:16:

За хвата знам едно супер добро упражнение.Има си специално такова уредче, но и ти може да си го направиш.Представлява една тръба или лост от дъмбел, на който е завързано въже дълго около метър или колкото да стигне до пода и на другия край връзваш тежест.Хващаш лоста с двете ръце изпънати напрад и почваш да навиваш и развиваш.

много добро упражнение за предмишница, но не засилва хвата

19.04.13
14:47

казано от Emil Filipov на 18.04.13, 23:54:

Сайта, който си посочил съм го гледал :-) От там харесах мястото...

Обратно към темата... Реално погледнато трябва да си купя екипировка или да членувам в някакъв клуб, който се занимава със скално катерене - правилно ли съм разбрал?

2-ма по принцип обмисляхме лятото да изпробваме скално катерене и затова търся и питам навсякъде :D Кофти работа, че екипировката е скъпичка :-(. Вторият не е ходил там - абе общо взето, ентусиаст е и реших да видя какво мога да направя по въпроса...

Поне седалка и еспадрили нямаш ли, торбичка за магнезий? Иначе едно десетина примки да ви трябват и въже, това са скъпите неща, и ако поне втория човек е в някой клуб, да ги вземе от там. Почти не виждам как ще стане, ако и втория човек не знае няколко маршрута. Вероятно се организират и групови изкачвания, или курсове към клубовете, може да провериш.

19.04.13
16:23

казано от dani на 19.04.13, 10:04:

казано от Boris Angelov на 19.04.13, 00:16:

много добро упражнение за предмишница, но не засилва хвата

И как ще да не засилва хвата? То ако предмишницата не го засилва то кое

Здравейте,
Някой може ли да ме насочи към зала или площадка на открито в София, където има въже за катерене? Благодаря!

Мнението беше редактирано от Ивайло Стоименов на 24.08.16 14:46.

14.09.16
13:06

казано от Ивайло Стоименов на 24.08.16, 14:45:

Здравейте,
Някой може ли да ме насочи към зала или площадка на открито в София, където има въже за катерене? Благодаря!

Да, на лостовете в Борисовата градина има въже за катерене. Лостовете са точно срещу тенис кортовете в Борисовата от другата страна на алея Яворов в посока Младост.

Благодаря! Открих го :)

Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 forum-blockforum-deleteforum-editforum-favorite-postforum-flagforum-followforum-lockforum-mergeforum-moveforum-new-postforum-quoteforum-recommendforum-subscribeforum-unlock1