Проблемното рамо
Когато оръжието в ръцете на спортиста е в опасност!
Когато оръжието в ръцете на спортиста е в опасност!
От 14.01.2011, чете се за 4 мин.
В много области на спорта раменете са едни от най-експлоатираните части на тялото. Ето защо на тях се пада един голям дял от различните видове травми. Наред с това, комплексността на тази анатомична машина в много клинични случаи оставя редица колеги медици единствено да се почесват по главата. И наистина, всяко едно подобно нараняване може да бъде упорито и трудно за разрешаване.
Рамото представлява една сложна биомеханична структура. Тя включва няколко елемента, сред които е и самата раменна става, осъществяваща най-широкия спектър от движения в човешкото тяло.
Това предимство обаче е за сметка на уязвимостта й от травми.
Тя е съвкупност от кости, мускули и техните сухожилия, връзки, стави, бурси, нерви и кръвоносни съдове.
Представлява възпаление, разтягане или в най-лошия случай разкъсване на мускулите и техните сухожилия.
Две са основните причини за тези най-чести раменни травми. Първата от тях се приема като "износване". За съжаление сухожилията имат сравнително слабо кръвооросяване.
Получавайки по-малко кислород и хранителни вещества, с възрастта те стават много чувствителни към дегенерация. Поради тази причина повечето проблемни рамена се появяват в една по-късна възраст.
Втората причина за този тип травми представлява прекомерното напрежение, на което се подлагат раменните мускули и сухожилия по време на тренировка. Най-често това се получава, когато повдигаме прекалено тежък предмет или когато рамото се напряга в неподходяща за него позиция.
Симптомите на едно такова състояние най-често са два.
Болката невинаги е налице при травма на рамото, а тези, които споменават за такава, я описват като притъпена и трудна за локализация.
Слабостта е може би най-надеждния симптом. Обикновено се изразява в невъзможност за повдигане на ръката над главата, напред или встрани.
В повечето случаи колкото е по-обширна засегнатата област, толкова по-имобилизиран е горният крайник и самото рамо.
Ключов момент за оздравяването след прекарана подобна травма е времето. От мерките, които вземете в първите 2 до 4 дена зависи скоростта за възстановяване.
В статията "Първа помощ във фитнеса" вече описахме техниките, които трябва да приложите в този критичен период след появата на травма.
Ако последните не са дали желания ефект, то лечението на травмираното рамо трябва да продължи основно с облекчение на болковите симптоми и използването на физикални техники.
Едни от най-често прилаганите болкоуспокоителни са противовъзпалителните средства. Целта е да се редуцира болката до толкова, че да се продължи с останалите възстановителни процедури.
В състава на кръвта може да се причислят множество фактори, без които оздравяването се превръща в трудна задача. Важен аспект от терапията е поддържането на адекватен кръвен приток към засегнатата област. Това може да се постигне по няколко начина:
Това състояние, за разлика от останалите, представлява възпаление на ставната капсула на раменната става и може да доведе до схванатост, загуба на подвижност и болка.
Все още не е установена конкретната причина за появата на "замразено рамо", но в много случаи то се проявява след друга травма в областта, артрит или операция на рамото. Според някои теории диабетът и хипертиреодизмът също могат да допринесат за патологията.
Както вече споменахме, основните симптоми са болка и скованост на рамото. Пострадалите често не могат да повдигат ръката си над главата или да я пронират.
Обикновено "замразеното рамо" протича в три етапа:
При повечето пострадали подобно състояние продължава около 4 до 6 месеца, но за някои то може да остане актуално за година до три (подобни случаи обаче са изключително редки).
Пътят към оздравяването, както сами се уверихте, не е кратък. За да ускорите този процес, използвайте същите техники, които вече споменахме по-горе.
Възпаление на бурсите, които подувайки се, губят своята естествена функция. Движението около засегнатата област е болезнено.
Подобно състояние е често срещано и е резултат от падане или спортна травма.
Частичното изкълчване на медицински език се определя като сублуксация - главата на мишничната кост се измества в малка степен от прилежащата й повърхност на лопатката.
Съществува и пълно такова - луксация, когато главата изцяло се отмества от нормалното си разположение.
Рамото може да се изкълчи напред, назад и надолу, като в 95% от случаите говорим за първия вариант. Симптомите най-често са слабост, подуване, изтръпване.
Съществуват много видове операции, които имат за цел да коригират засегнати мускули, сухожилия, връзки или стави на рамото. Както всички други хирургични интервенции и тези са сурови методи, към които трябва да се обръщаме само когато всичко друго не е дало желания резултат.
Както може би вече ви убедих, нито болестният процес преминава толкова леко и бързо, нито пък третирането му е лесно или евтино. Предотвратяване на гореспоменатите състояния е най-доброто лечение, което може да приложите. Моят съвет, който може би сте чували досега десетки пъти, е подходящата загрявка преди да напрягате раменете и увеличаване на силовия им капацитет.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече