Пилешка супа за душата
Чете се за 2 мин.
В това забързано ежедневие, като че ли забравяме да седнем спокойно и да изядем една топла супа.
А е толкова хубаво и сгряващо! Затова решихме да напомним за класическата пилешка супа, в случая приготвена от нашия приятел Миро от YouTube канала „Готвене за начинаещи“.
Методът на BB-Team е модерният начин да се храниш с удоволствие и да постигаш целите си, без лишения от любимите ти храни. Отчетност и лична подкрепа от нас.
Необходими продукти
- 1 цяло пиле (може да сварите бульона и само от бутчета, ако се притеснявате да разфасовате пилето)
- 1 голям морков
- 1 голяма глава лук
- 1 картоф
- 1/4 лимон
- 40-50 г фиде
- магданоз
- 1 дафинов лист
- 8-10 зърна черен пипер
- едросмлян лют пипер по желание
- сол
За застройката, която също е по желание:
- 150-180 г кисело мляко
- 1 яйце
- 1 с.л. брашно, смесено с малко хладка вода
Начин на приготвяне
За бульона се използват бутчетата, кожата, крилцата и костите от пилето. Гърдите може да се отделят за направата на друго ястие или, ако супата ще бъде за повече хора, да се сложат и те в бульона. Как да се разфасова пилето, може да се види от видеото в края на статията.
Използват се и частите от зеленчуците, които обикновено се хвърлят – обелките и краищата от един морков, краищата от главата лук, дръжките от магданоза, резенче лимон за по-добър вкус. Добавят се дафиновият лист и зърната черен пипер. Всички те се слагат на дъното на тенджера.
Отгоре се нареждат частите от пилето и се покриват с хладка вода.
Пилето се оставя на средна степен на котлона, а когато започне да ври леко, температурата се намалява още и се оставя да къкри.
Докато бульонът се приготвя, зеленчуците се нарязват на ситно (главата лук, морковът, картофът). Разбира се, към супата може да се добавят и други зеленчуци, като червена чушка.
Нарязаният картоф се оставя в хладка вода, която ще го предпази от потъмняване.
След около 30 мин с голяма лъжица се обира пяната, която се е образувала в тенджерата с бульона. Той се похлупва отново и се оставя за нови 25-30 мин да къкри, след което се проверява дали месото е сварено.
След около 70-75 мин на котлона, пилето е добре сварено и бульонът се отцежда. Той може да се съхрани в хладилника до 3-4 дни или пък да се замрази и да се разтапя при нужда.
Следващата стъпка в приготвянето на супата е задушаването на лука и моркова – с малко мазнина и сол, на дъното на тенджера, на бавен огън.
Ако обичате пикантно, може да прибавите едро смлян лют пипер.
Докато зеленчуците се задушават, пилето се охлажда със студена вода, а месото се отделя от костите и се накъсва.
Към зеленчуците се прибавя пилешкият бульон.
Картофите и фидето се добавят след като зеленчуците са вряли 10-15 мин. Периодично се опитва, за да се провери дали са поомекнали.
Накрая се добавят пилешките късчета, след което и нарязаният магданоз.
За застройката се разбъркват яйцето с киселото мляко, а брашното се размива с хладка вода, за да стане на кашичка и се смесва към яйцето и киселото мляко.
В друг съд се слага сместа за застройката, при която се добавя малко от бульона с постоянно бъркане, за да се темперира течността. Тогава застройката се кипва и след като се загрее, се смесва със супата в голямата тенджера, при постоянно бъркане.
Супата се оставя да заври за около 30 секунди, след което се дърпа от котлона.