КЛА (CLA) - най-важните факти
Научете повече за CLA (Conjugate linoleic acid)
Чете се за 2 мин.
Около CLA напоследък доста се шуми. Хората масово разпитват за това вещество, макар да нямат понятие какво прави, как го прави, откъде идва и по колко следва да се взима. Този материал цели да изясни най-важното за свързаната линолова киселина накратко. Приятно четене!
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
Общи сведения за CLA
Причина за появата на този тип препарат са изследванията, направени от Майкъл Париза от университета в Уинсконсин-Мадисън върху канцерогенния ефект на различни мазнини.
При първоначалните опити върху лабораторни животни (мишки и плъхове), поставени на експериментална диета изцяло само с CLA, се установило след дисекцията им, че е налице значително увеличение на мускулната тъкан и намаляване на мастната.
Това определило и тяхното бъдещо комерсиално приложение в сферата на фитнеса и бодибилдинга.
Било открито също, че прилагането на CLA в дози от 0,1-1% от дневната диета на мишките има добър антиканцерогенен ефект при тумори на млечната жлеза.
По-късно изчисленията и изследванията при хора показали, че количества в тези рамки са силно завишени, а ефект се наблюдава и при прием на много по-малки дози.
До преди 5-6 години CLA основно се срещаше като търговските имена "Clarinol" на Loders & Croklaan (Holland) и "Tonalin" (USA), но днес много фирми ги произвеждат.
Рекламата му днес е много интензивна и освен споменатите вече ефекти се говори и за протективни функции спрямо рак на простатата и кожата (включително меланома).
Какво всъщност представляват препаратите с CLA (C18H32O2)?
Това са триглицериди, в които се намират два изомера на сперегнати диени на линоловата киселина. По-важно е да се знае за тези изомери - c-9, t-11 (цис-9, транс-11) и t-10, c-12 (транс-10, цис-12), че са застъпени в съотношение 60%:40% помежду си.
При някои фирми отношението е 50%:50%, но именно в това се състои патентът на отделните производители.
В търговските продукти естестествено, в триглицеридната форма не се съдържа 100% CLA (често те са с около 80% и по-рядко 60% от общите мастни киселини), а има и други мастни киселини (предимно ненаситени), които по-скоро се използват като "пълнители".
Според твърденията на някои фирми продуктът е натурално получен от олио от шафран.
Аз лично не съм убеден, че могат да се получат такива количества триглицериди в промишлен мащаб от натурални източници и според мен се прибягва и до ензимна синтеза - естерификация на глицерол със смес от ненаситени масни киселини с преобладаване на CLA.
Природни източници на CLA
Основно се среща в някои масла, но ние го приемаме най-често чрез консумацията на говеждо и телешко месо, от краве мляко, сирене и млечни изделия от преживни животни.
Наблюдавана е правопропорционална връзка между храненето на тези животни с житни растения и на количеството на CLA в млякото, но като цяло те са в незначително количество спрямо ефективната доза от 3.4 гр за зрял човек.
В организма им CLA се е получила при структурна промяна на LA (linoleic acid = линолова киселина).
Ефект и дозировка на киселината
Значителен ефект за намаляване на телесните мазнини и увеличаване на мускулната тъкан се постига при дози от 3-4 гр (в зависимост от телесното тегло) CLA на ден в продължение на 3-4 месеца, като естествено трябва да се комбинира с диета и физически натоварвания.
Някои автори споменават и по-малки количества, но при по-продължителен прием. Използването на CLA при отслабване се прави с цел да се намалят някои странични ефекти като депресия, раздразнителност, кожни проблеми, загуба на коса и др.
За изомера c-9, t-11 се смята, че е отговорен за повишаване на инсулиновата чувствителност, водеща до нарастване на активната мускулна маса, както и антиканцерогенния ефект на CLA.
Спорове и дискусии за CLA
В годините проучване на въздействията на CLA е имало редица спорове. Най-значимият обаче е бил по отношение на CLA изомера t-10, c-12.
Въпросът бил как ще се елиминира от човешкия организъм, тъй като се смята, че е е нетипичен за него. Предстоят бъдещи проучвания, а ние ще продължаваме да ги следим с интерес.
Използвани източници
- "Химия на липидите" - Наука и изкуство ; София 1986; Асен Попов, Петър Илинов
- health-n-energy.com
- thyroid.about.com
- http://en.wikipedia.org/wiki/Conjugated_linoleic_acid