Болките в гърба - първа част
Разкрития за произхода и справянето с тези чести тръни на нашето ежедневие
Чете се за 4 мин.
Какво ще научиш?
Анатомия на гърба
Особеностите в топографията на гърба са основна предпоставка за местните симптоми. Подобно на останалите области, тук се намират кости, мускули, фасции, стави, връзки, кръвоносни съдове и нерви. Засягането им създава условия най-често за болка с различна степен на сила и разположение. В противовес с това трябва да отбележим, че кожата, покриваща всички тези структури е една от най-слабо интервираните в цялото тяло. Поради това тя рядко е ядро на болка.
Разглеждайки послойно гърба, най-дълбоко откриваме костните елементи. Към тях принадлежат ребрата на гръдния кош, лопатката (макар и тя да е функционално свързана с рамото) и гръбначният стълб. Последният представлява броеница от прешлени, свързани помежду си чрез малки стави, връзки и междупрешленови дискове. Прешлените варират в своята форма и големина. Техният размер нараства постепенно в горно-долна посока. Това е физически логично, след като всеки следващ поема по-голям товар. Наличието на няколко основни вида прешлени разделя гръбначня стълб на области - шийна, гръдна и поясна. На тях съответстват общо три извивки. Те придават S-образна форма на гръбнака, която го превръща в ресор на тялото и най-вече главата.
Дисковете, за които вече споменахме, са много често в центъра на внимание при добре познатата ни болка в гърба. Те съдържат пихтиесто вещество, оградено от по-твърда влакнеста тъкан (пръстен). Тази тяхна структура им помага да амортизират сътресения.
Освен като пасивна основа за тялото, гръбначният стълб изпълнява друга много важна роля - огражда и предпазва от увреждане гръбначния мозък. От него изхожда богата мрежа от нерви, които имат най-разнообразни функции. За да се отделят от солидната костна обвивка на гръбначния мозък, те преминават през тесните пространства, намиращи се между отделните прешлени. С други думи, около гръбнака нервите се намират в непосредствена близост до твърда подложка, която може да бъде потенциална опасност за тях при определени състояния.
По-повърхностно се концентрира един голям набор от мускули, разположени в няколко слоя. Това е така, защото те са обременени с нелеката задачата да поддържат цялото туловище изправено и да го накланят в различните посоки. Тези от тях, които до голяма степен определят повърхностния релеф на гърба са m. trapezius и m. latissimus dorsi.
Произход на болката
Разтежение на мускул или връзка
Това е причина номер едно за болките в гърба, особено онези в долната му трета. Разтежението на мускулите представлява прекомерното им обтягане при скачане, падане, повдигане на тежки предмети и др. При връзките този вид травма е сходен. В краен случай може да се стигне и до разкъсване. Трудно е да се отдиференцират тези състояния отделно при мускулите и връзките. Дори може да се каже, че в практиката повечето клиницисти ги поставят обикновено под общ знаменател. Това е така, защото най-често симптомите, прогнозата и лечението им са еднакви.
Дискова херния Една от особеностите на междупрешленовите дискове е тяхното високо водно съдържание. С годините това количество постепенно се снижава. Резултат на това е намаляването размерите на дисковете и съответно пространствата между отделните прешлени. Наред с това самият диск губи своята еластичност. За развитието на тези явления, съществуват и други фактори:
- пренатоварване и износване на гръбнака
- неправилната поза
- рязко прилагане на напрежение
- лоша техника при изпълнение на упражнения
Ишиас (лумбарна радикулопатия)
Едно от най-честите усложнения на дисковата херния е ишиасът. Състоянието е резултат от притискането на най-масивния нерв при човека. То се проявява с болка, която най-често изхожда от седалището и продължава към задната част на бедрото. Ишиасът наподобява силно схващане, което продължава няколко седмици. Дискомфортът е особено изразен в седнало положение, както и при кашляне и кихане. Може да се усети още слабост, изтръпване, затопляне на областта и сърбеж.
Гръбначна стеноза (стеснение)
Това състояние засяга най-често поясната област. Резултат е от намаляването на пространствата, отредени на гръбначния мозък и изхождащите от него нерви. При това положение, дори без да е налице дискова херниация, се предизвиква постоянна и дълготрайна болка в гърба, седалищната област, краката, накуцване, изтръпване и силно понижена работоспособност. Рискова група са хората в напреднала възраст, тъй като най-честата причина за гръбначната стеноза е естествената дегенерация на гръбнака с годините.
Синдромът cauda equina (от лат. конска опашка)
Болката в долната част на гърба е чест симптом, който обикновено отминава с времето. Синдромът на "конската опашка" обаче е диагноза, която изисква неотложна хирургична операция. Среща се рядко и се изразява в притискането на крайните нерви на гръбначния стълб, които формират нещо като опашка. Тези нервни пътища контролират органите в областта на таза и долните крайници. При засягането им често се стига до затруднен контрол над пикочния мехур и червата, а в по-тежките случаи и до парализи.
Пропагираща болка
Съществуват сериозни състояния на коремните органи, при които освен локално проявена, болката може да се превърне в опасваща и да достигне гърба. Подобни заболявания изискват незабавна медицинска намеса.
Съществуват и други състояния, за които трябва също да се помисли при поява на болка: мускулен спазъм, спондилоза, спондилолистезия, фрактура, грип или друга инфекция, остеомиелит, рак и т.н. Напоследък се отделя внимание на депресията, стреса и подтиснатия гняв като социално-значими фактори.