Видове мелатонин за сън
Чете се за 1 мин.
Мелатонинът е фундаментален регулатор на цикличните ритми на човешкото тяло. Като хранителна добавка може да се използва като средство за подобряване на съня.
Тъй като е една от най-достъпните хранителни добавки на пазара, може да се открие както в магазините за хранителни добавки, така и в аптеките. Нека разгледаме основните видове мелатонин за сън.
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
Видове мелатонин за сън според формата
Мелатонин може да се срещне в няколко варианта:
- Мелатонин на таблетки (капсули);
- Мелатонин под формата на спрей;
- Мелатонин за смучене;
- Мелатонин капки за деца;
- Течен мелатонин.
Каква форма да изберете, зависи от личните ви предпочитания.
Така например има хора, които трудно преглъщат таблетки. За тях ще е по-удачен мелатонин за смучене, течен или под формата на спрей.
Важно е да се следи дозировката на продукта спрямо производителя – ако се използва течен, да се пресметне правилно колко капки се съдържат в една доза и сътоветно колко мг мелатонин има в тази доза.
Видове мелатонин за сън спрямо мг в доза
Когато избирате мелатонин, следете за дозировката в 1 таблетка/капсула.
Една таблетка мелатонин може да съдържа:
- Мелатонин 1 мг;
- Мелатонин 3 мг;
- Мелатонин 5 мг;
- Мелатонин 10 мг.
Мелатонинът най-често се използва от възрастни в дози до 8 мг през устата дневно в продължение на до 6 месеца. При деца най-често се използва в дози до 3 мг през устата дневно в продължение на до 3 месеца.
Някои добавки с мелатонин са с бавно освобождаване, а други с бързо освобождаване. Някои продукти с мелатонин могат да се поставят под езика или в бузата, за да се абсорбират по-бързо. Мелатонинът се използва и в кремове, гаргари и гелове.
Консултирайте се с личен лекар, за да разберете какъв тип и в каква доза мелатонин е препоръчителен за конкретно състояние.
Натурален мелатонин
Има различни варианти, чрез които да повишите нивата на мелатонин в организма си по естествен път.
Сред тях са:
- Да се опитате да си лягате и ставате по едно и също време, т.е. да установите ритъм за организма и правилно протичена на циклите на сън и бодърстване;
- Да избягвате да гледате телевизия или да използвате компютър/смартфон най-малко 1 час преди лягане, заради излъчването на синя светлина от тези устройства;
- По възможност да излизате по-често навън, на дневна светлина;
- Да поддържате по-ниска температура в стаята, в която ще спите през нощта и др.
Мелатонинът се открива в естествен вид в редица растения в достатъчно биоактивни дози. Сред най-добрите източници на мелатонин са домати, орехи, ечемик, ръж, ягоди, зехтин, необработено краве мляко, вино, бира и череши.
Заключение
На пазара на хранителните добавки се срещат различни видове мелатонин за сън – изберете такава форма, която ще пасне най-добре на ежедневието ви.
За оптимална дозировка за вашия конкретен случай, особено при наличие на здравословен казус, се консултирайте с доставчик на медицински услуги.