Първа помощ във фитнеса
Когато неприятното се случи, трябва да бъдем подготвени!
Чете се за 3 мин.
Спортът и контузиите винаги вървят ръка за ръка. Успехът винаги идва при тези, които работят на ръба и особено при състезателите, умеещи да се борят за здравето си в тежките моменти след инцидент. Целта на тази статия е да поясни кои са основните маневри, които трябва да се предприемат в първите минути и часове на травмата.
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
Понякога осъзнаването на болестното състояние не е лека задача. Спортът е активност, съпътствана от физическа умора, а в много случаи и болка.
В залата последната е показател, по който може да се съди за това до каква степен си тренирал даден мускул или мускулна група и дори се счита за добър знак.
Най-често тя обхваща региона, над който е работено (много често сухожилията) и се усеща силно притъпено. В случай на контузия може да се появи вторична болка.
Тя се различава от първата по това, че се проявява остро и то в конкретна област от мускула. Много хора биха възприели патологичната болка за естествена, но не след дълго тя се усилва и не отшумява с времето.
Принципи на първата помощ във фитнеса
Под спешна помощ в бодибилдинга, а и като цяло в областта на спорта трябва се разбира предприемането на мерки, които предотвратяват усложнения на контузия, а в някои случаи водят и до пълно възстановяване.
За определени състояния описаните по-долу маневри не винаги са необходими. Понякога неправомерните тренировки водят например до леко схващане или преразтежение, които често отминават бързо.
Разбира се, не забравяйте, че имобилизирането на засегнатите мускули в такива случаи е препоръчително. Не се опитвайте да ги раздвижвате активно. Това само би влошило състоянието ви.
При условие, че усетите по-остра болка, е необходимо да вземете специални мерки. В такъв момент по-нататъшното натоварване може да има изразен негативен ефект.
При първи удобен случай трябва да приложите основните правила за първа помощ при състояния от този тип – поставяне на лед, компрес, повдигане на засегнатата област и почивка.
-
Ледена терапия – ледът е едно от най-простите, безопасни и ефикасни средства срещу болка, леки травми и дискомфорт в мускули и стави. Ефектите на леда върху организма са няколко, но може би основният при такива състояния е антивъзпалителният.
При травми се поражда каскада от процеси, водещи неминуемо до локално възпаление, което неколкократно може да увеличи периода на рехабилитация. Поради това бързото приложение на лед е крайно препоръчително.
Действието на леда се изразява в няколко основни фази: чувство на студ, бодене, постепенно усилване на болката (която понякога може да надмине по сила дори първоначалната) и вкочаненост или безчувственост. Последният етап е ключов – при появата му премахнете леда.
Продължителността на действие зависи основно от общата маса на организма, но по правило не трябва да превишава 20-25 минути. Процедурата се прилага няколко пъти на ден. -
Поставяне на компрес – предотвратяването на по-нататъшно възпаление на засегнатия участък може да стане, като го поставите под налягане. За тази цел използвайте превръзка или кърпа, която увийте и затегнете около областта, но не твърде силно, за да не повлияете на кръвотока или функцията на някой нерв.
Препоръчително е, ако правите компрес на става, то тя да е в естественото си положение. Например, ако увивате областта на глезените, подбедрицата трябва да сключва приблизително прав ъгъл с ходилото, така че да не се стигне до разтежение на едни или други мускули.
-
Повдигане на засегната област – прилага се също с цел понижаване на възпалителния процес и оттичането. Хубаво е засегнатото място да е над нивото на сърцето.
- Почивка и имобилизиране – необходимо е да прекъснете спортната дейност за няколко дена или седмици. По възможност не подлагайте на силно напрягане областта и пак напомням – първоначално не я раздвижвайте активно, дори и с леки упражнения.
Винаги имайте предвид, че тези принципи имат голямо значение, но една евентуална консултация с лекар би трябвало да бъде вашата следваща стъпка.
Такава е необходима задължително и не търпи отлагане, ако състоянието на травмата е тежко.
Химия на възстановяването
За успешното възстановяване е добре да се комбинират гореспоменатите принципи с прием на химични средства.
Съществуват много индивидуални особености, които трябва да се вземат под внимание в такива случаи и не е необходимо да се прибързва с избора на тези вещества.
Едната възможност представляват противовъзпалитените средства. Освен така разпространения аспирин, който нерядко води до стомашни усложнения, съществуват няколко лекарства от тази група.
Основният представител е ибупрофен. Той притежава противовъзпалителен и противоболков ефект и не предизвиква сериозни храносмилателни смущения. Според някои учени обаче препаратът отчасти забавя възстановяването на мускулите.
Успоредно с тях добри противовъзпалителни средства са есенциалните мастни киселини (особено омега-3 мастните киселини, намиращи се основно в рибеното масло), които трябва да се взимат в допълнителен грамаж от около 5 гр. на ден.
Глюкозаминът е едно от веществата, които изграждат хрущяла на ставите. Честата му комбинация с хондроитин е силно оръжие при състояния като артрит, но се използва много често и дава силен ефект в процеса на възстановяване след контузия.
Освен това глюкозаминът има свойството да повишава ефекта на противовъзпалителните средства, за които вече споменахме (поради това тяхното дозиране трябва да се регулира допълнително).
Хондроитин и глюкозамин често се предлагат заедно, а някои компании ги включват в състава на хранителните си добавки.